Author Topic: Brainz, Assistant Waiter, Waiter, Celebrity Cruises  (Read 2054 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Brainz
Država: Bosna I Hercegovina
Spol: M
Kompanija: Celebrity Cruises
Pozicija: Assistant Waiter, Waiter


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?

Prvi put cujem opsirno o poslu na kruzerima 2015. godine kada prijatelj odlazi kao fotograf na
Celebrity Cruises kompaniju
Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?

Novac, promjena kao I mogucnost putovanja po svijetu. Koliko god novac igra veliku ulogu kod
vecine, kod mene je isto tako promjena sredine igrala ulogu.
Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?

Aplicirao sam preko Kouzon agencije zbog cinjenjice da je to jedina agencija sa kancelarijom u
Sarajevu – procitao sam dosta komentara vezano za tu agenciju, kako pozitivnih tako I
negativnih ali ipak sam se odlucio pokusati, mogu vam reci da zaista nemam negativno iskustvo
sa ovom agencijom – stavise, prevazisli su moja ocekivanja jer od apliciranja do ukrcaja na brod
trebalo je 3 mjeseca.
Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?

Celebrity Cruises po preporuci agencije, pozicija Assistant Waiter iz razloga sto sam zelio da
radim u restoranu.
Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?

Nakon preliminarnog u Sarajevu, receno mi je da cu imati jos 2 intervjua, jedan sa agentom iz
Makedonije a drugi sa regruterom iz kompanije – nakon razgovora sa agentom iz Makedonije
receno mi je da sam dobio posao I da cekam na daljnje upute sto znaci da uopste nisam pricao
sa regruterom iz kompanije, bilo je cudno, ali kada sam dobio daljnje upute sve je bilo ok. Drugi
intervju se odvio preko Skype-a, trajao je otprilike nekih 15-ak minuta
Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?

1500 eura
Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?

Nije jednostavno, naravno – ali ono sto moram da uradim je to da se zahvalim svim korisnicima
ovog foruma koji su prethodno opisali svoja iskustva I samim tim olaksali meni I drugima da se
spremimo na najbolji moguci nacin, veliko hvala – sada iz ove perspektive, bez ovog foruma I
mora korisnih informacija na istom, zaista ne znam kako bi sve to proslo!
Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu

Osjecaj koji sam imao prvih par dana na brodu nikada prije u zivotu nisam osjetio, I sumnjam da
cu ikada vise! Mixed feelings od jutra do sutra, u jednom trenutku sam mnogo sretan dok u
drugom pojma nemam sta se oko mene desava, na kraju sam shvatio da to tako treba da bude I
da nije nista lose, long story short; adapt, overcome, improvise!
Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?

Bilo je ok sto se kompanije tice, prije bih rekao da su to kolege, tako da u pitanju ispod cu malo
opsirnije o tome
Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?


Sada cu spomenuti jedno ime jer se zaista osjecam duznim to uraditi, kada sam dosao na brod,
u svoj toj frci, izgubljenosti, panici jedan covjek, odnosno jedan veliki gospodin prije svega –
Nenad Rustom, Nenad mi je maksimalno olaksao svu tu pricu, mnogo mi je pomogao,
savjetovao, pa kada je trebalo cak I “nagalamio” sve je to ok I u kratkom vremenu sam se
adaptirao I zapravo shvatio sta je to rad na brodu. Nenad je bio Maitre’D u Dining Room-u gdje
sam ispocetka radio. Pored Nenada tu je bilo zaista dosta kolega koji su mi olaksali, I svima
hvala! Ja sam tip covjeka koji konstantno ispituje sta ne razumije, tako da sam nekada bio I
dosadan, ali na kraju se to svede na nesto pozitivno jer ako nesto ne znamo, prirodno je upitati,
ne postoji glupo pitanje!
Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?

Nisam imao problema, zaista! Prije nego sto sam uopste aplicirao iscitao sam forum, shvatio
sam gdje idem I sta se od mene ocekuje, tako da sam otisao psihicki spreman na te stvari. Sve
je do nas samih, kako se mi postavimo prema necemu, tako ce to I da ispadne. Uvjeti su daleko
od losih kada razmislimo zapravo sta se sve desava u ovome svijetu!
Jeste li bili zadovoljni zaradom?

Da! Novci se mogu zaraditi, pogotovo ako se jos maksimalno trudite da budete dobri u poslu koji
radite!
Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?

Postoji, itekako! Otisao sam kao Assistant Waiter, da bih na kraju ugovora zavrsio cross training,
usao u Gap Pool za poziciju Waiter.
Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.

Postoji svakakvih ljudi, neki uzasni a nek imalo manje :D, iako bilo je mnogo I dobrih ljudi,
fokusirajte se na te dobre I nemate frke!
Kako biste opisali putnike?

Kao I svugdje, postoje normalni I postoje nenormalni – ali ja nisam tu da dajem evaluaciju
gostiju, ja sam se maksimalno fokusirao na svoj posao I nikada problema nisam imao –
odredjene stvari ne treba uzimati k srcu, gosti budu I prodju, odradite svoj dio posla I svi
zadovoljni.
Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?

Da, itekako!
Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?

Key West I Cozumel!
Opišite dobre strane rada na kruzerima.

Novac, poznanstva sirom svijeta, nova iskustva vezano za posao kao I psihologiju ljudi, druge
kulture, mnogo toga, ali opet kazem sve je to individualno, kako se postavimo, tako nam I bude.
Da sam otisao tamo kukajuci, I kukao dok sam tamo ne bih sigurno imao nijedno pozitivno
iskustvo, ali nisam, trpiti se mora.
Opišite loše strane posla na kruzerima.

Konstantna zurba, gledanje na sat, bilo da se radi ili ne, udaljenost od porodice, ponekad I
prostor moze da predstavlja problem ali u mom slucaju, nista kriticno.
Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?

Da, svakako! Iako bih preporucio sljedece; prije nego sto odete, rezonujte zasto idete, sta
zapravo ocekujete od tog cjelokupnog iskustva, shvatite da kada dodjete tamo nema
razmazenosti, nema pravljenja nekih gluposti koje kod kuce prolaze vrlo lagano I slicno. Tvrdim
da nije za svakoga, ali da vrijedi pokusati jer na kraju, sve se to na kraju svede na dodatno
iskustvo u zivotu.
Vraćate li se opet na brod?

Vracam, da.
Želite li dodati nešto što smatrate važnim?

Jos jednom veliko hvala na svim informacijama, podatcima, uputama svim korisnicima ovog
foruma koji su licno meni olaksali odlazak, kao I cinjenicu da su me uspjeli koliko toliko pripremiti
na sve ono sto me ocekuje tamo! Zivjeli Vi meni 100 godina!
Lp!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Brainz, Assistant Waiter, Waiter, Celebrity Cruises
« Reply #1 on: 17/November/2020 »
Svima je Kozumel omiljeno mesto za izlazak  :)

Offline Hope_never_dies

  • Registered
  • *
  • Posts: 119
  • Viva La Libertad!
    • View Profile
Re: Brainz, Assistant Waiter, Waiter, Celebrity Cruises
« Reply #2 on: 17/November/2020 »
Ah taj Konzumel. Cim izadjemo sednemo u prvi bar na par corona, pa onda u no name bar. Kad se vratimo, na gangway niko ne dise, samo da se ne oseti miris alkohola

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Brainz, Assistant Waiter, Waiter, Celebrity Cruises
« Reply #3 on: 17/November/2020 »
Bravo, odlicno rezonovanje  :clapping:
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Brainz, Assistant Waiter, Waiter, Celebrity Cruises
« Reply #4 on: 17/November/2020 »
Ah taj Konzumel. Cim izadjemo sednemo u prvi bar na par corona, pa onda u no name bar. Kad se vratimo, na gangway niko ne dise, samo da se ne oseti miris alkohola

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
U tom delu sveta, to je svakako jedan od atraktivnijih portova za crew.

Pored provoda uz alkohol, postoje supermarketi, plaza, puno je restorana...


Offline Brainz

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
  • Country: Bosnia & Herzegovina
  • Company: Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Waiter
Re: Brainz, Assistant Waiter, Waiter, Celebrity Cruises
« Reply #5 on: 19/November/2020 »
Svima je Kozumel omiljeno mesto za izlazak  :)

Ponajviše zbog toga što je idealno mjesto za opustiti se, totalno se 'restartujem' nakon izlaska u Kozumel.

@Alexica
 :wave: