Author Topic: 18 godina s ra?unarima  (Read 4383 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline aleksandar2001

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
18 godina s ra?unarima
« on: 11/February/2010 »
Pozdrav svima, ovo je moj prvi post, i pokušaću da budem što konkretniji.

Naime, pročitao sam dosta postova ovih dana sa ovog fenomenalnog foruma. Dosta jasnih objašnjenja je dato, ali obzirom na konkretan posao u ovoj temi interesuje me par stvari.

Skoro punih 18 godina radim s računarima, kao grafički designer (to mi je full time job), a za sve ove godine sam radio i web design, održavanje mreža, servis hardwarea i sl. Gotovo da nemam nepoznanica što se rada na računarima i mrežama tiče. Radim u jednoj velikoj kompaniji kao dizajner i poznajem web i grafički dizajn, fotografiju, rad u studiu i produkciji i sl. Ne bih da ispadne ovo moj portfolio, pokušavam da kažem da imam dosta iskustva u delatnostima koje se ovde pominju. Dosta mojih prijatelja je bilo i još uvek je na brodu, ali sam ja u to vreme bio otac dvoje male dece i nisam mogao da im se pridružim. Oni nisu mogli da mi daju informacije oko ovih poslova u IT i foto departmentu. Zato se i obraćam vama da mi pomognete.

Pitanja su:
1. Gde je veća šansa da dobijem prvi ugovor, u IT ili photo departmentu, ili na održavanju i postavljanju bina i pozornica (neki mojji poznanici su ga radili)
2. Da li mojih 38 godina predstavlja prepreku da dobijem prvi ugovor, i ako je odgovor da, da li je tako u svim kompanijama?
3. Iako imam preporuke i dosta iskustva u skoro svim navedenim oblastima IT-ja, šta je najbolje potencirati na intervjuu?
4. Da li recimo u foto-departmentu mogu iskoristiti svoje iskustvo u dizajnu, photoshopu i doradi fotografija i sl?
5. Obzirom da bih napustio solidan i stalan posao zarad odlaska (dosadilo mi je posle skoro 2 decenije raditi ovo u Srbiji i okruženju, voleo bih da putujem), da li po dobijanju ugovora postoji mogućnost da se nekom "višom silom" isti poništi?

Hvala unapred na odgovorima.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: 18 godina s ra?unarima
« Reply #1 on: 11/February/2010 »
1. Gde je veća šansa da dobijem prvi ugovor, u IT ili photo departmentu, ili na održavanju i postavljanju bina i pozornica (neki mojji poznanici su ga radili)

u IT najteže, koliko sam primjetio, vole promovirati iznutra, ... možeš pokušati aplicirati online, ali nisam čuo da je netko bio sretne ruke.
Imaš postove od Miroslava, on je otišao kao forograf, pa se prebaciop u IT

2. Da li mojih 38 godina predstavlja prepreku da dobijem prvi ugovor, i ako je odgovor da, da li je tako u svim kompanijama?

Prilično, ali izvukao bi te mlađi izgled, pokušaj po agencijama pa negdje će ti se posrećiti.
Ako imaš dobre kvalifikacije i ok engleski, to će ti olakšati put.

3. Iako imam preporuke i dosta iskustva u skoro svim navedenim oblastima IT-ja, šta je najbolje potencirati na intervjuu?

Potenciraj ono za što se odlučiš, a i agencija ti može sugerirati poziciju.

4. Da li recimo u foto-departmentu mogu iskoristiti svoje iskustvo u dizajnu, photoshopu i doradi fotografija i sl?

Tek poslije nekog vremena. Prvo ćeš samo slikati i slikati i slikati.

5. Obzirom da bih napustio solidan i stalan posao zarad odlaska (dosadilo mi je posle skoro 2 decenije raditi ovo u Srbiji i okruženju, voleo bih da putujem), da li po dobijanju ugovora postoji mogućnost da se nekom "višom silom" isti poništi?

Ne. Rad na brodu je utabana staza, jedino ti nitko neće obećati točan datum odlaska, može se desiti da čekaš mjesecima.

***********************************************************
Jesi li siguran da želiš ići? Može se dogoditi da dobiješ posao, odradiš par intenzivnih godina, ali promisli šta ćeš raditi kada ta avantura završi.
Vjerovatno ćeš se vratiti doma, i trebaš imati plan što ćeš tada.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline aleksandar2001

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: 18 godina s ra?unarima
« Reply #2 on: 11/February/2010 »
Quote
Prilično, ali izvukao bi te mlađi izgled, pokušaj po agencijama pa negdje će ti se posrećiti.
Ako imaš dobre kvalifikacije i ok engleski, to će ti olakšati put.

Ma izgledam kao da nemam ni 30, ako to nešto znači. A engleski mi je veoma upotrebljiv. Pokušaću onda s kvalifikacijama i preporukama :)

Quote
Potenciraj ono za što se odlučiš, a i agencija ti može sugerirati poziciju.

Quote
Tek poslije nekog vremena. Prvo ćeš samo slikati i slikati i slikati.

Pa onda da probam s Photo :)

Quote
Ne. Rad na brodu je utabana staza, jedino ti nitko neće obećati točan datum odlaska, može se desiti da čekaš mjesecima.

OK. Nije problem, jedini mi je strah u celoj priči da ostanem bez izvora prihoda...

***********************************************************
Quote
Jesi li siguran da želiš ići? Može se dogoditi da dobiješ posao, odradiš par intenzivnih godina, ali promisli šta ćeš raditi kada ta avantura završi.
Vjerovatno ćeš se vratiti doma, i trebaš imati plan što ćeš tada.

Da, želim ići i mislim da je sad baš dobar trenutak za to zbog svih okolnosti. Premalo je avanture do sada, a i znam šta ću posle :D

Hvala puno na dobronamernim i jasnim savetima.




Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: 18 godina s ra?unarima
« Reply #3 on: 11/February/2010 »
Ja neznam što ču poslije,al iskreno me baš briga,čitav život planiram i nikad mi se nije ostvarilo to što planiram,dosta mi je više toga,kako bude bit če....
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline FlyFlyFly

  • Registered
  • *
  • Posts: 120
    • View Profile
Re: 18 godina s ra?unarima
« Reply #4 on: 12/February/2010 »
Najsličnije zanimanje tvojim prohtevima je desktop publisher. Traži se perfektan Engleski, Corel, PS... I još nisam čuo da je neko sa naših prostora (čak i Evropljana/isključujući V. Britaniju) to radio.

Offline Alexsandar

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Re: 18 godina s ra?unarima
« Reply #5 on: 12/February/2010 »
Pozdrav @ aleksandar2001.

U poslednje vreme sve učestalije pratim forum, a pogotovu IT sekciju zato što me zaista interesuje posao u IT dept. Koliko sam uspeo da primetim posao je više nego zahtevan i upravo zbog toga privlačan. Kao i tebe interesuje me na koji način, konkretno, doći do ovog posla. Primetio sam da dosta ljudi osporava konkurisanje online ali moje mišljenje je da ukoliko agencija, odnosno kompanija, ne traži čovek za IT dept., svejedno treba poslati CV pa šta bude.
Dosta ljudi ovde je dalo preporuku da se krene na brod na bilo koju poziciju pa onda sa broda, posle prvog - drugog ugovora tražiti prebačaj od HR-a. Mislim da je ovo smislen plan jer se dešavalo u kompaniji za koju sada radim. Desilo se upravo to da je čovek iz neke teške administracije prešao u IT sektor na konkursu koji je bio raspisan i interno i externo (za javnost) i verujte mi na reč, imao je prednost kod HR-a. Znam da ovo nije ohrabrujuće ali šta se tu može. Nisam ni ja baš nešto lud da ponovo konobrišem ali ako je to cena, oh well,  spreman sam da je platim. Svakako je lakše administrirati server nego nositi ajncericu. :)

Ooooo.... pa ja se baš raspisao.... Inače, nabasao sam na jedan link, jedna agencija koja se bavi zapošljavanjem ljudi na putničke i teretne brodove, naftne platforme i slično. Imali su tamo oglas za IT dept. na cruiser-u ali ja tada baš i nisam bio toliko "zapaljen" za odlazak na brod. Nije mi sad tu, "pri ruci" ali čim dođem do njega okačiću pa pogledajte možda neko bude imao sreće a ako neko zna slučajno za tu agenciju neka okači pre mene...

Pozz.

Offline FlyFlyFly

  • Registered
  • *
  • Posts: 120
    • View Profile
Re: 18 godina s ra?unarima
« Reply #6 on: 12/February/2010 »
Ta prica sa online aplikacijom za I.T (i uopste) nije rekla-kazala... Iz pouzdanih izvora znam da svako ko barem malo zna oko racunara aplicira za i.t, naravno posto je jedan od privlacnijih pozicija... Samim tim njihov odsek je zatrpan mejlovima (bukvalno hiljade i hiljade) stoga i ne obaziru na njih, vec se oslanjaju na zapadnjacke agencije (Americke, Kanadske...) i one za njih nabavljaju kandidate, drugi deo radne snage je dosao na to mesto prebacivanjem iz drugih sektora. Apsolutno nista te ne kosta da probas online aplikaciju ali ne nadaj se puno!