Author Topic: Sezona 2021  (Read 2420 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ekrems

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Sezona 2021
« on: 08/July/2021 »
Pozdrav ljudi
Prvi put sam konkurisao (pekar) za rad na brodu.
Juce sam imao intervju sa regruterom iz sea chefsa, zadovoljan je sa mnom jedini problemcic je sto mi je reko da sam ja jedini pekar na brodu. Ja sam mu rekao da bi volio da bude neko sa mnom 7 do 10 dana da malo pohvatam kako stvari funkcionisu na brodu i vjerovatno ima neki proizvod koji nisam ranije pravio mada je to sve vrlo slicno i jako se brzo uci kada poznajes pekarstvo.
 Rekao mi je da ce da poprica s kolegama da vidi da li je to moguce, a ako ne ponudit ce mi neku nizu poziciju u kuhinji

Zanima da li ste vi radili na brodu na kojem su bila 2 pekara ili je iskljucivo uvijek 1.
Po vasem misljenu da li mi moze ista drugo ponuditi u kuhinji a da nije dishwash jer nisam nikakav kuhar niti imam iskustva u tome poslu osim u sopstvenoj kuci

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Sezona 2021
« Reply #1 on: 08/July/2021 »
Ja sam bio dishwasher na toj kompaniji pre puno godina. Bio sam na dva broda i mislim da imaju u principu jednog pekara.

Offline arhistrateg

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: RCI/MSC
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Broadcast Manager
Re: Sezona 2021
« Reply #2 on: 09/July/2021 »
Nek ti je sa srećom prijatelju!

Moj ti je savet da prihvatiš višu poziciju.
Razumem da ti je prvi put na brodu i da želiš da se pokažeš u dobrom svetlu, da zbog tebe ne trpi kompanija i tako dalje. Been there, done that - što se kaže. Ali oni znaju da ćeš morati da prođeš period prilagođavanja i da ne možeš da startuješ sa svim neophodnim znanjima i veštinama. Ako poznaješ svoj zanat, razlike ćeš lako i brzo ukapirati. Dok prođe prvih par meseci navikavanja na brod, ti ćeš već biti verziran što se tiče samog posla. Nikome od nas nije bilo isto raditi sličan posao na kopnu i na brodu. Od entertainmenta preko bara do kuhinje, sve je to drugačije i čak se i ljudi sa mnogo godina iskustva na kopnu moraju prilagoditi na specifičnosti broda.
Zato ti i savetujem da prihvatiš glavnu poziciju i samo laganeze. Brod jeste stresan za rad ali ako znas zanat - ne brini.

Samo napred i mirno more!

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Sezona 2021
« Reply #3 on: 09/July/2021 »
Postoje i pozicije onih pomocnih kuvara u hladnom kuhinja, seckaju sunku i prave sendvice. Isto tako, postoji i pomoćnik poslasticara.
Najniži nivo je dishwasher. Mada je to zapravo pozicije utility galley, ti peres sudove i kada imaš vremena seckas povrće. Ako si inače pekar trebalo bi da prihvatim tu poziciju. Ili barem da budeš taj pomoćni kuvar, da ne budeš baš utility jer je to najgora pozicija na brodu i probaj da je izbegnes. Utility mora i smeće iz bunkera da izbacuje. Užas od posla. Em teško, em prljavo.

Offline Ekrems

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Sezona 2021
« Reply #4 on: 09/July/2021 »
 Ja kad pomislim da me baci samog iz vedra neba na brod obuzme me ogromna trema na samu pomisao kako pregurati te prve dane da ne bi nesto zezno iako sam pravio sam i do 200 hljeebova ali ovo mi djeluje ko sasvim neka druga prica.

Reko mi je da ce me mozda ubacit s nekim jer bi radio par mjeseci do kraja sezone taman da se pripremim za iducu ili ce mi ponuditi nesto drugo.
I ovo cekanje ubi  :) samo da nije dishwash  =""


Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Sezona 2021
« Reply #5 on: 09/July/2021 »
I ako nešto zezneš - pa šta? Niti si pekarski supermen niti si lagao - i sam si prijavio da si nesiguran.
Onaj ko treba da ima tremu je kompanija, ne ti. Normalno je da ti treba period prilagođavanja, svima nama je trebao. Kompanija to vrlo dobro zna i računa na to.
Ali, nećeš ništa zeznuti, idi i guraj na što višu poziciju, što više u svojoj struci.
Ne idi na niže. Ne spuštaj samog sebe zbog straha od nepoznatog. Vrlo brzo ćeš razumeti ovu poruku koju veterani neprekidno ponavljaju (a ponavljaćeš je i ti budućim kolegama).

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Sezona 2021
« Reply #6 on: 09/July/2021 »
kakva god da je pozicija,guraj na visu/vecu.... na kraju se isplati sto novcano sto "psihicki" i fizicki... niko se nije naucen rodio, pa tako niko ni od nas koji smo vec godinama na brodu. Svima nam je bilo zeznuto prvih mesc-dva , neki su cak posle par nedelja i pomsljali da odustanu i da se vrate kuci,ali ipak su stisli petlju i nastavili dalje.

Tako da ,super je ako ce ti ostaviti nekog da te nauci nesto i moj ti je savet,posto radis u kuhinji oBAVEZNo,ali OBAVEZNO kraj sebe imaj blokce,olovku i pisi sve sto kazu,crtaj po blokcicu sta kako i gde, jer zaboravis li jednu stvar ,moze da se stvori problem, problem u vidu kasnjenja jela, neke porudzbine, nekih peciva u tvom slucaju i onda cela uigrana masinerija moze da se uspori ili stane na neko vreme! znam iz iskustva,vidjao sam nekoliko puta kako zbog samo 2minuta duze provedenog u poslu ljustenja luka (recimo) ili si zaboravio nesto da uradis bitno, ekipa sa kojom radis ispasta jer mozda TI bas nisi spremio to na vreme i bas im tada to treba i slicno...

ne daj se,drzi se i samo JAKO , Saric Darko :D

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Sezona 2021
« Reply #7 on: 10/July/2021 »
Nemoj da zaboraviš da kupis dobre safety papuce pre nego sto odes na brod da radis u kuhinji.
Ja to nisam znao i prvih mesec dana sam se stalno klizao i padao.
Jasno je da u takvim okolnostima ne možeš u potpunosti da se skoncentrises na posao.
Ne znam kakvu obuću nosiš dok na zemlji radis kao pekar ali na brodu ti trebaju one gumene papuče što imaju krampone i ne klizaju se. Svi nose papuče, ne cipele, jer je udobnije. Većina ima birkenstock slippers.
Ja nikako nisam uspevao da nadjem vremena da idem napolje u lukama u kojima se te papuče prodaju. U Nemačkoj mi je jedan Indonezanin kupio cipele, ali je uzeo mali broj. Ja sam uspeo u Budimpešti da izletim i za 65 evra kupim papuče za kuhinju. Nakon toga sam prestao da padam.
Inače, rad u kuhinji na rečnom brodu je jako naporan. Koliko se ja sećam, plata pekara je dosta dobra.

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Sezona 2021
« Reply #8 on: 10/July/2021 »
Da se pridruzim i ja i da potrvdim kao i momci pre mene da NIKAKO ni pod koju cenu ne pristajes na manju poziciju samo zato sto nisi siguran kako ce biti.
Za rad na brodu niko ne moze biti spreman 100% ne brini ali ako znas svoj posao nista se ne brini.
Javi im se pre nego sto ti nadju "nesto ispod". :deda:
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline Ekrems

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Sezona 2021
« Reply #9 on: 10/July/2021 »
Ja sam dobio od safe cruisa 10 proizvoda koji se prave na brodu od toga je 5 vrsta hljebba gdje se manje vise samo sastojci i oblik razlikuju, pereci i 3 proizvoda od lisnatog tijesta i vafle. Ova 4 proizvoda nisam pravio najvise bi mi zbog toga trebalo par dana prakse.
Inace imam 24 godine od 19. sam u pekari i pravim hljeb, lable, frese, kifle, perece, burek, pice, somune (lepine za cevape al ih ne smijete tako zvat u Sarajevu  :rasta: ).  Od mnogih ovih stvari nemam koristi na brodu

Ja cu sacekati njihov ponudjeni ugovor iz razloga jer mi je regruter dijelovao da zeli da mi izadje u susret.
Svakako je ugovor samo na 2-3 mjeseca pa mozda mogu i sa strane upratit kako stvari idu kod pekara i zapisat recepture pa se iduce sezone gurnut u vatru



Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Sezona 2021
« Reply #10 on: 12/July/2021 »
Ja mislim da ce ti svakako ostavit lika da ti da handover kolko tolko.. u najgorem slucaju ce znat pomocni kuhar il ko god bude s tobom radio da ti bar objasni sta se trazi haveru. Nekako kontam da je I firmi u interesu da znas radit odma, a ne da te iz vedra sarajeva bace na dabro da se snalazis I sje*ajes stvari na pocetku. Ja razumijem tvoj strah buraz I vjerujem da znas dosta o pecivima, al svima na svijetu treba handover kad predjes na Novo mjesto da se ustelis I naucis sistem ma kolko opste znaje imas. Uzmi ti to odma bruda ako nije kasno

Offline Ekrems

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Sezona 2021
« Reply #11 on: 11/August/2021 »
E raja da vam se javim.
Dobio sam poziciju baker assistant. Receno mi je da moram sto je prije moguce savladati nove vjestine.
Ako bog da u jutro letim za frankfurt pa vozom do breisach-a ,zatim ih zovem da pitam za adresu i na taxi.
Hvala vam svima na replikama olaksali ste mi citavu proceduru.

Offline arhistrateg

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: RCI/MSC
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Broadcast Manager
Re: Sezona 2021
« Reply #12 on: 11/August/2021 »
Srećno!

BTW prvi put čujem za varjantu avion-voz-zovem telefonom da pitam za adresu... Nisam bio na rečnim, možda je to i normalno...

Ne daj se!

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Sezona 2021
« Reply #13 on: 11/August/2021 »
Srecno.

Zasto ih ne pitaš za adresu unapred putem interneta?

Ja sam jednom putovao iz Nemacke do Novog Sada, to je bila varijanta krece se ujutro pre 5 peske do voza da bi se stiglo do autobusa koji vozi do Minhena odakle sam avionom isao do Istanbula gde sam preseo na avion za Beograd gde me je cekao taxi koji me je odvezao do Novog Sada. Niko mi nije rekao da ce me čekati taxi tako da je dobro da sam uopste primetio čoveka koji je imao neku tablu u ruci. Stigao sam u Novi Sad oko 11 uvece. Na brodu su me dočekali Mađari koji su me toliko nudili alkoholom da nisam mogao da odbijem.
Bio je u pitanju prelazak sa jednog broda na drugi brod.