Author Topic: Moje iskustvo kao kitchen steward-jedan radni dan na poslu  (Read 994 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nikola93

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
  • Country: Serbia
I da konacno zavrsim sa svim putesestvijama. Imam mnogo obaveza, pa cu preskociti dosta toga i u kratkim crtama napisati kako je izgledao jedan moj radni dan. Naravno, tako je bilo ne mom brodu, sto ne znaci da ce tako biti i kod vas.

Dakle radni dan pocinje u 7:00h, ili 6:30h, zavisno od toga kako se dogovorite sa kolegom.
Ne dolazite u isto vreme. Dakle dok vas kolega ukoliko je to neophodno, ljusti krompir, luk. . . obicno se to radi po sistemu ''danas za sutra, prekosutra itd'', tako da nema nikakve jurnjave i tenzija, vi perete tiganje, serpe i sve ostalo sto se tu zateklo, dok ste bili u krevetu.
Kada se sve to ocisti, stize posudje sa dorucka, solje za caj, male posude za dzem, posluzavnici, tanjirici. . . . napunite korpu, ubacite u masinu, izbacite, pakujete na svoje mesto i to je sve, prosto kao pasulj.
Za to vreme proverite da li mozda ima neka kesa sa djubretom da se izbaci, ocistite kiper, ako je neophodno i to je to, do rucka laganica.
 U dogovoru sa kolegom, isli smo na pauze od 15-20 min, s tim naravno jedan uvek mora da ostane u kuhinji.
 Odmah da napomenem da su mi kolege bili Rumuni. Sef kuhinje, kolega. . . komplet ekipa. Iskreno sa njima nisam imao ama bas nikakvih problema, sef kuhinje izuzetno korektan lik, ni jednog trenutka nije usao u deo kuhinje gde radim, niti me je terao da mu bilo sta pomazem, povremeno samo odnesem posudu sa salatom u restoran i to je sve, on i ja nismo imali skoro nikakvih dodirnih tacaka.

Rucak obicno pocinje u 12:00-12:30h, kada je jedan od nas na masini, brise i slaze posudje, a ovaj drugi prihvata prljavo posudje, opere malo pod mlazom vode i salje na dalju ''obradu''Nista tesko.
 Sve je bilo gotovo negde oko 15:00h, i onda sledi najduza pauza. Jedan dolazi u 17:00h, drugi u 17:30h, i to vreme sam obicno koristio za spavanje, probudite se potpuno relaksirani i resetovani i onda pun gas i priprema za veceru, gde je malo veca guzva, posebno ako je neki rodjendan, ili gala.
Na kraju kada se i vecera skine sa dnevnog reda, sledi izbacivanje vreca sa djubretom, buradi sa hranom, ciscenje poda u svom delu gde radite, desavalo se da se prelazilo i preko cele kuhinje, ali obicno su to radili kuvari, jer su ostajali posle nas da spremaju dorucak za sutrasnji dan. Sve je gotovo do 22h. Tusiranje, pa u ''aljine'', i laku noc do sutra.
Sa svim pauzama, okvirno sam radio negde oko 12h svakog dana, sve u svemu posao nije tezak, bar nije bio meni. Jedino se malo vise udarnicki radi prilikom utovara hrane,  i pica, ali to obicno jednom u 2 nedelje je islo, tako da i nije toliko strasno.
Naravno posle toga u kuhinji ostaje gomila kartona koju treba srediti, ali tu su obicno svi iz kuhinje bili ukljuceni.
Poslednji dani ugovora, su bili kao na medenom mesecu, i tek tu nije bilo nikakvog pritiska, jurnjave, isl. zatvaranje broda, na poslu sam morao da budem obicno oko 9:30h, kada ide pakovanje svih posuda, pribora za jelo, tanjira itd u plasticnu foliju.
Ciscenje frizidera, sistema za ventilaciju. . . . sve je trebalo da bude gotovo u roku od 4 dana, kada sledi poslednja destinacija i iskrcavanje posade.
Mi smo bili gotovi za 2 dana, a preostalo vreme je bilo raj na zemlji.
Konacno sam docekao da se izvrnem na onim lezaljkama na gornjoj palubi i da uzivam, rostiljanje, cirkanje, poslednje vece pred odlazak, mislim da jedino kapetan i mornari nisu bili pod gasom. A i zasluzili smo.
Kada se podvuce crta jedno jako lepo iskustvo, odlicna ekipa, posao koji sam radio ima svojih prednosti, u mom slucaju imao sam najvise vremena za odmor od svih kolega iz drugih odeljenja, nivo stresa je nikakav, nikad niste gladni, ja sam na brod otisao sa 90kg, a vratio se sa 115.
Ko god odluci da proba, neka proba, ali ko nema stecenu radnu naviku, na brod moze slobodno da zaboravi.
Nemojte da budete mangupi, slusajte sta vam se kaze, i nece biti problema.
Svojim ocima sam video kako je proslo nekoliko sobara koji su usred velike guzve, lezerno otisli na palubu da zapale cigaretu.
Svi su ostali do 1-2h nocu, jer ako nadredjeni hoce da te drnda, uvek ce ti naci nesto da radis.

To bi bilo to, ako vas nesto jos zanima, slobodno pitajte.

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Jesi li izlazio vani ikako? Nije ovakav bas SVAKI dan?

Offline Nikola93

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
  • Country: Serbia
Imao sam vremena za izlaske,ali sam to vreme pametno trosio druzeci se sa krevetom.
Svaki dan mi je bio ovakav,naravno sve to zavisi od ekipe sa kojom radis.