Author Topic: Iskustvo iz Shop-a sa Princess Sun-a  (Read 1175 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sukimanijak

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Iskustvo iz Shop-a sa Princess Sun-a
« on: 09/April/2022 »
Cao svima kolege moreplovci. Ovako, prvo da se predstavim, moje ime je Stefan, imam 27 godina, i imao sam tu srecu ili nesrecu da radim i za Princess i Carnival (Shop Department).
E ovako, moja prica pocinje sada vec davne 2019-te godine. Jednog jutra dok sam blejao na Fejsbuku i pio kafu, skrolujuci Fejs, nailazim na oglas koji glasi "Da li zelite da ostvarite svoje snove? Da radite i putujete i da obidjete ceo svet?". U potpisu Safe Cruise Agencija. Kliknem ja na to, vise iz radoznalosti nego sto sam zapravo mislio da ce se nesto desiti konkretno. Malo sam znao da cu samo nakon 2 nedelje zavrsiti u Japanu na Ukrcaju. Vazno da napomenem je i dok sam studirao 2 puta bio na Work & Travel-u u Americi, pa nisam ni morao da polazem za Marlins itd, buduci da posedujem IELTS I TOEFL.

E sada ovako:

Agencija: Safe Cruise (Beograd)

Brod: Sun Princess 1995

Department: Gift Shop

Salary: 900+ commission.

Nakon apliciranja preko SafeCruise-a, jako su brzo odgovorili, onda je pocelo prikupljanje dokumentacije i zakazivanje drugog intervjua sa glavnim regruterom iz Italije. Posto sam skupio svu dokumentaciju, dobio sam datum "Glavnog Intervjua" kada se dolazi kod njih u Agenciju i tamo vam oni objasnjavaju sve od 0 pa do kulina bana. Nakon uspesno zavrsenog i tog dela, dobijam prvo 1 brod, pa 2-gi i na kraju 3-ci i glavni "Sun Princess". Moj tadasnji brod se nalazio u Japanu, home port mu je bio Okinawa i tada je pocela popularna "Ă„sian Season" o kojoj ja nisam znao nista a kamoli kakav me pakao ceka. Nakon vise od 20h putovanja od Beograda preko Ciriha do Hong Kong-a stizem u Okinawu. Ostrvo koje se nalazi u Japanu, dosta Amerikanizovano a nije ni cudo jer se eto tu nalazi kojim slucajem i Americka Baza.  :smack: Kao i sve, odusevljen, uzbudjen, ne znam sta me ceka, u Okinawi imamo overnight u Hotelu pa se sutradan ukrcavamo na brod. Dolazim tamo, i moj pakao nastaje, prvo sto su mi kofere izgubili, drugo kada su nas sproveli do Broda, niko nas nije ni sacekao vec sam sedeo preko 2h na Gang Way-u sa kolegama, cekajuci da neko dodje po nas. Nakon 2h dolazi zamenik menadzera (Makedonac) po nas i odvode nas direkt drajv u Gift Shop. Penjemo se na 7-mi deck, Inhouse Shop, sve u drvetu, open space fazon - nigde nema zidova izmedju prodavnica. Sa moje desne strane se nalazi prodavnica nakita, torbi i Liquor and Tobacco store. Effy sa leve koji je izmedju naseg Perfum & Watch Shop-a. Stizemo gore, ulazimo direkt u Kancelariju Menadzera gde sedi Menadzer (Filipinac) i Zamenica (Rumunka). Pitaju nas da li smo ikada radili na brodu, 2 koleginice (kineskinje) i mene. Deli nam zaduzenja za Crew Drill i govori nam da odemo da se presvucemo kako bi dosli na posao, buduci da su mi pogubili kofere, nisam imao sta da nosim osim onoga u cemu sam vec bio. Naravno uniformu koju su mi obezbedili bila je 2 broja manja od one koja mi zapravo treba.  oT Nakon toga odlazim u kabinu da se istusiram i odmorim, dobijam 2 dana slobodno dok mi ne stignu koferi u Luku u koju cemo da pristanemo. Prva luka, pristajemo, Taiwan - Keelung, stizu mi koferi, oblacim se, sav uzbudjen odlazim u Atrium, ulazim u Shop i tada nastaje sok. 10 kineza u shop-u i Ja. Upoznajem se sa svima na Engleskom dok oni medjusobno pricaju Kineski (naravno). Prvi radni dan, prolazim brod sa Rumunkom, objasnjava mi gde je sta i kojim slucajem upoznajemo i njenog muza koji isto radi na brodu u Horizon Court-u kao Sef necega. Tada pocinje pravi PAKAO. Zasto to kazem? Ukrcavaju se gosti, naravno sve Azijati, mesavina Japan, Tajvan. Moja pozicija je bila Promo Stolovi. Ujutru 1 setup, popodne drugi i uvece treci. Iskrcavamo se, prvi sea day, ujutru od 8h krece najpopularnija stvar ikada izmisljena koja se zove "10$ Sale" ili na lepsi nacin nazvano - smece po 10$. U 7:00 svi smo u magacinu da bi zapravo izvukli to iz magacina i u Main Dining Room-u napravili setup. Takav nalet ljudi nisam video nikada u zivotu. Kupili bi sta god samo da je 10$. Kako je vreme odmicalo tako smo se i mi prebacivali i sklanjali to smece da bi napravili novi Setup za Promo Stolove od 3-6, i od 6-9 kada smo uglavnom imali satove i nakit. Dan za Danom Sea Day za Sea Day-om, Port Day za Port Day-om, nije bilo nista bolje, posto su Azijati bili u pitanju, naravno Commission mi je isao i kao Kugle na Loto-u, 56,33,21,24,44,31,20 itd. Prvi port u koji sam izasao je bas bio Okinawa. Idem sa kolegama napolje,  dok me vode u neki restoran da bi sta? Samo jeli i jeli i jeli i da, pili Bubble Tea.  :facepalm: Tada dobijamo informaciju da cemo da radimo Asian Season jos nekih Mesec dana kada krece Turnaround i kada krecemo za Australiju. Sta to znaci? Znaci da sve sto se nalazi u Shop-u i Magacinu mora da predje iz USD-a u AUD tj Australijske Dolare. I tako krece dan za danom markiranje cena, i to je trajalo nekih 2 nedelje. Kada je zvanicno i zavrsen Asian Season - svi su proslavljali na open deck-u, dok smo mi bili u Kazamatu zvanom Magacin i gde smo markirali cene. Hong Kong je bio Luka gde su se putnici ukrcali i gde smo krenuli za Australiju. Crossing 18 dana uz stajanje u Hai Long Bay Vietnam, Nha Trang Vietnam, Ho Chi Min City, Bali i pravac AUSTRALIJA DARWIN.

Vazno i da napomenem da dok sam bio na PRINCESS-u, dobio sam ponudu da pocenem da Radim za Heinemann na CaRnivalu, sto sam pRihvatio obeRucke i pobegao odatle sto sam bRze mogao.

I tako se jedna saga zavrsila druga pocela.

O tome naknadno u drugom postu.

Do tada, hvala na citanju, sve najbolje i zelim vam mirno more.

Pozdrav

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Iskustvo iz Shop-a sa Princess Sun-a
« Reply #1 on: 09/April/2022 »
oh najzad neko osvezenje na ovom forumu sto se tice prica ... Lepo je procitati nesto sto je bilo pre-Covid ere :D jednostavno,ni sam se vise ne secam koliko je bilo "lepo" i normalno do tog marta 2020. Poslednjih godinu i po dana,skoro pa dve, su prosle brzo i obrisale su mi se ili izbledele sve4 uspomene na prethodni "zivot" ahah

Odlican tekst zaista,mogu da zamislim kako bi ti bilo sada da se vratis kada ih je preuzeo Hardin Brothers i kada je 90% svakog Shop tima Indija u malom, od assistant managera preko supervizora i Effy nakita i nekoliko njih regular shoppie!

Ocekujemo tvoje iskustvo sa Carnivalom