Author Topic: Radio sam za kompaniju Scylla/Tauck i dao otkaz nakon 14 dana!  (Read 1466 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Radio sam kao bar waiter.
Radio sam svaki dan od 11-13h dnevno. Navodno daju dva slobodna dana mjesečno ali ja to nisam dočekao jer sam se iskrcao nakon 14 dana kad sam vidio kako i koliko se radi.

Mjesečno se naradiš preko 300h a oni plaćaju 160h!
Na kraju potpišeš neke radne sate koji nemaju veze sa mozgom.
Kompanija navodi u radnim satima da si radio nedeljno 40h a zapravo odradiš preko 70h.
Tako da prekovremeni rad ne postoji i nije plaćen.

To je izrabljivanje u pola Evrope. Kao da sam otišao raditi u Bangladeš.
Kompanija daje besplatnog 4GB interneta za mjesec dana. To je možda dobro bilo prije 10 godina ali danas izgleda žalosno.

Za platu od 1850€ to se stvarno ne isplati pa me onda i ne čudi što su počeli sve više zapošljavati Azijate koji tu rade godinama i ne žale se.

Kompanija je all inclusive a gosti su Amerikanci koji su zahtjevni i usluga mora biti na vrhunskom nivou.
Ali uprkos tome oni zapošljavaju neke konobare koji su otvoreno pričali kako nemaju iskustva u tom poslu ili ga imaju vrlo malo.
Tako da je par njih dobili otkaz nakon 7 dana.

Dok sam radio na okeanskim kruzerima nikada nisam radio preko 10h dnevno a zarađivao sam više para nego što se zarađuje na rijeci.

Pa u hotelima u Hrvatskoj se ove godine plate kreću oko 1200€ + bonus + bakšiš.
Radiš 8h dnevno, prekovremeno se uredno plaća, nedeljno jedan dan slobodan itd.

Ovo je bio moj prvi a vjerovatno i zadnji put da sam radio na nekom riječnom kruzeru jer kako sam čuo od nekih kolega sa drugih kompanija ni tamo situacija nije puno bolja.
Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Netko bi ih trebao prijaviti, dok svi sute, ostace kako jeste .. no;;;
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Kome prijaviti? Koja institucija je uopšte nadležna za rad na riječnim brodovima?
I nije to tako od juče. To kod njih tako funkcioniše godinama.

Kompanija a i brod su registrovani u Bazelu, Švajcarska. Većina riječnih brodova je iz nekog razloga registrovana u Švajcarskoj.
Vjerovatno zbog nižeg poreza.

I nije to samo ta kompanija. Kod većine je slična situacija.
Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
U ugovoru ti pise tko je nadlezan za povredu prava radnika.
Bas zato sto je Svicarska, koja slovi kao bogata i uredjena zemlja, zato sam mislio da imaju uredjeno i radno pravo.
Probao sam guglati ali sluzbena stranica im je na talijanskom, francuskom i njemackom.
Mnoge drzavne institucije, cak i kod nas na divljem zapadu, posalju inspekciju i na osnovu anonimne prijave.
Da mene tako maltretiraju i iskoristavaju, ja bih poslao prijavu na 50 adresa, pocevsi sa zastupnicima u vladi pa nadalje. Copy-paste. Netko bi mozda i reagirao. Dobre su sanse da bi.
Nazalost, Svicarska nije u Evropskoj Uniji, pa to otezava situaciju. Mozda je zato Scylla i registrirana tamo.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline donshone

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 151
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Ja sam naje*ao jos prvu sezonu na tom recnom brodu,moji kuci mi nisu verovali kad sam pricao koliko se radi i mislili su da preuvelicavam. Hvala bogu kad sam prosle godine odustao skroz od brodova,ne bih isao ni prosle nego sam izdrzao tri meseca na vikingu da bi kupio auto i otisao na godisnji i nikad se nisam vise ni vratio.

Izrabljivanje tesko,sve sto si opisao sobchak je istina. Rad od 80-90 sati narocito kuhinja i restoran!! Na vikingu prvih mesec dana nisam imao vremena ni da izadjem napolje,a kada sam i imao to je bilo svega na sat maksikum trceci,ma katastrofa,robija za azijate i nazalost za nas Slovene sa Balkana,mada sreca pa polako i sa ovih prostora ljudi im sve manje dolaze kad vidis koliko radis a koliko plate.

Istina oni nam u stvari plate samo za tih 40 sati rada nedeljno koji je minimalac u Svajcarskoj,Nemackoj a gde su ostali prekovremeni sati,to uopste ni ne racunaju. Mislim da ih ni vlade tih drzava i inspekcije ni ne kontrolisu,cuo sam samo kontrolisu jug Francuske i tamo su rigorozniji,bile su im neke inspekcije i kaznili ih,al ovo ostalo sve se tolerisu i da izrabljuju nas i Azijate,samo ne daj boze da neko baci nesto u reku,alergicni su na zagadjenje prirode ti isti iz zapadne Evrope a kako nisu alergicni na ljude koji rade na tim brodovima...interesantno to im ne smeta ni da radis 20 sati dnevno.

Kad sam sve sabrao dobro sam i izdrzao tih par sezona a mnogi pametniji kao ti su otisli nakon par nedelja ili meseci kad su videli zla u ocima. Kad sve saberes ni za neki osrednji nov auto nisam mogao da ustedim a krvavo sam radio tako pa se pitam kako? Kad ih vidis tamo svi na kopnu Nemacka,Svajcarska u novim autima voze se a rade fizicki mnogo lakse poslove. Gde su beneficije i za to sto si odvojen od kopna i nema te kuci nedeljama,mesecima?

Interesantno pozivaju se toliko na kopnu na prava radnika i vode racuna o zakonima i postovanju istih i administraciji,ali zato za brod ih bas zabole,bitno im je samo da imas radnu vizu ili regularan EU pasos i njihove vlasti boli uvo. I onako si za njih tamo samo radnik iz zemalja treceg sveta,nazalost sustina je da se Azijati ne bune niti mentalno shvataju gde je problem,tako da njima tamo ti uslovi rada i ta plata savrseno odgovaraju,bar vecina koliko sam zakljucio.

Cak i za neke povrede na recnom brodu sto sam imao nisam imao konkretno kome da se zalim,jedino sto ostale da ih ocrnis na nekim drustvenim mrezama,sto sam i uradio na google reviews konkretno za taj cuveni viking.




Offline Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Znači na svakoj riječnoj kompaniji je izrabljivanje do maksimuma. Nema veze koja je kompanija u pitanju.
A navodno Viking važi za jednu od boljih kompanija.

Meni je nevjerovatno da se na okeanskim kruzerima koji su registrovani u nekim egzotičnim/banana/mini državama poštuju neki zakoni pa se plaća i prekovremeno i pazi se na radne sate.
A u Evropi koja bi kao trebala biti uzor svakom demokratskom društvu izrabljivanje na riječnim brodovima prolazi nekažnjeno.
Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2

Offline sukimanijak

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Ćao drugari, nažalost moraću i ja da se priključim ovoj konverzaciji, buduci da sam na Vikingu već drugu sezonu. Sve sto je napisano je tačno, slažem se u potpunosti i sa Sobachkom i sa Don Shonetomw. Da se radi, radi se, ponekad po 13 sati ponekad i više. Daću čist primer danas, buduci da smo u Beču, počinjemo u 6, buduci da smo sinoc imali carpet cleaning, doručak do 09:00, posle Loading i pravac na ručak, bez pauze. Posle ručka ide setup, koji će trajati minimum sat vremena, obično završavamo oko 3 popodne, posle pauza 2 sata pa rana večera, od 6, do nekih 8 i 30. Posle setup za doručak koji obično završavamo oko 10, ovaj put možda i ranije ako ne bude 2 seating-a i naravno oko 22:30 pocinje late night snack, koji će trajati do nekih 23:30. Došao sam prošle godine i ove kao Chef De Rang ali vam naziv pozicije ne znaci ništa, buduci da radite i u Restoranu i u Baru po potrebi. Platu su takoreći povećali, ali je opet najniža na celoj reci buduci da imam kolege koji rade na Uniworld-u i na Scenic-u. Obratite pažnju da je ovo jedina kompanija koja nema Gratitude i Tip Box(ukinut zbog mahinacija), od pre paid tips-a ne vidite ništa, jer je to vaša plata. Takođe, i personalni tips varira, koliko ko Forsira od PD-jeva. Sve u svemu da li je najbolja kompanija ili ne, to je kako diskutabilno trenutno, buduci da sam imao prilike da idem na druge brodove i da pričam sa drugim ljudima koji rade na drugim kompanijama, poprilično su zadovoljni, a opet govorim iz svog ličnog iskustva i samo svog, još nisam upoznao čoveka koji je napustio drugu kompaniju da bi došao na famozni Viking, dok ljudi svakodnevno napuštaju ovu kompaniju. Na kraju krajeva mislim da će to biti scenarijo i sa mnom, buduci da ću da se prebaciti ili na Scenic ili Uniworld. Pozdrav za sve kolege, šta god treba tu sam 🫡

Offline dule79

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: a rosa
  • Recruitment Agency: a rosa
  • Job Title: dishwasher
Evo ja cu da pohvalim Arosu.Mislim da niko ne prelazi 8 sati na dan.....mkzda kuhinja cepa malo vise

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Oduvek se pricalo i pisalo o tome da se na recnim brodovima radi vise nego na prekookeanskim. Ja sam imala nameru da predjem na recni buduci da mi je drugarica na Vikingu i ona je prezadovoljna ali evo kako sam dobila priliku za promociju verovatno necu, meni je na prekookeanskom dobro.
Recni brod ima nekih drugih prednosti tako da ako se to uzme u obzir i nije tako lose.
Ne bih da pricam kao na pamet jer nikad nisam bila ali kao sto kazem jako bliska drugarica mi je tamo i dosta sam upucena.
Ko god da se odluci za brod mora biti spreman za duge radne sate i ja mislim da je to svako zna i pre nego sto ode tamo.
Nevracanje na brod sam uvek mogla da razumem ali davanje otkaza posle tako kratkog perioda nisam, pogotovo od muskaraca.
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."