Author Topic: Ako trebate pitajte.  (Read 24580 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Ako trebate pitajte.
« on: 02/April/2010 »
Evo ljudi da vam se predstavim ja sam Marko i radio sam na brodu kao fotograf 2 ugovora 2003g-2004g, sad opet sam odlucio ici na brod ove godine nakon zavrsenog fakulteta.
Super da postoji ovaj forum, kad sam ja isao nije ga bilo.
Da vam kazem nesto o brodu za vas koji tek trebaju ici, nezavisno od pozicije i departmenta.

Brod je jedna velika avantura, akcija i nepregledno otkrivanje novih horizonata, evo sad kad vam ovo pisem sve me prolaze trnci od zelje za novom plovidbom, nomad u meni se budi (valjda sam u proslom zivotu bio columbo)  :haha:
Naravno na brodu cete raditi dosta sati, ali da budem iskren, meni je bilo samo vazno da budem i placen za to vrijeme, pa zar je tesko radit 10-12 sati dnevno ako imas placu 1500-2000$?

Posjetiti cete toliko novih zemalja, upoznati ljude sa svih strana svijeta, kasnije cete ostati u kontaktu, evo ja poslje 5 godina nakon sto sam se vratio sa broda jos kad trebam podatke kontaktiram ljude koje sam tamo upoznao, ako mi treba neka informacija vezana za zemlje gdje zive.
Meni je brod daleko najbolje iskustvo u zivotu, zbog stila zivota i putovanja, zarade i ljudi s kojima sam bio, naravno nije svako iskustvo isto.
Ono sto cini brod hrpom prilika je mogucnost napredovanja, posto na brodu dolaze ljudi koji zele samo odraditi 2-3 ugovora i pokupiti lovu, to znaci da se brzo otvaraju nova radna mjesta, to znate i po tome da stalno traze nove djelatnike za sve departmente.
A to znaci da ako se vi odlucite ostati 2-3 godine da cete sigurno dobiti promaknuće u bolju poziciju, na brodu se jako brzo napreduje ako se ostaje neko vrijeme
To je zbog toga jer stari odlaze doma nakon sto su skupili novac koji im odgovara i dolaze novi a ti postajes "stari vuk" i menader tebi daje zadacu da treniras nove i na taj nacin napredujes.

Ja sam dobio promaknuce nakon 5 mjeseci na brodu, a nisam bio bas neki super radnik, nego su neki stari dali otkaz i ja uskocio, tek kad sam dobio to promaknuce sam se trgnuo i postao super heroj fotografije  :rolleyes: a to vrijedi za svaki department jer sam se druzio sa svima.

Budite hrabri i da vam samo kazem da cete svi imati prva tri mjeseca krizu prilagodavanja, sto je normalno, jer smo navikli da imamo slobodne vikende, pa tesko padne da se svaki dan radi.
Ta kriza prođe nakon 3 mjeseca i onda letis kao ptica visoko i po noci brojis novce kao krtica u kabini i palis svijece majci bozijoj zbog hrpe love iako nikad nisi isao u crkvu  :yahoo:

Ako trebate nesto, pitajte me slobodno, ja sam bio na holand america line i royal caribbbean, ali sve cruise line su isti, ako si bio na jednom znas kakav je posao na drugoj.
Evo sad kad ovo pisem tocno se vidim opet kako navecer stojim na plaubi, putnici spavaju a ja gledam ocean i pricam s prijateljima iz tima koja luka nas ceka sutra.

Da vam jos nesto kazem za fotografe, (to vrijedi i za sve ostale departmente, mogu i oni) vi kao fotografi imate mogucnost besplatno ici na shore excursions jer morate snimati video i fotkati znamenitosti, to znaci da samo dodes kod agenta koji organizira ekskurzije i prikljucis se gostima na putovanju jer kazes da ti treba zbog posla.
Na taj nacin ja sam besplatno letio iz sankt petersburga za moskvu na jedan dan, obisao kremlj i crveni trg, slikao i vratio se doma na brod isti dan, sve uz vodica, placeno od broda.
Vozio se po kostarici autobusom i razgledavao plantaze kave, isao na aljsaci gliserom snimati kitove ubojice i grbave kitove kako plivaju, snimao ledenjake na aljsaci iz glisera itd.

Imao sam tu cast jer sam bio fotograf, te sam u sklopu svog posla imao pristup svim djelovima broda, cak i mostu gdje je kapetan kojeg sam isto snimao cesto kako plovi na mostu za video ili slicno, na jednom brodu sam se cak znao s kapetanom po imenu, kada bi prolazio pored mene uvjek bi mi rekao "Hi Marko" toliko je atmosfera bila bliska jer je gledao u moj fotoobjektiv svako malo (isao sam mu na zivce) :rofl:
Posao fotografa je jako zabavan, upravo zbog toga jer ti je posao ici i snimati znamenitosti, te ce te sigurno i menader poslati, stalno si u pokretu i u srzi zbivanja.
Ali samo za one koji mogu ponekad i potegnuti 16h dnevno rada, medutim nakon tih 16h obicno sljedi dan kada radis 6h-8h pa se odmoris, nije menader lud, zna da ti treba odmor.

Evo za sad toliko, eko trebate nesto pitajte, u meduvremenu isto kao i vi ocekujem sljedeci intervu i odlazao opet na brod i avanturu svog zivota :)



Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #1 on: 02/April/2010 »
kako si bio zadovoljan s Royalom?

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #2 on: 02/April/2010 »
Ja sam na royal bio na Navigator of the seas, to je brod od nekih 3500 putnika, moram bit iskren da mi se svidio, ali sam kasnije svatio da manji brod mi vise pase, jer na manjem je posao umjereniji i imas mogucnost se druziti s posadom , na velikom brodu imas osjecaj da sve vrijeme trosis na hodanje od mjesta do mjesta jer je veliki,ali sve je ok.

ok je royal, nije bilo lose, iako nisam bio jako dugo, royal caribian cilja na raznolike goste, znaci da ima puno mladih, djece itd, a to meni pase, bio sam na jednoj liniji gdje je ciljana klijentela bila starija dobi, sto je jaaako dosadno.
Royal su zabavni brodovi, puno predstava, sadrzaja i nije dosadno.


Offline Lucky

  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #3 on: 02/April/2010 »
Bok MarkoQ, welcome! Imas ovdje upitnik za veterane pod priče veterana pa ispuni, bilo bi lijepo jos dodati nekog ko ima brodskog iskustva.  :)

Offline rooby

  • Registered
  • *
  • Posts: 58
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #4 on: 02/April/2010 »
Bravo Marko, bas znas da ohrabris nas koji idemo prvi put :) Tnx za ovo...

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #5 on: 02/April/2010 »
nema na čemu, mozda se i neki od nas i nadu na brodu, poanta zasto sam ovo pisao je bas zato da vas malo ohrabrim, jer vidim da mnogi kao i ja kad sam isao neznaju sto ih ceka.
Nista se nemojte brinuti, kada dodete na brod vaš tim če vam dodjeliti nekog da vam bude vodić kroz brod.
To je obićno netko iz vašeg tima, sječam se da kad su dolazili novi da sam ih ja vodio i pokazivao im gdje se pere veš, gdje je internet, gdje je teretana, bazeni itd.
To su ljudi kao i mi i drago im je da vam mogu pomoći, jer ste dio tima.

Budite dobri svom menađeru, cijenit če vas svaki normalan čovjek zbog toga, ja sam koristio taktiku prijateljstva, dok su se neki svađali, ništa od toga.

Evo sad kad razmišljam da opet idem, ko malo dijete čekam, nadam se dobrom brodu i nekim zemljama u kojima još nisam bio.



Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #6 on: 02/April/2010 »
@ markoQ,

Hvala ti na prenetim informacijama i iskustvu! :uzdravlje: :uzdravlje:

E sad ono sto mene zanima jeste za koju ces se sada, 4-5 godina nakon tvoj prvog perioda na brodu, poziciju prijaviti?

I ako si vec bio na intervjuu za novi ugovor na brodu, zanima me kako su u agenciji gledali na tvoje predjasnje iskustvo, tj. da li su ga uvazili?
Da li mozes odmah za neku visu poziciju da se prijavis na osnovu tog iskustva ili ces morati odmah ispocetka?

Kakva su tvoja ocekivanja?



“Go ahead, make my day”

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #7 on: 02/April/2010 »
pozdrav ayrtonsena.
Jos nisam bio na intervju, javio sam se u EP vec prije 4 mjeseca, al nisu me kontaktirali prije, tek sad sam doznao da ima interwju za carnival uskoro pa idem za carnival.
Koliko sam svatio iz razgovora s agentima jos prije kad sam se raspitivao, svatko k je bio vec na brodu je pozeljan kandidat i nebi trebao imati problema proci intervju jer oni traze upravo takve ljude koji su se dokazali da mogu izdrzati na brodu.

Moj prvi plan je bio otici za Shop assistent, ali kazu mi u EP da za sad nema slobodnih mjesta, onda drugo po redu sam htio ici za purser na recepciju(front office), jer imam fakultet ekonomije, a pisalo je negdje da to pomaze u dobivanju tog posla, jer se radi s racunima dosta i obracunima plaća.
Medutim kada sam malo bolje razmislio odustao sam od purser jer recepcija kao u svakom hotelu uvjek mora rijesavati probleme gostiju, kao izgubljene prtljage, žalbe, negodovanja itd.
A koliko se sjecam s broda uvjek ima gostiju koji dolaze ljuti na recepciju.
Ali to ne znaci da to nije dobar posao, dapače, ali moraš znati riješavati probleme, tu sam se pokolebao, nisam siguran da se nebi sav pogubio kod toga.

Znaci ostaje mi ono što dolazi najbrže, a to je fotograf na carnival kako mi kažu u agenciji, jer mi se neda čekat ovo sve drugo.
E sad šta očekujem, prvo ču razgovarat s agencijom dali da uopče kažem carnivalu dali sam več radio prije za drugu kompaniju kao fotograf, jer želim izbječ pitanje "a zašto ste dali otkaz ako volite bit fotograf", zato ču u razgovoru s agencijom odlučit šta ču im reč.
Ako mi kažu da je ok da im kažem da sam već radio kao fotograf onda ču reči.

Ne očekujem da me odma vrate na istu poziciju sa koje sam otišao, a to je jedna više od početne, več mi je sasvim ok da počnem opet izpočetka, iako je i to moguće, moram vijdeti na intervju.
Ono što ipak očekujem je da ču valjda brzo napredovati do prvog promaknuča ako ču imati malo sreče, jer taj fotografski posao več znam napamet, samo mi treba malo good luck.
Isto tako kada sada gledam prvi puta bi ostao ipak bar još 2 ugovora više nego što jesam, jer bi barem postao asistent menađer, a to je ako se sječam za 30-40% veća plaća.....eh da sam bio pametniji  oT


 

Offline Lucky

  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #8 on: 03/April/2010 »
Bok MarkoQ, welcome! Imas ovdje upitnik za veterane pod priče veterana pa ispuni, bilo bi lijepo jos dodati nekog ko ima brodskog iskustva.  :)

I jos pridodajem k tome, hvala ti marko na ovim postovima jer nama koji jos nismo zaplovili nam znače jako puno  ="" =""

Offline fmlfml

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #9 on: 06/April/2010 »
Kolika je plaća fotografa na prvom ugovoru, i ima li i kakve su šanse da se za vrijeme cruisea nađe posao u nekoj ok zemlji kud prolaziš ili sl. (karibi/bahami uključeni ;D )?

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #10 on: 06/April/2010 »
Kolika je plaća fotografa na prvom ugovoru, i ima li i kakve su šanse da se za vrijeme cruisea nađe posao u nekoj ok zemlji kud prolaziš ili sl. (karibi/bahami uključeni ;D )?

ja sam radio za IMAGE, tamo se tada radilo iskljucivo za proiviziju, tako da nema fixne plaće, zaradivao sam od 700$ - 2400$ mjesečno, zavisno od broda na kojem sam bio i lokaciji broda, jer se fotografije prodaju bolje na mjestima koja su egzotičnija, kao što vidiš razlika je ogromna u zaradi bila.

Kad smo bili u europi zaradivao sam 800$ mjesečno, a kad je brod otišao na aljasku zarađivao sam 2400$ mjesečno jer smo prodavali 5 puta više slika.

A na carnival imaš fixnu plaču 1200$ plus provizija od prodaje albuma, i opreme.
Dobri prodavaći koji znaju ponuditi albume i fotoaparate mogu nabiti još 100$-200$ svakih 10 dana na plaču, a nije to jako teško.

Ako misliš ostati u nekoj zemlji za vrijeme krstarenja, nemožeš jer ti je putovnica na brodu zaključana u sefu, znaju oni takve kao ti  :haha:





Offline la mer

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #11 on: 06/April/2010 »
markoQ, možda se i može ne reći da si već radio na brodu, ali također može biti i minus.
ovako bi bar znali da možeš 'izdržati' brodski život.
ja bih da sam na tvom mjestu vjerojatno rekla da sam radila za image, ali onda se i pripremi na pitanja tipa zašto si otišao te zašto nisi odmah aplicirao za carnival, a ne za image itd. itd. no, uvjerena sam da im tvoje iskustvo ne može ni na koji način odmoći, dapače.

ajde baš me zanima što će ti reći u EP na to da prešutiš da si već radio za image.

mislim da to nije ništa jako strašno i govorim ti iz iskustva, budući da sam i sama bila u sličnoj situaciji, a još sam i department mijenjala pa sam morala znati objasniti i zašto želim drugu poziciju, eto.
good luck.  :)

'Only those who dare to fail greatly can ever achieve greatly.' (R. F. Kennedy)

Offline miki blue eyes

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #12 on: 06/April/2010 »
Zdravo Postovani

jedno pitanje ko zna da odgovori ako si bio vec na carnival kao kelner i dali su ti otkaz jer mozes opet da se prijavish   kao fotograf ili u shop jer mozda ima neki problema :run:

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #13 on: 06/April/2010 »
markoQ, možda se i može ne reći da si već radio na brodu, ali također može biti i minus.
ovako bi bar znali da možeš 'izdržati' brodski život.
ja bih da sam na tvom mjestu vjerojatno rekla da sam radila za image, ali onda se i pripremi na pitanja tipa zašto si otišao te zašto nisi odmah aplicirao za carnival, a ne za image itd. itd. no, uvjerena sam da im tvoje iskustvo ne može ni na koji način odmoći, dapače.

ajde baš me zanima što će ti reći u EP na to da prešutiš da si već radio za image.

mislim da to nije ništa jako strašno i govorim ti iz iskustva, budući da sam i sama bila u sličnoj situaciji, a još sam i department mijenjala pa sam morala znati objasniti i zašto želim drugu poziciju, eto.
good luck.  :)

Hvala na dobrim željama.
Prvo ču razgovarat s agencijom, jer kad sam aplicirao za IMAGE, svi fotografi koji su bili sa carnivala a htjeli preči nisu prošli intervju za IMAGE....zbog kojeg razloga neznam, al čini mi se da IMAGE tad nije uzimao carnivalove fotografe iako su imali iskustva, IMAGE je imao neku filozofiju da hoče sami oblikovati svoje djelatnike, a ne ih dobiti već gotove.
Zbog toga želim savjet agencije.

Zdravo Postovani

jedno pitanje ko zna da odgovori ako si bio vec na carnival kao kelner i dali su ti otkaz jer mozes opet da se prijavish   kao fotograf ili u shop jer mozda ima neki problema :run:

provjeri u agenciji, za neke departmente možeš bez problema jer nisu u vlasništvu carnivala, i zbog toga niti neznaju da si dobio otkaz, pa možeš prešutit.

Offline miki blue eyes

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
Re: Ako trebate pitajte.
« Reply #14 on: 07/April/2010 »
puno hvala bash cu da pitam i nih  ::yes:: da vidim sta ima da kazu