Author Topic: Ira?ani  (Read 13336 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Ira?ani
« on: 06/April/2010 »
Fanatizam i primitivizam današnjih Iračana proizlazi iz njihove potpune izoliranosti od vanjskog svijeta, koji se tek danas suočava sa stvarnošću.
Do Američke invazije 2003-e, njihovu stvarnost je kreirala državna televizija na svega par kanala, bilo kakvi kontakti sa vanjskim svijetom su bili rizični po život. Ako im je Saddam Hussein svakodnevno preko televizije govorio da je Amerika izvor zla, i nije se čuo niti jedan glas opoziva, onda je to morala biti istina. Svi znamo kakva je moć medija. Tito je do te mjere bio glorificiran na državnoj televiziji SFRJ da su se na vijest o njegovoj smrti nogometaši Hajduka valjali po travi u suzama i plaču. Na isti način je državna televizija Iraka glorificirala njihovog vođu. Masovna hipnoza preko medija učinila je svoje.

Za buđenje Iračana iz stoljetnoga sna trebat će puno vremena. Ljudi su navikli na bič i tvrdu ruku, i dobrotu smatraju slabošću.
7 godina poslije razbijanja ljušture u koju su se sakrili, razum je još uvijek najrijeđa valuta u Iraku.
Korupcija je uvriježeni način života, i jedini sistem koji donosi rezultat. Kupovina državnog posla je najnormalnija pojava.

Satelitske antene kojima Iračani nagrđuju fasade zgrada posljednjih godina ipak pokazuju znatiželju, želju za pogledom na vanjski svijet.

Čim sam se pojavio u Iraku, Iračani koji su mi dodijeljeni za posao pitali su me jesam li musliman. Iako su naizgled tolerantni prema kršćanima, lako je bilo pročitati na licima njihovo razočaranje ne-muslimanom u njihovim redovima. Sa čuđenjem sam gledao kako se tri puta ljube svako jutro kada se sretnu na poslu. Oko podna bi popadali na koljena i molili se, dok smo ih mi zapadnjaci gledali ispod oka. Nemam ništa protiv bilo koje religije, ali znam da je fanatizam vjerovati da te u raju čeka 100 djevica za nagradu ako razneseš sebe i 50 ljudi eksplozivom koji ćeš zavezati oko pasa.

Često mi je bilo u interesu sakriti se negdje sa njih desetak, i čekati kraj radnog vremena, nego se bespotrebno pržiti na suncu.
Iračani su koristili svaku slobodnu minutu da bi spavali, a ako ih ne bi prekidao, spavali bi satima. Bilo gdje, pa čak i na ulici koju su čistili svaki dan.
Imao sam utisak da bježe u san, jer se nisu imali čemu radovati na javi.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Ira?ani
« Reply #1 on: 06/April/2010 »
Da su zatucani, jesu..
To sto misle da je SAD izvor zla, pa malo ko danas tako ne razmislja. Interesantno bi bilo cuti jedan dan na vijestima da nije bilo bombaskih napada u Iraku,mislim da bi to bila udarna vijest. A sefe, sto se tice toga da su drugacije gledali na to da nisi musliman, po mome misljenju njima je to nesto novo, mislim biti u drustvu nekoga ko je druge vjere..
Isto tako, slucajno imam poznanika iz Iraka, preko nekog foruma smo se opznali, i on je hriscanin, zivi mislim na sjeveru Iraka, i kaze da u tome dijelu gdje je on zivi puno hriscana, sto je mene fasciniralo ,s' obzirom da nisam imao pojma o tome, a inace se jako interesujem o svim zemljama b00/

Offline Moon

  • Registered
  • *
  • Posts: 110
    • View Profile
Re: Ira?ani
« Reply #2 on: 04/July/2013 »
Da su zatucani, jesu..
To sto misle da je SAD izvor zla, pa malo ko danas tako ne razmislja.

... s' obzirom da nisam imao pojma o tome, a inace se jako interesujem o svim zemljama b00/

Imali su gadne ratove sa Iranom, s Kuvajtom. Do tada su Irak i SAD bili saveznici.

Kada su ljudi u ratu, menja se način razmišljanja. Kada je čovek u opasnosti, organizam luči određene hormone koji utiču na ponašanje. Aktivira se mehanizam za preživljavanje.
I u tom smislu, razumem i bombaše-samoubice, mada ih osuđujem. Ako bi došlo do toga da se pozdravim sa životom, da otpišem sebe, povela bih bar jednog ali pravog krivca.
Taj.un, nije tajfun.  :smack: Pa ostali i neki budući, neka misle.
Kod nas se povećao broj samoubica a među njih ubrajam i ljude koji idu kao plaćenici u tuđe ratove.
Ubijaju ljude s kojima su po defoltu na istoj strani. Bore se za interes nekoga ko je izvor zla.  :nono:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ira?ani
« Reply #3 on: 04/July/2013 »
Imali su gadne ratove sa Iranom, s Kuvajtom. Do tada su Irak i SAD bili saveznici.
Iraq i SAD su i danas saveznici.

Kada su ljudi u ratu, menja se način razmišljanja.
Nisam primjetio. Ni po sebi ni po kolegama.

Kod nas se povećao broj samoubica a među njih ubrajam i ljude koji idu kao plaćenici u tuđe ratove.
Takvi ljudi su mnogo toga, ali ne vidim kako bi bili samoubice.

Bore se za interes nekoga ko je izvor zla
? Vojnik je jedno od najstarijih zanimanja na svijetu. Imaju ih i mravi već nekih 300 miliona godina.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline The D

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Ira?ani
« Reply #4 on: 04/July/2013 »
Mislim da su pribjegli tim bombaskim napadima (samoubica) jer su shvatili da je to jedini nacin da se bore protiv svih koji ih napadaju...jer budimo realni par zemalja na svijetu moze da parira amerima kad dodje do rata.
Mislim da ce im trebati bar 20'tak godina da se naviknu na nacin zivota i rada koji forsira amerika, jos kad im dodje kapitalizam u svom pravom obliku..korporacijskom, jos im nadju neki ekvivalent evropske unije gde ce sve arapske zemlje da potrce, jer ta unija nece imati alternativu :) ih bice iracani i cijela ta regija ono sto smo mi danas...mislim na evropu i balkan  :wave:
“Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw
off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.”
― H. Jackson Brown Jr.