Author Topic: Blaugrane se vratio  (Read 13757 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Blaugrane se vratio
« on: 22/May/2010 »
pozzzz svima....samo da kažem i da potvrdim cukijeve navode jer i ja sam se vratio nakon dva tjedna....jer je užas....konkretno na Exploreru

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #1 on: 22/May/2010 »
 :rolleyes: zar i ti?

Ako se i ledeni vrati, zatvaram forum  :pop1:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline FlyFlyFly

  • Registered
  • *
  • Posts: 120
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #2 on: 22/May/2010 »
Meni to prosto sumnjivo.... Kako to da prethodnih godina je bilo vraćanja, ali u granicama normale, a od početka ove godine čini mi se previše njih se vraća.

Šefe i ostali veterani, da li postoji šansa da su se "obojeni" na neki način organizovali sa ciljem "zastrašivanja" ostalih ne obojenih, ili je to stara praksa a ovo vraćanje "naših" je samo slučajnost? 

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Iznad nacionalnih okvira
« Reply #3 on: 22/May/2010 »

Šefe i ostali veterani, da li postoji šansa da su se "obojeni" na neki način organizovali sa ciljem "zastrašivanja" ostalih ne obojenih,

Ne. Ja sam bio na brodu kada se trojica mojih radnika, makedonaca (dishwashera) nisu vratili iz grada tj. pobjegli su u ilegalu, jer su vjerovali da je "trava zelenija negdje drugdje". Dogadja se. Osobito je tesko na pocetnickim pozicijama, i nikako drugacije se sa tih pozicija na vise ne moze probiti nego radom.

A sef ti moze biti bilo koje od 30-ak nacionalnosti na brodu. Koza mu moze biti bijela, obojana, i crna i zuta i mijesana.
A oci mu mogu biti i ukoso. Vrlo je vjerovatno da ce biti razlicitog religijskog opredjeljenja.

Svaka diskriminacija na brodu se kaznjava otkazom, i osobno sam potjerao sa broda dobar broj nacionalista, medju kojima su prednjacili Balkanci.

Tko god zeli na brod, mora razumjeti da ide u multikulturalnu, internacionalnu sredinu, kojoj se mora prilagoditi izlaskom iz razmisljanja u nacionalnim okvirima.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #4 on: 22/May/2010 »
reći ću jednu stvar, sve što je cuki rekao je istina, na brodu stvarno vladaju indijci, ne možeš normalno raditi, iako su dva hrvata među vodećima oni su ipak manjina i ne mogu toliko protiv svih njih....indijci znaju da smo mi bolji i jednostavno te psihički maltretiraju...jer ipak ima tu nešto što i cuki veli, treba imati sreće i otići na pravi brod...jer ovaj je koma za europljane...

Na EXP ima puno indijaca koji su šefovi, ali baš puno, jedan supervisor ode dođe drugi koji je isto indijac, prosjek je ovakav na 10 šefova bar ih je 7 indijaca

Offline saolin

  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #5 on: 22/May/2010 »
Blaugrane sta su vam rekli u agenciji kada ste ih obavestili da ste ponovo kuci?

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #6 on: 22/May/2010 »
iskreno nisam im ni rekao, jer se to njih ne tiče...jer na kraju natrag ne idem, te ću rađe za manje novaca biti doma s ženom i djetetom

Offline Oswald

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 59
    • View Profile
Re: Iznad nacionalnih okvira
« Reply #7 on: 23/May/2010 »
Ne. Ja sam bio na brodu kada se trojica mojih radnika, makedonaca (dishwashera) nisu vratili iz grada tj. pobjegli su u ilegalu, jer su vjerovali da je "trava zelenija negdje drugdje". Dogadja se. Osobito je tesko na pocetnickim pozicijama, i nikako drugacije se sa tih pozicija na vise ne moze probiti nego radom.

A sef ti moze biti bilo koje od 30-ak nacionalnosti na brodu. Koza mu moze biti bijela, obojana, i crna i zuta i mijesana.
A oci mu mogu biti i ukoso. Vrlo je vjerovatno da ce biti razlicitog religijskog opredjeljenja.

Svaka diskriminacija na brodu se kaznjava otkazom, i osobno sam potjerao sa broda dobar broj nacionalista, medju kojima su prednjacili Balkanci.

Tko god zeli na brod, mora razumjeti da ide u multikulturalnu, internacionalnu sredinu, kojoj se mora prilagoditi izlaskom iz razmisljanja u nacionalnim okvirima.

Svi znaju kamo idu i kakva je situacija.. Samo ono što čovjek ne zna, je to kako če podnijet sve to. A nekad se jako teško prilagodit.

Offline la mer

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: Iznad nacionalnih okvira
« Reply #8 on: 24/May/2010 »
Quote from: Oswald
Svi znaju kamo idu i kakva je situacija.. Samo ono što čovjek ne zna, je to kako če podnijet sve to. A nekad se jako teško prilagodit.

Iskreno govoreci, mnogi ne znaju kamo idu jer je zapravo vrlo tesko sve to i zamisliti od kuce. Ali kad se stigne, slijedi otreznjenje za mnoge... Cini se da je najveci problem u tome sto dosta ljudi zeli otici tek toliko da odu, a ne razmisljaju da je pri tome jaaaaako vazno i na koju poziciju se ide, da ne kazem cak i department.

Ja sam radila u youth dpt i sreca (ali stvarno) da su direktorice uvijek bile bjelkinje. Nemam nista protiv nikoga, ali npr. Filipinke, kojih je stalno oko 50% nas ne vole i na neki nacin te prisile da se onda i ti jednako ponasas prema njima i zapravo budes ono sto nisi. Bas glupo. A stvarno sam prvi put isla onako open-minded, dok sad drugacije razmisljam.

Na zalost, to su porazavajuce cinjenice koje bi svi trebali imati u vidu.

Zato pamet u glavu svima nama.
'Only those who dare to fail greatly can ever achieve greatly.' (R. F. Kennedy)

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #9 on: 24/May/2010 »
Potpuno se slažem s la mer, brod nije samo da se ode od doma i pokuša zaraditi, nego je department užasno važan.
Ja mogu najviše pričati za Holand America Line, tamo u F&B i house department niti ne radi netko drugi osim filipinaca i indonezijaca, doista je njihov broj 98% populacije, jer trebaju male kvalifikacije za početne najniže pozicije.

A u staff pozicijama nema nikoga osim europljana i amerikanaca iz obadvije amerike, tako da su svi bijelci ili euro latino porijekla.
I to nema veze sa bojom kože, da se razumijemo, nego sa kulturnom razlikom, kod njih još uvjek je snažan tako zvani plemenski mentalitet, te se drže zajedno.
Moramo razumijeti da naprimjer u indoneziji vlada relativno siromaštvo i da je rad na brodu prvi i možda jedini put da če ti ljudi vidjeti zemlju izvan indonezije, te da nisu navikli na međukulturalnost kao zapadne zemlje i još je prisutna religijska razlika, jer to je islamska zemlja.(iako to za mene nije nikakva razlika)

I nije čudno da se bore za pozicije i da štite svoje zemljake, jer ih doma čeka siromaštvo kao alternativa.
Zato pamet u glavu i dobar odabir departmenta, i biti spreman da češ možda biti manjina.


 



Offline executioner28

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 142
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #10 on: 24/May/2010 »
ponukan zadnjim postovima, moram pitati: da li je ista situacija u F&B i Bar Departmentu? cuo sam jedino da je nesto "laksi" posao u Baru, ali mene zanima kakav je suzivot s drugima?

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #11 on: 24/May/2010 »
Najlakše je kad se zna za koji liniju apliciraš, ja sam skoro svo vrijeme proveo na Holand america, tamo ni jednom nisam vidio bilo koga da radi u bar department osim filipino i indonezija, doslovno ni jedne druge nacije, tamo je F&B i House dep. i skoro sve crew pozicije bile rezervirane samo za te dvije države, milsim da je to bila politika kompanije, jer su vlasnici nizozemci, a čini mi se da su nekad tamo imali kolonije, a sad na temelju prijateljstva zapošljavaju iz tih država za manje novaca.
A recimo oficire svi nizozemci i staff sve iz europe, na tim pozicijama ni jedan iz azije.

Dok recimo kratko vrijeme koje sam bio na royal caribian sam vidio sve nacije na svim pozicijama, očigledno RCL imaju drugu politiku zapošljavanja.



Offline la mer

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #12 on: 24/May/2010 »
Ako se vec ide u departmente gdje prevladavaju Azijati, onda nikako ne bi trebalo ici na pocetnicke pozicije ili ne daj boze da ste na tom poslu potpuno bez prethodnog iskustva jer je to onda stvarno koma  :pop1:.

Filipinke su pricale kako su one sve odreda cekale od godinu i pol do dvije i pol godine doma kako bi se ukrcale na poziciju odgajatelja, a sve su kvalificirane za taj posao i sa iskustvom od nekoliko godina. To je bio uvjet da bi se doslo s Filipina! A mi? Mi smo lijepo sve dosle bez iskustva, a vecina i bez kvalifikacija za taj posao. Cak ide prica da Filipinka ne moze postati direktorica, a npr. znam da su jednu nasu curu promaknuli vec nakon 2 ugovora. Zato nas ne vole (donekle logicno), ali nacin na koji to pokazuju je ocajan.

Na kraju nam je jedino bilo vazno s kim smo u smjeni, a ne koliko imamo posla. Posve nelogicno  -()-.

'Only those who dare to fail greatly can ever achieve greatly.' (R. F. Kennedy)

Offline Behemot

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #13 on: 24/May/2010 »
Cak ide prica da Filipinka ne moze postati direktorica.


Fašizam.
Kad umrem, stavite me samo negde gde je toplo.
A onda, kada lepe žene budu išle preko mog groba, ja ću da ih grabim za noge, k'o u onom filmu.

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Re: Blaugrane se vratio
« Reply #14 on: 25/May/2010 »
Mislim da nije posredi nikakva diskriminacija po "nacionalnoj" bazi, več po "poslovnoj", ako se ja dobro sječam, meni su čak u Miamiu na treningu u razgovoru šefovi rekli da su imali problema kad su stavili nekoliko filipinaca u isti tim, jer nastala je podjela na njih i ostale.

Ah sve je to jedan zavrzlamac veliki.
Meni drago da kad sam ja bio u foto departmentu nije bilo tih problema, sve mahom europa, australija, južna amerika, s njima se ja lako sporazumim, i bilo nešto indijaca, isto bez problema.

A to što kažeš da filipinka ne može postati direktorica, hmmm, pa niti časnik na holand amerika nemože biti skoro nitko drugi nego nizozemac pa se nitko ne ljuti.
Ljudi štite svoj kadar i ekonomiju, njihova firma i njihova pravila.

Isto tako su prestali zapošljavali engleze za fotografe, pitao sam jednog engleza menađera zašto je to sad tako, i otvoreno mi je rekao da zato što su svi englezi alkoholičari i da on kao englez razumije tu politiku, jer su se njegove kolege samo opijali cijele dane i da je kompanija prešla na politku što manje engleza.
 
I eto iza svega leži neka računica poslovna, a ne nacionalna.