Author Topic: Problem "klanova" na rije?nim brodovima  (Read 3367 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Potaknut pisanjem @mihajla i @ledenog, moram se osvrnuti na temu klanova.

U dugogodišnjoj karijeri na kruzerima, nikada nisam naišao na problem klanova.
Za internacionalne kompanije sa brodovima na kojima radi u prosjeku preko 1.000 članova posade, stvaranje klanova bi potaklo sukobe i predstavljalo veliki problem. "Diversity" je na kruzerima dobro znan pojam. Zbog ispoljenih ideoloških, rasnih i kulturoloških predrasuda brzo se ide doma.

Zbog prirode posla koji sam radio, ispratio sam sa broda veliki broj ljudi, koji su u jednom trenutku ispoljili ponašanje zbog kojega se u njihovoj matičnoj zemlji na njega nitko ne bi osvrnuo, ali na kruzeru je to predstavljalo diskriminaciju i nasilništvo. Da spomenem samo jedan primjer, u St Maartenu je Makedonac potjeran sa broda sa plaćenom kartom, ali sa svega $30-ak u džepu, jer je povikao na jednu curu (makedonku), i to je bilo dovoljno. Morao sam ga nadgledati dok se pakirao ... bio je totalno izgubljen ... i u nevjerici je gledao na ono malo dolara što ih je imao sa sobom, to mu je bio prvi mjesec na brodu.

Zato me žalosti što ova 2 forumaša, koji su iskusili život i rad na riječnom kruzeru, moraju raditi u takvim uslovima.
Mada se neki individualci sa ovoga foruma neće složiti, i rado će pričati o Indijcima ili Filipincima koji su glavni u nekom departmentu, ja tvrdim da nacionalne podjele na kruzerima nema, i da je najveća podjela na društvene tipove i nedruštvene, pa onda na sposobne i nesposobne ... itd.
Naravno, često će recimo englezi sjediti u crew baru sa englezima, balkanci sa balkancima, ali to se ne može nazvati podjelom u klanove.

Ja podjele u klanove tumačim obrambenim mehanizmom, reakcijom na strah i ugroženost, a najveća odgovornost za tu pojavu leži na menadžmentu.
Doći će vrijeme kada će shvatiti da poboljšanjem radne atmosfere mogu lako poboljšati i produktivnost zaposlenika.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)