Author Topic: MMR vakcina  (Read 47897 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sahar

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: MMR vakcina
« Reply #15 on: 22/April/2012 »
i cjepivo primljeno na neku vrstu vlastitog rizika prije 2 dana i nemam reakciju :yeah:
Probala sam uzicat od doktora al danas vise nitko nece toliko riskirat jer vuce dosta veliku odgovornost. al eto dobro proslo... :-))))'

Offline miami

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 82
    • View Profile
MMR Vakcina je besplatna!
« Reply #16 on: 23/April/2012 »
Novosadjani i oni u komsiluku ;
MMR vakcinu mozete primiti u Higijenskom Zavodu u Novom Sadu , ulica Futoski put ne znam koji broj  :D
Vakcina je besplatna !
Da, da.. dobro ste procitali : besplatna - nista se ne placa ! I ne treba vam zdravstvena knjizica.

Ja sam evo danas obavila vakcinaciju. Otisla sam u 11 sati ( tako su mi rekli na informacijama da nema potrebe doci pre 11 ).
Ponela sam svoju staru crvenu knjizicu (iz doba stare Jugoslavije) jer se tu nalaze sve prethodne vakcinacije da pogledaju ako sam primila kao dete tu vakcinu da me ne bodu bezveze.  Pogledali su, videli da nisam nikad primila tu vakcinu , vakcinisali me, potpisali, pecatirali i zavrseno sve u 10 min .  
Najbolje je da pre nego sto se zaputite u Higijenski prvo nazovete da pitate da li imaju vakcinu, odnosno ako je nemaju trenutno , kad stize.
Ja sam zvala u cetvrtak rekli su mi da dodjem sutra (u petak) jer tad stize nova tura.
Savetovali su me da nema potrebe da dolazim rano ujutro, ne pre 11 sati . Dobra vest za spavace  :D  
Nisam bila u mogucnosti da odem u petak pa sam obavila u ponedeljak tj. danas .
Ovako je mnogo jednostavnije nego da jurim po Bg-u u frci dal cu stici sve da obavim i sto je jos vaznije ne moram nista da platim!  
Jedan 'problem' manje. Ovo mi je ogromna usteda i vremena i novca.

U Beogradu se  vakcina placa oko 1200 din ako nije  jos poskupelo u medjuvremenu !!  Zanimljivo, zar ne ?!
Jos zanimljivije je to da je u Higijenskom Zavodu u NS dobiju po ceni od 390 din (!) ali  to ne naplate nego je dobijes za dzabe !

Offline SFLJsdh7543

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: MMR vakcina
« Reply #17 on: 28/December/2012 »
Dalmatinci i oni u susjedstvu...:pop1:

u Splitu se cijepivo MMR prima na Higijenskom zavodu u Vukovarskoj.
Cijena je oko 250 kuna, radnim danom od 8 do 16.  :busy:

Zašto pišem...

jer nemamo svi mogućnost naći podatke o cjepivima koje smo kao mali
u nekadašnjoj državi Jugoslaviji primili.  -()-

XXXXXX

i zbog tog razloga sada moram u dobi od 30ak godina opet
cijepiti se protiv nečega što mi više sigruno koristiti ni pomoći neće.  :google:ˇ

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: MMR vakcina
« Reply #18 on: 30/July/2014 »
ja sam imao čitavu dramu oko primanja MMR cijepiva jer mi u kartonu piše da zbog alergije na jaja nisam primio cijepivo...
prvo sam vadio krv da bi se izmjerila razina antitijela u slučaju da sam ga primio a da nije zabilježeno ili da sam prebolio pa razvio imunitet, čekao sam 4 dana na nalaze koji su naravno bili negativni.
Zatim sam ponovno došao do doktorice zadužene za cijepiva koje je okupila čitav tim ljudi jer još nitko nije bio u sličnoj situaciji da mora primiti cijepivo a u kartonu piše da je alergičan na jaja, u jednom trenutku je oko mene bilo 5 doktora u malom sobičku u svi su vijećali što činiti... ugl nakon nekoliko poziva doktorice po raznim ustanovama jedino riješenje je bilo primiti cijepivo u "bolničkim uvjetima" sa timom koji može uskočiti u slučaju da se nešto dogodi i jedino to mogu u Zagrebu napraviti... na to sam u nevjerici pitao doktora je li moguće da jedem normalno jaja svaki tjedan i da svjedno imam nekakvu alergiju na njih? Na što je on odgovorio da je to nemoguće i dao mi je malu dozu cijepiva u venu, pričekali smo 20min da vidimo hoće li izazvati kakvu reakciju, nakon što nije bilo nikakve reakcije normalno sam dobio cijepivo u rame i pečat u knjižicu cijepljenja.

Jedinio mogu zahvaliti tom doktoru što je bio dovoljno iskusan i snalažljiv i što mi je skratio muke odlaska u Zagreb, to bi bila scena za medical, za cijepivo 170km do Zagreba pa nakon toga 600km do Dubrovnika...

tako da ako ste alergični na jaja a morate primiti MMR cijepivo spremite se na proceduru...

"It always seems impossible until it's done"

Offline Mujka

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re: MMR vakcina
« Reply #19 on: 21/May/2015 »
Postovanje mornari  :pilot: .

Za desetak dana idem nazad na Princess flotu . Iz office-a mi je receno da pribavim potvrdu o primitku MMR vakcine :

"All crew residing in Bosnia Herzegovina and Serbia must provide proof of immunity to measles in prior to being allowed to join a ship. If not immune, they must obtain measles vaccination with MMR (Measles, Mumps Rubella) vaccine. The vaccine may be administered by any governmental or private health clinic but documentation must be produced before being allowed to travel.
Evidence of measles immunity is defined as:
1. documented receipt of two doses of live measles virus-containing vaccine given at least four weeks apart, or,
2. laboratory evidence of immunity, or
3. laboratory confirmation of disease
MMR Vaccination:
1) All new crew members (new joiners and returning) who are not immune to measles and who are joining a ship within two weeks, should be given a single MMR vaccine at least two weeks prior to joining a ship.
2) All non-immune new crew members (new joiners and returning) who are joining a ship within 1 month, should be given two doses of MMR vaccine at least four weeks apart before joining a ship. "

Dr. Grant Tarling, MD, MPH
Senior Vice President and Chief Medical Officer Health Services
Princess Cruises / Holland America Line / Seabourn / P&O Australia / HAP

Naravno,uputio sam se ka  Javnoj zdravstvenoj ustanovi tj .mom "uctivom" gospodinu porodicnom doktoru . Objasnim mu sve u vezi zahtjeva.
Gospodin doktor porodicne medicine je uzeo papir A4 formata ,pogledao u karton u historiju vakcina.
Potom je laganim pokretima ruku popolovio papirus formata A4 i na jednom komadu napisao datum kada sam primio MMR ( MRP ) vakcinu (u drugoj godini zivota )
Kao zaglavlje je stavio moje ime i datum mog rodjenja . Udario je pecat "Javne zdravstvene ustanove " .

Pitam ga ja : "...gospodine doktore porodicne medicine imate li neki formular ,nesto formalno,sa zaglavljem,tabelom,mjestom za potpis itd " ?
Rekao je on : " to je to sto imamo , to se svima daje " .

Naravno iz office-a nisu uvazili ovaj "dokument " . Gdje u BiH mogu da primim MMR vakcinu jer u mom bajkovitom srednjovijekovnom gradu Srebreniku to ne daju !?

 :plovim:

Da fak I am doinn" on this place ?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: MMR vakcina
« Reply #20 on: 21/May/2015 »
A da probas prevesti to na engleski, kod sudskog tumaca?
Mislim da kompaniju muci jedino jezik, u usnovi je samo jedna recenica, dobio injekciju tad I tad, kakav crni formular ...
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re:
« Reply #21 on: 21/May/2015 »
Evo nadjoh staru knjizicu, je li to ova vakcina sa pecatom I datumom pise "M.P.R" 26.07.1996, na osnovnu ovog da trazim potvrdu u domu zdravlja? Hvala unaprijed

Offline Mujka

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re:
« Reply #22 on: 21/May/2015 »
Evo nadjoh staru knjizicu, je li to ova vakcina sa pecatom I datumom pise "M.P.R" 26.07.1996, na osnovnu ovog da trazim potvrdu u domu zdravlja? Hvala unaprijed   
Da to je to . Imas primljene vjerovatno dvije doze MPR vakcine . Prva se prima u drugoj godini zivota a sljedeca sa napunjenih 18 god .
            Moras to prevesti kod ovlastenog sudskog tumaca kako rece CEO . Sretno .
Da fak I am doinn" on this place ?

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re: MMR vakcina
« Reply #23 on: 21/May/2015 »
Hvala jos jednom Mujka. Zivio :)

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: MMR vakcina
« Reply #24 on: 21/May/2015 »
Meni su u medicini zdravlja izdali malu narančastu knjižicu tj međunarodni karton cijepljenja gdje se vidi da sam primio cijepivo.
Probaj s tim papirom ići u dom zdravlja da ti izdaju taj kartončić, košta cca 3€, sudski tumač će uzet 15-20€

"It always seems impossible until it's done"

Offline wedge

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: MMR vakcina
« Reply #25 on: 16/June/2015 »
Evo da se i ja javim.I ja sam dobio famozni mail o potrebnoj MMR imunizaciji.
Dobio sam vakcinu na http://www.zdravlje.org.rs

Bez zakazivanja ,nema redova nema cekanja.Vakcina je 1300 dinara i prevod na engleski odma na licu mesta 700din.
Valja pozvati i proveriti jel imaju vakcine na stanju pre odlaska.
Sve bez gnjavaze i muke koja je obicna u Srbiji jeli.

Offline cookie007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 76
    • View Profile
Re:
« Reply #26 on: 18/June/2015 »
Evo nadjoh staru knjizicu, je li to ova vakcina sa pecatom I datumom pise "M.P.R" 26.07.1996, na osnovnu ovog da trazim potvrdu u domu zdravlja? Hvala unaprijed

Ta knjizica je meni spasila glavu.

Isla sam prije medicinskog kod doktorice i zena meni da u mom kartonu nema upisano kad sam sto primila, da odem do skolske doktorice mozda ona ima. Otisla kod nje, naravno babi se nije dalo ici to traziti jer je to sve u arhivi, a nisu nista digitalizirali. Naravno mama spasava sve  :yahoo: sjetila se da ima pospremljenu moju knjizicu iz doba SHS  :D u kojoj je i karton cijepljenja i na temelju toga mi je doc. opce prakse htjela izdati potvrdu. Ja sam prosla bez prevodenja.
:)

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re:
« Reply #27 on: 18/June/2015 »
Hehe cookie bravo... matori ima cudan hobi... nista ne baca :D

Offline opaca

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: MMR vakcina
« Reply #28 on: 07/January/2016 »
Evo moje iskustvo sa tim MMR-om od pre neki dan 5.1.2016.
Prosao sam medicinski na medicini rada na Novom Beogradu pre mesec dana. Doktroka Micić me je uverila da je dovoljno sto sam primio MMR jos 1990te, i to upisala u formular..
Inace idem na Carnival. Medjutim, pre par dana mi javljaju da to nije dovoljno i da moram opet da se vakcinisem jer po nekom novom pravilu CCL trazi da MMR bude mladji od 10 godina...
Vakcina inace kosta u Batutu (Beograd) 2724 din, sto me je zgranulo jer nigde nisam nasao tu ciftu na netu pre... *kaze gospodja: vakcina je iz uvoza* realno ko da primam lek protiv side, al ajd..
P.S. Ne idem preko neke nase agencije(za posao sam aplicirao direkno u kopaniji) pa zato nailazim na takve začkoljice... Al eto- fresh information... Pozz
zivot zna da bude titanik, usamljenik, izgnanik,
tad radjaju se titani, u nevolji istrajni.

Offline Silber Mann

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Photo-Video Manager
Re: MMR vakcina
« Reply #29 on: 07/January/2016 »
Vakcina inace kosta u Batutu (Beograd) 2724 din

Hm, zanimljivo... Prosle godine u junu mesecu je kostala duplo manje, oko 1400 Rsd (11,5 eura).
Put a smile upon your face
Being alive is no disgrace
You can make it a better place,
By havin' yourself a good mornin'...