Author Topic: Preporuke/radno iskustvo  (Read 2655 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Grom

  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
Preporuke/radno iskustvo
« on: 30/June/2010 »
pozdrav svima

Završio sam srednju medicinsku školu i imam stručno zvanje fizioterapeuta . Međutim , zbog općepoznatog stanja u BiH i korupcije , nisam mogao raditi u svojoj struci. Zaposlio sam se kao konobar i radim u ugostiteljstvu zadnjih 8 godina .
Imam namjeru kao i ostali da nastavim rad na nekom lux . brodu . Čitajući forum , vidio sam da se traži negdje potvrda o zaposlenju ili preporuka poslodavca. U  svakom slučaju bi mogao dostaviti preporuke (najljepše) od svojih predhodnih poslodavaca. Ipak koga god sam pitao (mislim na moje ex-poslodavce) za preporuku , rekli su mi da ih je strah "kontrole".
Radio sam kod 4 poslodavca za 4 različita ugostiteljska objekta, ali  se nigdje nisam vodio kao zaposlen ,nigdje u mojoj radnoj knjižici ne piše da sam bio "zaposlen" niti je plačen ikakav doprinos za moj rad (penziono , zdravstveno , socijalno...). Dakle, sudeći po radfnoj knjižici nisam ništa radio zadnjih 10 godina  ""]].

Moje ex-poslodavce zanima,  dali će se preporuke koje "budu pisali "provjeravati od kompanije  preko biroa za zapošljavanje ili PIO/MIO-a , odnosno da li ce se takav dokument provjeravati na bilo koji način od strane nadležnih organa .
Čuo sam da su preporuke u stvari formalne  , te da se NEprovjeravaju osim eventualno telefonski sa predhodnim poslodavcem.  Dali je to tačno ?

Offline chova

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 188
  • If you have target everything is easy...
    • View Profile
Re: Preporuke/radno iskustvo
« Reply #1 on: 30/June/2010 »
Nemas brige za preporuke, cak ne moraju ni biti od tvojih poslodavaca prethodnih, ako imas nekog prijatelja ili ikako mozes od nekog drugog (kafica, restorana) nabavi, ne proverava se 99%, eventualno mozes staviti br. telefona nekog tvog bliznjeg(drugar, rodbina ili neko ko te dobro poznaje) cisto samo da kaze o tebi sve najbolje i da potvrdi da si to ti  b00/

Znaci nemas brige, za detalje ce ti objasniti agenti kako i sta, ali mislim da sam ti dovoljno rekao da nemas potrebe za sekiracijom, znam iz licnog iskustva jer sam i ja dobio posao pomocnog konobara i svakog momenta cekam da mi se jave iz agencije da mi saopste gde i kada letim.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Preporuke/radno iskustvo
« Reply #2 on: 30/June/2010 »
Quote
Čuo sam da su preporuke u stvari formalne, te da se NE provjeravaju osim eventualno telefonski sa predhodnim poslodavcem. 
Dali je to tačno ?

Tačno je. Izuzetno su rijetki slučajevi kada nazivaju i provjeravaju, tj. zovu kada se radi o jačim pozicijama.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Grom

  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
Re: Preporuke/radno iskustvo
« Reply #3 on: 30/June/2010 »
Hvala na infu ,
sad mogu traziti preporuke