Author Topic: tandrchak, Asst Waiter, Carnival  (Read 4298 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tandrchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 14
  • Give yourself the highest standards!
    • View Profile
tandrchak, Asst Waiter, Carnival
« on: 01/July/2010 »
Korisničko ime: tandrchak   
Država: Bosna i Hercegovina
Spol: Musko   
Kompanija: Carnival Cruise Lines   
Pozicija: Asst Waiter


  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Preko prijatelja koji je odradio par ugovora za istu kompaniju.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Prije svega, losa situacija u zemlji, sto u ekonomskom smislu, sto u smislu toga da ce se nesto u dogledno vrijeme promijeniti.

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Employment Power, Zagreb-iz razloga sto je i prijatelj preko koga sam dobio sve informacije isao preko iste agencije.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Agencija mi je ponudila poziciju Asst. Waitera na CCL-u, koju sam ja prihvatio iz jedinog razloga a to je da sto prije odem nab rod i pokusam da promijenim trenutnu situaciju (ako je moguce, naravno).

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Interview je trajao 5-6 minuta, a da sam prosao znao sam tako sto sam se prijavio za Bar Waitera, pa su mi tokom razgovora ponudili poziciju Asst Waitera u restoranu i sto su mi, je li, cestitali na prolasku.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
1050 eura > 800 eura avio-karta sa provizijom agencije i hotelskim smjestajem u Miamiju
                    150 eura ljekarski pregled u Zagrebu
                    100 eura viza
-ne racunam putne troskove do Zagreba i Sarajeva

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Malo sam se raspitao o tome sta da ponesem, tako da sam ponio osnovne stvari za higijenu i nesto najpotrebnije garderobe, to je sve.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Iskreno, bio sam malo izgubljen, ali bilo je dosta “nasih” ljudi (jugovica) koji su mi stvarno izasli u susret u svakom smislu i beskrajno sam im zahvalan na tome, svima. Tako da sam taj prvi period adaptacije vrlo brzo prebrodio uz njihovu podrsku, sto na poslu, sto u crew baru….

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Nemam primjedbe, bili su otvoreni prema svima.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da, uvijek je tu neko od supervizora, kome smo se mogli obratiti u svakom trenutku, ali i oni sami su nam pomogli da se prlagodimo na novom random mjestu.

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Vrlo dobro, a i nakon nekog vremena se covjek na sve navikne.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Pa realno, u prvom ugovoru ne mozemo mnogo ocekivati, tako da sam prihvatio stvari onakve kakve jesu, jer sam znao da se vremenom moze napredovati, a samim tim i zarada ce biti veca.

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Apsolutno, to je ta pokretacka snaga, motivacija…


  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Extra…upoznati toliko razlicitih ljudi po kulturi, vjeri, obicajima i svemu ostalom, vidjeti sva ta divna mjesta zajedno sa mnostvom novostecenih prijatelja-neprocjenjivo!

  • Opišite vrstu ljudi koja je sa vama radila na brodu.
Pozicija koju sam radio je u takvom departmentu u kojem su izmjesane ralicite nacije, od indonezana, filipinaca, tajlandjana do meksikanaca, peruanaca i naravno nas: srba, hrvata, bosanaca, makedonaca, crnogoraca i po nekog slovenca…

  • Kako biste opisali putnike?
Mnostvo bahatih ljudi koji su dosli da jedu i samo jedu, sa malim brojem kulturnih pojedinaca koji su ipak dosli na cruise da se odmore, da iskoriste to vrijeme da bi vidjeli npr Bahame ili nesto slicno.

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
U svakom slucaju! Sve zavisi od rasporeda koji imate, ali ako neku destinaciju niste vidjeli u ovoj sedmici, vidjecete u sljedecoj, u svakom slucaju imate jedinstvenu priliku da krstarite Atlantikom, vidite mjesta koja ste samo sanjali i pritom zaradite nesto love….zvuci predivno, zar ne?!

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Atlantis-Nassau(Bahamas)
Baboo-Nassau(Bahamas)
Senor Frogs-Nassau(Bahams)
Hard Rock Café-Baltimore(MD)
European Corner-Port Canaveral(FL)

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Kao sto sam vec rekao, imate jedinstvenu priliku da krstarite Atlantikom, da vidite mjesta o kojima ste mogli samo sanjati, da upoznate prekrasne ljude, steknete mnostvo prijatelja i da pri tom zaradite kintu.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Odvojeni ste od kuce, drustva, prijatelja, od zivota koji ste imali prije odlaska na brod, a kojemu se velika vecina vrati i poslije tog perioda provedenog na kruzeru i onda treba mnooooogo vremena da se covjek uklopi u sistem bez valova, bez “name tag-a”, bez “special cleaning-a”, bez “crew bar-a” i svega ostalog na sta se navikao.

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Apsolutno, bez razmisljanja! To je jedno ogromno zivotno iskustvo, sa kojim se nista na kopnu ne moze porediti i na sta vas nista na kopnu ne moze pripremiti. Nemate sta da izgubite!

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Prije svega morate imati razlog zbog kojeg idete na brod i morate imati plan ili cilj koji zelite da postignete, jer to je jedna zrtva koju cete dati za taj cilj. Sve podretite tome i nemate sta da brinete, uspjeh je zagarantovan! Sretno svima koji planiraju da plove!

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Mislim da je sve vec receno. Zivite zivot, ne dopustite da on zivi vas…eto!
Life's journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally used up and worn out, shouting: "...MAN, WHAT A RIDE ! "

Offline Ship91

  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
Re: tandrchak, Asst Waiter, Carnival
« Reply #1 on: 04/February/2011 »
 :uzdravlje: