Author Topic: Zarada fotografa  (Read 71724 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Zarada fotografa
« on: 31/July/2007 »
Fotograf i primanja

Neka minimalna plata za fotografa (ali to nije uvijek tako) je oko 1500$ sada to je nesto sto se smatra minimalnom platom ako normalno radis, ali imas mogucnost zarade tj procenat na prodaji:

- fotoaparata
- filmova
- ramova

a najbitnije ti je prodaja folio i sl (folio - okvir za dvije fotografije slican kao meni u restoranima)

zaradu imas i na slikanjima svadbi kada si vanredno ukljucen tj kada si slobodan a ides da slikas svadbe


U sustini plata ti moze biti i 2000$ kako su neki rekli ako sve radis tj imas dobru zaradu od prodaje i sl.

ZNACI OVO ZADNJE O PRIMANJIMA PISEM NA OSNOVU SVEGA STO JE RECENO NAMA!
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Offline tsunami1984

  • Registered
  • *
  • Posts: 302
  • BANNED
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #1 on: 11/June/2011 »
Heh vidim ovo ovde dugooo nije update-ovano :)

evo situacije na Princessu

level 1 - 1200$ mjesecno + procenat od prodaje slika i dvd (mnogo je veci procenat ako se ode over budget, zadnji kruz sam dobio 200 $ samo u proviziji)
level 2 - 1417 $
level 3 - 1667 $
level 4 - ne znam
level 5 - oko 2100 $

Videographer - junior 1350 $
                     senior  1800$
Videographi ne dobijaju procenat od prodaje slika al dobijaju 2 puta veci procnat na prodaju dvd negos to ih dobije fotograf. Da znate o cemu se radi, videographers prave dvd naravno to im je posao, al prodaja dvd zavisi iskljucivo od nas fotografa i od reklame koju najvise rade fotografi.


Offline SrdjanKZS

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #2 on: 09/November/2011 »
Za Image:

-kao photog 1 imate
23.01$ daily base wage (x7) + 0-20$ shared base wages + neka minimalna provizija do 20$ u zavisnosti od prodaje, sve zajedno oko 200$ nedeljno tj 800$ mesecno
-kao photog 2 imate isto s tim sto je provizija znatno veca, npr meni je nedeljna plata varirala od 250$-400$
-iz nekog razloga nisam sacuvao slip s izvestajem kao photog 3, ali od prilike 30ak$ dnevnica + jos veci procenat od prodaje i mogucnost slikanja vencanja. na nekim brodovima dobijate 90$ + procenat od proodaje svadbenog paketa, na nekim samo procenat...sve u svemu od 300$ nedeljno, pa na vise...

moram da istaknem da su razlike u platama od broda do broda drasticne! negde cete kao photog 3 primati 1200$ a negde i vise od 3000$ s tim sto cete teze napredovati na brodovima na kojima je veca plata. isto tako negde cete vise raditi za manje para i obrnuto.
na prvom ugovoru imate i troskove uniforme 200$ + depozit koji ce vam mozda vratiti 500$ + fotoaparat 700-1300$
na kraju svakog ugovora placate avionsku kartu do kuce npr ja sam iz Rima platio 120$ ali u zavisnosti od rute broda moze da kosta i do 1000$...

sve u svemu srecno! posao je svakako tezak, a da li cete biti zadovoljni zavisi od poslovanja broda i menadzera na kog naletite...

Offline mornarac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 113
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #3 on: 09/November/2011 »
@SrdjanKZS

Druze uglavnom su ti informacije tacne, osim dela oko avionskih karata. Mozda je ranije bilo tako, ali meni je
na intervjuu koji je bio pre 20ak dana u Zagrebu Janet rekla da Image placa povratnu kartu na prvom ugovoru,
s tim da nam se uzima provizija od 500$ kao garant ako recimo dobijemo ili damo otkaz, s tim placamo kartu.
Ukoliko odradimo ugovor do kraja tih 500$ nam se vraca, a Image nam obezbedjuje kartu nazad.

JEDINO se na DRUGOM ugovoru placa karta, ali samo u jednom pravcu, znaci opet Image placa kartu za nazad.
Eto toliko, ovo ostalo je uglavnom na mestu...Evo ja radim lekarski ovih dana pa cekam ugovor  :).

Poozdraav  :uzdravlje:  :plovim:
Yesterday is history, tomorrow is a mystery...
But today, today is a God's gift, that's why we call it
the present :))

Offline SrdjanKZS

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #4 on: 14/November/2011 »
Ja sam ugovor zavrsio u junu ove godine, ne znam da li su menjali nesto oko avionskih karata, ali pravilo do sada je bilo da kartu u povratku placas sam na bilo kom ugovoru.
Takodje 500$ ne dobijas na kraju prvog ugovora nego tek kad podneses ostavku ili dobijes otkaz i to ako pristanes da odradis svoj "notice period" od 4 nedelje jer u suprotnom novac oni zadrzavaju.
Novac mozes dobiti postom, FedExom, ili wire transferom pri cemu sam placas troskove isporuke koji variraju od 20-100$.
Ovo su informacije iz prve ruke (;

Offline mornarac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 113
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #5 on: 14/November/2011 »
Sad je drugacije malo, mozda je tad bilo tako, ne znam kad si ti otisao...
sad se placa karta samo na drugom ugovoru i to kad kreces u jednom pravcu, povratak obezbedjuje Image  ;)
Ma stalno nesto menjaju brate, ne moz' pohvatas vise hehe
Yesterday is history, tomorrow is a mystery...
But today, today is a God's gift, that's why we call it
the present :))

Offline Marko001

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #6 on: 16/December/2012 »
Na carnivalu je 1000 dolara mjesečno prva 3-4 mj a onda 1200 dolara, plus svaki mjesec nekih 60-100 dolara bonusa - može biti i više ako se ubijate od posla, tako da to ispada oko 6 tisuća kuna prva 3 mj a kasnije 7200, s time da za svaki mj na brodu morate državi kad se vratite za doprinose dati 980 kuna.
Totalno nepoštena plaća kad ovi iz južnoafričke republike i ostali iz zemalja sa boljim standardom imaju 1500 prva 3 mj a kasnije 1800 al takav je život...

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: Zarada fotografa
« Reply #7 on: 16/December/2012 »
Prava je nepravada u Carnivalu u photo dep/ mozes 20 god da delas a ostajes na istom levelu bull shit  :sljac:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Zarada fotografa
« Reply #8 on: 16/December/2012 »
Prava je nepravada u Carnivalu u photo dep/ mozes 20 god da delas a ostajes na istom levelu bull shit  :sljac:

Zašto nepravAda? Ako ti se ne sviđa .... ček ...  :nolike?:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: Zarada fotografa
« Reply #9 on: 16/December/2012 »
this is me quitting carnival peace out :uzdravlje:
http://www.youtube.com/watch?v=U1k-iJk3YQg

Offline dare_ns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #10 on: 04/July/2013 »
Evo info kako je kod mene prošao prvi mesec s platom.
Image - QM2 - $807. Kažu mi drugi, da nisu imali toliko za prvi mesec kao p1. Imao sam $107 od prodaje.
Kontam da je ok. Samo što će još neko vreme da mi skidaju pare za kameru, uniformu i depozit -_-

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Zakljucak - NE IDITE U IMAGE!
« Reply #11 on: 24/August/2013 »
Image Group:  Konkretno RCL brod na kome sam bio 6 meseci. (pre toga sam bio na Celebrityju)

-Prva 2 meseca dobijate oko 250$ mesecno jer otplacujete opremu i uniformu koju ste DEBELO preplatili.
Nikon D90 u Best Buy-ju je oko $300-$400 , a Image vam naplacuje oko $600-$700.
Zatim tu je ta jeftina kineska unifroma koju cete placati $200 a uniforma somalijera na Celebrity-ju je $90.

-Posle 2-3 meseca krece redovna plata photoga 2, al naravno promocija ce vam uvek kasniti dok vas "ne ubace usistem" a ustvari ne zele jos jedan mesec da vas placaju kao photo2.
Ako budete radili kao poludeli i bili najbolji, posle 5 meseci cete uz malo srece dobiti promociju u photog3.
Tu vam je basic wage 800$ (umesto700) plus sto imate pravo da radite svadbe, ali ako na brodu postoji iskusniji photo3, zaboravite sve.

Sve u svemu, ako ste izuzetno dobri i odradite 8 meseci ugovor, vasa plata u proseku ce iznositi 960$ sto govori da je ta provizija ustvari magla i da oni to odredjuju, ma koliko dobro prodavali.
Ovo je proverena prica, eventualno ako prodate 40 ramova, onda cete primetiti razliku.
Cifre se namestaju i budze kako bi svi imali priblizno istu platu, sa tim sto ce photo3 imati za 100$ vecu i to je to.

Iz ovoga mozemo zakljuciti da je moja plata na RCL-u konkretnije Enchantment Of The Seas-u bila ISTA kao i kod nekog fotografa 3 na Celebrity-ju, a tempo rada i satnice ne mogu da se porede.

Zakljucak - NE IDITE U IMAGE!

Naravno u celoj ovoj prici imao sam ljupko iskustvo sa Image-om kada su me transferovali u Freeportu na Bahamima bez agenta na radnicki dok vikendom u sred ponoci. Jos sam bio solo....jedini belac u okolini od 1000km.
Sve ovo ne bi bilo toliko strasno, da je moj brod bio tamo, a ne 4 dana posle....

Offline mrcz

  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #12 on: 24/August/2013 »
Auuu... A ja uskoro odlazim za imidz... Pao sam u bedak  :nono: :nono: :nono:
Life spent resisting temptations is a wasted life.spent resisting temptations is a wasted life.

Offline strangelove

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 57
    • View Profile
Re: Zakljucak - NE IDITE U IMAGE!
« Reply #13 on: 24/August/2013 »
Image Group:  Konkretno RCL brod na kome sam bio 6 meseci. (pre toga sam bio na Celebrityju)

-Prva 2 meseca dobijate oko 250$ mesecno jer otplacujete opremu i uniformu koju ste DEBELO preplatili.
Nikon D90 u Best Buy-ju je oko $300-$400 , a Image vam naplacuje oko $600-$700.
Zatim tu je ta jeftina kineska unifroma koju cete placati $200 a uniforma somalijera na Celebrity-ju je $90.

-Posle 2-3 meseca krece redovna plata photoga 2, al naravno promocija ce vam uvek kasniti dok vas "ne ubace usistem" a ustvari ne zele jos jedan mesec da vas placaju kao photo2.
Ako budete radili kao poludeli i bili najbolji, posle 5 meseci cete uz malo srece dobiti promociju u photog3.
Tu vam je basic wage 800$ (umesto700) plus sto imate pravo da radite svadbe, ali ako na brodu postoji iskusniji photo3, zaboravite sve.

Sve u svemu, ako ste izuzetno dobri i odradite 8 meseci ugovor, vasa plata u proseku ce iznositi 960$ sto govori da je ta provizija ustvari magla i da oni to odredjuju, ma koliko dobro prodavali.
Ovo je proverena prica, eventualno ako prodate 40 ramova, onda cete primetiti razliku.
Cifre se namestaju i budze kako bi svi imali priblizno istu platu, sa tim sto ce photo3 imati za 100$ vecu i to je to.

Iz ovoga mozemo zakljuciti da je moja plata na RCL-u konkretnije Enchantment Of The Seas-u bila ISTA kao i kod nekog fotografa 3 na Celebrity-ju, a tempo rada i satnice ne mogu da se porede.

Zakljucak - NE IDITE U IMAGE!

Naravno u celoj ovoj prici imao sam ljupko iskustvo sa Image-om kada su me transferovali u Freeportu na Bahamima bez agenta na radnicki dok vikendom u sred ponoci. Jos sam bio solo....jedini belac u okolini od 1000km.
Sve ovo ne bi bilo toliko strasno, da je moj brod bio tamo, a ne 4 dana posle....

valjalo bi se onda malo opsirnije osvrnuti na cijelu kruz industriju i reci - ukoliko vam je samo do para ne idite na brod. u biti, ne idite nigdje jer gdjegod se zaposlili nece biti dovoljno ukoliko niste zadovoljni sa onime sto vec imate.

slazem se da image nije zlatna koka i daleko od toga da branim kompaniju kojoj sam i sam poklonio 3 godine ali nije sve ni u pari. u biti, da ne kompliciramo, odvagnite si sto vam je prioritet. pare, vidjeti sveta, steci iskustvo u fotografiji, raditi u multikulturoloskom okruzenju ili nesto deseto. ne znam koje pozicije nude sve prethodno navedeno 100% ali pozicija fotografa i nije toliko losa. da, pare nisu u rangu oficira ili recimo managera ali ne zaboravite da njih retko vidjate van broda.

u drugu ruku valjalo bi napomenuti da je sve to, kao i ostalo u zivotu, prolazno i da valja uzivati u svakom momentu. brod nije neko trajno resenje ali je dio puta koji vodi do neceg veceg, boljeg, naravno ukoliko to i sami tako shvatite. otvorite se prema svetu i svet ce se otvoriti prema vama.

takodjer, vi dragi kolege, drugovi, braco i sestre fotografi, samo naprijed, probajte pa ako vam se ne svidi uvijek se mozete vratiti kuci. barem cete znati da ste pokusali i jednog dana kada bude prekopavali proslost i setili se broda znat cette da ste pokusali i dali sve od sebe. no regrets  :wave:

mirno more  :plovim:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Zarada fotografa
« Reply #14 on: 25/August/2013 »
Potpuno se slazem sa @strangelove.
Vrlo razumna misao, kakvu vjerovatno ne bi imao da nije radio za Image, i da je propustao poslove.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)