Author Topic: Par rijeci o mojim utiscima fotografa za Princess Cruises  (Read 4835 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tsunami1984

  • Registered
  • *
  • Posts: 302
  • BANNED
    • View Profile
pozdrav jos jednom :)

evo mene sjedim na open decku, pazim cameru, snimatelji postavili da snima dok idemo kroz
Panama Canal, pa eto dosao red i na mene da je pazim, tacnije ne radim nista, sjedim kod bazena , u uniformi, pazim cameru a ne mogu se kupati, kakva kazna  
Pa evo ponesoh laptop pa da napisem par rijeci o mojim utiscima fotografa za Princess Cruises..

Dodjoh ja na Island Princess, neocekivano, docekao me menadzer, kaze nije ni znao da dolazim, Cool pocetak :)  
Uvede me na brod, pokaze mi gdje su Muster station stanice, provede me malo kroz brod, upozna me s ostalima i naravno na posao :)

Galerija se nalazi na decku 6, ima nekih mozda 12-13 panela na koje se redaju slike, 2 deska za prodaju fotografija i jedan video desk.
Ekipa fotografa broji 11 clanova i imamo 2 videografa ... Racunao sam koliko se radi u prosjeku , i dnevno se radi 7 sati, iako je ugovor potpisan na 13 sati
Znaci imao sam srece sto se tice broda :)
Menadzer nam pravi schedule tako da jedna ekipa radi fotografisanje dok je druga u galeriji i tako se mjenjamo svaki kruz.
Trenutno na ovom brodu su kruzevi 10 dana, od toga imamo  2 sea day-a, 2 formal night, ostalo su sve portovi, tacnije
Port Everglades, zatim ide Ocho Rios (Jamajka), Puntarenas (Costarica), a onda ide Puerto Quetzal (Gvatemala), San Juan Del Sur (Nicaragua), Huatulco (Mexico) i na kraju Acapulco (Mexico)...

Kao sto vidite imamo puno gangway-a, tacnije 4, jer na 2 porta se ide tenderima...
Nema nekmog posebnog limita sto se tice fotografija, kao sto recimo ima na Carnivalu.
Izadjemo, radimo 2-3 sata, nakupimo jedno 250-300-350-400 slika, sve zavisi od porta, zatim idemo da downloadujemo slike, i nakon toga smo FREE, nekad i po cijeli dan :)
Zadnji Puntarenas radio sam samo 2 sata za cijeli dan, tako da je bilo extra, mogao sam biti vani koliko hocu, malo soping, malo internet, kineski restoran, ma sta god volite :)
Kao na svakom brodu fotografisanje je slicno jako, slikaju se sledeci eventi :

-Embarkation (slikanje putnika kad dolaze na brod)
-Gangway's (slikanje putnika kad izlaze u neki port)
-Dining Room (single, couple, groups)
-Portreti (Casual and Formal)
-Open Deck (samo kad je brod u Panami)
-Balconies (takodje samo kad je brod u Panami)
-Chef's Table (odredjen broj putnika koji su dolazili vise puta na kruz se slikaju sa sefom kuhinje tj sa glavnim kuvarom)
-Lobster Dinner (slikanje vecere putnika koji naruce)
-Champagne Waterfall (slikanje vodopada napravljenog od casa za sampanjac )
-Costume (slikanje u kostimima kao npr Gusarskim, Dancers, ili slicno)

Od opreme koristimo : D200 Nikon, 18-105 objektiv, bliceve imamo SB 800 i SB 900, koga koji zapadne, masine na kojima se prindaju slike su Konica R1 i takodje Konica R2.
Oprema s kojom radimo, rasvjeta, pozadine, stativi, kisobrani, sve je extra, novo je, veoma lako je raditi i brzo se covjek navikne...

Naplata je malo drugacija nego na Carnivalu, cijene slika su malo vise, jos uvjek se ne radi sa BarCodom, al evo ocekujemo sledeci kruz
da cemo dobiti bar kod citace i nove racunare, tako da ce biti lakse puno.
Popusti tj DEAL-ovi uvjek postoje, npr kupite 3 fotmal night slike dobijete jednu za dzabe, kupite 2 embarkation slike dobijete album za dzabe i slicno...
Naravno skoro svaki dan se iznose aparati da se prodaju, baterije, memori kartice, torbice, punjaci i slicno, i moze da se proda ko zna da pukne dobru pricu :)

Kod fotografisanja je najbitnije da se pazi na ekspoziciju i croping, jer slike treba da budu sto lakse za printanje momcima koji printaju, i naravno ekspozicija da bude slicna da ne moraju puno korigovati fotografije, tako da mogu da rade jako brzo i ucinkovito.
Svako sve radi pa tako da svako ce i da uci da printa , kad za to dodje vrijeme, svaki kruz se mjenja printerista.

Ja sam ovde sad photo1, tacnije najnizi level fotografa, tako da moram da slusam sve sta mi drugi kazu, nema da se bunim, napredujem ako se pokazem dobro, mada je to tesko za 1. ugovor..Veoma bitno je da budete na vrijeme na poslu, jer kasnjenje se ne tolerise bas puno , oprostice vam mozda 2 puta al nece treci put... znate kakvi su menadzeri, dignuti do zla Boga :)

Treba biti oprezan kad je to u pitanju jer ima  fotografa level 3-4 pa su malo onako DIGNUTI, vole da naredjuju, pa ko zeli da radi ovde mora da se nosi sa tim, inace nece nista da uspije (ja licno se nisam nosio sa tim dobro, dobio sa warning pa sam se sad malo smirio, sta cu kad mi je to u krvi :) )...
42 dana sam na probi, ako se pokazem dobro ostajem, ako se pokazem lose, palim za Bosnu, a to ne zelim nikome pa ni sebi
Zadnjih par dana je sve ok, smireno, nisam imao kikseva i to je jako bitno :) Vidjecemo kroz nekih 25 dana sta ce biti sa mnom, dal ostajem ili vam stizem  u JUGU
Do tada cu da radim sto bolje i da uzivam sto vise mogu, kad god mogu :)

Ako nekoga zanima nesto jos neka pita, nije lako sjetiti se svega od jednom kad se pise, tako da ako nekom mogu da pomognem , neka pita

Usput da napisem da mi je plata 1200 $, nekad kad predjemo budzer ima i nekog bonusa, al ne prelazi cesto 30-40 $

Veliki pozdrav sa open decka, br 8 , pored bazena, a ne mogu se kupati, pu, bem ti zivot ovakav

Tsunami

uzdravlje :)


 :uzdravlje: :sprda:

Offline executioner28

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 142
    • View Profile
super post, hvala ti na detaljnome izvjestaju...  ="" samo ti pisi i dalje

lijep pozdrav

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Hvala jos jednom na detaljima, a pade mi na pamet da te pitam jednu stvar:

Taj probni rok od 42 dana koji si naveo za fotografe - da li on vazi samo za fotografe ili i za druge pozicije? I ako vazi, za koje vazi a koje ne?

Sve najbolje :uzdravlje: :uzdravlje: oT
“Go ahead, make my day”

Offline chova

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 188
  • If you have target everything is easy...
    • View Profile
svaka cast Tsunami na detaljnom objasnjenju, mozda se sretnemo!!!!..... :uzdravlje: :plovim: