Author Topic: Zarada fotografa  (Read 71723 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mrcz

  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #15 on: 25/August/2013 »
Naravno, brojne su prednosti odlaska na brod. Sastavio sam listu sebi koje su, tako da kada padnem u bedak i pozelim da odem kuci, da mogu da se podsetim svih stvari zasto je dobro sto sam tu. Mozda deluje smesno i banalno, ali sam siguran da ce uroditi plodom :)
Life spent resisting temptations is a wasted life.spent resisting temptations is a wasted life.

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #16 on: 25/August/2013 »
Naravno, brojne su prednosti odlaska na brod. Sastavio sam listu sebi koje su, tako da kada padnem u bedak i pozelim da odem kuci, da mogu da se podsetim svih stvari zasto je dobro sto sam tu. Mozda deluje smesno i banalno, ali sam siguran da ce uroditi plodom :)
Vidi druze.....apsolutno nema razloga da se bedacis jer da mene pitas da li bi isto uradio posle svega sto sam prozvieo, odgovor je DA.
Ko sto kolega kaze gore, nije sve u zaradi. Prvo videces neka mesta koja u zivotu ne bi nikada video, ali po meni jos vaznije je to sto ces upoznati fantasticne ljude.Takodje sedeci kod kuce neces stvarati nikakve konakte, a tamo si na izvoru stvari i uvek mozes kasnije pokusati da radis cross-trening za drugo odeljenje (ako imas snage da posle posla ides na treninge).
Samo opusteno, hvataj krivine i ne dokazuj se (nesto kao i u vojsci) i odlicno ce ti biti.
Pred tobom je fantasticno iskustvo, a ako pazis i pristedis, vratices se sa 3000$ i aparatom (a moci ces da kupis i objektiv).
Izbegavaj crew bar (nemoj visiti svako vece) i restorane napolju, pa ces ustedeti vise, jer te stvari su smrt za novce ;)

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Zarada fotografa
« Reply #17 on: 25/August/2013 »
Moj brat - četvrti ugovor - Lab Manager - Celebrity Cruises:
-na Karibima je zarađivao oko $2500
-u Europi (Skandinavija, UK) oko $1800

Plaća u Hrvatskoj u fotografskoj radnji je 2000 kuna.
I rest my case.  +U+

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #18 on: 25/August/2013 »
Moj brat - četvrti ugovor - Lab Manager - Celebrity Cruises:
-na Karibima je zarađivao oko $2500
-u Europi (Skandinavija, UK) oko $1800

Plaća u Hrvatskoj u fotografskoj radnji je 2000 kuna.
I rest my case.  +U+

Na Celebrity-ju gde su kruzevi 14 dana je kao AMP zaradjivao $ 2500 ?!?!?!?!??! A kada je to bilo....2001 godine?
Video sam plate AMP-a na Celbrity-ju.....jer sam tamo radio.......ali 2500$....apsolutno nema sanse u 2012-2013 godini.
2500$ je plata photo menagera na Celebrity-ju trenutno.

Moj prosli AMP na RCL gde su kruzevi 7 dana je zaradjivao $1800-$2000 mesecno. I najverovatnije ce dati otkaz nakon 6 godina na brodovima jer kao sto je rekao "nece da vise radi za eksere".

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Zarada fotografa
« Reply #19 on: 25/August/2013 »
Na Celebrity-ju gde su kruzevi 14 dana je kao AMP zaradjivao $ 2500 ?!?!?!?!??! A kada je to bilo....2001 godine?
Video sam plate AMP-a na Celbrity-ju.....jer sam tamo radio.......ali 2500$....apsolutno nema sanse u 2012-2013 godini.
2500$ je plata photo menagera na Celebrity-ju trenutno.

Moj prosli AMP na RCL gde su kruzevi 7 dana je zaradjivao $1800-$2000 mesecno. I najverovatnije ce dati otkaz nakon 6 godina na brodovima jer kao sto je rekao "nece da vise radi za eksere".

Ne znam što je AMP, nisam još na brodu, ponavljam, on je Lab Manager. Ovu informaciju mi je rekao točno prije 7 dana jer se tada vratio s broda i odnosi se na njegov ugovor u zadnjih nekoliko mjeseci. Koliko ja znam, zarada varira od broda do broda, nije na svim brodovima jednaka, premda su ista kompanija. Nema razloga zašto bi mi rođeni brat lagao o tome koliko je zaradio.

On je očito tip osobe koji može podnijeti taj pritisak o kojemu svi pričaju, čak i skoro svaki ugovor produži za mjesec-dva, pa ostane i po 8 mjeseci. Možda se i on za 6 godina zasiti toga, ali da mu je sada loše, to nikako ne mogu reći. Završio je školu za to, voli taj posao, jezici mu idu odlično, društvena je osoba, voli putovati, tulumariti...pa, svatko sebi bira, što mu paše, a što ne.  :pop:

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #20 on: 26/August/2013 »
Mozda je pricao o necemu drugom...osim ako je bio na Celebrity Constellation-u koji trenutno ima 4 dana kruzeve ali cisto sumnjam. Ljude je nekada sramota.....mene su moji zemljaci gledali u lice i govore kako su zaradjivali 1400$ za 14 dana kruza....a to je nemoguce:
-Prvo iz razloga sto je njihov target na gangway-ju bio 250 slika za tim od 3 ljudi u totalu, a ja na mom brodu u tom trenu (Enchantment od RCL-a) imao na kartici imao 511.Secam se kao juce da je bilo.....nalazili smo se u San Juan-u.
-Drugi razlog jeste taj sto Image odokativno odredjuje proviziju i nece ti nikad isplatiti toliko pa cak i da zaradis te pare.(vidi moje prethodne postove o tome)

Lab Manager je ustvari AMP (Assistant Manager of Production) bi teoretski na tim kruzevima eventualno mogao zaraditi tu sumu, ali klijentela Celebrity-ja je skrta. Na RCL-u smo imali kruzeve od 3-4 dana pa ni priblizno nismo zaradili koliko bi trebalo.Ali ako je on zaradio toliko onda je to nevidjeni izuzetak i treba da bude prezadovoljan jer se to ponoviti na zalost nece jer Image gubi poslove. izbacio ih NCL a cujem sada i CUNARD, a mislim da ni tu nije kraj.Kompanija se smanjuje i bice raznog shikaniranja i skresavanje plata.

I ne radi se o pritisku druze moj...niti to da li ga moze neko podneti.Podnose ga svi oni momci i devojke koji trpe razna ponizavanja i licemerje Image-a a izdrzali su 8 meseci, nego se radi o tome da su svi oni (i ja sa njima) prevareni i zaradjuju u proseku bednih $960!
To je zaista ponizavajuce.Zbog toga se na brod ne vracam kao foto, nego cu da radim bilo sta drugo, jer se bolje placa.
A svoj aparat svakako nosim ;)

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Zarada fotografa
« Reply #21 on: 26/August/2013 »

Ne znam, ja sam samo prenijela što mi je rečeno...bio je na Constellationu pa na Infinityju, a sljedeći brod mu je Queen Mary 2, tako da ih očito od tamo još nisu izbacili.
Pročitala sam dosta postova u kojima su ljudi nezadovoljni s Image-om, i isto tako i Starboardom (moja kompanija), ali to su najveće firme koje traže puno radnika pa je najlakše upasti tamo za prvi puta...
Ne znam kakav je odnos prema radnicima, to ću tek saznati kada se ukrcam, pa ćemo vidjeti.
Nitko ne bi trebao trpiti ponižavanja i ugnjetavanja, ali to je već drugi par cipela...

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #22 on: 27/August/2013 »
Image trenutno prima bilo koga....sa iskutvom ili bez.
Uopste te ne postuju jer idu logikom da taj posao realno i trenirana simpanza moze nauciti samo treba interakcija i da ponavljas jedno te isto u nedogled. A kada ti dosadi....nema veze...naci ce drugog pa sve ide iz pocetka.
Odvratni su sa targetima i demonstriranjem sile...kada na primer za kaznu moras da slikas crew mess i tako ostala ponizavanja. Srecom mi smo jednoglasno rekli da NECEMO to raditi pa makar nas otpustili i onda su popustili.
Ali eto zelim da svi znaju kakav je Image - lihvarska kompanija koja ce te lagati i krasti od tebe u nameri da iscedi i poslednju kap. A jednom prilikom nismo imali dovoljno objektiva pa im cak nije ni problem da menadzer pita da koristis svoj (ako ga slucajno poneses na brod). Naravno sve to je zacinjeno kostantnim brainwash korporacijskim govorima o timskom radu i kako ste svi lenji i kako ustvari treba da budete ZAHVALNI (?!) sto vam kompanija dala sansu da "vidite sveta" i radite.

Odvratnost do epskih proporcija.

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Zarada fotografa
« Reply #23 on: 28/August/2013 »
Pa starac sta ocekujes od rada na brodu ? Zalis se sto radis 11h kao fotograf,sto slikas 500 slika na gw ? Ja kao photo manager radim dnevno do 18h,i tako svaki dan,ali bas znam za sta radim i za sta se borim..Nemoj misliti da te osudjujem,svako ima svoje misljenje,a moje je da Djed Mraz ne postoji i da ti nece donijeti nista dobro ukoliko ne zasluzis. Svima bi preporucio da da idu i da se bore,ovo govorim iz iskustva,osjetio sam sta znaci raditi,npr. Rio de Jeniro,41 stepen,2000 ljudi,sam slikas gw,ne vracas se bez 1800 slika,ali ne duplih,vec 1800 putnika.. Gala,printanje od 9 navecer do 11 ujutro sledeci dan,i sta sad,da se zalim,ne,ne bih,kad vidim ljude koji se ubise kao radeci za smijesne pare.. Ljudi naprijed i borite se sa sebe.  :uzdravlje:

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #24 on: 28/August/2013 »
Pa starac sta ocekujes od rada na brodu ? Zalis se sto radis 11h kao fotograf,sto slikas 500 slika na gw ? Ja kao photo manager radim dnevno do 18h,i tako svaki dan,ali bas znam za sta radim i za sta se borim..Nemoj misliti da te osudjujem,svako ima svoje misljenje,a moje je da Djed Mraz ne postoji i da ti nece donijeti nista dobro ukoliko ne zasluzis. Svima bi preporucio da da idu i da se bore,ovo govorim iz iskustva,osjetio sam sta znaci raditi,npr. Rio de Jeniro,41 stepen,2000 ljudi,sam slikas gw,ne vracas se bez 1800 slika,ali ne duplih,vec 1800 putnika.. Gala,printanje od 9 navecer do 11 ujutro sledeci dan,i sta sad,da se zalim,ne,ne bih,kad vidim ljude koji se ubise kao radeci za smijesne pare.. Ljudi naprijed i borite se sa sebe.  :uzdravlje:
Druze potpuno si omasio poentu ja pricam o stavu kompanije prema svojim radnicima i koliko ih placaju za to vreme. ne vidim da sam se zalio na obim slika, naprotiv, bolje da radim nego da se dosadjujem ko oni sa Celebrity-ja, makar brze prodje vreme.
Procitaj ponovo sta sam napisao i shvatices o cemu sam pricao - o tome kako ljudi lazu da zaradjuju vise. Nemojmo preterivati o tih 18 sati jer manageri ne rade ni priblizno toliko (uz svo duzno psotovanje prema odgovornosti posla koji nosis)  jer radio sam pod Oliver Hamiltonom koji je covek no.3 u Image-u, a msilim da su tvoji iz Oceana culi za njega.A cifre me ne inpresioniraju, narocito ako na primer radis na Oasisu sa timom od 22 coveka....gde je smesno lako sakupiti 1800 slika medju 8000 putnika pa to je samo 25%. Enchantmentu sa 2200 putnika sam sakupio 800 a to je skoro 50% ucinak.
Ali necu da se ovo pretvori u raspravu o tome "ciji je veci" nego moja poenta je nesto sasvim drugo.
Poenta je da pricam o stavu Image-a koji uopste ne postuje svoje radnike i koji te krajnje bedno placa za obim posla i odgovornost koju imas. Lako je sa pozicije managera suditi, narocito ako nisi radio u ovoj kompaniji sa ovom novom politikom.Image iz 2001 recimo je sasvim druga prica od ove danas.....dok se nisu pretvorili u lihvare.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Zarada fotografa
« Reply #25 on: 28/August/2013 »
Image iz 2001 recimo je sasvim druga prica od ove danas.....dok se nisu pretvorili u lihvare.

Ja mislim da Image-u ide jako dobro, jer kako ti kažeš, bedno plaćaju radnike, a dok si to mogu priuštiti, znači da im super dobro ide.
Budimo realni, da se ljudima ne sviđa ili ne mogu takvo podcjenjivanje dozvoliti, otišli bi sa broda u prvoj luci. Eventualno nakon nekoliko tjedana, kada otplate uloženo.

Međutim, to se ne događa.

Da se dogodi, siguran sam kako bi na portalu nekog odvjetnika za posadu čitao o tome.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #26 on: 28/August/2013 »
Ja mislim da Image-u ide jako dobro, jer kako ti kažeš, bedno plaćaju radnike, a dok si to mogu priuštiti, znači da im super dobro ide.
Apsolutnose slazem ali nece jos dugo jer gube NCL , izgubice Cunard a ko zna sta je sledece.Ogorceni fotografi im odlaze raditi za konkurenciju. Dugorocno gledano, Image gubi rat...

Budimo realni, da se ljudima ne sviđa ili ne mogu takvo podcjenjivanje dozvoliti, otišli bi sa broda u prvoj luci. Eventualno nakon nekoliko tjedana, kada otplate uloženo.
Nije bas tako, a evo zasto. Svi koji idu prvi put na brod imaju razne troskove, a jos ako idu preko agencija ti troskovi su veci. Image koristi tu situaciju, kao i situaciju da tih prva 2 meseca ne placa nista jer su ti naplatili opremu i uniformu po 2-3x vecoj ceni i jos uzimaju 500$ depozita koji ti se ne vraca u slucaju da si dao otkaz.
Razlog zasto ljudi tamo ostaju jeste taj sto su u finansijskom robstvu i ako odluce da se vrate, placaju sebi kartu nazad (zato sluzi tih $500) a platu svakako nisu primali. Onaj ko odluci da se vrati posle mesec-dva, bice u sigurnom minusu za najmanje $1000-$1500. Image to dobro zna i vrlo dobro koristi, a svoju kartu svakako ne mozes platiti od prve redovne plate jer je avionska karta cesto $1000+, a visak od depozita Image zadrzi (vec sam gore napisao da plata fotografa u proseku ne prelazi $1000)
Zbog toga kada te Image zaposli, moras potpisati izjavu da nisi americki drzavljanin, jer vrlo dobro znaju da to svojim gradjanima ne smeju raditi, medjutim ne postoji zakon koji se odnosi na strane drzavljane.
Onaj ko je otisao na brod, uradio je to zbog novca a ne zbog putovanja a ako si jak i izdrzis prva 2 meseca, izdrzaces i ostalo kada krene plata(jos jedan psiholoski efekat), mada su mnogi koje znam otisli u 3-4 mesecu i opet su bili u minusu.
A postoji jos jedan krucijalni razlog zasto ljudi sa ovih nasih prostora ostaju tamo nasuprot losem tretmanu....to sam pokusao da objasnim ali na engleskom ta rec nije dovoljno jaka i duboka da opise to stanje svesti : INAT

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Zarada fotografa
« Reply #27 on: 28/August/2013 »
Prilično sam siguran da je uzimanje $500 depozita nelegalno, i da se nigdje ne spominje u ugovoru o radu.
Isto tako, nije mi jasno kako bilo koja kompanija može od radnika očekivati da dođe na posao sa svojim alatom.
Kako bi bilo da od vozača autobusa traže da dođe na posao sa svojim autobusom .. i onda kažu ako nemaš autobus mi ćemo ti ga prodati, ali po toj i toj cijeni, taj i taj model ..
Žalite se ljudi, žalite se ..

... ali nije sve tako loše

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline wasted

  • Registered
  • *
  • Posts: 44
  • Dream big work hard stay humble.
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #28 on: 29/August/2013 »
Prilično sam siguran da je uzimanje $500 depozita nelegalno, i da se nigdje ne spominje u ugovoru o radu.
Isto tako, nije mi jasno kako bilo koja kompanija može od radnika očekivati da dođe na posao sa svojim alatom.
Kako bi bilo da od vozača autobusa traže da dođe na posao sa svojim autobusom .. i onda kažu ako nemaš autobus mi ćemo ti ga prodati, ali po toj i toj cijeni, taj i taj model ..
Žalite se ljudi, žalite se ..

... ali nije sve tako loše

<iframe src="//player.vimeo.com/video/55770553?autoplay=1" width="603" height="522" frameborder="0" webkitallowfullscreen mozallowfullscreen allowfullscreen></iframe>
skrecem s teme,al sat vremena sam trazio gde tuce muzika,posto sam otvorio 15 tabova... i gledam wtf sta to pisti,odslusao sam pola pesama,automatski pustio :S
Carry on with the subject! :)
Your present circumstances don't determine where you can go; they merely determine where you start.
Nido Qubein

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Zarada fotografa
« Reply #29 on: 29/August/2013 »
skrecem s teme,al sat vremena sam trazio gde tuce muzika,posto sam otvorio 15 tabova... i gledam wtf sta to pisti,odslusao sam pola pesama,automatski pustio :S
Carry on with the subject! :)

Hahahahhahah i ja isto, poludila sam, reko koji vrag sad pišti!??  :rofl:  :facepalm:

On topic: Meni smeta što se uvijek priča kao da svi idu na brod samo zato što nemaju drugog izbora, jadni su na rubu siromaštva pa ih onda kompanija drži u 'financijskom ropstvu' i tako prisiljava da ostanu. Postoje i oni koji na brod idu jer to ŽELE, i nisu toliko opterećeni svakom kuno tj. dolarom koji (ne)će zaraditi. Možda ih je malo, ali ima ih. I vjerujem da takvi ljudi imaju drugačiju priču jer gledaju na cijelo to iskustvo na potpuno drugačiji način.