Author Topic: Zarada fotografa  (Read 71712 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Zarada fotografa
« Reply #45 on: 18/November/2013 »
... kao sto i spomenuh u nekom od ranijih postova, sam sam imageu poklonio 3 godine.

Potpuno pogrešan izraz, zar ne misliš?
Ako nisi htjeo otići kući u prvoj luci, nego si potpisivao ugovor za ugovorom, morao si imati veoma jak razlog za to.
Nema ovdje mjesta za poklone, ugovor je uzajamni dogovor, po kojem se jasno vidi tko koliko radi, i za koliko novaca.

Da si volontirao za Image, to bi bio prikladan izraz. Ovako ...  :neceici:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline strangelove

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 57
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #46 on: 18/November/2013 »
Potpuno pogrešan izraz, zar ne misliš?
Ako nisi htjeo otići kući u prvoj luci, nego si potpisivao ugovor za ugovorom, morao si imati veoma jak razlog za to.
Nema ovdje mjesta za poklone, ugovor je uzajamni dogovor, po kojem se jasno vidi tko koliko radi, i za koliko novaca.

Da si volontirao za Image, to bi bio prikladan izraz. Ovako ...  :neceici:

ispricavam se na nesporazumu, trebao sam navodnike koristiti. moja greska.

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #47 on: 26/November/2013 »
Evo ja cu da se oglasim i da kazem da se i te kako moze raditi preko 14 sati.
Jeste istina je da su uveli od skora ILO i za fotografe da moraju popunjavati.......ALI.....ovde lezi trik, da ne kazem varka.
Kada popunjavas PLO recimo kao ja sto sam popunjavao, desava se da ne mozes nadovezati 2 dana. Da pojasnim, kada sam recimo imao formal night i radio u LAB-u vreme me recimo izaslo taj dan 11-12 sati do ponoci i onda 4 sata posle ponoci.
Ovo je kod mene bila redovna prica na Enchantment Of The Seas-u. A ko je bio kod Oliver Hamiltona znace koliko ovaj covek ne ume da napravi dobar raspored, tako da nam standard bio oko 10.5 sati dnevno.
Ako zelis da napises da si radio nocu......na terminalu kaze da je u pitanju ERROR, jer je navodno nemoguce da si radio nocu ili da si radio toliko sati. Ili samo radi primera....recimo da si u 24 casa sastavio 15 sati rada....ILO terminal ce ti napisati ERROR, jer po pravilima kompanije je "nemoguce" da se radi toliko.....iako realno ti JESI odradio te sate.
ILO sluzi najvise za posadu kruzera i ne gleda se toliko kada su koncesionarske firme u pitanju.
IMAGE-ovi menadzeri sve ovo znaju ali cute i prave se blesavi.
Pozdrav...

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #48 on: 27/November/2013 »
Naravno da se prave blesavi jer oni rade sta im office kaze. A to je "Push sales, push counts, push, push, push" ... "You are worst ship in whole fleet" (Ovo poslednje pricaju svakom menadzeru na brodu)

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #49 on: 27/November/2013 »
Ako ste radili tih famoznih 15 sati,na dnu svakog ILO formulara ima mesto za comment.I tu lepo obrazložite kako je došlo do te situacije,i na kraju nedelje kad Supervisor treba da potpiše,ako je saglasan on će potpisati a ako ne idete na razgovor sa glavom vašeg departmenta.
U teoriji svi pričaju ILO nije za*****ancija a u praksi mi supervisor kaže tvoj ILO mi je najlakše pregledati jer zaokružuješ radne sate,npr.Ako sam danas radio 10.5 sati pišem 10 a sutra ako ću raditi 10.5 sati pišem 11.Ja tome nisam pridavao veliki značaj jer kome da se žalim?Upravi vodovoda?Znao sam da svake nedelje imam day off i da jednom u 7 dana moram staviti da sam radio 8 sati i to je to.Možda sam nekad imao 13 sati rada ali sam pisao 12 a nekad sam imao 9sati rada i opet sam pisao 12.Uostalom većina nas je potpisala 13satix30dana=390h rada,što implicira kad mesec ima 31 taj dan se radi volonterski  :rofl:
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #50 on: 27/November/2013 »
Ako ste radili tih famoznih 15 sati,na dnu svakog ILO formulara ima mesto za comment.I tu lepo obrazložite kako je došlo do te situacije,i na kraju nedelje kad Supervisor treba da potpiše,ako je saglasan on će potpisati a ako ne idete na razgovor sa glavom vašeg departmenta.
U teoriji svi pričaju ILO nije za*****ancija a u praksi mi supervisor kaže tvoj ILO mi je najlakše pregledati jer zaokružuješ radne sate,npr.Ako sam danas radio 10.5 sati pišem 10 a sutra ako ću raditi 10.5 sati pišem 11.Ja tome nisam pridavao veliki značaj jer kome da se žalim?Upravi vodovoda?Znao sam da svake nedelje imam day off i da jednom u 7 dana moram staviti da sam radio 8 sati i to je to.Možda sam nekad imao 13 sati rada ali sam pisao 12 a nekad sam imao 9sati rada i opet sam pisao 12.Uostalom većina nas je potpisala 13satix30dana=390h rada,što implicira kad mesec ima 31 taj dan se radi volonterski  :rofl:

Pa covek ti rece da nemoze da se unese u komp. Ukoliko su unosili u excelovu tabelu Image-a i ona ima ogranicenja tako da nemozes da ukucas vise nego sto je dozvoljeno, ukoliko su unosili u racunar za posadu (Kronos sistem) tamo takodje ne mozes da uneses ako probas odmah ide informacija HR-u broda, nedavno je rccl (sve kompaniije u okviru nje) trazila da cak i koncesionari kucaju u Kronos. Jer su se ljudi zalili HR-u zbog nerealno velikog obima posla.

Treba objasniti ljudima na forumu da kada mi ovde kazemo radili smo 12 sati recimo. Da to ne znaci 12 sati u cugu ili sa jednom pauzom od 8 sati pa da moze da se odspava, jer ja dok sam citao komentare na ovom forumu pre nego sto sam otisao mislio sam u sebi "Ma ovi su razmazene mamine maze samo kukaju garant nikada u zivotu nisu zaista radili. Sta je 10-12 sati dnevno. Samo ja znam koliko sam puta radio prekovremeno po 4-5 sati".

Ali kada ste na brodu, vi "radite" recimo 12 sati ali tih 12 sati se razvuce od ujutru rano do uvece do 11. Jer ste svo vreme angazovani i jurite u "slobodno" vreme u menzu, na pus pauzu, pa na pranje zuba, pa na menjanje uniforme 3x dnevno, pa u lab. Dodajte tome i treninge u prvih mesec dana, pa meeting-e koji ne ulaze u radno vreme, i sl. Tako da te "pauze" tako prolete da se vi zaista niste odmorili. Okrenete se i dan je prosao a vi niste ni svesni sta se zapravo desilo. Jednostavno cete biti hronicno neispavani, bolece vas noge od stajanja i trcanja, ali cete se na to naviknuti posle 3-4 meseca. Ovo pisem da ne mislite da je lako i da 10-12 sati nije mnogo. Za mene licno ne bi bilo pod uslovom da je u cugu bez pauze.

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #51 on: 27/November/2013 »
E setio sam se jos necega, a to je da nikada nismo imali day off. Osim kada si bolestan :) Ili ukoliko si najbolji sales person za taj mesec pa dobijes day off. Za one koji nisu veterani day off ne znaci slobodan dan. To znaci slobodno pre podne do 17h ili da si slobodan od 17h do 23h i to te manager obicno pita da bi znao kako da napravi raspored za sledeci kruz koji je 14 dana i najavljujes koriscenje day off u predhodnom kruzu i nije ga moguce koristiti za formal night.

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #52 on: 28/November/2013 »
Ja sam ILO upisivao hemijskom olovkom na A4 listu papiru i šemi urađenoj na Ekselu.
Drugo,zadnji ugovor sam skoro ceo proveo u Crew Baru,koji radi do 0100 a kad imam `stocktake` ostajao sam i do 0400 iako sam upisivao da radim do 0100.
Moj radni dan je bio takav da sam počinjao u 0900 ujutro i završavao u 0130 isto ujutro.Sad koja je caka u tome,imao sam usmeni dogovor sa supervizorom dok sve šljaka neću te dirati,ako bude problema ti si mi prva meta jer si `first in charge`.Ujutro sam radio od 0900 do 1200,pa pauza do 1700.Često sam ustajao u 0800 odradio keri i ostala zaduženja do 1000 i onda sam mogao vani il spavati do 1700 jer sam tako u mogućnost  :rofl: To je bila privilegija nas iz crew bara i zbog toga smo držali ruke na ušima,jer ako je crew party koji je jednom nedeljno znam da ću raditi možda čak i 15 sati,ali pisaću 11 ili 12 jer znam da ču sutra i prekosutra raditi 8 sati a isto pisati 12.
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #53 on: 05/December/2013 »
Ja sam ILO upisivao hemijskom olovkom na A4 listu papiru i šemi urađenoj na Ekselu.
Drugo,zadnji ugovor sam skoro ceo proveo u Crew Baru,koji radi do 0100 a kad imam `stocktake` ostajao sam i do 0400 iako sam upisivao da radim do 0100.
Moj radni dan je bio takav da sam počinjao u 0900 ujutro i završavao u 0130 isto ujutro.Sad koja je caka u tome,imao sam usmeni dogovor sa supervizorom dok sve šljaka neću te dirati,ako bude problema ti si mi prva meta jer si `first in charge`.Ujutro sam radio od 0900 do 1200,pa pauza do 1700.Često sam ustajao u 0800 odradio keri i ostala zaduženja do 1000 i onda sam mogao vani il spavati do 1700 jer sam tako u mogućnost  :rofl: To je bila privilegija nas iz crew bara i zbog toga smo držali ruke na ušima,jer ako je crew party koji je jednom nedeljno znam da ću raditi možda čak i 15 sati,ali pisaću 11 ili 12 jer znam da ču sutra i prekosutra raditi 8 sati a isto pisati 12.
Vidim tek sada druze da si ti sa Princess-a pa verovatno zbog toga ti neke nase price deluju neverovatno. Princess je koliko vidim i cujem mnogo sredjenija kompanija gde ne gaze posadu toliko, a najvaznije je sto recimo Princessov photo department pripada Princess-u direktno.
IMAGE sa druge strane je koncesionarska firma i za njih neka pravila (kao sto je ILO) ne vazi tj. nije vazio dugi niz godina .Tek sam u pooslednje 3 nedelje popunjavao (April 2013) ILO, a ostalih 7 meseci pre toga nista od toga.Samo smo potpisivali papir sa rasporedom koji nam menager napravio.Naravno u tom prepravljenom rasporedu pise da smoo radili 8-10 sati max. sto naravno nije istina.
Tu nema kome da se bunis, jer brodsku kompaniju boli uvo jer ne spadas pod njihove radnike, znaci moras se zaliti IMAGE-u, a ako se desi da IMAGE mora da raportira HR-u ....onda oni ce uvek da pokazu onaj prepravljen raspored koji si potpisao.
A kada nesto ima tvoj potpis to je zavrsena prica.
Tako da su tvoje i nase iskustvo dva potpuno razlicita sveta.

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #54 on: 05/December/2013 »
Da,fotograf na Princessu ima 1200$ početnu platu,što je i više nego dobro za obim posla koji imaju i za činjenicu da ih 75% pre toga nije uzelo foto-aparat u ruke.Pričao sam sa njih par i uvideo sam da se niko ne žali na platu.
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline mornarac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 113
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #55 on: 06/December/2013 »
E setio sam se jos necega, a to je da nikada nismo imali day off. Osim kada si bolestan :) Ili ukoliko si najbolji sales person za taj mesec pa dobijes day off. Za one koji nisu veterani day off ne znaci slobodan dan. To znaci slobodno pre podne do 17h ili da si slobodan od 17h do 23h i to te manager obicno pita da bi znao kako da napravi raspored za sledeci kruz koji je 14 dana i najavljujes koriscenje day off u predhodnom kruzu i nije ga moguce koristiti za formal night.

Na Oasis klasi postoji full day off, ceo dan si slobodan, pocinjes sutradan..mislim i na freedom klasi da postoji, veliki je tim 28 ljudi, pa se lako zakrpi jedan ili dva coveka. Na tebi je samo da ispunis target u studiima i dobijas do 5 potpisa po kruzu od 7 dana za studia,
ukoliko prodas canvas ili odredjeni broj folia i dvd-a dobijes i potpis od sales managera...16 potpisa znaci puna kartica i to ti je day off. Ja sam na prethodna dva ugovora imao minimum 15 day off-a,
jer sam konstantno ispunjavao targete. Medjutim otkako sam presao da printam u lab malo sporije to ide, jer ne slikam i nisam u galeriji nikad, ali postoje neke cake koje mi iz laba znamo pa koristimo
da dobijemo potpis tako da tu i tamo zna da se zaradi i day off i kad si u labu :).

Edit: Day off se dobija kad je brod u luci naravno, jer se taj dan inace ne radi puno, a protekli ugovor se desavalo da recimo u st thomasu i cozumelu da su cak 4 fotografa slobodna isti dan,
iz razloga sto su svi postizali targete pa su se kartice nakupile, to je bio show :)
Yesterday is history, tomorrow is a mystery...
But today, today is a God's gift, that's why we call it
the present :))

Offline PVS

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #56 on: 09/March/2014 »
Mi smo na Royal Princess-u dobijali opomene od HR-a jer smo se u par navrata ubijali bukvalno 15 sati dnevno od posla ali smo u ILO pisali "short in staff, very busy cruise". U većini slučajeva je vredelo raditi toliko ako npr. povrh mesečne plate mazneš još dodatnih ~500-600$ za nedelju dana, što je bio slučaj oko nove godine. Na mediteranu smo imali prosek od 13 sati dnevno ali je i to vredelo jer smo po kruzu dobijali bar 200$ povrh plate. Na manjim brodovima se manje radi, naravno, nekad samo 3-4 sata ali su zato i bonusi manji, jedva 100 baka. Inače, osim ako ne slikaš venčanja ili private studio, bonusi se dele ravnopravno u timu tj. svi dobiju isto na kraju kruza.

Offline bracko87

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #57 on: 18/April/2014 »
evo samo da se nadovezem na celu pricu oko plata i koja je kompanija bolja od koje....Moje vidjenje, posle 9 meseci na RCCL (Vision i Serenade) je da nepostoji bolja ili losija kompanija, mozda su neke za nijansku u pocetku bolje od drugih, kao npr sto princes ima vece plate na staru od Image ili NCL, ali u sustini sve na kraju dodje na isto ili pak na slicno. Po meni, presudno je koliko je ko voljan da se trudi i da napreduje, da se bori za bolju poziciju, samim tim i bolju platu, naravno u okvirima u kojima mu je to dozvoljeno od strane kompanije ili managera...
  Iz mog iskustva mogu da kazem da sam prezadovoljan sa prvim ugovorom i evo za mesec dana idem na drugi, verovatno ce biti Voyager i Azija. Na oba broda na koje sam bio u prethodnih 9 meseci imao sam sjajne menadzere, ljude sposobne da vode tim i ljude kojima je jedan od ciljeva bio da vas sto pre promovisu i postave na vecu poziciju, naravno ukoliko vi to zelite. Ja sam vec za mesec dana dobio unapredjenje u p2, za nekih 6 meseci u p3, a sad sam vec sve zavrsio za AMS ili gallery managera, obzirom da na sledeci brod idem sa istim managerom nema sumnje da cu u prvih 2-3 meseca dobiti i ovu promociju, samim tim i mnogo vecu platu, laksi posao...ok, vise odgovornosti....   Samo da napomenem da ass. manageri na brodovima na kojima sam do sada bio imaju u rasponu od 1800$ (pocetnik) do 2600$ (AMS2 na srednjoj klasi broda), stim da plata raste kako imate vise iskustva i kako odlazite na vecu klasu brodova.
   Sto je sve ovo interesantno za mene, verujem i za ostale ovde na forumu. Ovo je po meni samo dokaz da je i koncesionar koji radi za RCCL sasvim ok ako si spreman da das sve od sebe i proguras se neke menagerske pozicije, sto je u sustini u 60% slucajeva vrlo moguce (znam da ima slucajeva gde je manager smrad pa ne zeli nikoga da promovise, ali ja sam upoznao tri BM, svi su bili vise nego prijatni za saradnju i oni su nas jurili za unapredjenja davajuci nam rokove od npr. mesec dana da zavrsimo kompetencis i cek listu za naredni stepen). Iz iskustva znam ko su najveci protivnici Image, NCL ili Carnival kompanija (za princes nisam cuo neko da se zalio), barem u mom slucaju su to bili ljudi koji nece da napreduju, vec 3. ugovor su na poziciji p2, imaju manje plate, svi su im krivi sto oni ne mogu da zarade, i uvek uz obrazlozenje kako je ovo najgora kompanija i kako smo svi mi robovi (donekle za robove i ima istine), a licno sam prisustvovao situaciji kada manager nudi decku (sticajem okolnosti nasem, iz Srbije) da zavrsi testove i cek listu u roku od 2 nedelje i da ce ga promovisati u p3 posle toga, i posle nekoliko upozorenja i podsecanja da to zavrsi, nas zemljak naravno nista ne uradi vec svako vece crew bar, svaki dan plaze i ladno pivo....i onda posle svega, kompanija je kriva, losa itd....

    Mogao bih ja o ovakvim i slicnim slucajevima da pricam ceo dan, svacega sam se nagledao za prethodnih 9 meseci i mogu reci da od svih kolega koji us sa mnom radili jedino sam upoznao jednu devojku iz Juzne Afrike koja je isto razmisljala kao i ja i koja je nedavno pocela drugi ugovor i vec zavrsava papirologiju za poziciju AMS ili Gallery managera...samo jos jedan dokaz da je sve moguce. I ako Image gubi kompanije, ovoj kompaniji uvek treba novih radnika i managera, pogotovo u narednih 2 godine kada Royal Caribbean izbaci nove brodove, otvori nove "cerke kompanije", a netreba zaboraviti da je i dosta iskusnih radika, sa dobrim pozicijama, napustilo firmu ili pak planira u narednim godinama... Moj savet svima koji rade ili ce raditi za ovu kompaniju...izdrzati prvih par meseci, dok se sve ne odplati i dok nedodje prva promocija, posle toga ozbiljno shvatiti posao i gurati sto je moguce vise na prvom ugovoru (ako je neophodno, kao i ja produziti mesec dana kako bi se zavrsilo sve za naredni stepen-promociju)...kad se dogura do menadzerske pozicije, posao postaje toliko lagan da cete poceti da kruzirate u pravom smislu te reci, svaka luka ste free dok ne isplovimo, nema vise slikanja u jurnjave po brodu, radno vreme (zavisno od managera) vam nije fiksno i u dogovoru sa BM-om mozete da pravite sebi raspored, privilegije 2 strajpa...u sustini posao boli glava za 1800-2100$ mesecno...realno vredi???

Ako sam negoka udavio ovim postom, ja se unapred izvinjavam  :tuctuc:

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #58 on: 20/April/2014 »
Joj sine sto Image voli takve kao ti.  oT
Vidis, postoji jedna poslovica koja kaze "Nada umire poslednja". Mnogi koji napuste image u prvih mesec dana napuste zbog nedoslednosti i toga sto su razmazeni, oni koji napuste u drugom i trećem mesecu napustaju jer im za to vreme sve bude jasno, oni koji napuste između dva meseca i kraja prvog ili pocetka drugog ostaju zbog nedostatka zivotnog iskustva ili zato sto su uzajmili keša da odu u Image. Oni koji ostaju duže ostaju jer nisu u stanju da pronađu ništa bolje.

Image je odlicna kompanija ali samo za njene vlasnike, cak ne ni za ljude koji rade u office-u.

Postoji vrlo jednostavan sistem rada Image-a:
- Zaposli ljude iz zemalja sa brojem nezaposlenosti većim od 35%
- Daj im nisku platu ali bolje uslove brodskog života (bolji smestaj, bolju klopu)
- Daj im satisfakciju kroz promocije ali ima nikako ne daj novac.
- Cilj je da ti zaposleni bude dužan što više i da radi da bi otplatio dug. (Na prvom ugovoru ne zaradiš ništa, a kraju grugog zaradis 2000$)
- Konstantno im ulivaj nadu. I pricaj kako će jednom biti bolje i kako su svi prošli kroz "to" i "vidi sad gde su"
- Uvek otkači zaposlenog na najgori način ma koliko radio i doprinosio firmi
- Zovi zaposlenog da se vrati u firmu kad god ti treba ma kako ga otkačio
- Zaposleni je 0 čak i kada je na poziciji BM-a
- Cilj je da se radnik iscedi do kraja i da nauči kako druge da iscedi do kraja (push, push)
- Samo radnik koji liže d*pe nadređima je dobar radnik (respect at first place, not safety dude)
- Nema veze sta je ispravno (Right way is Image way)
- Image rules, dozvoljeno je da krsi samo Image i to jako često radi, ali kada radnik traži prava onda se poziva na Image rules.
- Everybody are replaceable, there are fools everywhere around you.

Tako da ljudi za******te Image i idite u kompanije koje nisu consessionari.


Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
Re: Zarada fotografa
« Reply #59 on: 20/April/2014 »
@ renee

Nije mi jasno kako to da u ovoj temi toliko pljuješ po Imageu, a u drugoj temi si praktično postavio oglas za posao na MSC-u gde je Image koncesionar i gde navodno masovno zapošljavaju?? Ili sam ja negde pogrešno pročitao da na MSC-u Image drži photo department ??  ""]]
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić