Author Topic: fotografi - opcenito  (Read 91833 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tsunami1984

  • Registered
  • *
  • Posts: 302
  • BANNED
    • View Profile
Re: fotografi - op?enito
« Reply #45 on: 27/March/2008 »
@KONFUCIJE , ako si bas uporan da odes na brod, dobro razmisli dal da ides za IMAGE  kompaniju ili da ipak sacekas nesto drugo :)
Sto se tice odlaska za image tu ce ti se nakupiti para da ces morati da ulozis oko 2 000 evra za odlazak, a sto se tice plate, nije sve tako sjajno bajno kao sto se pise :)
Ja recimo nisam primljen za image iako sam fotograf 4 godine, a primljeni su neki koji su 2 puta u zivotu drzali aparat u rukama :)
Sacekao sam novi intervju i primljen sam za CARNIVAL, izaslo me sve za sad oko 950 evra, jos imam platiti vizu od troskova...
Naravno svako sebi bira, ako imas kesa toliko onda idi za image al je pitanje kolike su sanse za proci...Imas od strane Miroslava sve objasnjeno sta i kako je bilo na image intervju jer sam ja bio dole kad i Miroslav, sto se tice stvarne zarade njega pitaj, ja ga nisam jos pitam, on ce ti reci kakva je zarada, mozda se ja varam , al sumnjam da ide do 1800 $ bas...
Pozdrav :)

Konfucije

  • Guest
Re: fotografi - op?enito
« Reply #46 on: 28/March/2008 »
tsunami, ma svjestan sam ja koliki su mi troskovi (oko 3600km), a i svjestan sam koliko bih trebao raditi i amera prepeglati da zaradim 1800$, ipak razgovarao sam sa Tomislavom i pitao ga da li se mogu aplicirati za drugi posao ako ne bih bio primljen ili ako mi se ne svide uslovi.
Bez obzira na ovo mislim da cu ipak otici na razgovor, pa ako mi se uslovi ne svide reci cu da si ne mogu priustiti tolike troskove, i da budem toliko vremena bez supruge, daleko od kuce, a da ne uspijem otplatiti dug i vratiti se kuci sa nesto zaradjenog novca, i smatram da je to pametnije nego mailom da im javim da necu da radim za image. Ipak napisali su mi da je tolika plata i cca 1500$ bi mi i odgovaralo kada bi bilo toliko.
Takodjer ako bi me ubjedili i dali mi sigurnost da mi plata nece biti manja od 1300$ prihvatio bih posao, a kada odem na brod saznao bih vise o drugim radnim mjestima i svojim mogucnostima.
Uostalom troskovi su veliki prvi put jer moram kupiti fotoaparat koji ne bih trebao kupiti za drugi ugovor, kao nadam se ni avionsku kartu. Oni imaju svoju ponudu i uslove, ali imam i ja.

Nisam onaj tip ljudi koji se zalece u nesta pa onda hoce da ide kuci mami i tati, kao sto je, mislim, Sef jednom spomenuo. Naime, ostao sam bez roditelja sa 2 god., a 1995. god., tj. sa 15 godina sam krenuo zivjeti sam, nakon sto su mi djed i baka umrli, tako da imam nekog zivotnog iskustva da me se ne moze tek tako preveslati.
U svakom slucaju idem na interview pa sta bude, nije mi tolika zurba, radim ja i ovde i nisam lose placen, obzirom da citav dan sjedim, samo nije to posao na kojem mogu napredovati i nesta posebno napraviti.
Uostalom sve cu/cete znati 08.04., kada se vratim sa razgovora - hocu li, tj. jesam li prihvatio posao ili nisam i hocu li se aplicirati za nesta drugo.
Sto se tice amaterizma kao sto ti kazes i za to znam; i ja se fotografijom bavim nekoliko godina, ali kao hobijem, a sto se tice engleskog radio sam preko 5 godina kao prevoditelj od '96 kada je dosao IFOR, pa kasnije 2 god sa skotima i 3 godine za Americku vojsku koja je obucavala po SOP/NATO standardima vojsku u BiH.

Eto :)

Konfucije

  • Guest
Re: fotografi - op?enito
« Reply #47 on: 28/March/2008 »
Istekao mi je ugovor krajem 2000, ameri su otisli, morao sa se vratiti kuci u banjaluku i tada sam izgubio mnoge veze da ponovo krenem raditi kao prevodilac. A i ovdje u bl je velika konkurencija, a malo takvih radnih mjesta.
Radio sam za crkvu, vodio nekakve ljetne kampove volontera iz evrope (Italija, Njemacka, Austrija, Belgija itd), kurseve racunara, engleskog jezika, ali i to se zavrsilo.
Sada radim u net cafeu, mjesecno zaradim oko 700 maraka, ali taj posao je bez mogucnosti napredovanja, samo se zatvaram i zaprdit cu u godine a toliko stvari imam na umu da odradim, zato sam se i odlucio za brod, jer nemam gdje potrositi kes, kao ovdje u gradu. Naravno ne mislim da cu zaraditi milione ili nekakve silne pare, ali barem dovoljno da si recimo isfinansiram nekakvu visu skolu. Eb ga, sada mi je lakse za tako nesta, zena mi radi, ima fin posao tako da ako bi ja otisao i zaradio koju markicu vise moglo bi nam biti bolje. :)

Snorky

  • Guest
Re: fotografi - op?enito
« Reply #48 on: 02/April/2008 »
Eh evo mene opet, sa novim informacijama, e sad neko mozda vec zna za ovo al sam ja saznao prije 2 dana...
Naime, sto se t ice posla fotografa za Carnival, veliki broj primljenih , koji su primljeni u oktobru prosle godine, ide u maju, junu ili julu, svi idu na jedan od dva broda, jedan od njih je IMAGIANTION, za drugi ne znam koji je tacno, uglavnom, oba su koledz brodovi, koji sluze za poduku fotografa i navikavanje na njihov sistem rada...
Znaci dobio sam podatak da jedna cura iz Bugraske leti 9. maja. ja letim 29. juna, druga cura iz Bugraske leti 12. jula i cura iz Zagreba leti 13. jula, sto znaci da cemo nas 3 biti u isto vrijeme od prilike na brodu IMAGINATION, sto je jako dobro jer bice poznatih :)


Jes. Ja sam Maja. Imam put za Miami 9. svibnja. Imagination.

Konfucije

  • Guest
Re: fotografi - op?enito
« Reply #49 on: 02/April/2008 »
Hvala na savjetima. Kao sto sam spominjao da ni ja nisam profi fotograf i od toga ne zivim, mada imam dobrih fotki.
Bit cu opusten koliko to situacija bude dozvoljavala, malo bih se glupo osjecao da lupam neke fore i fazone ako je sve ozbiljno i sl., tj. bit cu onakav kakav sam, a obicno sam na razgovorima za posao ozbiljan, jer mi to bas i nisu trenutci za salu itd., a uz sve to ide moja uobicajena trema. Ako me prihvate onakvog kakav sam ok, mislim da je i to bolje nego da im se lazno predstavim, tipa na razgovoru fin, a na poslu uzasan.
Na zalost nisam od onih tipova koji imaju lijepe osmjehe, sto ne znaci da nisam ljubazan, uljudan, vedar i vesel.
Takodjer nisam vise ni onaj 20-ogodisnjak koji je spreman na razne gluposti i nepromisljene pohode, ali ipak idem da vidim sta mi se nudi (naravno da ocekujem najnizu poziciju, i da je moje da napredujem u radu, a ne da me odmah stave za kapetana :)).

Ma kao sto rekoh otici cu, odgovarao bi mi posao, pa sta bude. U svakom slucaju eto otici su sa "Sefom" na pice ;), pa mi udjeli par besplatnih savjeta o zivotu na pucini.

Konfucije

  • Guest
Re: fotografi - op?enito
« Reply #50 on: 02/April/2008 »
vjerujem da ce me trema proci u subotu za vreme tog treninga za interview. Godinama sam radio sa ljudima, kao sto sam vec spominjao IFOR, SFOR, vojska, vodio sam Centar Mladih, a sada radim u net cafeu (opet sa ljudima) i mislim da nisam neki tule, ali ne volim da laprdam nesta nevezano za razgovor (npr. da me pita koju sam ekspozicju koristio za neku fotku, na kojoj je cvijece, a da ja krenem odgovarati i na kraju zavrsim o fotosintezi i oprasivanju :)

Offline zolla

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: fotografi - op?enito
« Reply #51 on: 03/April/2008 »
Da li mora da bude Nikon D80 ili moze i druga marka u tom rangu kvaliteta? :cool:
Nista u zivotu ne moze tako da vas pokrene kao kada pucaju u vas i promase

Offline Boki

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: fotografi - op?enito
« Reply #52 on: 03/April/2008 »
Da, da, fotoaparat sami kupujete, ali to i nije lose, posto vam posle ostaje isti!

Konfucije

  • Guest
Re: fotografi - op?enito
« Reply #53 on: 03/April/2008 »
Da, da, fotoaparat sami kupujete, ali to i nije lose, posto vam posle ostaje isti!

Kupovina fotoaparata je, koliko sam procitao ovdje, samo za Image. Navodno fotografi za Carnival ne kupuju fotoaparat.
Mislim da mora Nikon jer Image daje objektive. U slicnom rangu je, cini mi se, Canon EOS 350D, mada nisam siguran.

I dalje mi se niko nije javio odavde da ide sutra u Zg na razgovor.  :hekla:

Offline tsunami1984

  • Registered
  • *
  • Posts: 302
  • BANNED
    • View Profile
Re: fotografi - op?enito
« Reply #54 on: 03/April/2008 »
E evo mene opet :)

Mozda je nekim ljudima nejasno, naravno, sto se tice ovog posla, nema veze za koga radite, vazno je da se radi, zato ljudi samo ici na razgovore ko god da je u pitanju, jer ovaj posao  je jako dobar  moze da vam bude zivotna prilika..Napisao sam da se razmisli o odlasku za IMAGE, al nisam mislio u losem kontkstu nista, naravno oni su veoma profesionalni i naravno da se isplati ici, jer vazno je da se radi, da se ode, istina skuplji je zbog aparata samo i t je sve, nije strasno, uglavnom su jaka firma, necu da neko shvati pogresno da ga ja odbijam od posla...Znaci ljudi sto vise ganjajte to isplatice se, nije uopste ni malo bitno za koju kompaniju radite..Toliko, pozdrav iz Bosne , ja i dalje cekam i cekam :)

Konfucije

  • Guest
Re: fotografi - op?enito
« Reply #55 on: 03/April/2008 »
E evo mene opet :)

Mozda je nekim ljudima nejasno, naravno, sto se tice ovog posla, nema veze za koga radite, vazno je da se radi, zato ljudi samo ici na razgovore ko god da je u pitanju, jer ovaj posao  je jako dobar  moze da vam bude zivotna prilika..Napisao sam da se razmisli o odlasku za IMAGE, al nisam mislio u losem kontkstu nista, naravno oni su veoma profesionalni i naravno da se isplati ici, jer vazno je da se radi, da se ode, istina skuplji je zbog aparata samo i t je sve, nije strasno, uglavnom su jaka firma, necu da neko shvati pogresno da ga ja odbijam od posla...Znaci ljudi sto vise ganjajte to isplatice se, nije uopste ni malo bitno za koju kompaniju radite..Toliko, pozdrav iz Bosne , ja i dalje cekam i cekam :)

Mislim da smo svi razumjeli da nisi mislio nista lose sto se tice napominjanaj za troskove, tj. barem ja tako mislim. Naravno da je trosak veliki, po nekim mojim racunicama zajedno sa aparatom i 500$ depozita i ostalim troskovima spomenutim na prvim stranicama mislim da ce me sve izaci manje od 2000 Eura.
Eb ga, ja sam spreman riziknuti toliko, jer planiram odraditi 3 do 5 godina, a naravno za one koji misle ici raditi to i provoditi se kont mozda i nije isti.
Ja sam ipak ozenjen, provod i obilasci bez zene mi nece biti lijepi kao sto bi bili da je i ona tu, stoga idem sljakati da bi mozda danas-sutra moga i njoj priustiti jedan takav cruise, da i ona vidi nesta.
Bilo kako bilo vjerujem da nije kulak kao i ovdje

Konfucije

  • Guest
Re: fotografi - op?enito
« Reply #56 on: 03/April/2008 »
Po pitanju nabavke fotoaparata -

Malo prije sam pricao sa jednom drugaricom koja je radila neko vrijeme za Carnival i ona mi je rekla da, mozda, fotografi na Carnivalu imaju manji procenat od prodaje (obzirom da je plata/placa zasnovana postotku od ukupne prodaje) iz razloga jer Carnival daje svoju opremu.
U svakom slucaju ako si i kupim aparat nakon 2-3 godine rada bih ga mogao prodati za pola cijene sto se opet isplati, a mozda i za vise para ako nadjem levata. :)

Snorky

  • Guest
Re: fotografi - op?enito
« Reply #57 on: 03/April/2008 »
Po pitanju nabavke fotoaparata -

Malo prije sam pricao sa jednom drugaricom koja je radila neko vrijeme za Carnival i ona mi je rekla da, mozda, fotografi na Carnivalu imaju manji procenat od prodaje (obzirom da je plata/placa zasnovana postotku od ukupne prodaje) iz razloga jer Carnival daje svoju opremu.
U svakom slucaju ako si i kupim aparat nakon 2-3 godine rada bih ga mogao prodati za pola cijene sto se opet isplati, a mozda i za vise para ako nadjem levata. :)

Ako ti ne padne cijena kao mom Eos 400D, pa se sad mogu slikati. ;)

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Re: fotografi - op?enito
« Reply #58 on: 06/April/2008 »
OK ljudi evo i mene nakon dugo vremena , ali ssta mogu nopvi menager i nova pravila u poslu pa se ne stigne, naime evo ja sam sada senior sto je na jednu ruku dobro na jednu ne, jer ovisi da li si senior lab (sto sam ja sada i evo sada je 3h i ja cekam da se sve slike isprintaju a moram da cekam barem jos 1h), senior event sto znaci da si na svakom gangawayu i svaki dan slikas ili senior slaes sto znaci da svaki dan imas table sale i prodajes u centrumu ili negdje kamere i ostale sitinice.... naime za svaki nivo imate competencies sto znaci moras da polazes to da bih mogo da dodjes na visi nivo, ja radim za Image vec 6 mjeseci a moje postove od pocetka ste mogli da procitate i da vidite sto se tice cijena i sta treba da kupite, da tacno je da se nikond80 kupuje i to ostaje vama, a taj isti cete korisiti za gangway i dining room.

Inace prva stvar je da se morate naviknuti na brod pa onda na posao, jer naviknuti se na kabinu i cimera i neka pravila koja su drugacija nego na obali a onda nauciti posao i pritisnuti....

Pitanja????
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Re: fotografi - op?enito
« Reply #59 on: 08/April/2008 »
Slobodno vrijeme?
Koliko para ponijeti?

to ti sve zavisi od brod koji ces da dobijes inace na nekim brodovima nemas vremena i ako ides u sezoni pretpostavljam da neces imati nesto posebno vremena da setas i da slikas, mislim na vrijeme da ides sjedis, pijes jedes i odmaras vjerovatno ce to biti neki kraci odmor da ides da vidis nesto i onda da odspavas.. uostalom to ti sve zavisi od tebe kao se osjecas i ja recimo za snagu kupujem getorade odlican je kada se osjecam uspavan jer ne volim red bull i ostalo...

sto se tice para to ti stvarno ne mogu reci jer sam ja zaboravio koliko sam ponio ali sam imao i zahranu i kupio se SD karticu i ostale gluposti, tako da u sustini svaki dan u majamiju dobijes dobijes 20$ za hranu a imas dorucak u hotelu i rucak u officu ili u hotelu, tako da jedino mislis na veceru a ako ides u neki fast food za 10$ se mozes dobro najesti... a to ti znaci da ti ostane jos i hranu pice, za cigare, inace majami nije skup sto se tice, jedino sto ti moze zatrebati ako ides iz majamija za neki drugi grad pa onda hrana i sl.
550 Requested action not taken: mailbox unavailable