Author Topic: Par reci o mom iskustvu sa Image-om i poslom fotografa na brodu  (Read 21354 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline count.vlad

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Evo par reci o mom iskustvu sa Image-om i poslom fotografa na brodu:

Dakle obuka u Miami-u je sjajna, odsedate u odlicnom hotelu imate free dorucak, internet, bazen i djakuzi. Sobe su velike i dobro opremljene.
Sve to traje 5 dana i u tom periodu vas kroz predavanja, skriptu, testove i malo prakse spremaju za brod. U zavisnosti od velicine grupe zavisi i koliko cete tamo imati slobodnog vremena, manja grupa vise vremena i obrnuto. Ja sam bio u grupi od 36 pa smo bili zauzeti po 12 sati dnevno, onda smo morali da ucimo pa i da malo spavamo, te nismo imali mnogo slobodnog vremena. Recimo, tek sestog dana, po zavrsetku obuke, smo otisli na Miami beach i kupali se i zezali. Mada, alkoholisanje na bazenu i u djakuziju je bilo fenomenalno iskustvo, kao i druzenje sa Chileancima i Juzno Afrikancima. Inace ja sam bio na obuci od 22. septembra 2008.
E onda sam dobio raspored i otisao u Barselonu da se ukrcam na brod, Century (Celebrity Cruise). Sjajan brod. Bio sam jako srecan sto cu biti malo u Evropi.
E sad krece druga prica, realnost zivota i rada na brodu:
Odmah po ukrcavanju otisao sam u sobu i bio rasporedjen da odem na trening za prezivljavanje. Potom sam od svog menadzera dobio raspored za to vece, obukao se u uniformu i otisao da slikam restoran. Sala sa 200-300 gostiju a mozda i vise, svi jedu, a vi morate da im prilazite i da ih uznemiravate kako biste ih slikali. Pri tom koristite tehniku koju je Image izmislio i koja se zove 'SMUDGING'. Smudging zapravo znaci da goste ne pitate da li zele da se slikaju vec im govorite da ce te ih slikati i pri tom, ako oni to ne zele, nastavljate da ih ubedjujete. Jer sto vise slika to vise para za Image a i za vas. U svakom slucaju, smudging je jako neprijatan, jer morate biti 'fino' agresivni i navalentni. I vec sam se tu opasno smorio. Onda sam otisao u galeriju i posmatrao kolege kako rade. I naravno u galeriji se opet koristi smudging. Kad vidite gosta koji hoce da kupi sliku, smarate ga da kupi jos i folio ili neki od paketa ili dvd sa kruza i sl. Jer, naravno, sto vise prodate, bice vise casha za sve. I opet morate biti navalentni i dosadni. Ista stvar se desava i na gangway-u i na embarkation-u. Smudging, smudging, smudging. Plus na gangwayu cesto oblacite kostim i izigravate delfina, gusara, vikinga ili mornara, tj pravite majmuna od sebe! Haha, Ameri vole ta sranja :-) Tako da se posao fotografa, kada radite za Image, svodi na smudging i majmunisanje! Uzas!
Dalje, treba da budete svesni da se jako puno radi i da se ima jako malo slobodnog vremena. Recimo, radno vreme je od 06.30h-24h s tim sto ne radite u cugu, nego recimo 3-4 sata pa pauza pa 2-3 sata pa pauza pa opet 2-3 sata... Onda vam ostaje malo vremena za druzenje u crew baru ili gde vec zelite i par sati za spavanjac. I tako 7 dana u nedelji, svaki dan. Inace nedeljno se radi od 70-90 sati. Dalje, kada je brod u luci, nekada cete imati vremena da izadjete, a nekada ne, u zavisnosti da li radite ili ste slobodni. Ali cak i kada ste slobodni ne ocekujte vise od 3-4 sata da provedete na obali. Uglavnom je tako.
Dalje, recimo da oko 80% posade cine Filipinci, Indonezani, Malezani, Tajlandjani, Indijci i ostali tonirani i kosooki ljudi. To treba takodje imati u vidu jer cete sa njima morati da provodite vreme dok ste na brodu, a mi na nasim podrucjima nemamo bas mnogo takvih ljudi oko nas. Sem toga to je uglavnom
najnizi sloj ljudi, vecina od njih natuca engleski i deluje prilicno zatucano. Crew area u kojoj zivite izgleda prilicno bedno u odnosu na guest area-u, ali sa tim se moze ziveti. Soba je mala ali spavanje u njoj ima nekog sarma. I onako u sobi necete provoditi mnogo vremena, tako da to i nije neki problem. Bitno je da samo imate dobrog i urednog cimera. Hrana, hm, je uglavnom orijentalna a meni je malo bilo gadno da jedem, kad vidim kako se sprema i ko je sprema, ljak...
Elem, mislim da je ovo sto sam napisao definitivno bitno da znaju svi koji hoce na brod, pogotovu kao fotografi. Ja licno ne bih preporucio nikome da radi za Image jer je to bukvalno 'working your ass off' (kako bi Andy rekao). Image ce vas iscediti do maximuma, sve je tako osmisljeno. Cak i aparat koji morate da kupite od njih, verovatno necete koristiti, vec ce vam ga uvaliti da bi Nikonu pravili promet. Uostalom videcete. Ko hoce da ide na brod bolje da radi neki drugi, mirniji i kulturniji posao, a ko se ipak opredeli za fotografa i Image, nek mu je sa srecom!!!
Ja nisam hteo da se smaram pa sam otisao sa broda posle 5 dana. Sreca da sam bio u Evropi i da sam imao kintu da kupim sebi kartu.

Nadam se da ce vam ovaj post biti od pomoci da steknete realniju sliku o poslu i da se zapitate da li je sve to vredno. Naravno, ova prica je bazirana na mom licnom iskustvu i ne mora da znaci da su zivot i rad na brodu uvek kao sto ja napisah.

Pozdrav svima i mirno more!

 
If you don't know where you are going, you'll end up some place else.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Kao prvo - odlican post.  :pop:

Zao mi je da ti agencija nije poblize objasnila kakav je to posao, ali utjeha mi je da ce drugi forumasi nauciti nesto iz tvojega iskustva.

Ja jako volim fotografiju, ali na taj posao na brodu ne bih ni pomisljao upravo zbog tehnike navaljivanja da gosti potrose sto vise novaca, te zbog upadanja medju ljude koji veceraju. I sam sam to dozivio dok sam jednom bio u restoranu za goste sa nekoliko clanova posade.
Tipicni posao onoga sto kuca ljudima na vrata da im uvali ono sto oni ne zele.

Medjutim, ima ljudi kojima dobro lezi taj posao.

Kazem, jedino mi je zao sto te nisu bolje uputili u agenciji. Da jesu, mozda bi odabrao drugi posao, koji bi ti bolje legao.
Vjerovatno su bili kratki sa fotografima pa su mislili da te mogu uvaliti.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Marko30

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Post jeste super, ali ja mislim da se bar jedan ugovor moze sve izdrzati i kad si vec tamo gledas na koje nacine mozes da se ubacis u nesto sto ti vise lezi.. Mislim to ja bar tako razmisljam koji jos nisam ni otisao, niti video kako to sve izgleda, stvaram sliku iskljucivo na osnovu tudjih iskustava. Mada znam da je Image rigorozan, cak i naporan malo, i sam intervju im je kao za vojnu akademiju.
Mozda gresim, ali ja verujem da bih izdrzao i po svaku cenu trazio nesto sto mi vise odgovara ..

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Sve se svodi na perspektivu.

Count.vlad je vjerovatno imao veci izbor od tebe Marko, pa si moze dozvoliti da odluci kako taj posao ne zeli.
Ja sam sretan zbog moderatora Miroslava, koji je odradio jedan ugovor kao fotograf, a onda se prebacio na nesto sto mu puno vise odgovara.
Svaki pocetak je tezak.
U svojem bivstvovanju na kruzerima, vidio sam stotine ljudi koji napustaju brod za vrijeme prvog tjedna ugovora.  :deda:

Agencije cesto namjerno uljepsaju posao na brodu kako bi zaposlile sto veci broj zainteresiranih ... (putuj svijetom i zaradjuj)
A kad se ti zainteresirani sretnu sa necim kao sto je ovo:



onda bude: pa majku im ...  :(

A brodski menadzment ce samo reci: Jel ovo tvoj potpis na ugovoru?  :rtfm:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Marko30

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Pa i to je tacno.

Offline count.vlad

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Dodao bih samo jos par komentara:

Juce sam se cuo sa ortakom koji mi je bio cimer u Miamiu i evo sta mi je rekao:

''omg ne seri da si odustao :S ja ne mogu da odem odavde ali da imam pare otishao bih odma, ovo je pakao :S radimo po 15 sati spavamo po 3 sata, sve neki indijci :( odvratno je ali nemam izbora :(''

Dakle ljudi, zaobidjite Image u sirokom krugu. Shavitite da za njih rade samo oni koji nemaju izbora i oni koje je agencija navukla. Pa sad, oni sto nemaju izbora ostaju iz ociglednih razloga, a to su uglavnom Filipinosi, Indijci i sl. koji kuci rade za 100$ mesecno pa im je ovaj posao premija, a oni sto su navuceni, beze ako mogu ili robijaju svoj ugovor.

BTW, ja sam se bavio profesionalno fotografijom 7 godina, vodio sam radnju, radio na masinama, slikao u studiu, slikao sajmove i razne manifestacije, radio svadbe, kataloge i koristio photoshop. I voleo sam taj posao vise od bilo kog drugog posla. Ali, ono sto se radi na brodu nema veze sa tim sto sam radio, a pogotovu ne kada radite za Image.

Danas se bavim IT-em i system administrator sam. Kada sam se prijavljivao za rad na brodu, trazio sam da radim kao IT, ali agencija mi je rekla da trenutno takvog posla nema i ponudila mi da radim kao fotograf. I ja se navukao i eto, odustao.

Iskreno, vratio bih se opet na brod, ali iskljuciovo kao Internet Manager ili sl.

Pozdrav svima ;-)
If you don't know where you are going, you'll end up some place else.

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Dodao bih samo jos par komentara:

Dakle ljudi, zaobidjite Image u sirokom krugu. Shavitite da za njih rade samo oni koji nemaju izbora i oni koje je agencija navukla. Pa sad, oni sto nemaju izbora ostaju iz ociglednih razloga, a to su uglavnom Filipinosi, Indijci i sl. koji kuci rade za 100$ mesecno pa im je ovaj posao premija, a oni sto su navuceni, beze ako mogu ili robijaju svoj ugovor.

Ok, respektiram tvoje vidjenje stvari ali ne bi rekao da setu radi o agenciji. I sam si prosao dvodnevni interview gdje je puno toga objasnjeno i sto se od tebe ocekuje.Ne znam koja kompanija ide toliko u sirinu i vrsi prezentaciju da ti da koliki -toliki uvid u tvoj novi zivot ( naravno, tu je i trening u Miamiju - 5 dana priprema za brod ). Slazem se sa svima koji kazu da te nitko ne moze pripremiti za brod ali Image pokusava.

Druga stvar - receno ti je na interviewu da Image ocekuje da ostanes u kompaniji 3-5 g jer treba vremena da pocnes dobivati beneficije od tvog rada. Puno si ulozio za ovaj posao...tako da ocekuju da se pocnes penjati ka vrhu, oni rade na bazi procenta pa se tako i zarada dijeli. Visa pozicija - veci procent - veca lova...

Treca stvar - Image ima oko 50-ak brodova i tesko je govoriti nesto nekome u globalu jer se obim posla i zarade ne moze usporedjivati iako se radi o istim pozicijama u dept.

BTW, ja sam se bavio profesionalno fotografijom 7 godina, vodio sam radnju, radio na masinama, slikao u studiu, slikao sajmove i razne manifestacije, radio svadbe, kataloge i koristio photoshop. I voleo sam taj posao vise od bilo kog drugog posla. Ali, ono sto se radi na brodu nema veze sa tim sto sam radio, a pogotovu ne kada radite za Image.

Ispravi me ako grijesim ali su i tu bili dovoljno jasni, zaboravi bilo kakve experimente ( svjetlo - sjena itd.) i efekte, imas svoju zadacu koju moras ispuniti a umjetnicka fotografija - u slobodno vrijeme...Svi znamo da se njih stil rada zove McDonald's fotografija...


Offline count.vlad

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
@Ikarus

Za zivot i rad na brodu te niko ne moze pripremiti. To jednostavno mora da se proba. Ja sam probao i nije mi se dopalo iz gore pomenutih razloga i nije mi zao.
Sto se tice kako te Image priprema za brod, rekao bih da je Miami pogresan izbor lokacije i da bi obuku trebalo da rade mozda na samim brodovima. Zasto? Zato sto ste u Miamiu smesteni u luksuznom hotelu i uzivate u fenseraju, a simulacija obuke nema veze sa onim sta se zapravo desava na brodu. I onda iz tog luksuza se odjednom nadjete na brodu u sobi 2x2, a umesto drugara sada slikate prave goste kojih ima 100x vise... itd... To je sok za organizam. + sve sto sam vec prethodno napisao...

U svakom slucaju, prethodne postove nisam napisao da bih bilo koga ocrnio vec da dam ljudima malo realniju sliku kako zapravo to sve izgleda. I opet se ogradjujem, to je bilo moje iskustvo. A prica brod i fotografija jednostavno nisu bili za mene.

Pozdrav.

-------------------------------------------

''some things have to be believed to be seen''
If you don't know where you are going, you'll end up some place else.

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Pozdrav svima,
Dobio sam posao za Carnival Photographer-a.
Sad ide standardna "lijepa" procedura sa ljekarskim a posebno sa ambasadama, vizama itd ....no nema veze. Idemo do kraja.
Iz Vasih postova vidim losa iskustva sa Image-om ali evo pitanja:
Da li je ista kolicina sranja koje cu morati izdrzati ( a izdrzao sam i dosta gorih stvari...rat) Carnivalu?


Nisam nikad bio foto na Carnivalu ali po pricama i usporedbama sam doznao da je zivot puno vise lezerniji i bolji na Carnivalu u foto departmentu nego na brodovima koje drzi Image,to je sigurno,
manje rada i manje presinga...a brod kao brod...

Ma sve 5, zato postoje forumi da razmjenjujemo misljenja i iskustva... Ja sam htio samo par stvari pojasniti, to je sve...Image je definitivno najgora kompanija za koju sam radio ali volim kad su stvari jasne, ovaj forum i ljudi koji se spremaju na brod zasluzuju prije svega cinjenice...

Kazes za trening ? Cuj, u moje doba smo imali trening u Intercontinentalu ( da, to je onaj ogromni hotel preko puta pumpe, blizu La Q ) sa ogromnim sobetinama i raznim mogucnostima. Mozes samo zamislit kako je tek onda nastao sok kad je doslo doba da napustimo Miami i krenemo na posao...A imaju i tkz trening berth na nekim vecim  RCCL brodovima ...

I slazemo se da te nitko nikada nece moci pripremiti za brod...

-------------------------------------------

''some things have to be believed to be seen''

Offline hocunabrodhocunabrod

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
zelim da se zahvalim count.vlad-u na ovom postu jer sam do sada tako bio zapucan da idem preko ep iz zagreba da radim za image, da niko nije mogao da me odgovori i natera da odem kao bilo sta drugo, cak sam i fotoaparat nasao koj cu da kupim da vezbam malo.  :run:
cuo sam lose price o image-u ali nisam znao da je ovoliko lose sto se tice i radnog vremena i svega... jos uvek razmisljam o svemu dok ne odem, ali ovo mi je dosta otvorilo oci...  oT

hvala ti u svakom slucaju...  :uzdravlje:

Offline Ship91

  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
Cekaj znaci ti ako das otkaz o svom trošku plaćaš kartu za povratak kući?

Offline NVC

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 219
    • View Profile

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
hej hej.... po EP   Image je  the best of the best mos se mislit kako ih tomi boy hvali   :waiting:

Offline tsunami1984

  • Registered
  • *
  • Posts: 302
  • BANNED
    • View Profile
Evo samo da se malo ubacim, ja sam otisao na intervju za fotografa za Image , 2007 godine, i nisam primljen pored silnog iskustva i dobrog engleskog jezika, a moj drugar iz Bl, koji inace uopste nije fotograf, nije uzeo aparat u sake nikada + kad god je pricao s nekim engleski  mene je pitao kako ide koja rijec, on ej dobio posao.
Zatim je otisao na neki brod, iskreno ne sjecam se, da bi mi nakon mjesec dana poslao mail i napisao da imam srece sto nisam primljen na taj posao.
Evo iz doticnog posta vidim zasto je on meni to rekao :)
Sledeci put ja odlazim na Carnival intervju i  prolazim ga za 5 minuta razgovora s njihovim covjekom. Dobio brod, cekao nevjerovatnih 8 mjeseci da se ukrcam, ukrcao se, odradio koledz koji mi se svidio (iako smo bas bas puno radili ) , al kad sam dobio brod da radim, 3-4 dana cruise, ekipa koja nije valjala nista , dadnem otkaz i tamo. Tu sam izgubio volju i moral za rad na brodu i nisam vise htio ici, sacekao 2 godine i napokon probam intervju za Princess.
Spremim se i odem, 3-4 dana intervju i prodjem. Sad vec idem da radim 3. ugovor za Princess i veoma sam zadovoljan.
Sistem rada je slican svuda, samo zavisi kako covjek dozivljava taj rad i koliko se vrsi pritiska od strane menadzmenta.
Princess ima svoj foto department i ne pritisce ljude da slikaju kao k****ni kao sto to radi Image. Naravno da je bolje imati bolji roll count  , al ako ne dostignes target nece te niko za*****avati. Isto se smaraju ljudi u restoranu, al posto Princess ima stvarno fine goste, rijetko je da neko se zali ili da pravi frku. Sve zavisi i od fotografa kako dozivljava to slikanje, jer npr meni ako neko kaze da nece slikanje, ja samo kazem THANKS, a ne nastavljam da ih ubjedjujem, jer dok se ja borim oko tog jednog lika, mogu ovamo da izgubim vise njih koji HOCE slik, s time gubis vise novca.
Smudge je svuda isti, al kao sto rekoh zavisi od osobe. Ja sve to shvatam kao sprdnju, ja se s njima za*****avam, galamim, prozivam ih i to obicno pali u svjetu amerikanaca :)

Iskreno najvise sam mrzio te kostime, to je nesto sto mi je najteze padalo. Vise sam volio slikati open deck nego te sugave kostime .
Sto se tice vremena, na mom brod Island Princess, kad smo u portu, zavisi koliko dugo stojimo , UVJEK sam imao vremena za izaci, a nekad cak izadjem u 9 ujutro i vratim se na brod u 6 popodne, toliko smo cak vremena znali mati za hodanje napolju. Sve zavisi kavke si srece i sta radis. A tih 3 sata da idemo napolje smo imali UVJEK :)
Naravno bilo je vremena i za crew bar, a da ne pricam za kosarku i fudbal, i kod nas otvarala galerija u 9 ujutro, ranije smo pocinjali samo ako imamo gangway.
I jos na kraju samo da vam kazem da dosta ljudi prelazi sa Carnivala i sa Image na Princess, cisto da znate da su i oni uvidjeli da je ovamo laganica  u odnosu na njihove firme . Uzdravlje ljudi

Offline Popay

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 155
    • View Profile
Image je najgora kompanija na koju mozete otici da radite.
Ja sam izdrazao jedan ugovor,8 mjeseci,cak sam imao i srece da prvi brod bude stvarno busy i da zaradim lovu,koju nijedan jr. fotograf za mjesec dana nije uspio nikada da napravi u istoriji te kompanije(to mi je rekao fleet supervisor kad sam mu davao otkaz na kraju:).I pored te love,iscijedjen sam bio kao suva krpa.
Vlad je 1000% u pravu,i sve je opisao tacno kako jeste.

Dodao bih jos ovo,u slatke rijeci,kako ga je neko nazvao,Tomy Boya iz EP,ne vjerujte ni momenta.
Sve ce vam Tomislav uljepsati i ispricati bajku pred spavanje!Zasto?Pa mozete zakljuciti iz postova o Image-u.Navuku ljude da apliciraju za posao.Svako ce dobiti posao u Image,sa minimalnim znanjem engleskog,a fotografiju ne morate ni poznavati.I kad dodjete na brod,masovno ljudi vec nakon mjesec dana odustaju,i potraznja za fotografima u Image-u je velika,jer niko se ne zadrzava dugo.Svaki novi kandidat koji dobije posao na Image,placa proviziju Tomislavu,+ sto EP dobija proviziju od Image-a.
Mirno more nikad nije napravilo pravog mornara.