Author Topic: preporucena pozicija Bar utility  (Read 23098 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mojito

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
preporucena pozicija Bar utility
« on: 14/August/2010 »
Pozdrav svim clanovima foruma! :)

Ovo je moj prvi post, pa cu pokusati da budem sto jasniji...

Juce sam bio u agenciji Safe cruise kod Ivana...prijatan momak(moram da dodam). Prijavio sam se za rad na brodu zajedno sa jednim drugarom.
Imam iskustva kao konobar, ali uglavnom po manjim lokalima, i radio sam kao barmen jedno vreme u jednom Pabu. Koktele znam da pravim i imam sertifikat iz Kluba barmena iz Beograda. Ali problem je engleski. Mislim da ga dobro razumem ali sklapanje recenica mi je losije, jednostavno nisam imao prilike da pricam pa je zbog toga. Zbog toga mi je preporucena pozicija Bar utility.

Sada imam nekoliko pitanja:

1. Sta mislite? Da li da je prihvatim?Koliko je tesko proci intervju za tu poziciju kao najnizu?
2. Kolika je sansa da na prvom ugovoru vec uznapredujem na neku visu poziciju jer brzo ucim stvari?
3. Zna li neko par konkretnih stvari koje cu morati da radim?
4. Ako je neko to radio,bilo bi mi korisno da napise jedan prosecan dan kao bar utility.
5. Koliko vremena ima da se vidi nesto od svih tih putovanja?
6. I svakako svaka informacija mi znaci, pa ako nekoga ne mrzi da se malo raspise... :)

Hvala unapred i poz...i izvinjavam se ako ovi odgovori vec negde postoje a ja ih nisam nasao ;)

Offline mojito

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #1 on: 15/August/2010 »
U sustini, svaka informacija mi je dobrodosla...ako nije problem,bilo kakva iskustva sa ove pozicije, bilo sta iz prve ruke, od nekoga ko je to radio ili ko je prosao intervju za tu poziciju...hvala :)

Offline pomagac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 178
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #2 on: 15/August/2010 »
Bar utility je entry level pozicija u baru, nize od toga nema :).
Koliko sam video tu su uglavnom radili filipinci kao uslov da posle toga mogu da idu na koledz za bar servere.
Mislim da interviju ne bi trebao biti zahtevan kao ni neki zavidan nivo engleskog jezika.
Posao se sastoji od ciscenja barova, skupljanja smeca iz svakog bara dodeljenog, uglavnom je to nekoliko barova koje su tvoja odgovornost.
Kao i razne hemikalije koje se koriste za masine za pranje casa.
Radno vreme je slicno kao sto rade bar serveri, rekao bi da se ima dosta time off.
Plate su tu dosta male, ali dosta bar servera tipuje bar stewarde da umesti njih set up naprave bara, refiluju case i ostalo.
Ovo je ono sto sam ja mogao videti kako rade bar utility momci, mislim da neko od bar servera moze ti dati vise informacija....:)

Offline mojito

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #3 on: 15/August/2010 »
"Pomagac" hvala ti na informacijama...ja cu onda probati za tu poziciju,pa ako budem imao srece mozda i uznapredujem :)
U sustini radim manje-vise ceo zivot, i radio sam sve i svasta,tako da mi sam rad nece biti problem...samo jezik da usavrsim  b00/

Uglavnom,ako jos neko ima neke informacije-slobodno neka se raspise :)
Nekako mi se cini da za ovu poziciju ima najmanje konkretnih stvari na forumu...

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #4 on: 15/August/2010 »
moje mišljenje je ukoliko imaš iskustvo kao barmen nauči jezik bolje i apliciraj za veću poziciju.

ča je  život vengo fantažija

Offline pomagac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 178
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #5 on: 15/August/2010 »
moje mišljenje je ukoliko imaš iskustvo kao barmen nauči jezik bolje i apliciraj za veću poziciju.


Bas sam to hteo napisati, lepo nauci malo bolje engleski i apliciraj za neki bolji posao. Ako zelis u bar, minimum idi za bar waitera(bar server). Veruj mi da je bolje i malo duze cekati za neki bolji posao, nego otici posto-poto.
A opet ako si uporan i na brodu mozes napredovati, sve zavisi od tebe, ali ja bih ti savetovao da sacekas dok ne bude ti ponudjeno bolja pozicija. pozdrav

Offline mojito

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #6 on: 15/August/2010 »
Da,ima logike to sto ste napisali,samo mene bas muci to sto hocu sto pre da odem...ovde se bas ucrvah od dosade... :) Tu mi je dobro ako bude imalo malo vise time off-a, da ponesto i vidim,mada mozda nije ni lose da upoznam bar na brodu od dna do vrha,da dobijem potpunu sliku,ako me razumete ;) A na brodu cu se bas truditi da budem na nivou...naravno,moracu da kradem zanat od iskusnijih... :)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #7 on: 15/August/2010 »
moje mišljenje je ukoliko imaš iskustvo kao barmen nauči jezik bolje i apliciraj za veću poziciju.


postavlja se pitanje, zašto onda itko ide na brod kao bar utility?
zbog čega svi ne pričekaju malo i nauče jezik bolje, i onda dobiju bolju poziciju?

bar utility većinom brzo odlaze na brod, i ja bih vjerovatno otišao čim prije, a ako i ne dobijem promociju tokom prvog ugovora, po povratku bih aplicirao u drugoj agenciji za servera.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mojito

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #8 on: 15/August/2010 »
Tako cu onda i da uradim, ostacu za bar utility, dok budem tamo dovoljno cu pokupiti jezik i fore da mogu u sledecem ugovoru da konkurisem za bar waiter-a ili bartender-a...a i realno,kinta mi je vazna-ali podjednako kao i da vidim nesto od sveta i da usavrsim moj djene-djene engleski :) tako da ako u prvom odlasku spojim lepo i korisno bicu zadovoljan ;)

Offline Loborek

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #9 on: 15/August/2010 »
postavlja se pitanje, zašto onda itko ide na brod kao bar utility?
zbog čega svi ne pričekaju malo i nauče jezik bolje, i onda dobiju bolju poziciju?

bar utility većinom brzo odlaze na brod, i ja bih vjerovatno otišao čim prije, a ako i ne dobijem promociju tokom prvog ugovora, po povratku bih aplicirao u drugoj agenciji za servera.

pa idu ljudi koji nemaju drugog izbora.  oT

Očito je da momak ima solidne kvalifikacije i za 2 mjeseca učenja engleskog bi mogao aplicirati za puno bolju poziciju. Bolji posao = bolja plaća  -()-

Zašto bi neko htio crnčiti da bi otišao 2 mjeseca ranije na brod, kad mu se ionako ta dva mjeseca u novcima vrate kroz višu plaću?!

Offline kuma

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #10 on: 15/August/2010 »
Nisam jos ni vidjela brod-a, a kamo li posla na brodu, ali prema svemu sto sam mogla procitati na ovom forumu i onome sto mi je muz rekao, ja bih rekla da je bolje iskoristiti vrijeme i poraditi na engelskom jeziku (ako ti samo malo treba da ga unaprijedis za poziciju konobara - jesi li radio vec test ?!?!) i aplicirati na bolju poziciju. Znam da je utility jako malo malo para a puno puno posla.  Steta je po meni da to radis kad vec imas iskustva u konobarenju!!! S druge strane ako ti je bas stalo da moras ici i nemas opcija razumijem da zeis da ides...
Cinjenica je da je presudno znanje englesko jezika, moj savjet - provjeri svoje znanje prema Marlines testu i onda odlucuj!!!
Mozda budes zano ako nista za poziciju bar steward-a ili bar servera, to je opet malo bolje od utility a ne treba ti ekstra znanje jezika!
"The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams."

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #11 on: 15/August/2010 »
@Mojito, ja da sam na tvome mjestu dobro bih razmislio o tome shta cu i kak cu.

Ja sam se malo zaletio sa Bar waiter. Mogo sam bolje proci al kaj je tu je. Ispod toga nebih isao.

Kad vec imash iskustvo. Licencu. Pa Nauci malo taj engleski bolje. A i koi je to agent koi te sa takim CV stavi na "peraca casa".

Ali ope ako zelish posto poto poci. Hodi.

Offline siraki1986

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #12 on: 15/August/2010 »

Ja sam se malo zaletio sa Bar waiter. Mogo sam bolje proci al kaj je tu je. Ispod toga nebih isao.


Kako mislis da si se zaleteo? Mogao si proci bolje u Bar departmanu ili u nekom drugom?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #13 on: 15/August/2010 »
Mislim da gledate na stvar samo iz jedne perspektive - svoje.

Kad bih ja govorio samo iz svoje perspektive, rekao bih ljudima da NITKO ne ide na brod na posao koji se plaća manje od $4.000.
Posebno bih svakome napominjao da je jako dobro ići na interview za kapetana, jer tu je plaća najbolja.
Pa ako i nema kvalifikacije za kapetanski posao, neka bolje sjedi kod kuće i "radi na svom engleskom".

Ovo "učenje engleskog" gotovo uvijek znači da čovjek nije spreman, niti će ikada biti, za odlazak na kruzer.
Kažem to jer imam nekoliko vršnjaka koji su godinama "učili", išli na tečajeve, briljirali na ispitima, a nikada nisu otišli raditi u englesko govorno područje.
(Jedan tuca kamen a drugi bauštela)

Sa druge strane, jedan Makedonac koji je samnom dobio posao Galley Cleanera, a tek je trebao zaraditi promociju u Bar Utility, već je dugo vremena Bartender na Disneyu. Kad je tek došao na brod, nije imao pojma engleski, nego se samo tupavo smješkao, i šta mu fali?
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: preporucena pozicija Bar utility
« Reply #14 on: 15/August/2010 »
@siraki, Ma mogo sam za bartendera bez problema samo eto kad sam iso bio intervju za bar waitera i ja prihvatio. U to vrijeme nisam imo skolu za barmena i uvijek sam mislio da je to "sveto pismo". U biti sam imo ono sto mi treba za brod ali nisam znao.

Sad idem kao bar waiter. Ako mi se svidi cijela ta prica na brodu iduci ugovor cu kao bartender aplicirat ukoliko mi se ne "posreci" pa prvi ugovor to rijesim.

@Sefe imash pravo, ali ako decko koktele zna. Kurs zavrsio i josh ga uz to masno platio( ja sam svoj 1500 eura sve skupa, smjestaj u rijeci itd.). Da mi sad neko rece da idem prati case il nesh slicno. Malo mi je to ono. 7 godina iskustva u ugostiteljstvu. Nije da serem ali dosta znam. Josh mi ekipa sve decki koji rade na slicnim poslovima itd. Uvijek si u toku i sl. Meni osobno nije lova primarna stvar. Oduvijek sam imo kolko mi trebalo pa tako i sada. Normalno da bih volio sto vise zaradit. Bitnija mi atmosfera na poslu. Da je oke ekipa. Menadjer i sl. U pravilu digod sam radio dobio sam vise nego sto sam dogovorio. Uvijek bude neki "bonus" ili nagrada za zalaganje na poslu.

Jedan primjer. Neki dan bilo onak dosta posla. Radimo ja i jedan decko kao konobari na terasi. Na kraju smjene ja prek 1000 eura prometa a taj decko 300 eura.

P.S. napiso sam u eurima jer da svi razumiju posto kontan da "kune" ne razumiju svi.