Author Topic: Mogu li ja D1 riješiti u svom aranžmanu?  (Read 28305 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline executioner28

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 142
    • View Profile
Imam jedno pitanje.

Prošao sam interview i sad čekam da me pozovu na polaganje D1 (tako su mi rekli u agenciji).

Zanima me da li mogu ja to riješiti u svom aranžmanu (znači fino nazovem EP i kažem im da ću sam to riješiti), jer ću osim što ušparam par stotina kuna, riješiti to kad meni najbolje odgovara, a ne Agenciji.

Da li je netko napravio ovo?

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #1 on: 25/August/2010 »
Zašto ne bi mogao? Šta te briga za EP? Nazovi nautički centar, reci im OIB i to je to. Stvar riješena.

Ja sam nazvao, dao im OIB, javili mi kad da dođem, odslušao, platio 850kn na kraju dana i to je to.

Svejedno ti EP po zakonu o posredovanju u zapošljavanju pomoraca ne smije uzeti ni kune.
Sav trošak mora snositi poslodavac ili ti direktno. Zašto ti ne bi odslušao D1 u vlastitom aranžmanu?
Tko će ti zabraniti?

Samo opušteno. :)
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #2 on: 25/August/2010 »
možeš i bez ep-a

vidi, oni imaju deal sa pomorskim učilištem da prikupe kandidate, kada je tečaj organiziran preko EP, EP naplati u agenciji nekih 1150 kn.
Ali lijepo nazoveš pomorsko učilište, i dogovoriš s njima da te obavjeste kada imaju slijedeći tečaj.
odslušaš ga i platiš 850 kn koliko je i trošak tečaja pri učilištu.
D1 je važan za pomorsku knjižicu i nema nikakve  veze s agencijom, i ne polaže se već se odsluša i dobije certifikat da si upoznat s osnovama sigurnosti na moru.

sada kvaka svega je da ako te agencija pozove i dogovori tečaj predavač će te poslati u agenciju da platiš tečaj,
ukoliko ga sam dogovoriš pačaš direktno.

razlika je 300 kn
ča je  život vengo fantažija

Offline executioner28

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 142
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #3 on: 25/August/2010 »
Ok, momci, hvala vam.
Mislio sam da bi ovi u Nautičkom centru (planiram to riješiti u ZGu - nadam se da se može tamo) mogli eventualno raditi probleme pa me pitati za koju agenciju mi treba D1. Onda bi palo u vodu ovo da idem na svoju ruku. Ali ako ne pitaju, onda definitivno rješavam to u svom aranžmanu.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #4 on: 25/August/2010 »
Sve je meni to jasno. Ali drukcije je konobarima i sl pozicijama jer nismo direktno u kontaktu sa kompanijama.

Recimo ja sam neki dan moro dati 1500kn da bi ugovor dobio.
To je kao provizija agencije. Nema tu price.
Dok si ti recimo bio u kontaktu sa poslodavcima i rekli su ti da ako ti neko bude tio neke pare uzet da se javish jer da oni njima dosta placaju za tebe ionako.

Tako i oni kojima EP organizira sve.

@majstore ti si sebi sam naso poso a velikoj vecini agencija ga nalazi i samim time postavljaju uvjete, dok si ti recimo dogovorio sam sebi sve.
U tome ti je razlika.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: polaganje D1
« Reply #5 on: 25/August/2010 »

Mislio sam da bi ovi u Nautičkom centru (planiram to riješiti u ZGu - nadam se da se može tamo) mogli eventualno raditi probleme pa me pitati za koju agenciju mi treba D1.

To je kao da odeš u prodavaonicu i hoćeš kupiti 3 kile brašna, a na kasi te pitaju "a za koga je to?"
Šta njih briga za koga ili čega ti treba D1.
Ja bih im rekao da mi treba jer "možda ću nekad u budućnosti ploviti".
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #6 on: 25/August/2010 »
@natal Ma jasno. Samo kažem da čovjek nazove i provjeri da li su ga već prijavili. Ako nisu, nek se sam prijavi i riješena stvar.

A što se tiče plaćanja za dobivanje ugovora...

Pravilnik o posredovanju pri zapošljavanju pomoraca: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2007_11_120_3470.html

Obrati pažnju na:

Članak 14.

Posrednik može naplatiti naknadu za obavljene poslove u svezi sa posredovanjem pri zapošljavanju pomorca samo od poslodavca.
Ugovori kojima su regulirani odnosi između poslodavaca i Posrednika, te naknada koju naplaćuje Posrednik od poslodavaca moraju se čuvati kod Posrednika i biti dostupni za nadzor koji obavljaju nadležna tijela.

Članak 15.

Posrednik ne smije naknadu za izvršeno posredovanje pri zapošljavanju naplatiti izravno ili neizravno od pomorca.
Troškovi vezani za izdavanje putovnice, pomorske knjižice, svjedodžbi o osposobljenosti, prijava na obvezna osiguranja i svih liječničkih pregleda koji spadaju u obvezne preglede sukladno važećim zakonima i propisima u Republici Hrvatskoj, ne smatraju se naknadom za posredovanje pri zapošljavanju.
Trošak dodatnih liječničkih pregleda, kao i trošak dokumenata koji nisu zahtijevani važećim zakonima i propisima u Republici Hrvatskoj snosi Posrednik i ne smije ih izravno ili neizravno naplatiti od pomorca.

....

Članak 17.

Posrednik se ne smije služiti nikakvim sredstvima, mehanizmima ili listama sa svrhom da spriječi ili uskrati pomorcima dobivanje posla.

Znam da se velika većina ljudi boji zamjeriti agenciji te da će platiti sve samo da dobiju ugovor. Ali bar pročitajte Pravilnik.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #7 on: 25/August/2010 »
Ma znam sve mi je jasno. Al mafija ovi nasi.

Mene su pitali preko telefona koja agencija.

Kao shto je sef reko. Mozda jednog dana idem plovit. :)

Ja imam frenda koji je izvadio D2 i pomorsku i nikad plovio nije i najvjerojatnije nece.


Ma najbolje rijesavaj ti to u svom aranzmanu i bog. Samo nazovesh i prijavish se i cekash. Nikake agencije ne spominji. Planiram jednog dana na brod i gotovo.

Shta se morash pravdat njima ti.

@majstor, nesmije se puno toga pa se ope radi, :). Al ope mi je cudno da ovo vako sa agencijama prolazi i da uzimaju lovu za to vec duze vrime.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #8 on: 25/August/2010 »
Normalno da sve prolazi kod nas kad su ljudi u frci, žele posao i na brod čim prije. Ne pada im na pamet prijaviti agenciju zbog par stotina kuna 'troškova'.

Nisam vidio račun koji si dobio, ali sumnjam da su stavke 'naknada za posredovanje' ili sl. :)

Najvjerojatnije koriste ovaj dio Pravilnika za fakturiranje nekakvih administrativnih troškova. 'Troškovi vezani za izdavanje putovnice, pomorske knjižice, svjedodžbi o osposobljenosti, prijava na obvezna osiguranja i svih liječničkih pregleda koji spadaju u obvezne preglede sukladno važećim zakonima i propisima u Republici Hrvatskoj, ne smatraju se naknadom za posredovanje pri zapošljavanju.'

Ali opet, to što oni naplate tvoju 'prijavu' za D1 tečaj 300 kuna i ne kažu ti da se možeš sam prijaviti ne znači da krše zakon.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #9 on: 25/August/2010 »
Da ne zaboravim i ovo.

Jedna od stavaka na obrascu koji sam morao potpisati prije dobivanja ugovora:

I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #10 on: 25/August/2010 »
Nema racuna. Sve telefonski i prek mail obavljeno. :)


Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #11 on: 25/August/2010 »
Nema racuna. Sve telefonski i prek mail obavljeno. :)

Kako misliš nema računa? Pa na osnovu čega si platio? Oni su d.o.o., moraju za svaku uplatu na žiro-račun izdati račun ili imati nekakav ugovor o pozajmici, kreditu ili sl. Napravili su oni račun, samo ga ti nisi dobio.

Što si stavio u poziv na broj (tu bi trebao biti i broj izlaznog računa) i model (01 ili 02)? Uplatio si na žiro rn. od EP d.o.o. ili na neki tekući? :)

I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: polaganje D1
« Reply #12 on: 25/August/2010 »
Preko poste poslo na adresu. Tako mi je ona rekla da napravim.

Nema racun. :)

Offline bartaos

  • Registered
  • *
  • Posts: 61
    • View Profile
Re: Mogu li ja D1 riješiti u svom aranžmanu?
« Reply #13 on: 24/February/2015 »
Molim Vas za pomoć,

Da lije za svaku kompaniju potrebno polagati D1 tečaj, jer u Zagrebu EP mi to traži za NCL, a Kouzon iz Makedonije kaže da mi to nije potrebno za RCC.

Sada sam u nedoumici da li je D1 tečaj potrebno raditi ili ne?????

Hvala

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Re: Mogu li ja D1 riješiti u svom aranžmanu?
« Reply #14 on: 24/February/2015 »
Zakonski svaki Hrvatski gradjanin koji se krca preko Hrvatske kompanije mora imati svoju Pomorsku knjizicu, neovisno to bilo D1, D2.
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...