Author Topic: Iskustvo "uobli?eno" od strane agencije - prednost ili mana?  (Read 5202 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline FlyFlyFly

  • Registered
  • *
  • Posts: 120
    • View Profile
Šefovo izlaganje o validnom iskustvu me je motivisalo da započnem ovu temu.

Naime tokom mojih čestih poseta agenciji "X" uvideo sam da gomila kandidata uopšte nema validnog iskustva u struci za koju apliciraju. Npr. čoveku koji je radio u I.T-u, je preškraban C.V i dodato mu je 3 godine iskustva u konobarenju iako nema niti jednog dana iskustva u istom! Isto je bilo za jednog mašinskog inženjera, aviomehaničara, elektrotehničara... Verujte mi da je mali broj onih koji stvarno imaju ono što je napisano u biografiji, po mojoj proceni od onih 100 koji se pojave na intervju njih 80 je bilo u restoranu isključivo u svojstvu gosta!

To famozno trogodišnje iskustvo dodavalo se ljudima koji su hteli na RCCL. Naravno agent iz agencije "X", nije svakome nudio RCCL. Koga on proceni da nije sposoban prećutno dobije Carnival i CV mu se ne dorađuje, pošto za Carnival nije potrebno iskustvo i intervju za njih je puno lakši (uglavnom ne pitaju strukovna pitanja - govorim o poziciji ass. waiter).

Stoga me interesuje koje su posledice svega ovoga, da li je agentova procena sposobnosti kandidata dovoljna za opstajanje sutra na poslu ili to služi samo za prolazak intervjua i uvećanja njegovog mesečnog primanja a ti se posle snađi kako znaš i umeš?

Takođe bih voleo da se oglasi neko kome je CV na ovaj način "doteravan". Od velike vrednosti bi bio post o iskustvu nekoga ko je prošao intervju i dobio poziciju a prošao je kroz sve ovo, ili ima neke nove informacije o uspešnosti ove "procedure".

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
nemam osobo iskustvo, no meni bliska osoba je imala situaciju s "uljepšanim" CV-om za RCCL, intervju je  bio uredu i snalazi se na tom poslu, bez većih problema.
ča je  život vengo fantažija

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Pa ta "procedura" modifikovanja i ulepsavanja CV-a verovatno najvise zavisi od toga za koju poziciju apliciras.

Ja sam komunicirao sa vise tipova koji su odradili ugovor kao asst. buffet steward-i na Princessu, i svi kazu da se taj posao svodi na prikupljanje i premestanje posudja sa tacke A na tacku B, pa na tacku C, ili u tom stilu. Drugom recju, nesto za sta ti ne treba 6 jezika, iskustvo u hotelu Hilton i ne znam kakva kvalifikacija i iskustvo, jer se radi o prostom manuelnom poslu.

Prema tome, ako ti regruter dopise tih famoznih 2-3 godine iskustva cisto da bi zadovoljio proceduru, ne vidim tu nista narocito spektakularno, tim pre sto je prolaznost (da se ne lazemo) na tim nizim pozicijama snage prilicno velika (a i najvise se trazi).

Ali naravno, ako ti konkurises za neko ozbiljno mesto gde je ogromna lova i ogromna odgovornost (IT Department, Head Waiter, neko supervizorsko mesto), onda su takva muljanja sa CV-jem mnogo rizicnija, jer je i veci rizik da se neces snaci na samom broduzato sto si lagao i ne znas posao. A to verovatno znaci ili prebacivanje na neki losiji posao ili otkaz. A da ne govorimo sto time otezavas kolegama koji moraju onda tvoj posao da rade. Zato se tu trazi realno iskustvo i konkretno znanje materije.

Evo primer ovog Majstora, sto je dobio posao u IT departmentu. Zamisli da je lagao da poznaje mreze, protokole, satelite i ostala cuda. Pa sta bi on radio kad bi se nasao tamo?? Ovako, zna covek posao, nije lagao i prosao je super i svaka mu cast!  :uzdravlje:


“Go ahead, make my day”

Offline Milanche

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Ok, ako sam dobro razumeo, kod lokalnog agenta ides potpuno otvoreno, kazes mu sta znas/ne znas, i sta bi da radis, pa ti on pomogne/posavetuje kako da doradis CV, eventualno dobijes neko iskustvo do glavnog intervjua?

Offline jadza84

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Ok, ako sam dobro razumeo, kod lokalnog agenta ides potpuno otvoreno, kazes mu sta znas/ne znas, i sta bi da radis, pa ti on pomogne/posavetuje kako da doradis CV, eventualno dobijes neko iskustvo do glavnog intervjua?

Bas to! +U+

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Po meni neko iskustvo za F&B pocetne pozicije iskustvo ti ne treba sve naucis za dve nedelje.A samo uljepsavanje CV od agenta ili od samog kandidata ,
sluzi za lakse prolazenje interviewa i kasiranje akontacije kod nas od doticnih agencija po svemu sto je ilegalno .
Ali sto se moze samo daje do posla tko te pita kes na stol!

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
ma samo napred. Niko na brodu nema pojma ko si ti niti kakve su ti reference. CV ostaje kompaniji, niko na brodu nema te informacije... samo opusteno!
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced