Author Topic: Nedoumica...  (Read 5047 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline comewithme

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Nedoumica...
« on: 05/September/2010 »
Dakle, iz privatnih razloga svoje ime necu spominjati, nego ću se eto zvati comewithme...

Pitanje koje zelim postaviti nije tako lako jer me uzasno toliko toga veze za ovu zemlju i za neke ljude, medjutim...

Kao konobar radim od svoje 13 - e godine, dakle vec 7 godina i imam velikoga iskustva u konobariji. Život me nikada nije mazio, tako da sam ostao bez najboljih prijatelja, zarucnice i još nekolicine toga s nekih 18 godina. U zadnje dvije godine se borim kao manijak u ovome vrtlogu zivota.

Sa 18 godina sam otisao iz rodnoga grada i ostavio sve iza sebe da krenem ispočetka. Danas sam pred upisom u drugu godinu fakulteta, ali bez izgledne buducnosti.

Zadnjih par dana me strasno muci nedoumica da li da se prijavim za rad na kruzeru.

U cemu je problem? U džepu imam 3000 kuna i mogucnost da steknem još neki kapital za brod koji ce mi trebati. Medjutim imam vremena do 29.9 da odlucim jer do onda moram uplatiti ratu školarine na fakultet.

Sada da nastavim, meni kao meni nije do tog fakulteta jer sam ga upisao da imam neku zanimaciju i neku odskocnu dasku u novome gradu da stvorim nove prijatelje i krenem u novi zivot. Na brod sam mislio ici tek nakon zavrsetka fakulteta....

Medjutim zbog svoje proslosti (koja je bila jako burna) neki ljudi kojima sam od prvoga dana ovdje vjerovao su me tako reci izbacili iz zivota i sada sam sam.

Naisao sam ovo ljeto na jednu osobu za koju mislim da bi se valjalo boriti i koja bi stvarno prihvatila me kakvog jesam, ali opet nisam pametan sto da cinim.

Da li da lutam cijeli zivot po kruzerima, ili OPET se trudim i mozda opet ponovo razočaram i ostanem sam.

Znam da mozda nije neki veliki problem naspram drugima u zivotu, ali moram reci da mi uistinu nije lako...nadam se da cete me razumijeti i da cu dobiti pametni savjet sto uciniti.

Iskrena hvala

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: Nedoumica...
« Reply #1 on: 05/September/2010 »
Na ovakvo pitanje možeš jedino sam odgovoriti. Svatko ima neku životnu priču koja se ne može u par rečenica svesti na jedno jednostavno pitanje.

Moje mišljenje je da je cruiser samo kratkoročno rješenje, odnosno, privremeni bijeg od okoline/situacije ili rješenje za trenutne financijske probleme.

Nakon odrađenih par ugovora na cruiseru, 'kod kuće' se neće ništa bitno promjeniti. Biti ćeš nekoliko godina stariji s nešto novaca u džepu.
OTOH, činjenica je da će te takvo iskustvo sigurno na neki način promjeniti tj. utjecati na način kako razmišljaš jer se očito nisi još 'našao' u životu pa ti se možda ukažu ili se dosjetiš nekih novih prilika.

Sama 'prijava' za rad na cruiseru ne zahtjeva u startu neka velika ulaganja, tek kad dobiješ posao očekuj neke veće izdatke. Nije to sad odluka tipa 'ići na faks ili na cruiser'. Moj ti je savjet da upišeš još tu godinu faksa i paralelno tažiš posao na cruiseru. Pogotovo ako bi u startu želio malo bolju poziciju. Zašto ne bi godinu dana proveo na studiju i završavanju faksa i pripremao se za rad na cruiseru na nekoj potencijalno 'boljoj' poziciji?

U slučaju da odlučiš odustati od faksa i ići s prijavom, očekuj da bi se moglo dogoditi i da prođe pola godine, a od posla još ništa.

Strpljen, spašen. Samo pametno. :)
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Nedoumica...
« Reply #2 on: 05/September/2010 »

Da li da lutam cijeli zivot po kruzerima, ili OPET se trudim i mozda opet ponovo razočaram i ostanem sam.


Nitko te ne prisiljava da lutaš cijeli život po kruzerima, odradi jedan ugovor, zaradi nešto novca i onda radi što hoćeš.
Imaš iskustva u konobarstvu, znaš jezik, i možeš se dobro prodati na tržištu rada.
Na brodu ćeš biti sam jedino ako izbjegavaš društvo, tako da se samoće ne trebaš bojati.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline comewithme

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: Nedoumica...
« Reply #3 on: 05/September/2010 »
Hvala na brzome odgovoru...

Medjutim situacija je takva da se vec 5 godina konstanto razočaravam u ljude koji su mi dragi, i ne zelim još jednu godinu provesti u borbi za ljude koji me ne zele u zivotu zbog moje proslosti (ili to zele ali im njihov inat to ne dopusta i ne zele sami sa sobom to rijesiti) ostanak još godinu dana bi za mene bila ziva patnja...

medjutim nisam nikada iskljucivao mogucnost promjene, da ce se sve promijeniti preko noci....

moja glavna nedoumica jest ta da li mozda cinim pogresku sto namjeravam otici i sto olako zelim dignuti ruke od nkeih novih ljudi koji mi ulaze u zivot...

no opet sa druge strane kada gledam ako ostanem ovdje i zavrsim taj fakultet stavljam si na leda još 5 godina doslovnog zivotarenja i mučenja iz dana u dan bez ikakve sanse i izgleda sa boljim sutra.

situacija u Hrvatskoj je u teskoj banani, i cinjenica je da mene kao studenta (ma koliko god iskustva imao) ne zele uzeti za radnika...

s jedne strane imam riskantnu buducnost u vlastitoj zemlji i konstantnu borbu za ljude s kojim zelim nesto imati u zivotu ( pitanje je hoću li ista imati ili cu se opet razočarati) ili novi početak bez ikoga gdje nitko nece pitati za moju prošlost i gdje ce se napokon moji postupci i moj rad cijeniti...

Offline comewithme

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: Nedoumica...
« Reply #4 on: 05/September/2010 »
Nitko te ne prisiljava da lutaš cijeli život po kruzerima, odradi jedan ugovor, zaradi nešto novca i onda radi što hoćeš.
Imaš iskustva u konobarstvu, znaš jezik, i možeš se dobro prodati na tržištu rada.
Na brodu ćeš biti sam jedino ako izbjegavaš društvo, tako da se samoće ne trebaš bojati.

upravo tako, medjutim, znam da me na kruzeru moja proslost jednostavno ne moze proganjati jer je tamo tolika koncentracija ljude tako da su sanse minimalne da me moja proslost sustigne.

od drustva ne bjezim medjutim koje god ljude ovdje pronasao oni uvijek znaju neke ljude iz mog zivota koji ce reci sto sam radio a uzalud sto sam sada stariji i sto je to iza mene...

uostalom nisam ni sam nacisto s tim hocu li odraditi jedan ugovor pa se vratiti ili vise njih, to sve ovisi o trenutku....

peanutz

  • Guest
Re: Nedoumica...
« Reply #5 on: 07/September/2010 »
Idi na brod. Tamo se sve brise. Heroin, seksualne devijacije, sve. Svi su jednaki u toliko mnogo stvari.
Upoznaces nove ljude, puno ljudi. Zblizice vas zivot tamo. Idi.

Offline pcmac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 74
    • View Profile
Re: Nedoumica...
« Reply #6 on: 07/September/2010 »
Idi na brod. Tamo se sve brise. Heroin, seksualne devijacije, sve. Svi su jednaki u toliko mnogo stvari.
Upoznaces nove ljude, puno ljudi. Zblizice vas zivot tamo. Idi.
::yes::

Offline dekicca

  • Registered
  • *
  • Posts: 52
    • View Profile
Re: Nedoumica...
« Reply #7 on: 07/September/2010 »
upravo tako, medjutim, znam da me na kruzeru moja proslost jednostavno ne moze proganjati jer je tamo tolika koncentracija ljude tako da su sanse minimalne da me moja proslost sustigne.

od drustva ne bjezim medjutim koje god ljude ovdje pronasao oni uvijek znaju neke ljude iz mog zivota koji ce reci sto sam radio a uzalud sto sam sada stariji i sto je to iza mene...

uostalom nisam ni sam nacisto s tim hocu li odraditi jedan ugovor pa se vratiti ili vise njih, to sve ovisi o trenutku....
Ako zelis da pobegnes od proslosti brod ti je sasvim solidna solucija. Sudeci po tvojim postovima mislim da ti je to jedna od boljih varijanti. Iskreno, ne bih se cudio da za godinu, dve javis da si se istovario na nekoj banana republici, gde te niko ne zna i da ti je do jaja. Kada promenis okolinu i odes na neko novo mesto mozes da budes sta hoces. Prijavi se i srecno :uzdravlje:

Offline Dario Zg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: Nedoumica...
« Reply #8 on: 08/September/2010 »
Samo piči...dobro je gore napisano da svatko ima svoju životnu priču,jer da nema ne bi bili na ovakvom forumu...jer da imaš puno para sigurno ne bi razmišljali o radu na brodu itd već bi razmišljali kako putovati i uživati na tim brodovima...pratim ovaj forum već par godina i u tom razdoblju se svašta promijenilo i kod mene u životu,ali malo po malo ja ću dogurat na cilj : a to je da ću proć int. , doma dobit datum ukrcaja ,svima se slatko nasmijat "u lice" i s najvećim guštom otići iz ove us*ane situacije i države ;D
Očekivati od svijeta pošten odnos prema tebi jer si pošten, jest kao očekivati kako te bik neće napasti jer si vegetarijanac

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
Re: Nedoumica...
« Reply #9 on: 08/September/2010 »
@comewithme
Mislim da moraš složiti proritete u životu najprije, iz tvog posta zaključujem da  ti životna priča nije bila najjednsotavnija no vjerujem da svako od nas  ima neki svoj križ, svoje iskistvo i svoj problem.

Odlazak u inostranstvo (bilo brod ili državu i sl.) iziskuje  dozu sigurnosti u sebe,  hrabrosti,  želje za promjenom, i postojane  živce, najčešće su sva iskustva  koja  se u takvoj avanturi steknu bitno različita od onog što je kod nas normalno ili opće prihvatljivo nebitno kako ćemo to nazvati. Naši ljudi u insotranstvu se dijele na dva tipa oni koji se prilagode i plivaju i oni koji kukaju. Vjerujem da oni koji kukaju zapravu odluku o odlasku zasnivaju na krivim načelima, i to im predstavlja problem kasnije. Vrlo je teško plivati u novom okruženju ukoliko do tog novog okruženja dođeš nespreman na  promjene i prilagodbu.

Mislim da misao „Da li da lutam cijeli zivot po kruzerima” može biti problem,  život je najčešće siv i nije crno-bijel,  nije  nužno provest cijeli život na cruieru. Ukoliko sada  ne plivaš ovdje, ne  znači da nećeš moći plivati nakon par godina. Mislim da te  pogled tipa ili jedno ili drugo može sputati u ovakvoj avanturi.

Ono  što pokušavam reći je da moraš odabrati što je prioritet, a nitko od nas ovdje ti ne može reći što je za tebe  bolje, bilo bi licemjerno i neozbiljno dati  ti savjet šta dalje, ovdje  možeš dobiti informaciju kako je biti na cruiseru i ovaj forum te može dijelom pripremiti na promjene.. no odlazak za svakog od nas  je  osobno iskustvo.

sretno
ča je  život vengo fantažija

Offline comewithme

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: Nedoumica...
« Reply #10 on: 14/September/2010 »
hvala svima na podrsci...uistinu jedino sto mogu jest sjesti i sam sa sobom vidjeti sto i kako dalje iako činjenica je da u drzavi posla nema i da najvjerojatnije necu uspjeti izgurati fakultet do kraja jer nemam finacija za to. mislim stvarno da ce biti najbolje da odem, no naravno treba još razmisliti i vidjeti da li ce se situacija u narednih par dana okrenuti ili....

sve u svemuhvala i ako imate još koji mudar savjet rado cu ga poslusati...

Offline aleksije d krejzi

  • Registered
  • *
  • Posts: 60
    • View Profile
Re: Nedoumica...
« Reply #11 on: 14/September/2010 »
Idi na brod. Tamo se sve brise.... seksualne devijacije...

YUPI!!!!
:banana:
 :run: