Author Topic: C1/D Viza (potrebni formulari i dokumenti, kako popuniti,...)  (Read 200360 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline sagit

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
idem na drugi ugovor i ispunio sam zahtjev za vizu on line, obrazac ds 156 i dodatni ds 157 e sad dali trebam još to i poštom poslat ili samo čekam da me pozovu. naime zadnji put sam to radio preko agencije, a prošla je već godina dana pa sam zaboravio kak to ide. ne želim ponovo do agencije ako baš ne moram. hvala

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Po mogucnosti bi trebao imati Letter of Employment. Pitat ce te kamo ides.
Zatim moras ugovoriti termin u US ambasadi, online.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Milan1975bg

  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Crew Visas (C1/D)

An alien employed on board a non-military ship or aircraft coming to the United States must obtain a D visa. A crewperson traveling to the United States as a passenger to join a vessel or aircraft has to apply for a C1/D visa.

A "Letter of Employment" confirming the employment and requesting a crew visa is required with the application. Merchant sailors should present their seaman's book.

A dependent accompanying a crewperson entering the United States as a nonimmigrant, and not performing services required for normal operation of the ship or plane, must obtain a visitor visa (tourist), unless such dependent is entering the U.S. for another purpose (e.g. as a student) and needs a different visa.

Approved visas require one day for processing. Visa recipients can pick up their passport with visa at 16:00 the next business day after the day of their interview, unless otherwise notified.

U.S. PORT OF ENTRY

Applicants should be aware that a visa does not guarantee entry into the United States. The U.S. Department of Homeland Security (DHS) has authority to deny admission. Serbian citizens having trouble while entering the USA have the right to request contact with the Embassy of Serbia in Washington or the Consulate General of Serbia in Chicago. The Embassy can be reached by telephone at (202) 332-0333 or fax (202) 332-3933. The Consulate can be reached by telephone at (312) 670-6707 or fax (312) 670-6787. Citizens of Montenegro may wish to contact the Montenegro mission in Washington by telephone at (202) 234-6110, or (202) 234-6108, or fax (202) 234-6109.

Also, the period for which the bearer of a visitor visa is authorized to remain in the United States is determined by the DHS, not the consular officer. At the port of entry, a DHS official validates Form I-94, Record of Arrival-Departure, which notes the length of stay permitted. Those visitors who wish to stay beyond the time indicated on their Form I-94 must contact the DHS to request Form I-539, Application to Extend Status. The decision to grant or deny a request for extension of stay is made solely by the DHS.


http://belgrade.usembassy.gov/consular/nv/cv.html





Offline FCB

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
Meni je strah da se ne desi da mi ne daju drugu vizu jer ova prva mi nije jos zavrsila ima rok do 23tog Septembra. Ja cu da kazem u ambasadi da nisu mi se javili na vreme al sad odkudznam kako ce oni odreagovati na to  ???

Offline Milan1975bg

  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Meni je strah da se ne desi da mi ne daju drugu vizu jer ova prva mi nije jos zavrsila ima rok do 23tog Septembra. Ja cu da kazem u ambasadi da nisu mi se javili na vreme al sad odkudznam kako ce oni odreagovati na to  ???

pa posto je jos nisi iskoristio nisi ni mogao da napravis neki prekrsaj zar ne?
tako da nemas brige, samo im kazi da su ti pomerili datum ukrcaja i da duzinu ugovora ne pokriva stara viza i izdace ti novu
ko zna mozda ti daju na 3 god ;)

Offline tbf

  • Registered
  • *
  • Posts: 89
  • Šaka suza, vri?a smija ?a je život vengo fantazija
    • View Profile
Meni je strah da se ne desi da mi ne daju drugu vizu jer ova prva mi nije jos zavrsila ima rok do 23tog Septembra. Ja cu da kazem u ambasadi da nisu mi se javili na vreme al sad odkudznam kako ce oni odreagovati na to  ???
a meni nije jasno zasto ti to agencija ne sredi,a ne da ti razbijas glavu,to bi triba bit njihov posal! pitaj ih,zamoli ili sta vec da ti oni rjese,tribaju snosit dio odgovornosti,a ne sve na tvoja ledja! ::yes:: :pop:

Offline FCB

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
pa posto je jos nisi iskoristio nisi ni mogao da napravis neki prekrsaj zar ne?
tako da nemas brige, samo im kazi da su ti pomerili datum ukrcaja i da duzinu ugovora ne pokriva stara viza i izdace ti novu
ko zna mozda ti daju na 3 god ;)


Hvala na ljepih rijeci  :) pa dobro vidjecemo valjda nece biti nikakav problem jer nakon sve sto se desilo nista me ne cudi... inace tbf prijateljice ja se trudim oni su rekli da nece biti nikakvih problema samo sada pitamo dal treba ja da opet platim tu vizu ili kompanija... Pozdrav

Offline Milan1975bg

  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Hvala na ljepih rijeci  :) pa dobro vidjecemo valjda nece biti nikakav problem jer nakon sve sto se desilo nista me ne cudi... inace tbf prijateljice ja se trudim oni su rekli da nece biti nikakvih problema samo sada pitamo dal treba ja da opet platim tu vizu ili kompanija... Pozdrav

pa bio bi red da ti to sad plati agencija..posto te ona poslala onda da platis vizu...

Offline FCB

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
pa bio bi red da ti to sad plati agencija..posto te ona poslala onda da platis vizu...


Ah nema sanse oni kao sad pitaju dal ce da brod plati to :)

Offline Milan1975bg

  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Ah nema sanse oni kao sad pitaju dal ce da brod plati to :)

izgleda da ces ti placati opet.. ali ok... zaradices to tamo brzo

Offline FCB

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
izgleda da ces ti placati opet.. ali ok... zaradices to tamo brzo


Pustio sam email do Chiasso pa da vidimo sta ce da kaze ako uopce pise nesto

Offline Milan1975bg

  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Pustio sam email do Chiasso pa da vidimo sta ce da kaze ako uopce pise nesto
:moli: -()-

Offline igorNS

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Emerald Waterways
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Ex Hotel Manager, now Cruise Director
posto sutra idem u ambasadu...reko mozda neko zna.. da li postoji mogucnost da mi neko pokupi pasos sutradan, kada dobijem vizu ili moram licno da idem??
Sto se mora...nije tesko!!!

Offline wladimir

  • Registered
  • *
  • Posts: 138
    • View Profile
posto sutra idem u ambasadu...reko mozda neko zna.. da li postoji mogucnost da mi neko pokupi pasos sutradan, kada dobijem vizu ili moram licno da idem??
Bilo ko moze da ti uzme pasos ,samo moras da mu das zeleni karton sa kojim se podize pasos.

Offline FCB

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
:moli: -()-

eto dobio sam odgovor od Chiasso kazu da moram sam da si platim drugu vizu... ahh... jel ima nesto jos sto treba da mi se desi  :pop1: