Author Topic: Pomorske knjižice u Srbiji  (Read 22782 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline slobabob

  • Registered
  • *
  • Posts: 89
    • View Profile
Pomorske knjižice u Srbiji
« on: 11/September/2010 »
Mogu posvjedočiti da Crew Office i bez traženja izdaje na završetku svakoga ugovora tzv. Certificate of Discharge, na kojem jasno piše koliko ste dugo bili na brodu, pečatirano i ovjereno kapetanovim potpisom. Ako imate matrikulu, ispunit će ju po zakonu.
U mojem slučaju, ja nisam nikada vadio matrikulu pa ti dokumenti vrijede sami za sebe, a svima koji se uskoro ukrcavaju, predlažem da se drže zakona i traže izdavanje pomorske knjižice ili matrikule. Vremena se mijenjaju, i ta knjižica sve više vrijedi, kao svojevrsni pomorski pasoš, dokaz statusa.
Pošto ćete brod svaki puta po završetku ugovora napuštati u euforiji, i sa hrpom ostalih papira, taj certifikat ili pečat u matrikuli vrijedi prekontrolirati.

Imas li predstavu kako to funkcionise u srbiji?
Drugaciji su zahtevi Hrvatske. Sta je sa srbijom.
kako sam razumeo pre odlaska na brod hrvatski drzavljani polazu nesto cini mi se za pomorsku knjizicu.

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #1 on: 11/September/2010 »
U Srbiji nije potrebna nikakva pomorska knjizica, nikakva polaganja, niti sam cuo da ce rad na brodu i odgovarajuci staz, itd....uskoro biti zakonom regluisani! Od likova koje znam iz Srbije a koji su isli na kruzere, niko nije prijavio da mu je trebalo nesto slicno od dokumenata kao u Hrvatskoj.
“Go ahead, make my day”

Offline pcmac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 74
    • View Profile
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #2 on: 11/September/2010 »
Meni su iz Safe Cruise poslali da potpisem i vratim sa slikom Application for a Bermuda Seaman's discharge book, sto sam davno uradio.
E sada mene nesto zanima :)
Da li ova knjizica ima ikakve veze sa pomorskim knjizicama u Srbiji?
I kakvo je stanje, tj obaveze nas moreplovaca sto se tice penzionog (i ostalih obaveza prema drzavi) u Srbiji?

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #3 on: 11/September/2010 »
Ja sam bas pitao lika iz Kouzona kakva su pravila u vezi penzionog osiguranja, i on mi je rekao da niti mi brodska kompanija uplacuje penziju, niti drzava Srbija zahteva bilo kakvu regulativu ako ides na brod, niti kouzon kao agencija trazi neki dokument poput "Seaman's discharge book" .

Ako hocu penziju, jedini nacin je da pristupim privatnom penzionom fondu i sam uplacujem penziju od zarade na kruzeru.

Mozda u Safe Cruise-u tvrde drukcije, nemam pojma ""]] -()-. Ja sam sa Kouzonom razgovarao pre par meseci, mozda se nesto promenilo u medjuvremenu. I mene zanima ima li nekih novosti na tom polju??
“Go ahead, make my day”

Offline pcmac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 74
    • View Profile
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #4 on: 11/September/2010 »

Mozda u Safe Cruise-u tvrde drukcije, nemam pojma ""]] -()-. Ja sam sa Kouzonom razgovarao pre par meseci, mozda se nesto promenilo u medjuvremenu. I mene zanima ima li nekih novosti na tom polju??

Meni su rekli da mi treba njihova pomorska zato sto idem u Juznu Ameriku.
Inace, hvala na odgovoru...pretpostavio sam da je tako, al bolje da pitam nego  oT

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #5 on: 11/September/2010 »
Morat ćete se snalaziti onako kako smo se mi u HR snalazili, uplaćivati za mirovinsko i zdravstveno osiguranje u privatnoj režiji.

Znam da si mnogi govore da će otići na more samo na par godina, skupiti "dobru lovu" i onda se vratiti "normalnom životu", ali događa se da im taj posao i taj novac postane puno dugoročniji nego su htjeli/planirali. "Navuku se".
Pretpostavljam da tih "nekoliko godina" u starosti puno znače, jer novac zna iscuriti iz džepova, i što onda?

Znam perača suđa iz Bugarske, koji je danas menadžer privatnog otoka kompanije Disney Cruise Line, a koji je dotle dogurao neprestano me pitajući "što ćeš raditi kada se skineš sa brodova?" On nije znao. Vrijeme je prolazilo, obitelj se snalazila bez njega (njegovim novcem), djeca odrasla, njemu udjeljivali promociju za promocijom (ne zato što je sposoban, nego zato što je vjeran), i eto ga sada, došao je u godine kada više neće biti ni važno "što će raditi kada se skine sa brodova". Kada se "skine", uplovit će u sivilo korumpirane Bugarske države, gdje ne možeš podići glavu a da te ne zvekne po njoj nekakav lokalni reketar.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #6 on: 11/September/2010 »
Bravo sefe, svaka ti je na mestu!

Upravo zbog tih sranja, generalne socijalne neizvesnosti na Balkanu (a i pazljivog baratanja tesko zaradjenim novcem na kruzerima) i ja planiram neku vrstu stednje ili doprinosa u privatnoj reziji. Valja na sve misliti na vreme.. :deda: A osim toga, ako se razumno raspolaze novcem, nije tolika zrtva odvojiti od solidne plate na kruzeru i uplatiti sebi u privatni fond. Uostalom, sve zavisi koliko covek ostane na brodu - besmisleno je ulaziti u tu pricu ako neko ode na ugovor-dva da bi kupio auto ili renovirao stan i li ustekao za skolarinu, ili tako nesto sitno. Ali za ozbiljnu i duzu karijeru, svakako vredi razmisliti.
“Go ahead, make my day”

peanutz

  • Guest
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #7 on: 12/September/2010 »
Sto nije uzeo B2 i ostao u Americi gde ima mali milion mogucnosti?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #8 on: 12/September/2010 »
Sto nije uzeo B2 i ostao u Americi gde ima mali milion mogucnosti?

Nije on čovjek od mogućnosti, nego balkanski tip, sa nepoderivom sklonošću ka uhljebljivanju.
U Americi će ti platiti koliko posla napraviš, a kod nas na Balkanu, uhlje*iš se preko veze na posao od xy kuna, dinara ili KM, i šuti do penzije.
A i nije pametno trošio, nego je trošio da impresionira svoje susjede i rodbinu, pa se na kraju uklopio u sivilo prosječnosti.
Osim toga, engleski mu je bio užasan, stalno me ispitivao šta koja riječ znači, a najsmješnije mi je bilo kada bi slao nekome mail, pa bi me pozvao da mu prekontroliram kako je napisao. U početku sam mu pomagao, ali mi je vrlo brzo dopi....o, pa sam ga naučio koristiti spellcheck.
Spellcheck bi mu ispravio krivo napisane riječi, ali nije ispravljao gramatiku, a Bugar je sav sretan vjerovao kad bih mu rekao "vidiš, spellcheck nije ništa podcrtao, super si to napisao", :rofl: Sreća njegova da je u industriji u kojoj su viši menadžeri dovoljno inteligentni da razumiju kako rade u multikulturnoj zajednici, i toleriraju greške.

Ajd nemojmo više u Off-Topic  :nokti:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #9 on: 31/October/2010 »
Sorry za ponovni offtopic, ali bas me zanima koliko je tom Bugarinu trebalo godina da skoci od peraca posudja do menadzera ostrva? I kolika mu je plata kao menadzeru tog ostrva?
“Go ahead, make my day”

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #10 on: 31/October/2010 »
Trebalo mu je oko 7 godina.
Perac sudja - oko $900
Manager na otoku - $6-7.000, a da nije bugarin, bilo bi i koja k$ vise. Ugovor 2-2, stalni internet, office na plazi, nekoliko vozila, plodovi mora za veceru, ronjenje i ribolov svaki dan, brzi patrolni camac ... i slicne povlastice.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Nikolas

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #11 on: 31/March/2011 »
Dobro da li neko ima informaciju da li je moguce izvaditi pomorsku knjizicu u Beogradu, gde i koliko kosta?

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #12 on: 08/August/2011 »
Trebalo mu je oko 7 godina.
Perac sudja - oko $900
Manager na otoku - $6-7.000, a da nije bugarin, bilo bi i koja k$ vise. Ugovor 2-2, stalni internet, office na plazi, nekoliko vozila, plodovi mora za veceru, ronjenje i ribolov svaki dan, brzi patrolni camac ... i slicne povlastice.

Šefe, misliš li da su takve stvari moguće i u drugim kompanijama???? Npr Princessu???
Once a sailor, always a sailor.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #13 on: 08/August/2011 »
Šefe, misliš li da su takve stvari moguće i u drugim kompanijama???? Npr Princessu???

Njegova očekivanja nisu bila velika, sve je dolazilo sa godinama službe.
Osim toga, on je u kompaniji od prvog dana, od osnutka, tako da je i to bilo važno.
Princess je poput RCCL-a, stara kompanija, i tu se očekuje samo rad i rad, kada dođeš u nju, nisi ni "opening crew" niti po bilo čemu važan osim po svojemu radu.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Pomorske knjižice u Srbiji
« Reply #14 on: 08/August/2011 »
Njegova očekivanja nisu bila velika, sve je dolazilo sa godinama službe.
Osim toga, on je u kompaniji od prvog dana, od osnutka, tako da je i to bilo važno.
Princess je poput RCCL-a, stara kompanija, i tu se očekuje samo rad i rad, kada dođeš u nju, nisi ni "opening crew" niti po bilo čemu važan osim po svojemu radu.

Hvala na odgovoru, zanimalo me da li mozda postoji razlika u nacinu na koji kompanije gledaju zaposlenike. Naravno, radit cemo, od rada jos nitko nije umro  :yeah:
Once a sailor, always a sailor.