Author Topic: Topic za raspravu i pitanja o porezu, doprinosima i birokraciji  (Read 27615 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline xaddr

  • Registered
  • *
  • Posts: 39
    • View Profile
evo, recimo da ste prijavljeni u nekoj firmi za stalno i tamo cu vam placeni doprinosi.. a vi radite na brodu.
Agencija salje LK papire da ste vi isli na brod? LK salje poreznoj upravi da vi u stvari radite na brodu?
Nije mi jasan taj postupak izmedju agencije - LK - porezne uprave, i sto s time ima vasa pomorska knjizica? Znaci li da ako imate pomorsku knjizicu, vi ste automatski smatrani pomorcem?

Teoretski, vi mozete imati pomorsku knjizicu, a nigdje ne raditi. Znaci da bi porezna uprava znala da vi radite na brodu, vi njima morate podnijeti poreznu prijavu. Ili lucka kapetanija njima podnosi podatke? A lucka kapetanija moze znati da ste vi na brodu samo ako vi njima to kazete, i nemogu oni znati vasu placu.

I kakvu ulogu u tome ima agencija? Znam da se svi nesto javljaju agenciji kada se vrate doma, mislim, mogu im biti zahvalan sto su mi nasli posao, ali necu se bas druziti s njima nakon toga, znam si i sam izvaditi vizu, ne radim ja za agenciju, nego za cruise kompaniju.
Koliko sam cuo, agencija cesto prijeti nesto ljudima da ce im porezna uprava poslati ovrhe i stojaznamsvene.. ali ako vi podnesete poreznu prijavu, a tamo navedete da niste zaposleni i da sjedite doma, kako oni to mogu provjeriti? Nije bas da biste se nesto isticali medju ostalim prosjecnim hrvatima..

Zadnji puta kad sam se zelio prijaviti za mirovinsko(pocetak 2008), buduci da nisam imao pomorsku knjizicu i nije mi ni padalo napamet trositi vrijeme i novce da ju napravim jer mi nije trebala, a  nisam ni stigao napraviti je prije nego sam isao na brod,  teta u mirovinskom mi rekla da samo radim kako su i svi do tada, tj. ne prijavljujem nista i nije se uopce zeljela zamarati.

Offline Dario Zg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
ja se vratio s broda nakon 3 mj i ne namjeravam se nikome javljati da sam dosao niti se ikome odjavljivati,u pomorskoj mi pise kada sam se iskrcao i to je to.ne namjeravam nista ni platiti  posto je situacija s parama grda pa cemo vidjet sta ce bit...eto bit cu vam pokusni kunic hehe...malo se navlacit sa poreznom pa da vidimo kako to sve funkcionira...
Očekivati od svijeta pošten odnos prema tebi jer si pošten, jest kao očekivati kako te bik neće napasti jer si vegetarijanac

Offline magicman

  • Registered
  • *
  • Posts: 43
    • View Profile
nema se bas za*****... sa poreznom..

sada i ja cujem,...1200 kn mjesecno po povatku, kolegici na brodu stigao racun kuci mora plati 10000 kn

svasta...

zdravstven placat a nisi u hrvatskoj...

Offline alencica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 52
    • View Profile
da li se onaj porez plati na iznos koji ti garantiraju, tj. onih 50 dolara ili se plati na ukupan iznos i sa tipsom?  -()-

Offline Dario Zg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Provjerom nekih informacija na zdrastvenom,teta na šalteru se izlajala malo...pisalo je da sam dužan plaćati zdrastveno jer plovim pod HRVATSKOM zastavom...tako da si to malo provjerite, jer očito svi nešto znaju a nitko nezna sve
Očekivati od svijeta pošten odnos prema tebi jer si pošten, jest kao očekivati kako te bik neće napasti jer si vegetarijanac

Offline Joso1000

  • Registered
  • *
  • Posts: 130
    • View Profile
Mislio sam da sam dovoljno jasno sve napisao u onom postu.

@Magicman i ostali:

Dane plovidbe koje ne iskoristiš ove godine možeš prebaciti u sljedeću. Za ovu godinu zbog tih mjesec dana dužan si podnijeti poreznu prijavu kad se vratiš. Sumnjam da ćeš platiti neki ogroman porez. Pomorski dodatak ti je 400kn za svaki dan plovidbe, 1800kn os. odbitak i platit ćeš nekih 1000kn za mirovinsko. To sve su ti porezne olakšice za taj mjesec, što znači da sve što zaradiš do tog iznosa je oslobođeno poreza. Zbroji: (400kn*30dana) + 1800 + 1000 = 14800kn

Znači ako npr zaradiš 15000kn, onda porez plaćaš na: 15000-14800=200kn. Sljedeće godine ćeš skupiti 6 mjeseci ako odeš na još jedan ugovor, a ako ne - ista je računica pa ti vidi. Imaš na gornjem linku sve.

Da rezimiram, ako imate plaću na brodu do max. 15000kn mjesečno, onda ne brinite za plaćanje poreza.

@Dario Zg

Lijepo sam objasnio tko i koliko plaća mirovinskog, čak sam stavio i excel tablicu za određivanje osnovice. Kakve sad misterije i 'čovijek iz nautičkog'. Ne plaćaju 'svi oko 1200kn'. Za svakog se odredi osnovica za izračun, ovisno o poziciji na brodu. Najčešće za ove naše poslove to iznosi oko 1200kn, neki plaćaju i 2000kn. Taj iznos je mjesečni porezni odbitak. Pročitaj moj post na tu temu, bit će ti jasno.

Pa to je sprdačina, ne samo da je ogroman novac, već ako je istina da plaćaš zdravstveno našoj državi a ono ti ne vrijedi tamo gdje radiš. A svejedno ga plaćaš - sprdačina
xxxxxxxxxxxxxxxxx

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Ako se netko prijavljivao na kapetaniju, a nije platio - OVRHE su pocele  ::bin-laden:: ::bin-laden::
 

Offline Joso1000

  • Registered
  • *
  • Posts: 130
    • View Profile
Ne pada mi na pamet da plaćam ono što ne dobivam, nek se država goni u k....c, nemogu mi priuštiti posao a kad ga sam nađem i to izvan države da njima dajem lovu za nešto što ne dobivam? Nabijem ih, kako će oni uopće znat jesam li ja uopće radio...............nedam im ni kune
xxxxxxxxxxxxxxxxx

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Ne pada mi na pamet da plaćam ono što ne dobivam, nek se država goni u k....c, nemogu mi priuštiti posao a kad ga sam nađem i to izvan države da njima dajem lovu za nešto što ne dobivam? Nabijem ih, kako će oni uopće znat jesam li ja uopće radio...............nedam im ni kune

u pravu si, ne mrdnu prstom da ti daju posao a kad ga sam nades, uzeli bi ti zadnju crkavicu... ali znat ce da si radio preko pomorske knjizice koju moras imati ako ides preko HRVATSKE posrednicke agencije koja te ukrca, i oni i prijave tvoj ukrcaj na luckoj kapetaniji jerbo su to zakonom duzni napraviti... a i iskrcaj prijavljuju, sto ti kasnije olaksava stvari. barem je meni EP to obavio, ne znam kako druge agencije. ali postoji mogucnost da, ukoliko se drugi ugovor vracas na istu kompaniju, sve isto, ne prijavis ukrcaj na lucku kapetaniju. to je na tebi :)
Once a sailor, always a sailor.

Offline stefan_n

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
u pravu si, ne mrdnu prstom da ti daju posao a kad ga sam nades, uzeli bi ti zadnju crkavicu... ali znat ce da si radio preko pomorske knjizice koju moras imati ako ides preko HRVATSKE posrednicke agencije koja te ukrca, i oni i prijave tvoj ukrcaj na luckoj kapetaniji jerbo su to zakonom duzni napraviti... a i iskrcaj prijavljuju, sto ti kasnije olaksava stvari. barem je meni EP to obavio, ne znam kako druge agencije. ali postoji mogucnost da, ukoliko se drugi ugovor vracas na istu kompaniju, sve isto, ne prijavis ukrcaj na lucku kapetaniju. to je na tebi :)
  kada si rekao HRVATSKE posrednicke agencije, da li je drugacije ako je agencija izvana. znaci ni EP ni A priori te nisu zaposlili vec da sada ne pisem X agencija. Da li onda isti klinac ili bi se moglo nesto iz toga izvuci? Nisam uspio pronaci nista priblizno detaljima ili nekom eventualnom odgovoru...

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
strane agencije ne podljezu hrvatskim zakonima, tako da te ne moraju prijaviti na hrvatsku kapetaniju, a ako ti bas treba pomorska knjizica na temelju hrvatske mozes izvaditi bilo koju drugu i u nju upisivati navigaciju, a hrvatsku ostaviti praznu.
 

Offline stefan_n

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
strane agencije ne podljezu hrvatskim zakonima, tako da te ne moraju prijaviti na hrvatsku kapetaniju, a ako ti bas treba pomorska knjizica na temelju hrvatske mozes izvaditi bilo koju drugu i u nju upisivati navigaciju, a hrvatsku ostaviti praznu.
sta nije po HR zakonu da svi pomorci trebaju imati pomorsku knjizicu? inace su neke sankcije itd. bas mi je drago da zivim u tako "jednostavnoj" drzavi ^^

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Štošta je po Hr zakonu.
Pa se ipak dogodi da se tuneli farbaju 3 puta, donedavni predsjednik vlade sjedi u zatvoru, a predsjednik države okreće milijardu kuna godišnje preko svog prijatelja.
A sve se to radi sa lovom naivaca koji rade "po zakonu".
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Štošta je po Hr zakonu.
Pa se ipak dogodi da se tuneli farbaju 3 puta, donedavni predsjednik vlade sjedi u zatvoru, a predsjednik države okreće milijardu kuna godišnje preko svog prijatelja.
A sve se to radi sa lovom naivaca koji rade "po zakonu".

Šefa za predsjednika!! Da i mi nešto okrenemo  :D  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline Mirem

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Šefa za predsjednika!! Da i mi nešto okrenemo  :D  :uzdravlje:

Ma neće Šef za predsjednika jer se pametni ljudi klone politike.  :D