Author Topic: Topic za raspravu i pitanja o porezu, doprinosima i birokraciji  (Read 27544 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Majst0r

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Evo topic za pitanja i/ili ideje, iskustva i prijedloge vezane za prijave poreza, prijavu mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te ostale zakonske obveze.

Molim pročitajte http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1-2_install/index.php?topic=1945 prije postavljanja pitanja i davanja prijedloga.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline magicman

  • Registered
  • *
  • Posts: 43
    • View Profile
eto pročitao sam dvije tri teme na ovu temu, i skroz sm izguljen vec sam postavio na jednoj drugoj isto pitanje, ali ovo mi izgleda prikladnije..
dakle slučaj:
15.11 idem na brod
radim 6 mjeseci uz cca plaću od 1500$

koliko ja moram platiti državi na kraju svega toga? ili se može izvuć da se ništa ne plati?
zbunjen sam totalno..

Offline raksi zd

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
za Majstora :P 
evo ja idem na brod 15.10. i radim 8mj za placu od 1000usd prva 3 mjeseca, a sljedecih 5mj za 1200usd.  koliko poreza moram platiti i da li se moze kako izbjeci?
btw. procitao sam ona ''upustva i zakone'' i sl. ali vise nisam pametan...  hvala vam svima unaprijed

Offline Dario Zg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
danas nam čovijek u nautičkom centru pričo o tome,kolko sam ja skužio mi pomorci oko 12 000kn ( oko 1650eur)
moramo godišnje platiti mirovinsko i zdrastveno inače nas država ganja bla bla bla ...oko 1200kn mjesečno i oni hoće da se to točno uplaćuje svaki mjesec i dok si na brodu i dok nisi...eto ja dans tako skonto...iako ti to zdrastvrno koje tu plačaš ne vrijedi na brodu
Očekivati od svijeta pošten odnos prema tebi jer si pošten, jest kao očekivati kako te bik neće napasti jer si vegetarijanac

Offline Majst0r

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Mislio sam da sam dovoljno jasno sve napisao u onom postu.

@Magicman i ostali:

Dane plovidbe koje ne iskoristiš ove godine možeš prebaciti u sljedeću. Za ovu godinu zbog tih mjesec dana dužan si podnijeti poreznu prijavu kad se vratiš. Sumnjam da ćeš platiti neki ogroman porez. Pomorski dodatak ti je 400kn za svaki dan plovidbe, 1800kn os. odbitak i platit ćeš nekih 1000kn za mirovinsko. To sve su ti porezne olakšice za taj mjesec, što znači da sve što zaradiš do tog iznosa je oslobođeno poreza. Zbroji: (400kn*30dana) + 1800 + 1000 = 14800kn

Znači ako npr zaradiš 15000kn, onda porez plaćaš na: 15000-14800=200kn. Sljedeće godine ćeš skupiti 6 mjeseci ako odeš na još jedan ugovor, a ako ne - ista je računica pa ti vidi. Imaš na gornjem linku sve.

Da rezimiram, ako imate plaću na brodu do max. 15000kn mjesečno, onda ne brinite za plaćanje poreza.

@Dario Zg

Lijepo sam objasnio tko i koliko plaća mirovinskog, čak sam stavio i excel tablicu za određivanje osnovice. Kakve sad misterije i 'čovijek iz nautičkog'. Ne plaćaju 'svi oko 1200kn'. Za svakog se odredi osnovica za izračun, ovisno o poziciji na brodu. Najčešće za ove naše poslove to iznosi oko 1200kn, neki plaćaju i 2000kn. Taj iznos je mjesečni porezni odbitak. Pročitaj moj post na tu temu, bit će ti jasno.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline xt660z

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Pozdrav svima na forumu!

Iskoristiti cu priliku da ukratko predstavim svoju situaciju i pritom sebe posto je relevantno za pitanja koja sljede a vezana su uz doprinose, uostalom, donekle se predstaviti u prvom post-u bi se moglo smatrati pristojnim :)   
Dakle, ukratko: Nakon sest godina provedenih u inozemstvu evo me privremeno u Rijeci, okrecem novu stranicu zivota, cekam datum ukrcaja za Carnival Bar College, interview mi je bio 23.09.2010. To da se jos nisam okusao u cruise-industriji i ekonomska situacija u Hrvatskoj su mi dovoljni razlozi za ponovni odlazak, ne namjeravam u buducnosti zivjeti u Hrvatskoj izuzev kratkih posjeta rodbini, drzavljanin sam Hrvatske.

Zahvaljujuci ovom forumu i vlastitom istrazivanju upoznat sam sa zakonskim obvezama Hrvatskih pomoraca, MajstOr - odlican post!!! 

Predlozio bi raspravu o potencijalnim nacinima da se izbjegne placanje mirovinskog i zdravstvenog osiguranja nakon ili tokom prvog ugovora posto je jasno da se bez pomorske knjizice vise ne moze ukrcati.


Konkretno-hipotetski za raspravu:

- Vratim se nakon odradjenog prvog ugovora u Hrvatsku, prijavim dolazak u Luckoj kapetaniji, odjavim mirovinsko i zdravstveno osiguranje, rijesim godisnju prijavu poreza ALI ne prijavljujem sljedeci odlazak premda idem za ca. dva mjeseca natrag na brod.
- Tokom prvog ugovora pokusam napraviti novu pomorsku knjizicu, uzmimo Panamu za primjer jer je i sam brod tamo registriran. (Bliski prijatelj je 3rd Officer i posjeduje sest pomorskih knjizica, svaka od njih osim hrvatske mu je bila izdana na osnovu broda registriranog u jednoj od tih drzava.)
- Isto, prijavim se za 'Resident permit' (No Work Permit) ili 'Long-term Turist Visa' u Panami na osnovu poznanstva, znaci nadjem nekog kod koga mogu 'zivjeti' u Panami, ili mozda cak na osnovu Panamske pomorske knizice kao zaposlenik broda registriranog u istoj drzavi?
- Na brodu prijavim promjenu boravista, sada u Panami, ali napomenem da iz osobnih razloga, posjeta rodbini itd., zelim da mi po zahtjevu bookiraju povratnu kartu za Hrvatsku ili sa razlogom produljenja Americke vize. U Hrvatskoj odjavim prebivaliste kao stalno i prijavim adresu u Panami.
- Voila ;)   

VAZNA NAPOMENA:
Ovaj primjer je samo ideja i treba provjeriti dali je tehnicki moguce, dok razmisljam o drugim opcijama kako izbjeci placanje zdravstvenog koje mi ne treba u drzavi u kojoj necu zivjeti, vec googlam sto se tice emigracijskih regulacija za prebivalisnu vizu u Panami i slicnim 'divljim' drzavama. (Bez uvrede prema drzavljanima Paname, ja smatram i Hrvatsku 'divljom') :haha:

PITANJE:
Dali Carnival izdaje Panamske ili Bahamske pomorske knjizice svojim zaposlenicima?


Mislim da nema pomorca koji zeli placati zdravstveno za mjesece koje plovi i tokom kojih ga kompanija osigurava, isto mislim da uz mene ima i onih koji zele izbjeci i mirovinsko jer vjeruju da su sanse da ce u buducnosti zivjeti u Hrvatskoj premale pa zapravo planiraju investirati zaradjen novac u 'Retirement funds' ili slicne vrste stednji na koje klijent dobiva godisnje kamate.
Tih 10ak tisuca kuna sto bi doslovno 'otislo' na doprinose (kome u biti doprinosi doprinose  no;;;) meni bi 'otisli' na sest tjedana pravog odmora... erm.. Thailand!  :uzdravlje:

Svi prijedlozi su dobrodosli ali molim vas da ne objasnjavate nepotrebno kako je zakonski obavezno placanje doprinosa, to je mislim svima jasno. Predlozio bi da probamo malo 'thinking out of the box' i navedemo hipotetske nacine da se izbjegne placanje prvobitno zdravstvenog osiguranja.

Jos jednom pozdrav svima na forumu i mirno more onima koji trenutno plove!














Offline Majst0r

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
U tvom slučaju, stvar je jednostavna.

Obveznik poreza na dohodak u RH je rezident. Ako nisi rezident, nisi obveznik poreza na dohodak.

Drugim riječima, ako možeš doći u posjed ili vlasništvo stana/kuće u inozemstvu i tamo prijaviti prebivalište tada nisi obveznik poreza na dohodak jer si nerezident. Prema Općem poreznom zakonu, ako 'boraviš' u stanu u inozemstvu neprekidno više od 183 dana tada nisi rezident, ali ako imaš prijavljeno prebivalište i u inozemstvu i u tuzemstvu, uzima se u obzir tuzemno prebivalište.
Dakle, nemoj zaboraviti 'odjaviti' prebivalište u policiji u RH.  :D

Moraš imati na umu da ako se prijaviš u nekoj drugoj državi, (najčešće) postaješ obveznik poreza na dohodak u toj državi. Kažem 'najčešće' iz razloga što nemaju sve države jednako načelo oporezivanja, odnosno, neke države ne reguliraju porez na dohodak na osnovu prebivališta već na osnovu mjesta ostvarivanja dohotka. U tvom slučaju, ako se prijaviš u FOC državi pod čijom zastavom brod plovi, tada si obveznik poreza u toj državi bez obzira na način određivanja porezne obveze.

U scenariju da si 'prijavljen' i u tuzemstvu i inozemstvu, odnosno, da si i tamo platio neki porez na dohodak vrijedi članak 37. st. 4. Zakona o porezu na dohodak koji kaže da ako je rezident ostvario dohodak u inozemstvu i platio porez koji odgovara tuzemnom porezu na dohodak tada se taj porez uračunava u porez plaćen u tuzemstvu (priznaje se plaćeni porez).

Što se tiče poreza... cijela ta priča ima smisla samo u slučaju da imaš mjesečna primanja u inozemstvu (na brodu) veća od cca. 20 000kn te ne možeš skupiti 183 dana izvan države. Inače je overkill.

Mirovinsko i zdravstveno... provjeri kakve obveze proizlaze iz tvoje prijave prebivališta u nekoj drugoj državi. Ako si i tamo obveznik neke vrste mirovinskog osiguranja onda priča nema nekog smisla ako ne dobivaš i beneficirani radni staž jer će izgleda kod nas uskoro proći prijedlog za beneficirani radni staž za pomorce (možda ne sve kategorije pomoraca - možda ne jahte, ribari, ...).

IMHO
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Jure

  • Registered
  • *
  • Posts: 65
    • View Profile
Jedan susjed mi je pričao (nisam pozorno slušao, tada me nije zanimalo),
da neki taj problem riješavaju u Brazilu.
Valjda su regulative povoljne.
Kao kupi se jeftino zemlja, i prijavi prebivalište.
Tu se odjaviš, i to je to.
Možda pali i u banana državama.
On prima bizarnih 100k kuna mijesečno, a ne dijeli to sa Šukerom.
Moram ga pitat kako to funkcionira....hehe

Offline xt660z

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Znaci da FOC drzava pod cijom zastavom brod plovi nije opcija jer mi je cijela bit izbjeci i placanje poreza na dohodak kao i zdravstvenog i mirovinskog, nista od 'Operation Panama'  oT

Necu zaboraviti odjaviti prebivaliste u HR a prije nego sto to ucinim, idealna solucija bi mi bila da rijesim prebivaliste u drzavi koja nema regulirane zakonske obveze za pomorce, kao sto je do 2008. bilo u Hrvatskoj a ako se ne varam jos uvijek je tako u Srbiji i porez se tamo placa na osnovu mjesta ostvarivanja dohotka. Sutra cu otici u Srpski konzulat i raspitati se jer bi mozda nekako mogao srediti stan u srbiji, mozda bi se tako dalo nes rijesit.

Sljedeca logika mi nije jasna, mozda sam se ja spetljao i krivo shvacam:
- U kojoj to drzavi onda mogu biti resident ako fizicki ne mogu boraviti vise od ca 90 dana u godini kad sam preostalih 270 na brodu i kojeg smisla onda uopce ima to da budem prijavljen u nekoj drzavi kao resident kad do 90 dana u godini mogu boraviti u svakoj Europskoj drzavi i svim divljim drzavama samo na osnovi moje putovnice kao turist? Jedini problemcic kojeg ja vidim da trebam rijesit je imat neku prebivalisnu adressu prije prvog ukrcaja na brod, jer je moram navesti da bi dobio vizu?

MajstOr, vidim da su ti clanci o oporezivanju kao neki fetis pa daj podjeli tvoje misljenje u vezi ovog zadnjeg pitanja ;)  

Offline Majst0r

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Nemoj samo tako odustati od Paname ako ti je porez problem te ako si u mogućnosti imati tamo prebivalište.
Teško ćeš naći bolje rješenje čak i ako ti je brod tamo registriran.
Panama ti je jedna od onih država koja oporezuje dohodak po mjestu nastanka, a ne po rezidenciji.
Znači plaćaš samo porez na onaj dohodak koji je nastao 'u Panami'.
Ako imaš dodatne izvore prihoda koji nastaju izvan zemlje, na njih nisi obvezan plaćati porez.

Nadalje, ako malo proučiš njihove porezne odbitke/olakšice primjetit ćeš da ti se kod njih priznaju i svi medicinski troškovi, troškovi školovanja, kamate na hipoteke/kredite za kupovinu nekretnina, adaptacija nekretnina, donacije, itd.
Najviša porezna stopa na dohodak je 27% (kod nas je 40%), a najniža je 9%.

Ako ostvariš status umirovljenika u Panami (pensionado - neovisno o godinama, dovoljno je da si punoljetan), ostvaruješ pravo na jednokratnu carinsku povlasticu na uvoz kućanskih aparata/potrepština u iznosu do 10,000$, a svake dvije godine imaš pravo na potpuno oslobođenje svih davanja na kupovinu i uvoz osobnog automobila. Nadalje, ogromne popuste na raznorazne usluge.. npr karte za kina/muzeje/kazališta - 50%, avio-karte - 20%, naknada za zatvranje kredita - 50%, ... A SAD ti je 'preko puta' avionom.

Ako kupiš/sagradiš kuću/stan za koju je izdana građevinska dozvola najkasnije do 1.9.2006., 20 godina nećeš platiti nikakav porez na nekretnine. Na nekretnine sagrađene kasnije možeš biti oslobođen od plaćanja poreza na neki rok ovisno o vrijednosti nekretnine: do 100kUSD - 15 godina, 100k-250k USD - 10 godina, preko 250k USD - 5 godina.

Ali ni to nije sve! :D

Panama potiče strane investicije s raznim olakšicama.
Minimalno koliko moraš uložiti u Panami da bi dobio status 'stranog investitora' je 50 000 USD u unutrašnjosti (300k u urbanim sredinama), cijena zemljišta ne ulazi u investiciju. To nije tako puno.

Neke od povlastica koje ostvaruješ su:
- 20 godina oslobođenje carine na materijal, pokućstvo, opremu i vozila vezana za investiciju,
- 20 godina oslobođenje od plaćanja poreza na sve nekretnine vezane za investiciju,
- oslobođenje plaćanja svih pristojbi vezanih za zračne i brodske luke,
- ubrzanu stopu amortizacije na sve nekretnine vezane za investiciju po stopi od 10%/god.

Panama je jedna od top svjetskih destinacija za mirovinu. Razvijenija je od lijepe naše, ima bolji zdravstveni sustav, niži su troškovi života, gospodarski rast od preko 10%, najbrže je rastuća južnoamerička država, vrlo visok HDI index (0.755), ...

Ako se stvarno planiraš tamo preseliti, pogledaj varijante za dobivanje vize (ima ih puno).
Meni je osobno najzanimljivija ova 'šumarska' za tikovinu iz United Nature programa (large Forestry Investor Visa), kupiš hektar i pol zemlje s nasadom tikovine u tvoje ime, imaš pravo stalnog boravka, a za 5 godina pravo na državljanstvo.
Naravno, imaš i šumu. :D
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Pitanje za Majstora
 Da li možda znate koje su sankcije ako pomorac ne podnese poreznu prijavu? Hvala

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
Pitanje za Majstora
 Da li možda znate koje su sankcije ako pomorac ne podnese poreznu prijavu? Hvala


Isto kao i kod ostalih građana, s jednom razlikom da pomorac ukoliko je na brodu točnije  ukoliko nije u mogućnosti podnijeti prijavu u roku, dužan je istu podnijeti u roku od 8 dana od povratka  kući (tako je barem u Istri). Teško je ne  prijavit s obzirom da agencija dostavlja dokumentaciju LK kada se krcate a LK, proslijeđuje na  poreznu upravu.
ča je  život vengo fantažija

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
agencija dostavlja dokumentaciju LK kada se krcate a LK, proslijeđuje na  poreznu upravu.

Mislim da je to samo u Hr, a u drugim državama ih nije briga
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Našla sam. Kazne su propisane člankom 171. Općeg poreznog zakona (NN br. 127/00, 86/01, 150/02 ), a iznose od 500kn -200.000 kn za ne podnošenje porezne prijave.

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
da da ovo je za RH Šefe, i da Marijana, kazna je popisna isto kao za  bilo kog građanina  koji ne  podnese prijavu, s time da izlaze u susret oko rokova kada je  pomorac na  brodu.
ča je  život vengo fantažija