Author Topic: Savjeti III  (Read 183066 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Savjeti III
« on: 29/October/2007 »
Evo pun sam savjet ali zelim da se sto prije naviknete kada odete na brod.


Sto se tice zivota na brodu to vam je drugacije nego na kopnu jer to je u stvari mali grad i veom brzo upoznate ljude, naime ja sam dosta ljudi upoznao sa naish podrucja, a i pravila na bordu su drugacija, evo nesto od toga


- ne smijete dovoditi goste u svoju sobu tj uopste u crew area
- ne smijete ici u sobu gdje je gost
- ne smijete piti na duznosti tj dozovoljeno je nesto malo nisam siguran tacno koliko (sefe molim tacnu informaciju)
- poslije posla smijete popitii ali opet u dozvoljenim granicama
- nema droge
- pusenje je dozvoljeno u podrucjima kao npr crew bar i sl
- flert sa gostima je zabranjen (nakon kruza kada ta osoba izadje radie sta hocete ali na brodu ne)
- mozete imati djevojku/momka na brodu i sl. ali samo ako je dio posade dakle gost ne
- sobu drzite cistu jer imate inspekcije
- kupajte se sto cesce jer hrpa ljudi je na brodu kao npr. puno ljudi ide liftom i mora pritisnuti tipku
- trcanje je zabranjeno prvo da sami sebe ne ozlijedite jer je poprilicno klizavo
- hranu smijete jesti u crew mess izvan ne
- pice smijete piti u crew bar (u sobi mozete ali pod picem mislim na sve od vode pa dalje)


Molim za ispravku ako sam nesto izostavio ili previse napisao,

takodje imacete treninge :


- bezbjednost (slucaj evakuacije, prezivljavanje, vatra, itd itd)
- prva pomoc
- etike poslovanja (UGLAVNOM o tome kako da radite i sta smijete sta ne)
- zastita okolisa
- informacije o radu na brodu i sta je dozvoljeno a sta ne

uglavnom to je to.

cesto su drill-ovi to znaci da kada cujete alarm za uzbunu trcite na svoje  mjesto tj emergency station, a nakon toga na muster station ako ste recimo rasporededjeni da evakuisete ljude sa broda. Jedna stav inace parni brodjevi soba kao i parni brojevi lifeboat-a je na lijevo strani broda kada gledate sa zadnje strane broda prema naprijed, a neparni desno, to je jedna stvar koju cete morati znati jer vam pomaze da se mozete snaci na kojoj ste strani broda i gdje je pramac i sl. ALI MOLLIM VAS NE POSTAVLJAJTE PITANJA O OVOME OVDJE NAPISANOM JER CETE TO SVE NAUCITI NA BRODU , OVO JE SAMO INFORMACIJA KOJU CETE LAKSE ZAPAMTITI KASNIJE I RECI CETE "ah da to je Miroslav pisao na forumu :)" Jer je i meni jedan momak prije toga objasnio.
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #1 on: 30/October/2007 »
Posto cete svi biti u USA sto se tice

HRANE
Ja inace jedem u wenddys jer imaju dobru piletinu pomfrit i odlican ketchup, tako da imate recimo neki chicken bureger za 0,99centi i sl.
Inace tu mi je dobra hrana
Dobro mjesto ya posjetiti u Majamiju je Hooters odlicne djevojke i odlicna hrana, cijena je ok
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #2 on: 03/November/2007 »
Evo ponovicu informaciju

imate internet cafe i tu vam je bar na ovim royalovim 0.12$ po minuti
ali imaju paketi recimo za 20$ kao prepaid imate 0.10$ po minuti
                              za 30$ kao prepaid imate 0.08$ po minuti


Inace mozete da se konektujete i preko wi fi na svoj laptop cijen aje ista samo morate da upisete svoj mac IP i konektovati se tj imate jedan konfig prije toga i to je to.

Ovo je za royal
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #3 on: 05/November/2007 »
Evo jos nesto o brodovima inace bio sam na grandeuru a sada na briliancu je 70% sve drugacije sto se tice nacina rada i sam pristup poslu, kao i sto je i brod i ljudi su drugaciji.


Naime na Grandeuru sam imao odlicnog managera, kolege koji su radili bili su odlicni, svi na brodu su bili susretljivi i pozdravljali uvijek na hodniku itd, ali je hrana bila losa, i brod je star...

Sada na briliancu svoje radne kolege jos ne mogu ocjeniti ali se trude da sve funkcionse, brod je nov i velik i odlican po izgledu ali pomalo mracan tj nema dovoljno svjetla, ljudi su svako za sebe rijetko ko da pozdravi jest da sam ja novi ovdje, ali na granduru sam u prvih nekoliko dana upoznao hrpu ljudi ovdje i koga upoznas poslije hoce li te pozdraviti ili ne ...


Hrana je odlicna sto jest jest

Naime hocu da kazem da se svaki brod razlikuje po nacinu rada, po tome kakvi ljudi su na brodu i sam izlged broda ne mislim na to kako se vidi ocima vec onako kakvu atmosferu mozete da osjetite na brodu.


JEdva cekam Veneciju da vidim.. Sutra Barcelona...... :)
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #4 on: 16/November/2007 »
Sto se tice relaksacije na brpdu na Royalu imate mogucnost igrati golf, igrati kosarku, ici u fitnes, igrati video igrice, biti na party-ima u crew baru i to skoro svako vece po neki party.

AKo zelite svjez vazduh dobro je otici na najvisi dek i gledati more i kako brod plovi, a po neki brod ima i pristup na bow.


ALi svew u svemu za sve ovo sto imate nedostaje dovoljno vrijeme tj zavisi i kao se organizujete i kako vam raspored odredi vrijeme.
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

seaman_grin

  • Guest
Savjeti III
« Reply #5 on: 18/November/2007 »
A jel komuniciras i sa ljudima sa drugih radnih pozicija?
Se i oni tako cesto menjaju? i to je jedna stvar specificna za rad na brodu, kolege imas na odredjeno vreme, mada opet ni na kopnu nije mnogo drugacije...

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #6 on: 19/November/2007 »
Naravno i sa drugima ljudima kao i svagdje neko je pristupacan neko nije ali u glavnom naucis koju rijec, filipinskog, indijskog, spanskog itd. svko to voli da cuje kada te neko pozdravi na tvom jeziku... ;)


Inace sada u decembru se mjenja hrpa ljudi iz svih departmenta ne znam samo kako svi odjednom, jer sam bas sa dosta ljudi pricao i dosta se ljudi mjenja, ne znam da li je to brod bio na nekom remontu ili sta pa su ljudi odjednom dosli ili kako nisam pitao
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Savjeti III
« Reply #7 on: 20/November/2007 »
pred Bozicne praznike ti je uvijek moratorij, jer bilo kakve promjene u to vrijeme kompanije skupo placaju.
Dogadja se da ljude uhvati nostalgija, pa se jednostavno pokupe pred praznike, nitko ih ne moze zadrzati na brodu, a treba im kupiti karte i organizirati prijevoz ... u vrijeme najvecih praznickih guzvi.
Cesto kompanije zaposljavaju visak ljudi pred to vrijeme, jer se otkazi i napustanja broda ocekuju ...
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #8 on: 28/November/2007 »
KO posjeti kusadasi u turskoj samo jedna informacija za veoma malo para smo kupili odjece koja je odlicna .

NAime u pitanju je cjenkanje tako recimo neka sportska jakna od 35$ mi smo je kupili za 10$ i  sl
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #9 on: 30/November/2007 »
Evo samo jedan detalj ... prvo ako imete problem sa zubima probajte to da sredite kod kuce, jer evo ja sam bio kod zubara prije nego sam dosao ovao pa su mi na kraju 2 zuba sada losa. Naime vec 3 dana me boli zub i evo bio sam u livornu kod zubara naravno italija pa sam morao da cekam do 16h da bi popravio zub, ali sam naisao na jednog doktora koji mi je dao ljekove i popravio jedan zub vise i rekao mi da je to privremeno par mjeseci jer moram da lijecim sa ovim tabletama.


Sada ako vas zanima cijena...

NIsta mi nije naplatio, mozda zato jer smo pricali gdje radim i da radim na brodu ali je bio ljubazan i evo nakon 3 dana nema boli i problema sa zubom. Evo sutra cu da stavim adresu tog doktora ovdje. Nravno ne mislim da ce sviam da odradi dzabe popravku ali mislim da je ljubazan i da dobro radi svoj posao
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Savjeti III
« Reply #10 on: 08/December/2007 »
  Western Digital Black Passport 120GB
2.5" External Hard Drive - 5400, 2MB, USB 2.0

Ako volite gledati filmove, kupite jednu od ovakvih stvarcica prije nego krenete na brod i natrpajte ju filmovima iz videoteka.
Brodske videoteke su cesto jos u proslom stoljecu, filmovi na kasetama, a novi dvd-i su po $20-$30.
Ako budete posjedovali jedan od navadenih hard diskova, lakse cete se mijenjati sa drugim vlasnicima kolekcija.
Ako jos nemate ni laptop, a danas bi stvarno svaki mladi covjek trebao imati, u USA mozete kupiti Sony laptop za manje od $800.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Savjeti III
« Reply #11 on: 10/December/2007 »
  Cim se oporavite od stresa koji cete dozivjeti dolaskom na brod, savjetujem vam da pronadjete Bank of America i otvorite racun, tj. zatrazite kreditnu karticu. Prednosti kreditne kartice su nemjerljive.
Preko interneta mozete naruciti sto vas je volja, po puno prihvatljivijoj cijeni.
Ako Cruise Line za koju radite nema ugovor sa nijednom americkom bankom, samo recite da radite za Carnival, i eto racuna.
Sam racun tj. njegovo odrzavanje vas nece kostati nista. A poslije vise i ne morate u banku, jer se racun moze nadopuniti sa svakog Bank of America ATM-a.
ATM-i imaju citac novca i mozete uloziti u njega i do 40 novcanica odjednom.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline LaCroix

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #12 on: 13/December/2007 »
Koja je shema sa kupovinom elektronike u SAD-u, tj. bude li nevolja na carini na aerodromu ili ne? Mislim, ako uzmem mob, laptop ili neki performance part za auto
Carnival Elation, here I come..

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #13 on: 13/December/2007 »
elektronika nije skupa ali mislim da ti prije mogu praviti s**** oni na nasoj granici
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Offline Boki

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Savjeti III
« Reply #14 on: 15/December/2007 »
Ma to sve spada u licni prtljag i ne bi trebalo da imas problema sa carinjenjem.
To bi bilo isto kao kad bi ti rekli da moras da carinis mobilni telefon. Mislim, laptop je postao bukvalno deo licnog prtljaga, tako da ne treba da prave problem u danasnje vreme.
Ali, mozda je moguce da naletis na nekog namcora, mada sumnjam!