Author Topic: Assistant Data Systems Manager - Celebrity Cruises  (Read 6607 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile


Assistant Data Systems Manager

Job number:CEL10010G   

Description
Celebrity Cruises is looking for inspired global professionals who believe in success through commitment and pride to join our expanding family. As an industry leader in service and innovation, we provide a working environment that fosters career growth and development for our onboard team members. This is a great opportunity to join us at sea.
 
We are currently seeking Assistant Data Systems Managers to join our team.  This position involves investigating and resolving software and hardware problems of shipboard computer users. 
 
In addition to other requirements, potential candidates should be able to conduct basic LAN and / or WAN troubleshooting diagnostics and should have minimum six months experience in a user contact network help desk position, along with desktop support experience in a Windows environment.
 
 
Responsibilities include (but are not limited to):
Provides first level shipboard support for all certified applications. Answers, evaluates, and prioritizes incoming telephone, voice mail,  e-mail, and in-person requests for assistance from users experiencing problems with hardware, software, networking, and other computer-related technologies.
 
Assembles and configures basic network components and associated services. Sets up and maintains basic network operations, including assembly of network hardware. Performs basic network troubleshooting to isolate and diagnose common network problems.
 
Ensures all PC's have software installed as per Shipboard Operations database (SBO).
 
Runs and prepares required reports and metrics from a variety of systems, as requested.

LINK ZA ONLINE PRIJAVU
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline toshiba

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Ova pozicija Assistant Data Systems Manager ili Assistant Systems Manager se čini kao ok pozicija za krenuti sa poslom u IT-u. Barem prema opisu posla i zahtjeva.

Imam završene 3 godine stručnog studija informatike (bacc. inf., trenutno sam upisan na spec. studij + 2 god) i 1.5 god iskustva u call centru HT-a (agent za podršku frontlineu). Engleski i Talijanski - fluentno.

Ako sam dobro shvatio, iz ovog opisa se da zaključiti da se traže više manje temeljna znanja i vještine i min 6 mjeseci rada u nekakvom customer support okruženju, što se tiče mreže i mrežnih sustava.

Majstore, što misliš kakve su mi šanse za ovako nešto i ako imaš info kakva se okvirno zarada može očekivati na ovakvoj poziciji.

Hvala unaprijed,

Pozdrav

Offline Blade91

  • Registered
  • *
  • Posts: 232
    • View Profile
toshiba, pogledaj datum :D
i mene si zagrijal svojim postom, jer sam prvo majstorov post pročital :D

Offline toshiba

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Prijatelju pogledao sam datum i vidim da ova ponuda više nije aktivna, ali govorim općenito o ovoj poziciji, ne konkretno o ovoj ponudi.  b00/

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Pratite njihov FB, stalno objavljuju poslove: http://www.facebook.com/celebrityjobs
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline toshiba

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Hvala puno Šefe, svakako ću i tamo pratiti. Obzirom da, kako čitam ovdje, agencije u RH ne regrutiraju za IT, za nas koji još nemamo iskustva sa brodom, ovo je jedina šansa, direktno preko oglasa kompanije.

Offline aleksabl

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 70
    • View Profile
pa i nije bas jedina. imate opciju da odete na brod na neki drugi polozaj pa onda direktno sa broda konkurisete na neku ovakvu poziciju.
i sam planiram da uradim tako nesto ako se zvijezde poklope. :)
Banja Luka u srcu, Vrbas u venama!

Offline toshiba

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
A da, ili tako..ali sta uzet kao tranzitnu poziciju, pretpostavljam nesto iz F&B dept-a. Opet ne mozes konobar ili kuhar i sl. bez iskustva..

Offline aleksabl

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 70
    • View Profile
ja sam odabrao poziciju fotografa... tako su mi i ovdje ljudi rekli kad sam se raspitivao o IT poslovima.
ima moja tema tu negdje.. :)
Banja Luka u srcu, Vrbas u venama!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Nekoliko ljudi je napravilo tranziciju sa fotografa u IT, direktno transferom dok su još radili na brodu, @miroslav je bio prvi
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline toshiba

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Re: Assistant Data Systems Manager - Celebrity Cruises
« Reply #10 on: 05/April/2012 »
 A i to nije loše da..koliko sam shvatio ti si isto u fazi planiranja ?  :D Ili si već napravio papire, javljao se na neke ponude i to? Izgleda da je ipak, po vašim riječima, najbolje sa fotografa prema IT-u. Onda ću malo bolje pronjuškat za tu poziciju, tražena znanja i vještine. Miroslave, ako imaš kakve savjete i iskustva, viči  :uzdravlje:

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: Assistant Data Systems Manager - Celebrity Cruises
« Reply #11 on: 05/April/2012 »
Ne poznajem nikoga tko radi za Celebrity u ITu pa nemam dodatnih informacija.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.