Author Topic: Razna glupava pitanja putnika sa kojima se srecemo stalno :D  (Read 12635 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mbanex

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 61
  • Life's a journey. Enjoy the ride. ;)
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Regent Seven Seas
  • Recruitment Agency: Jobs on a Ship
  • Job Title: Crew Purser
1. What time is the midnight buffet?

2. Does the ship generate its own electricity?

3. Do these stairs go up or down?

4. How do I work the microwave in my stateroom? (Its a safe!!!)

5. Does this elevator take me to the back of the ship?

6. Do the crew sleep on board?

7. Will we see dolphins in the morning?

8. Can we look at the anchor? (When anchored!)

9. What will the weather be like next wednesday? (Erm - how long is a piece of string?!)

10. Can you move the lifeboat from our stateroom window?!

11. Has this ship ever sunk before? (Hmm!)

12. Is the water in the toilet salt water or fresh water? (Why dont you taste it!)

13. Which part of England are you from?..Australia??

14. Ahh - you're from Melbourne...do you know David Smith?!!

15. Why does the ship not have cable?

16. (On formal night at Captain's Cocktail) Who's driving the boat?

17. Why are we not docked (urhhh... because there's no pier??!!!)

18. I'm claustrophobic... is there any chance of an upgrade?

19. Do the lifeboats really float?

20. Why am I standing in this line?? (Well I don't know buddy, why ARE you standing in this line??)

21. (Cruise to Nowhere) When are we docking at the first port?? (Did you REALLY book this cruise yourself)??

22. What do I do with my life jacket after boat drill?? (Hmmm... lemme think...)

23. Does this elevator go to deck 4?

24. Do these stairs go up?

25. Why isn't everything in the shops reduced on the last day of the cruise?

26. The orange pillows on my bed are so hard, can we get softer ones ? ( Ma'am, that will be your life jacket )
Oni koji me sreću, misle da ja to putujem. A ne putujem ja. To beskraj po meni hoda...

Offline fajki

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
hahahaha, malo humora nije na odmet
  :rofl:

Offline raksi zd

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
br. 12 :D

Offline domino

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
lolchina  :haha:

Offline Jarod

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Ne mogu vjerovati da neko moze postavljati ovakva pitanja. :haha:  :haha:  :haha:  :haha:  :haha:

Offline mbanex

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 61
  • Life's a journey. Enjoy the ride. ;)
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Regent Seven Seas
  • Recruitment Agency: Jobs on a Ship
  • Job Title: Crew Purser
Ne mogu vjerovati da neko moze postavljati ovakva pitanja. :haha:  :haha:  :haha:  :haha:  :haha:

Veruj,veruj... Ima toliko toga jossao da se setim. :rofl:
Oni koji me sreću, misle da ja to putujem. A ne putujem ja. To beskraj po meni hoda...

Offline natala

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Jedva cekam da imam bliski susret sa amerikancima, kontam da cu im se puno smejati :)
Inace ovakvih ima i kod nas, mene jedan momak u kaficu pitao: "Sta je limunada...?"..

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Mene je jedan par pitao gdje je prednji a gdje stražnji kraj broda, što ne bi bilo čudno da nismo bili na vrhu broda i jasno se vidjelo kako siječemo more. Možda su mislili da se vozimo u rikverc?  ""]]

A Kroejša im je standardno u sred Rusije. To svi znaju.  oT
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Baronessa

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Ima ih i ja chek chek..
1.On the return journey will my cabin change to the starboard side?
2.Why don’t you have a newspaper shop onboard?
3.You have five all day tours available in the next port, can I book more than one?
4.Is your ice cream fresh or frozen?
5.What country are we in when we are sailing in international waters?
6.I left my computer unplugged at home; will I still be able to check my email?
7.why does the bridge have more windows looking back than forward?
8.Do I have to turn off my cell phone when we are sailing?
9.Check in staff in Istanbul; can I have your passport sir?
Passenger: yes, but it’s an American passport, is it good here to?
10.If you’re using the ships tenders to take people ashore, will you still have enough life boats to hold everyone if there is an emergency?
11.Passenger; there is something wrong with my cabin phone; it beeps about every 30 seconds.
Reception; that’s your message waiting sir.
Passenger; but I didn’t leave any messages
12.My tender ticket is blue 1, but all I see is orange tenders.
13.Passenger; you sent me luggage tags for Amarillo, but I don’t live in Texas.
Reception; yes sir we gave you yellow luggage tags, Amarillo is Spanish for yellow.

A ima ih josh imaj jedan koji mi je ostao u secanju jer sam zbog odgovora morala kod hotel direktora. Na NCL Majsety imali smo iscrtan smiley face ispred bridga bio je velik shto je sluzilo samo u sluchaju hitne medilacal  kao heliopad. Jedna Gospodja me je pitala zashto ne moze da izadje ispred. A ja pametnica  oT odgovorim joj da je to samo zbog helikoptera koji uveche dolazi i odlazi sa posadom dovozi fresh crew i vraca umornu posadu. Nije proshlo ni 5 min otishlaje na Recepcion desk i zalila se kako vec 3 dana ne moze da spava zbog buke koju helikopter pravi kad dovozi i odvozi posadu. 2 dana su je ubedjivali da posad spava na brodu. Ja kod HD u office Mr. Frank me samo pogledao u odvalio od smeha zamolo me da vishe nikad ne pravim tolike shale sa gostima. Svi officiri i managment kad me vide vrishte od smeha bilo vishe sramota zbog njihovog smeha nego zbog proziva da idem kod HD. Ameri znaju da budu samo tako ogranicheni. :plovim:

Offline Baronessa

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
E Sefe ajde shto je Croatija usred Rusije, nego kad pogledaju na bedzu i pieshe Serbia nije to Serbija toje Sibir in naravno u Rusiji. U osnovnoj shkoli tokom 7 i 8 kad smo uchili geografiju morali smo da znamo sve 52 drzave Amerike sa glavnim gradovima populacijom, itd. poneki put se osecam JAKO pametnom u odosu na njih.
Po principu onog legendarnog vica.
Kako se zove chovek koji preicha vishe od 3 jezika?
Multilingval
Kako se zove chovek koji pricha 2 jezika?
Biolingval
Kako se zove chovek koji pricha 1 jezika?
Amerikanac

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
dovoze fresh crew i odvoze umorne  :rofl:  :rofl:  :rofl:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
A ima ih josh imaj jedan koji mi je ostao u secanju jer sam zbog odgovora morala kod hotel direktora. Na NCL Majsety imali smo iscrtan smiley face ispred bridga bio je velik shto je sluzilo samo u sluchaju hitne medilacal  kao heliopad. Jedna Gospodja me je pitala zashto ne moze da izadje ispred. A ja pametnica  oT odgovorim joj da je to samo zbog helikoptera koji uveche dolazi i odlazi sa posadom dovozi fresh crew i vraca umornu posadu. Nije proshlo ni 5 min otishlaje na Recepcion desk i zalila se kako vec 3 dana ne moze da spava zbog buke koju helikopter pravi kad dovozi i odvozi posadu. 2 dana su je ubedjivali da posad spava na brodu. Ja kod HD u office Mr. Frank me samo pogledao u odvalio od smeha zamolo me da vishe nikad ne pravim tolike shale sa gostima. Svi officiri i managment kad me vide vrishte od smeha bilo vishe sramota zbog njihovog smeha nego zbog proziva da idem kod HD. Ameri znaju da budu samo tako ogranicheni. :plovim:

ha ha ha ha!! :rofl: :rofl: :rofl: :haha: Al' si im ga, s oprostenjem, zavukla:) :)
“Go ahead, make my day”

Offline mbanex

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 61
  • Life's a journey. Enjoy the ride. ;)
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Regent Seven Seas
  • Recruitment Agency: Jobs on a Ship
  • Job Title: Crew Purser
Ova je moja, ali mrzi me da prevodim...  :plovim:
While doing water station early in the morning. Pax going out on excursion in Grand Cayman. Sign with prices standing ON the table... VISIBLE!!!
Pax: Is this water free??
Me: No ma'am it's 2$ for small, 3,5$ for big bottle.
Pax: It's same price like in bars.
Me: Yes ma'am.
...Pax: It must be cheaper outside?
Me: No ma'am all water is salty on the island.... :D
Pax: Ohhhh, well can we have a big bottle (some Pax around laughing)  -()-
Oni koji me sreću, misle da ja to putujem. A ne putujem ja. To beskraj po meni hoda...

Offline aleksije d krejzi

  • Registered
  • *
  • Posts: 60
    • View Profile
A Serbia je Siria, imena su toliko slična da im ja ovako beo kao sa Hitlerovog postera izgledam kao da mi je turban na pranju a bomba kod mehaničara....

Offline moongirl

  • Registered
  • *
  • Posts: 73
    • View Profile


A ima ih josh imaj jedan koji mi je ostao u secanju jer sam zbog odgovora morala kod hotel direktora. Na NCL Majsety imali smo iscrtan smiley face ispred bridga bio je velik shto je sluzilo samo u sluchaju hitne medilacal  kao heliopad. Jedna Gospodja me je pitala zashto ne moze da izadje ispred. A ja pametnica  oT odgovorim joj da je to samo zbog helikoptera koji uveche dolazi i odlazi sa posadom dovozi fresh crew i vraca umornu posadu. Nije proshlo ni 5 min otishlaje na Recepcion desk i zalila se kako vec 3 dana ne moze da spava zbog buke koju helikopter pravi kad dovozi i odvozi posadu. 2 dana su je ubedjivali da posad spava na brodu. Ja kod HD u office Mr. Frank me samo pogledao u odvalio od smeha zamolo me da vishe nikad ne pravim tolike shale sa gostima. Svi officiri i managment kad me vide vrishte od smeha bilo vishe sramota zbog njihovog smeha nego zbog proziva da idem kod HD. Ameri znaju da budu samo tako ogranicheni. :plovim:


 :haha: Ti si skroooooooozzzzzz otkacena  :haha: Genijalno!

20. Why am I standing in this line?? (Well I don't know buddy, why ARE you standing in this line??) <<< A i ovo mi je mnogo dobro  :rofl:
Sometimes I make lame decisions... But then I learn from them.