Author Topic: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)  (Read 14452 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« on: 13/October/2010 »
A priori sada vrši i prijavu pomoraca, na Lučkoj kapetaniji
znači nije potrebno osobno ići u nadležnu kapetaniju već to radi agencija

popis agencija ovlaštenih za zapošljavanje  na brodovima:
http://www.mmpi.hr/default.aspx?id=7131

ča je  život vengo fantažija

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #1 on: 13/October/2010 »
A Priori d.o.o. ima dopusnicu već godinama. Taj popis je iz 2007.g.

Ne razumijem što hoćeš reći. Zar nisu prije vršili prijavu ukrcaja na LK?
To im je zakonska obveza, sukladno čl. 20 Pravilnika o posredovanju pri zapošljavanju pomoraca. Ako to prije nisu radili, mogu ostati bez dopusnice.
Ministarstvo posrednicima daje pristup njhovoj bazi pomoraca, tako da posrednici mogu unositi podatke o pomorcu direktno u bazu LK.

Posrednik nije dužan prijaviti tvoj iskrcaj. Znači, kad se vratite s broda, to bi trebali sami u LK.

Nije točno da 'nije potrebno osobno ići u nadležnu kapetaniju'. Nije potrebno ići prilikom ukrcaja, ali je potrebno prijaviti se kad se vratite (može i neki vaš predstavnik ili posrednik - samo ako imate takav dogovor).

EDIT: Ispravak netočnog navoda. Popis nije iz 2007.g., piše da je objavljen 17.11.2008., ali izgleda da oni u MMPI njega ažuriraju. Tako da ne znam od kad A Priori d.o.o. ima dopusnicu. Ukolilko su tek sad dobili, znači da su dosad radili na crno.

EDIT 2: Ipak je svježe. 11/2009. ih nema: http://goo.gl/JITC , a ni u 1/2010: http://goo.gl/9DaH
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #2 on: 13/October/2010 »

Ministarstvo posrednicima daje pristup njhovoj bazi pomoraca, tako da posrednici mogu unositi podatke o pomorcu direktno u bazu LK.

Nisam znao. To je dobro.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #3 on: 13/October/2010 »
A Priori d.o.o. ima dopusnicu već godinama. Taj popis je iz 2007.g.

Ne razumijem što hoćeš reći. Zar nisu prije vršili prijavu ukrcaja na LK?
To im je zakonska obveza, sukladno čl. 20 Pravilnika o posredovanju pri zapošljavanju pomoraca. Ako to prije nisu radili, mogu ostati bez dopusnice.
Ministarstvo posrednicima daje pristup njhovoj bazi pomoraca, tako da posrednici mogu unositi podatke o pomorcu direktno u bazu LK.

Posrednik nije dužan prijaviti tvoj iskrcaj. Znači, kad se vratite s broda, to bi trebali sami u LK.

Nije točno da 'nije potrebno osobno ići u nadležnu kapetaniju'. Nije potrebno ići prilikom ukrcaja, ali je potrebno prijaviti se kad se vratite (može i neki vaš predstavnik ili posrednik - samo ako imate takav dogovor).

EDIT: Ispravak netočnog navoda. Popis nije iz 2007.g., piše da je objavljen 17.11.2008., ali izgleda da oni u MMPI njega ažuriraju. Tako da ne znam od kad A Priori d.o.o. ima dopusnicu. Ukolilko su tek sad dobili, znači da su dosad radili na crno.

EDIT 2: Ipak je svježe. 11/2009. ih nema: http://goo.gl/JITC , a ni u 1/2010: http://goo.gl/9DaH

ne pričam o dopusnici za rad  nego o prijavi pri lučkoj kapetaniji pri ukrcaju koju A priori nije radio do nedavno.
Isto tako pri ukrcaju nije potrebno ići na LK moguće je poslati poštom dokumentciju barem u LK Pula, ukoliko to ne  rješava agencija.
pri iskrcaju potrebno je  osobno doć na LK (Pula)

sada ne ulazim otkada je taj popis no prije nekoliko mjeseci (mislim krajem 5 mjeseca)  A priori nije bio na popisu agencija za ukrcaj na brodove  koji su imali na LK Pula..

Nisam  siguran od kada ministarsvo daje  pristup agencijama  za zapošljavanje /ukrcaj u bazu LK... niti koju su uvjeti za to.
ča je  život vengo fantažija

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #4 on: 13/October/2010 »
ne pričam o dopusnici za rad  nego o prijavi pri lučkoj kapetaniji pri ukrcaju koju A priori nije radio do nedavno.

Ma pričaš ti svašta, ali napamet. Dopusnica i prijava u LK - jedno te isto. Ako imaju dopusnicu - dužni su te prijaviti u LK pri ukrcaju.
Ako nemaju dopusnicu, ne smiju raditi posredovanje. Zbog tog razloga su popisi posrednika na oglasnim pločama u LK. Ako si se zaposlio preko nekoga koga nema na popisu, a uzeo ti je i neke novce, odmah prijavi.

Za ubuduće: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2007_11_120_3470.html
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #5 on: 14/October/2010 »
Ne znam zašto da ga prijavim ako me poslao na brod iako sam mu platio nešto, nekima paše da ih se ne prijavi u LK, drugo je da ih prijaviš a smuljali su te.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #6 on: 14/October/2010 »
Ne znam zašto da ga prijavim ako me poslao na brod iako sam mu platio nešto, nekima paše da ih se ne prijavi u LK, drugo je da ih prijaviš a smuljali su te.
Prijaviti ili ne prijaviti je individualna odluka. Ne ulazim u to, ali me zanimaju iskustva tih što im 'paše' da nisu prijavljeni u LK.
Anoniman je forum pa se mogu slobodno javiti.
Kakva su njihova iskustva? Jesu li već predavali poreznu prijavu ili se tome tek vesele?
Po kojoj osnovi su bili osigurani dok su bili na brodu? Jesu podignuli koju plaću u RH?
Da li su svjesni što sve vidi porezna uprava u RH?  :deda:
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia

Da li su svjesni što sve vidi porezna uprava u RH?  :deda:


Ne vide oni puno izgleda ... pročitaj članak  +U+

Saznajte kako Hrvatska godišnje gubi i do 120 milijardi kuna!
http://www.jutarnji.hr/siva-ekonomija--godisnje-zamracimo-do-120-milijardi-kuna/889782/

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Ne vide oni puno izgleda ... pročitaj članak  +U+
Saznajte kako Hrvatska godišnje gubi i do 120 milijardi kuna!
http://www.jutarnji.hr/siva-ekonomija--godisnje-zamracimo-do-120-milijardi-kuna/889782/

Haha. Ako netko treba kasu i program za knjigovodstvo sa 'specijalnim modulima' za kafiće, restorane, maloprodaje, mesnice i sl. neka se jave na pm. Cijena znatno manja nego u članku, a ima mogućnost i rada 'od kuće' te umreženog rada više prodajnih mjesta.

Bavim se (između ostalog) knjigovodstvom i računovodstvom, odnosno, prodajom i programiranjem poslovnih aplikacija već nekih 7 godina. Sve sam već vidio. Ovaj članak je zanimljiv novinarima i ljudima koji nemaju neku svoju firmu već rade za plaću. Ovo u članku je ekvivalentno policijskoj akciji protiv droge kad pohapse 20 klinaca s vutrom i tvrde kako su zadali ozbiljan udarac kriminalnom miljeu.

Za ovo sve porezna uprava jako dobro zna. To je javna tajna. Nisam još vidio ugostitelja koji radi (duže vrijeme), a da nema duplo knjigovodstvo ili da ne kemija s nabavkom robe za keš. Što bi se dogodilo da porezna zatvori 90% svih ugostitelja i malih obrtnika zbog takvih poreznih prekršaja? Nije jednostavno.

Pravi frajeri zlorabe zakon o obveznim odnosima. Evo ti npr. hipotetski dogovor između moje firme i tebe za kemijanje kakve novinari ne razumiju. Primjerice, ti i moja firma napravite predugovor o kupoprodaji npr. nekretnine koju ti ja prodajem. Tamo stoji da mi daješ kaparu od npr. 10% vrijednosti. Nakon nekog vremena, ja napravim dopis da odustajem od prodaje. Dužan sam ti 2xkaparu po zakonu o obveznim odnosima. Ne platim u roku. Ti mi počneš obračunavati zakonsku zateznu kamatu na taj iznos (15% + 7,5% god.) isto po zakonu. Ne plaćam još neko vrijeme. Šalješ mi opomenu pred tužbu. Ja vraćam dopis da ću podmiriti dug. Ti napišeš da hoćeš na sud jer sam te dodatno oštetio u vidu npr. 'izmakle koristi' i još par stvari. Dogovorimo se da ćemo napraviti vansudsku nagodbu. Vansudskom nagodbom ti moja firma isplaćuje 2x kaparu, kamate + iznos za izmaklu korist i ostalo. Pričekamo koji tjedan/mjesec pa krenemo s pričom s tvoje strane... Jedna od varijanti. Naravno ima tu još detalja koji mogu dodatno začiniti priču poput: prenamjena zemljišta, cesije, višestruke kompenzacije, usluge faktoringa, otvaranje inozemne ispostave/predstavništva, ... Eto ti primjer 'sive' ekonomije. Onaj članak je smiješan. :D

Ovo s neprijavljivanjem u LK - poreza te mirovinskog i zdravstvenog je druga priča. Toga nema u crnoj kronici pa da ljudi znaju za te stvari, a događaju se češće i u većem broju nego prometne nezgode. To obično izgleda ovako: nakon što pomislite da je sve dobro prošlo i da vas nisu skužili, nakon možda godinu dana, na kućnu adresu stiže vam riješenje porezne uprave (zeleni žig na dnu, lako prepoznatljivo) sa uplatnicama za doprinose i obračunatim zateznim kamatama na njih. Druga koverta je za porez na dohodak s kamatama. Treća koverta je ili poziv na sud ili samo riješenje u kojem su nabrojani porezni prekršaji, iznos kazne, rok za plaćanje i opomena pred ovrhu te uputa o pravnom lijeku. U slučaju ne plaćanja (po novom zakonu, ovrha se pokreće u roku od 8 dana, a dovoljan je javi bilježnik) doma vam dolaze nekoliko ljudi iz porezne uprave s naljepnicama ministarstva financija i počinju stavljati naljepnice na vašu imovinu. Naravno, obično se paralelno pokreće po još koji sudski postupak, ovisno o počinjenim prekršajima, a za svaki posebno dolazi poziv.
Nakon toga, veselju nikad kraja.  :pop1:
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #9 on: 14/October/2010 »
Prvo ovo nije Amerika i to se još nije dogodilo da će ti doći doma i pljeniti radi takve stvari, a drugo ono zbog čega ja ne želim se prijaviti je jednostavan razlog, što ja imam od zdravstvenog osiguranja dok sam na brodu - frišku figu, tj. ne vrijedi, slažem se da treba platit i ot je ok za mirovinu, porez ionak ne plaćaš ak si duže od 180-185 dana na brodu godišnje, treće koja je korist od svih tih para koji bi se uplatile, neko bi samo imao više za pokrast, nek dokaže da sam bio na brodu, imam turističku vizu za USA i familiju što se mene tiče kad odem na brod ja sam kod familije u USA...moje mišljene je slijedeće, nije problem platiti, već želim platit FER i da ja imam korist od toga, a ne da ako ja dođem kao na bolovanje u Hrvatsku ne mogu ići na specijalistički pregled preko reda itd., uglavnom moje ne prijavljivanje se najviuše odnosi radi zdravstvenog osiguranja...ovo je primjer...

http://www.vecernji.hr/regije/zbog-dvanaest-dana-mora-platiti-90-tisuca-kuna-clanak-109247

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #10 on: 14/October/2010 »

http://www.vecernji.hr/regije/zbog-dvanaest-dana-mora-platiti-90-tisuca-kuna-clanak-109247

za popi***t ... u principu ne vidim neku veliku korist od toga zakona, ... ja sam na moru proveo 7 godina do toga zakona i bilo mi je lijepo i bez njega.

Nepriznavanje beneficiranog radnog staza je isto i***tizam onih koji su izmudrijali zakon.
I onda jos pricaju o EU i usukladjivanju sa njima. Sokiralo bi me da u EU ne priznaju beneficirani staz pomorcima.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #11 on: 14/October/2010 »
Pretpostavljam da sad razumiješ moje mišljenje o tome Šefe, ima mnogih koji tako misle, odi na tečaj u nautički centar i kad ti ispričaju iskusni kapetani o tome zakonu i vidiš da se 98% ljudi na tečaju ne slažu s tim zakonom, zašto bi onda neko išao prijaviti posrednika koji nema dopusnicu i ne prijavljuje pomorce, tak da je po mom iskreno glupo što neko ide slati upite i provjere za posrednika u ministarstvu i onda popuši kaznu jer misli da sve mora biti po PS-u i zaje... druge ljude koji žele ići bez prijava...stoga ja kažem svima koji žele pravdu, ako nemaš loše iskustvo i nisu te zaje... ne zamaraj se tom agencijom i pusti ljude da rade što žele, jer na kraju krajeva zakon tebi ne ide na ruku već vladi i lopovima u njoj koji tamo sjede i ubiru pare...

http://urednik.slobodnadalmacija.hr/Split-%C5%BEupanija/tabid/76/articleType/ArticleView/articleId/93352/Default.aspx

to ti je zakon u kojem ništa nije uređeno...

Offline Jure

  • Registered
  • *
  • Posts: 65
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #12 on: 14/October/2010 »
Ok, koliko sam skužio teško je moguće da izbjegnemo plaćanje tih davanja.
(Osim kako je već rečeno, poreza, i to ako ploviš 183+ dana u godini.)
Zato što je pomorska knjižica osnov za plaćanje tih davanja.
A knjižicu "moramo" imati jer tako traži kompanija.

A i OIB dodatno komplicira stvari.

A što se tiče benificiranog staža, to je sramota!
U državnoj službi rade valjda 100 dana godišnje (ti isti koji donose zakon ).
U 9h dolaze na posao, pa marenda, pa u 12h gotovo.
A mi pomorci radimo i preko 300 dana (između ugovora 6-8 tjedana odmora), i to 10-12 sati efektive.
Ha-Ha....Da nije žalosno bilo bi smiješno.

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #13 on: 14/October/2010 »
moguće je izbjeći, ali zapravo je najgore za prvi ugovor jer tebe agencija prijavljuje u LK pa onda ako nemaš 183 dana nemaš izbora nego se opet prijaviti da imaš više od 183 dana, a onda je to već začarani krug jer kad uključiš vrijeme doma već si ušao u drugu godinu, a ako si sve ok napravio drugi put kad ideš na brod ne ideš prek agencije već sve s kompanijom ti dogovoriš i to je to...pomorska je važna zato što ubiti agencije traže da ih imaš, mene niko ni pito nije za knjižicu na brodu...

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #14 on: 14/October/2010 »
Prvo ovo nije Amerika i to se još nije dogodilo da će ti doći doma i pljeniti radi takve stvari...

Molim te drugi put počni rečenicu s "Moje mišljenje je" ili "Ja mislim" jer ovako ostavljaš dojam da znaš o čemu govoriš i/ili da raspolažeš s nekim činjenicama. Ne možeš samo tako uletiti i na blef neutemeljeno lupetati. Svako ima svoje mišljenje i to je ok, ali nemoj prezentirati svoje stavove kao činjenice. Ako si u nešto jako uvjeren bez ikakvih činjenica to ne znači da tvoje mišljenje ima neku težinu ili veze sa stvarnim životom. Drugi put se raspitaj/provjeri prije pisanja.

To što zakoni ne idu nama u koristi i neke stvari su krajnje nelogične ne znači da ga možemo ignorirati. Ako imaš neke primjere ili znaš iz vlastitog iskustva točan način na koji se može izbjeći plaćanje poreza i doprinosa bez pravnih posljedica, molim da to i obrazložiš. U suprotnom - sretno.

Nadalje, ako si voljan plaćati 'na crno' za usluge posrednika jer misliš da bi tvoje neplaćanje imalo neke posljedice po tvoje zapošljavanje, ti plaćaj. Nemam ništa protiv. Ali moraš se pitati što ti to plaćaš kad si već dobio (usmenu ili pismenu) potvrdu da si zaposlen od strane poslodavca (kojeg možeš kontaktirati) s kojom možeš izvaditi vizu, a avionsku kartu znaš kupiti i sam.
Zbog takvog stava se to i događa. Ovce su tu da se šišaju. oT
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.