Author Topic: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)  (Read 14441 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #15 on: 14/October/2010 »
...
A što se tiče benificiranog staža, to je sramota!
...

Nazire se svjetlo na kraju tunela. U pripremi su izmjene Pomorskog zakonika koji će najvjerojatnije biti usvojen. Znači bit će beneficiranog staža, 15 mjeseci za 12. Naravno, samo ako si 'prijavljen' te plaćaš doprinose za mirovinsko.

Čeka se i usvajanje prijedloga o povećanju pomorskog dodatka s 400kn dnevno na cca. 1600kn dnevno (ili bar 800kn). Kad/ako to prođe, bit će znatno manje osnovice za plaćanje poreza na dohodak ukoliko nemaš 183 dana. Ako imaš 150 dana plovidbe, nije svejedno da li će ti računati 150 dana x 400kn za umanjenje poreza ili 150 dana x 1500kn.
 Imamo se bar čemu nadati. :moli:

EDIT (linkovi):
http://www.mmpi.hr/UserDocsImages/Prijedlog%20odredbe%20uvodenje%20beneficiranog%20staza%20za%20pomorce.pdf
http://www.mmpi.hr/UserDocsImages/beneficirani%20staz-priprema%20izmjena%20PZ.pdf
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline zec34

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #16 on: 14/October/2010 »
Nazire se svjetlo na kraju tunela. U pripremi su izmjene Pomorskog zakonika koji će najvjerojatnije biti usvojen. Znači bit će beneficiranog staža, 15 mjeseci za 12. Naravno, samo ako si 'prijavljen' te plaćaš doprinose za mirovinsko.


Govorili su nam o tome na pomorskom učilištu u Rijeci ovih dana, ali rekao lik da to još nije 100%!   :(
to je samo prijedlog za 2011 godinu, a kod nas to nikad ne znaš.   -()-

Treba bit optimističan i nadat se ta će se to uspjet progurat da bude aktualno od iduće godine!!!   :pop:

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #17 on: 14/October/2010 »
Evo Majstore ja se ispričavam što nisam upučen u zakone kao i ti, sve ono je moje mišljenje i ja nikoga ne tjeram da se ne prijavljuje, imam mnoge primjere di je uveliko izbjegnuto plaćanje doprinosa i tih stvari (prijatelji)...ja samo kažem meni nije prolem platiti, ali poanta je da želim imati koristi a ne strah i nikakvu korist...pa ne znam zašto ne bi platio 100 eura nekom posredniku na crno iako bi mogao bez toga proći, ti si jedan od rijetkih koji nisu platili u Uspinjači a većina je...a što se tiče tog novog zakona, dok ne bude ne vjerujem...

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: prijava pomoraca (hotelskog osoblja)
« Reply #18 on: 14/October/2010 »
Evo da se i ja javim. Zanimljiva tema.

Ja sam platio posrednistvo 1500kn. Upucem sam u sve i opet sam platio. Sad zashto. Nije mi se dalo preko telefona raspravljat i bog. To prolazi vec dugo u RH. Vjerujem da nece dugo.

Shto se prijave tice. Ja sam sve sam odradio zbog sebe. Zvao sam agenticu i pito je par pitanja shto mi jasno nije bilo. Nije nish znala. Znaci da neprijavljuje.

Recimo jedan decko iz RH je na brodu bez pomorske knjizice sa menom na college. Pito sam ga ja kak da nema kaze on da mu ne treba. I nema je on.

Shto se tice placanja provizije, moze se to rijesit. Al ljudi su vecinom neinformirani. Ja sam mislim jedini koji je na bar college vise manje znam sve shto me zanima. Nikog ne pitam nish.

Eto, tolko od mene. Pozz