Author Topic: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?  (Read 11273 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline snovakovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Sutra punim 38 godina (hvala,hvala...).
Načitao sam se svega, zahvalio se na vašim podeljenim iskustvima.
Naleteo sam i na temu koja me zanima (+35) ali bih lično od Vas fotografa molio za mišljenje da li godine utiču na prijem ili ne? Ne bih da prođem ceo put, dam dosta novca agenciji (ne žalim ali hoću da idem na brod ako sam dao neke pare) i na kraju izvinite čiko, bojimo se za vašu reumu..
Fotograf sam dugo vremena, ima tu i nekog iskustva, imam aparat (D80), znam prilično engleski i hteo bih na brod.
Dok ne probam lava, za mene je PRASE kralj životinja

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #1 on: 22/October/2010 »
Nije. Ima i starijih na brodu. Kod mene na college ima lik 36 godina za bar a ko fol godine za u bar u do 30.

Nema straha.

Samo napred.

Pozdrav i dobrodosao.

Offline miomit

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 166
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #2 on: 23/October/2010 »
Cini mi se da smo u slicnoj situaciji. Emalo mog skromnog iskustva.
I ja sam se pitao isto to. Imam 38, fotograf.
Pre 20-ak dana sam bio na razgovoru u Kouzon-u, Nis.
U startu su mi rekli u dve agencije da godine "mogu" da budu problem. U Kouzon-u su me u ohrabrili da je pre par meseci otisla zenska iz Bgd-a, fotograf, isto 38.
Zena iz Makedonije, Limba, koja me je propitivala rekla mi je da nije toliki problem s'obzirom na iskustvo koje imam.
Radim kao fotograf od 95-te.
Kako god, prosao sam na tom razgovoru bez problema i cekam glavni Interview za MSC.

Tako da... Zovi odmah agencije. Vreme ne radi za nas  :rolleyes:

Offline snovakovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #3 on: 24/October/2010 »
Predpostavljam da kao i svi ostali upadam u problem ŠTO VIŠE ČITAŠ SVE SI NESIGURNIJI . :( . Zvao sam agenciju u Bg i naravno (pošto sam rođen pod sretnom zvezdom) do tog dan su primali dokumenta za intervju. Treba da se javim posle 27 oktobra. Uz put sam se okačio na Image site , chekirao se, prijavio se za posao i stigao mi mail iz Zagreba (Imageov agent) kome treba da pošaljem neka popunjena dokumenta. Nebih voleo da se moj entuzijazam pretvori u brzopletost. Kako sam skont'o, Image zapošljava samo fotografe.U ostalim agencijama možeš konkurisati i za ostale poslove. Šta je pametnije: Image, Bg ili Kouzon ?
by the way:
 poslao sam U Niš (kouzon) mail pre 5 dana i nemam odgovor od njih.
PS Hvala na podršci
Dok ne probam lava, za mene je PRASE kralj životinja

Offline miomit

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 166
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #4 on: 24/October/2010 »
Ajd da probam da ti malo olaksam dileme.
U principu, Image je ok. Koliko sam ja uspeo da "pohvatam", oni su najprofesionalniji, ali i najzahtevniji.
Oni rade kao koncesionari za nekoliko kompanija. Iskljucivo foto.
I ja sam bio spreman da radim za njih, ako me hoce, dok mi u agenciji nisu savetovali da ipak sacekam MSC.
Moj dobar prijatelj je radio za njih 2005-e. Radi se mnogo, ali moze i da se napreduje brzo.
Trenutno je bitno da kontaktiras sto vise agencija i samim tim budes u igri na vise mesta.

Sto se tice Kouzona, zovi ih telefonom. Vidi kako stoje stvari.
Pre dvadesetak dana su imali Interview za razne pozicije. Puno je ljudi bilo.

Srecan rodjendan :uzdravlje:

Offline snovakovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #5 on: 24/October/2010 »
Bio sam na sajtu Image-a i ukapirao šta oni rade.Profi su nema šta. Zadnjih par sati sam pretraživao forum (search Image) i naleteo na postove o njima.
 Vidim mnogo loših iskustava vezanih za njih .
Kao što se vidi dosadni sam početnik i muči me početnička dilema za koga raditi...
Kao što rekoh, načitah se foruma, e sada je dilema: Image ili neka kompanija (proverena) za koju treba aplicirati?
Kapiram ja 1000 ljudi - 1000 ćudi  (1000 žena - 2000 si.a .... e pa morao sam  :haha:) . Svako ima svoja iskustva, ali sve što mogu da odradim unapred, pokušaću odavde (home sweet home)
jer kad krenem nema nazad.
Vidiš (generacijo) da su tebe savetovali da sačekaš MSC (nisam dobar sa skraćenicama ali sam siguran da je neka kompanija).
Ja sam još jutros bio spreman da kontaktiram Zagreb (Image me upućuje na tamo)
ali ispade dobro što sam malo zvirnuo na teme o njima. Mnogo detalja  (mislim) je u igri. Od avionske karte, kupovine aparata pa i sama plata.
Ima puno postova koji su stari, pominju se cifre od 700$ do 1700$ pa i više. Neko je napisao da je njegov drug fotograf ,,prošloga tjedna zaradio 1500$'' (e to sam već prihvatio kao lapsus)
Neko reče da su zarade min 1200 za fotografe + neki bonusi.
Kako bilo, ja sam rešio da se ukrcam negde pa rekoh da iskoristim ovaj forum za nepravljenje početničkih grešaka. Toliko ću valjda uspeti.
Dok ne probam lava, za mene je PRASE kralj životinja

Offline tractor

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #6 on: 24/October/2010 »
Evo mog iskustva.
Moj suprug ima 43 godine. 20 godina fotografskog iskustva.
Prošao interview za fotografa (Carnival).
Za Image ga agencija nije ni slala na interview, jer je 35 godina limit.
4 mjeseca nakon interviewa  Carnival ga (po riječima agenata iz EP) odbija radi godina.
Liječnički nije imao niti priliku raditi, jer je agencija odugovlačila sa svim.

Izgubili smo skoro godinu dana na puste priče agencije koja je valjda u startu znala da od toga ništa ne bude.

Lovu im nismo davali. Dok ne dobiješ LOE nemaju šta oni novce uzimati. Ulog je bio jedino ono što smo potrošili na
pripreme za interview (profesionalni portfolio, a ne onaj smijeh of fotoalbumčića što neki nose).

Ovo sve pišem samo zato da EP ili bilo koja agencija ne vuku ljude za nos.

Offline snovakovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #7 on: 24/October/2010 »
Znači da postoji mogućnost da ...Hmmm...
Ma rešio sam pa ćemo videti. Prijavljujem se svuda pa šta bude.
Evo nađoh i post o prijavama online pa ću i tu da probam.
Što se tiče profi portfolia...Pa niko ga i ne traži. Vidim da su u ZG tražili portrete, poneku prirodu snimljeno na cd
i uglavnom propitivali da bi utvrdili nivo Engleskog. Kod njih profi postaješ radom na brodu a to šta je ko pre toga radio
je (koliko sam iz postova zaključio ,a vezano za fotografe) totalno nebitno.
Evo bio san na Carnival site-u i kada sam hteo da popunim prijavu, nude samo 83-85 godište.
Sigurno je da postoji barijera ali se može premostiti.
Već u sledećem postu sam naleteo na direktan mail (ponuda za fotografa) pa ću im poslati i tamo.


 
Dok ne probam lava, za mene je PRASE kralj životinja

Offline snovakovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #8 on: 25/October/2010 »
Evo pre 5 min. sam pozvao Niš (Kouzon).
Ne baš oduševljena razgovorom radnica mi je objasnila par stvari...
Ono najbitnije je :
Prvo se ide na neki preliminarni razgovor u Niš. Ako oni zaključe da vam je potrebna obuka za glavni intervju,imate kurs od jednog dana. Cijena? Sitnica...
Verovatno je to popunjavanje budžetskog deficita ali smo zaključili da ,,što se mora, nije teško''
Kome se ne sviđa ima lakši način:
Otvoriš sam agenciju, povežeš se sa kompanijama, i uštediš 300-350 evrića....već počinjem da gnjavim
Za otprilike mesec dana biće intervju za Princess.. i za njih je on uvek u Bg. Tačan datum naravno se ne zna.A i sama informacija nije 100% proverena
jer zavisi od kompanije, koga traže, koliko traže, bla,bla
Isto informacija iz prve ruke je da su troškovi preko Kouzon-a do odlaska na brod oko 600e.
Princess plaća kartu (avionsku)
Princess obezbeđuje opremu (pričam o fotografima ofcourse) ali ako želite da akate svoj aparat, niko vam neće braniti
Za godine mi reče da za fotografe može +35, jedna koleginica je otišla skoro, mislim da me je i kontaktirala, 72 godište (just like me :) )
tako da može da se prođe
 
Dok ne probam lava, za mene je PRASE kralj životinja

Offline miomit

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 166
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #9 on: 25/October/2010 »
Male su sanse da ti traze i obuku. Dugo si u tom poslu.
Taj prvi razgovor sluzi samo da procene koliko si strucan kandidat i koliko ti je dobar eng.
Meni je celo to iskustvo sa njima jako pozitivno, za sada.

Offline snovakovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #10 on: 01/December/2010 »
Evo me sa potpuno razorenim iluzijama na ovu moju temu.
Gospodin Tomislav (EP) mi je pre 5 min. javio da sam prestareo i da mi njegova agencija nemože pomoći.
Bilo kakva dalja saradnja sa EP bi bila u mom slučaju samo gubljenje vremena i novca. Čovek je bar bio
pošten i otvoreno mi je to rekao. Na moje ''argumente'' da su pre mesec dana otišli jedna devojka (moje godište)
i da član ovog foruma ,,Miomit'' (takođe generacija) prošao intrview za Princess, rekao mi je da se držim te agencije koja ih je poslala.
Ima dana kada se ne isplati ustajati iz kreveta...
Ljudi pomagajte ako Boga znate...A oni koji ne veruju Boga ako znaju nekoga- bilo koga...
Prijavljen sam u Kouzon i oni pričaju o intrview u decembru za 30 fotografa ali (po mom mišljenju) preteraše sa cifrom...Da su rekli 10 pa nekako ali 30?
Izgleda da su mi opcije sve manje i tanje...
U bedaku sam kakav vam ne mogu opisati. Da bar mogu pa zaplačem  :(

Dok ne probam lava, za mene je PRASE kralj životinja

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #11 on: 01/December/2010 »
.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline snovakovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #12 on: 01/December/2010 »
Surov si šefe....surov :nono:
Dok ne probam lava, za mene je PRASE kralj životinja

Offline miomit

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 166
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #13 on: 01/December/2010 »
Da, miomit je prosao glat kod Mr. Sorbia sa 38 i kusur. Ali jos uvek nije dobio potvrdu iz LA-a!!!
Ako dobijem pozitivan odgovor napisacu tebi, i ostalim +35 kandidatima, jedan pozitivan i konstruktivan postic podrske. Ako bude negativan... ti si vec sve napisao  +U+

Offline miomit

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 166
    • View Profile
Re: Da li +35 predstavlja problem za fotografe?
« Reply #14 on: 02/February/2011 »
Pa eto, dosao je i taj dan. Prosao sam za Princess! Znaci sa punih 38, u aprilu 39!!!
Za matore kandidate je definitivno presudan CV. Znaci ako kandidat ima realnog iskustva i znanja, i to moze da 'odbrani' na dva 'glavna' intervjua, ima sanse za prolaz.
Jako je vazno da ne previdi ni jednu sitnicu koja moze da prevagne u inace napetoj odluci regrutera da li uopste da ga uzima u obzir ili ne. Tu mislim na takozvani 'personality'.
Znaci pored savrsenog, cakum-pakum, izgleda na int., bitno je drzanje, stav, mnogo samopouzdanja...
Godine jesu ozbiljan problem, ali sansa definitivno postoji!