Author Topic: Dolar - usponi i padovi  (Read 102521 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #15 on: 22/May/2009 »
Kao i obicno ... ja idem doma a dolar pada u ponor

1 Euro = 1.3989 U.S. dollars

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #16 on: 23/May/2009 »
1 Euro = 1.4012 U.S. dollars

By Vivianne Rodrigues
NEW YORK, May 22 (Reuters) - The dollar is likely to extend this week's sharp decline as worries about the outlook for U.S. sovereign debt ratings, combined with higher risk appetite, are leading investors to sell assets denominated in the currency.
The U.S. dollar dropped to its lowest this year on Friday and was on track for its biggest weekly fall in two months.
Growing worries about the United States' AAA rating, after a warning the day before on Britain's debt outlook, triggered a sell-off in U.S. assets.
Standard & Poor's ratings agency on Thursday revised its outlook on Britain to "negative" from "stable" and said it might cut the country's precious AAA credit rating.
Signs of resiliency in U.S. stocks and more upbeat views of the recession-hit global economy also encouraged risk-taking by investors, helping the euro break above $1.40, while sterling hit a 6-1/2-month peak versus the dollar.
Some fund managers believe more declines lie in store for the greenback in coming weeks.
"The question is not whether the dollar will weaken but if the decline is going to be orderly or not," said Axel Merk, portfolio manager of the $330 million Merk Hard Currency and Asian Currency Funds in California. "The U.S. and the U.K. share some of the same issues but given the breadth of the U.S. market, problems here are exacerbated."
Merk noted that volatility and lower volumes than usual this week given holidays in Europe and in the next because of the U.S. Memorial Day holiday on Monday, may also lead to sharp moves in euro/dollar.
"A lot can happen when trading volumes are lower and I wouldn't be surprised to see euro/dollar trading back at 1.50. The pair went from a 1.20-1.30 trading range back to 1.40 in a matter of one or two days."
Merk favors the euro and other European currencies such as the Norwegian crown in his portfolio versus the U.S. dollar.
Bill Gross, manager of Pimco, the world's biggest bond fund, warned on Thursday the United States will eventually lose its top AAA credit rating, a fear that could keep the dollar, stocks and bonds under selling pressure. For details see [ID: nN21294698].
In midday trading in New York, the ICE Futures U.S. dollar index <.DXY>, a gauge of its value against six other major currencies, was down 0.7 percent on the day after hitting 79.858, a fresh 2009 low.
The dollar index was on track for a 3.6 percent drop this week, and a more than 5 percent decline so far in May, one of its steepest monthly declines over the last 25 years.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Dino82

  • Registered
  • *
  • Posts: 286
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #17 on: 01/December/2009 »
sta se desava sa dollarom??
zanima me vase misljenje o tome??
dali ima naznaka opravka??
kao,nesto malo se popravi al odma ide nazad.
kina i rusija sve vise i vise preuzimaju primat vodecih sila u svijetu.
ranije je mnogo mnogo vise vrijedio nego sto je to slucaj danas

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #18 on: 01/December/2009 »
dolar je valuta prošlosti,prije 10 god.u zlatno doba dolara kineski ministar financija izjavio je da se kina i cijeli svijet trebaju okrenuti drugoj valuti kao osnovi svake makroekonomske politike,u to vrijeme je bio podvrgnut izrugama,sto ga je na kraju kostalo i funkcije,jadnik se ak se ne varam i ubio,sad ga u kini smatraju prorokom,no hocu ti reci,ulagaci na trzistu novca biježe od dolara kao vrag od tamjana,ulažu novce u stabilnije valute,il sad jako popularno u zlato u mjesec dana na unci zlata na svakih uloženih 1000 dolara 200dolara si u plusu,a pošto su se ulagaci okrenuli euru i gbp zanimanje za tu valutu je opalo,i nemaju je ameri s cim drzati na visini,gospodarstvo je u kolapsu,iako polako izlaze iz recesije,nezaposlenost i dalje raste,svim silama se trudepotaknuti potrošnju ali im neide bas od ruke,i da u RH nas guverner ne drzi kunu tako skupu,oni koji bi imali plaču u dolarima bi došli na svoje,vjerujem da bi dolar narastao na 6 kn to bi dalo konkurentnost nasim kompanijama na ino trzistu ali bi naglo skocio dug drzave koji je ionako ogroman,i drzava nebi mogla izdrzati 2-3 godine dok se nebi uspijelo toliko izvoziti da bi mogla zivjeti od poreza,zato se odlucila za jaku kunu i rastu nezaposlenosti,no da te ne opterecujem,sa ekonomijom,dolar nece ici gore dok god je kuna jaka,dapače ja mislim da če u 2010 još iči dolje,negdje do 4.70
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline Dino82

  • Registered
  • *
  • Posts: 286
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #19 on: 01/December/2009 »
slazem se stobom da dollar nikad vise nece biti ono sto je bio te da je trenutno zlato najsigurnija investicija.takodjer mnoge zemlje traze novu valutu za globalno trziste,radi(slabog) dollara.ali,uvijek ima ali,slab dollar godi americkom izvoznom trzistu,sto je slabiji-vise se izvozi.tak da mislim da je ipak to neka njihova igra,globalna.ja sam samo postavio temu interesujuci se dali ce,preracunato u nase(balkanske) valute,ponovo biti kao nekada(mada iskreno sumnjam,a potajno se nadam)
pozdrav

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #20 on: 01/December/2009 »
mislim da bi ameri najrade da im valuta skoci u nebo,jer tu se vrte ogromne pare,oni ne trebaju konkurentnost kao hr,vec samim tim sto su ameri imaju pravo na izlaz na trziste,ali nadajmo se :pop1:
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline Dino82

  • Registered
  • *
  • Posts: 286
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #21 on: 01/December/2009 »
da,ali su u takvim hipotekarnim kreditima da im banke padaju jedna za drugom,jer ljudi nemaju pokrica.mislil,moramo imati na umu da amerika od svoga nastanka,na ovaj ili onaj nacin,zivi na racun drugih.pazi,nemoj me shvatit pogresno,za mene koji tek treba da idem za 2 sedmice na brod ili ono koji vec radi ili ce radit,godilo bi da se vrati na staro.ipak,nekad ja 3000 usd bilo kao danas skoro 6000usd.pa da racunamo   :uzdravlje:

Offline Dejan011

  • Registered
  • *
  • Posts: 72
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #22 on: 02/December/2009 »
Vrednost dolara zavisi od mnogo faktora,a ekonomska situacija u USA je samo jedan od tih faktora.Takodje,izgleda da će američke banke u brže vratiti onu pare koje im je država pozajmila prošle godine kako bi se izvukli,tako da će to sigurno biti pozitivno po pitanju vrednosti dolara. Stvari se lagano popravljaju i prognoze za oporavak svetske ekonomije su danas daleko bolje nego na početku godine i izgleda da se sve vrlo brzo vraća u normalu.

Što se preraspodele moći i uticaja u svetu tiče,Kina će svakako u sledećih par godina definitivno postati jedna od dve supersile koje će imati najviše uticaja na globalnu finansijsku politku,a dolar će polako prestati da bude dominatna svetska valuta.Kako će to uticati na vrednost dolara u ovom trenutku je teško predvideti,ali USA sigurno neće dozvoliti da im se valuta sroza,tako da sam ja ipak umereni optimista po tom pitanju.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #23 on: 02/December/2009 »
ali USA sigurno neće dozvoliti da im se valuta sroza,tako da sam ja ipak umereni optimista po tom pitanju.

Ne znam koliko duboko ce US dozvoliti da dolar padne, ovo danas je vec katastrofalno

1 Euro = 1.5079 U.S. dollars
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline DeviousMind

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 245
  • Sir a medical condition prevents me from shaving.
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #24 on: 02/December/2009 »
situacija je takva kakva je polako ali stabilno se vraca dolar u igru
ono cemu se ja nadam je da bar dok sam na brodu i dok odradim jedan ugovor da ce dolar skociti za bar 5% od danasnje vrijednosti  :yahoo:
Private the Penguin: Skipper. Shouldn't we tell them that the boat is out of gas?
Skipper the Penguin: Nah! Just smile and wave, boys. Smile and wave.

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #25 on: 02/December/2009 »
situacija je takva kakva je polako ali stabilno se vraca dolar u igru
ono cemu se ja nadam je da bar dok sam na brodu i dok odradim jedan ugovor da ce dolar skociti za bar 5% od danasnje vrijednosti  :yahoo:
iz tvojih usta u božje uši,al ako hočeš oploditi dolar bilo bi pametno ulagati u nešto,naveo sam da je pametno ulagati u zlato jer predviđanja su da bi u 2011 unca zlata vrijedila skoro 2000$ što znači,na sadašnjih 1178$koliko jedna unaca košta za godinu dana bi bio u plusu oko 850$ a samo kad se sjetim kad me moj broker nagovarao da ulažem u zlato jer prije godinu dana unca je vrijedila 800$,a ja ne glupan,ulagat cu u hr gospodarstvo u je**** inu,eto tko mi je sad kriv,ali na greškama se uči,pozz.
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline Dino82

  • Registered
  • *
  • Posts: 286
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #26 on: 02/December/2009 »
Quote
situacija je takva kakva je polako ali stabilno se vraca dolar u igru
ono cemu se ja nadam je da bar dok sam na brodu i dok odradim jedan ugovor da ce dolar skociti za bar 5% od danasnje vrijednosti

tome se i ja nadam,da ce u roku 8 mjeseci da se popravi.ak ne,radije cu ih drzati odredjeno vrijeme na banci a krpit se za drugi ugovor,dok se ne vrati na staro.mozda nebi bilo lose ih i orociti.neznam kakva je situacija za nas ovdje da ulazemo u zlato i kako to ide,nisam dosad to radio.mada ulagati treba,najgore ih je drzati na kamari

Offline Dejan011

  • Registered
  • *
  • Posts: 72
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #27 on: 02/December/2009 »
Ja nikad ne bi uložio u zlato,zato što takvo ulaganje nosi ogroman rizik što se lepo može videti na ovom grafiku koji prikazuje kretanje cene zlata od 1975 do danas:



Poslednja veća globalna kriza je bila krajem 70-tih i tada je cena zlata drastično skočila na kratko vreme,ali je i vrlo brzo pala čim je kriza prošla.E sad zamislite vi nekoga ko je tada uložio u zlato.Ako ga se nije oslobodio na vreme morao je da čeka skoro 25 godina da bi mu se ulaganje isplatilo pošto je toliko trebalo da zlato dostigne onaj nivo s kraja 70-tih.

Nije ni čudo što u kriznim vremenima cena zlata skače jer mnogi pomoću kupovine istog žele da kompenzuju gubitke na drugim stvarima kao što su akcije,ali čim kriza počne da prolazi,svi gledaju kako da se oslobade zlata što pre.Tu čovek treba biti dobar ekonomski stručnjak i berzanski mešetar da zna kako tačno treba postupi u datom trenutku,i mora biti spreman da svakodnevno kupuje i prodaje kako bi dobro zaradio na berzanskim poremećajima.
To svakako nije za ljude koji bi da štede svoj novac na duže staze,pogotovo što dok shvate šta se desava po berzama,vrlo verovatno će biti kasno i imaće veliki problem da povrate svoje pare.




Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #28 on: 02/December/2009 »
Prijatelju ocigledno si lose obavesten kada kazes da se dolar vraca u igru... Dolar moze samo da postane slabiji posto je kriza pokazala da je svetu potrebna nova globalna valuta i sada dobar deo "jakih" drzava trazi alternativu. Videces koliko ce dolar biti obezvredjen kada npr. Kina ili Indija predje na drugu monetu. Procitaj malo ekonomske biltene iz vremena kada je uvodjen Evro, i to je prilicno uzdrmalo i umanjilo uticaj dolara u svetu. Tako da je apsolutno smesno pricati o staroj slavi i snazi dolara

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: Dolar - usponi i padovi
« Reply #29 on: 02/December/2009 »
hmm ima smisla deane sto govoris,ali tad svijet nije tražio novu valutu,ja samo kazem da kratkoročno još godinu dvije neče doći do prelaska na novu valutu,do tad če investitori tražiti gdje uložiti pare i gurati zlato u nebo,ovo što ja pričam nije nikakvo nagovaranje ili nedaj bože savjet,svak svojim novcem raspolaze kako hoce,npr.moj frend godinama dobro zarađuje a sve potroši na kurve i kocku,kad ga pitam zasto ne stedi,on kaže starci su mi kupili sve,imam kuću auto,a zašto da štedim,sve ču prokartati i prokurvati jer tako mislim da je najbolje za mene,i u pravu je,ak misli da je to najbolje za njega valjda i je,ja osobno ne mislim tako ali zar je to uopče bitno,neko če misliti da je najbolje iči raditi na brod a neko da je bolje ostati kod kuće,tako i s ulaganjima,neko misli da je bolje u zlato,neko nekretnine,neko dionice,neko carapa,bilo kako bilo,na greškama učimo cijeli život,u pobjedama uživamo,
što se tiče dolara mislim da walther dobro kaže,nema više jakog dolara a mislim da ga više neče ni biti,možda za 30-40 god.a tad ce me boliti k...jer ionako ču čekati da krepam :deda:
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]