Author Topic: Preporuke sa kruzera i pitanje radnog staza i emigracije  (Read 10769 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Pre 2 dana razgovarao sam nakratko sa prijateljem koji je te veceri krenuo na svoj drugi ugovor za Princess, i dotakli smo se zanimljivih tema, ali nismo dovoljno informisani niti iskusni da bismo do kraja rasvetlili problem. Radi se o sledecem:

Taj prijatelj mi je pokazao svoj appraisal sa svog prvog ugovora, na kome je precizno ocenjen ocenama na skali 1 do 5 po pitanju efikasnosti na poslu, engleskog jezika, discipline, ophođenja prema gostima, higijene, oblačenja, itd. Taj appraisal sadrži i preporuku za promociju na početku sledećeg ugovora, pečat i potpise hotel manager-a, neposrednog supervizora i još jednog brodskog službenika.

1. Ukoliko bi on rešio da promeni kompaniju, da li je taj appraisal dovoljan za dokazivanje radnog iskustva ili mu je potrebno još nešto od dokumentacije što bi priliožio uz svoj CV? Da ne bi kretao iz početka sa iste ili niže pozicije u novoj kompaniji....

2. Majst0r je vrlo temeljno izložio u posebnoj temi šta građani Hrvatske trebaju uraditi da bi regulisali svoj pomorski radni staž, doprinose, osiguranje, itd....Čak je i uredno sastavio tabelu u Excel-u za obračun =""! E sada, moj drug je pomenuo da ga interesuje emigracija po skidanju sa kruzera, ali za neke zemlje je jedan od uslova i dokazivanje dvogodišnjeg radnog staža. Hrvati to mogu vrlo lako dokazati na osnovu svoje matrikule, radne knjižice (ili čega god već, nije ni bitno), ali taj moj drug nema nikakvo radno iskustvo u Srbiji, niti nas neko obavezuje da vadimo matrikulu i plaćamo poreze i doprinose kada krećemo na kruzer. Dakle, da li on može imigracionim vlastima dokazati svoje radno iskustvo na osnovu tih appraisal-a, ugovora koje je potpisao sa kompanijom, itd., ili mora imati dokaze o radnom stažu uplaćivanom u domovini? 

Ovo pitanje možda zvuči glupo, ali ako su staž i dokumentacija sa kruzera "upotrebljivi" u dotične svrhe, to može čoveku uštedeti gomilu papirologije, rata s administracijom i ponešto novca!  :uzdravlje:
“Go ahead, make my day”

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile

1. Ukoliko bi on rešio da promeni kompaniju, da li je taj appraisal dovoljan za dokazivanje radnog iskustva ili mu je potrebno još nešto od dokumentacije što bi priliožio uz svoj CV? Da ne bi kretao iz početka sa iste ili niže pozicije u novoj kompaniji....

2. Majst0r je vrlo temeljno izložio u posebnoj temi šta građani Hrvatske trebaju uraditi da bi regulisali svoj pomorski radni staž, doprinose, osiguranje, itd....Čak je i uredno sastavio tabelu u Excel-u za obračun =""! E sada, moj drug je pomenuo da ga interesuje emigracija po skidanju sa kruzera, ali za neke zemlje je jedan od uslova i dokazivanje dvogodišnjeg radnog staža. Hrvati to mogu vrlo lako dokazati na osnovu svoje matrikule, radne knjižice (ili čega god već, nije ni bitno), ali taj moj drug nema nikakvo radno iskustvo u Srbiji, niti nas neko obavezuje da vadimo matrikulu i plaćamo poreze i doprinose kada krećemo na kruzer. Dakle, da li on može imigracionim vlastima dokazati svoje radno iskustvo na osnovu tih appraisal-a, ugovora koje je potpisao sa kompanijom, itd., ili mora imati dokaze o radnom stažu uplaćivanom u domovini? 

Ovo pitanje možda zvuči glupo, ali ako su staž i dokumentacija sa kruzera "upotrebljivi" u dotične svrhe, to može čoveku uštedeti gomilu papirologije, rata s administracijom i ponešto novca!  :uzdravlje:


1. Sve zavisi od regrutera.
Mi imamo ista takve appraisale - evaluatione ( na sredini i kraju ugovora ), definitivno pomazu jer su oficijalni.
Zavisi od potreba kompanije, zavisi gdje radi - sto se tice shore exa, obicno vas prvo spuste stepenicu nize da se pokazete ali ako je sve ok, odmah ste na listi za sljedecu promociju kad se otvori mjesto.

2. Mislim da ipak to nije dovoljan dokument kod emigracijskih uslova.
Mislim da mozes kod HR, Personal Managera na brodu provjeriti i izvaditi seaman's book, tamo ti upisuju svaki ugovor i to mi bolje izgleda pri potrebi da koristis staz na brodu za neka zvanicna potrazivanja.

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
  ;) :uzdravlje:
“Go ahead, make my day”

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Kod DCL-a je sistem da kada ides kuci, par dana prije toga zatrazis od crew office-a nesto sto oni zovu Certification Letter. Onda pri odlasku dobijes vrlo lijepo srocen dokument na kojem pise gdje si bio, sta si radio, i od kada do kada.

Ne vidim zasto to ne bi dobili i u drugim cruise kompanijama, samo vjerovatno ljudi ne znaju za to.

Osim toga, pri odlasku sa broda se dobiva i Seaman's Discharge Certificate koji je nesto manje cifrast, ali jednako vrijedan.

Ja sam pri interview-u za drugu kompaniju pokazao evaluation sa prve, vjerovatno je vrijedilo, jer dobio sam posao.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Pu?

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 82
    • View Profile
Joj da... evo i ja sam dobio to evaluation letter.
Ali... moj ga je supervisor tako neprofesionalno napravio da me je sram...
To mi je trebao 3 dana prije isteka ugovora dati a dobio sam ga u officeu zadnju vecer.
U nacelu izgleda da imaju vec pripremljene obrazce nekoliko tipova...
Meni je moj kao da na uvid tri dana prije isteka ugovora ali prije 1 sittinga i kad sam poceo citat rekao mi je ma sve sam ti dobro napisao jer sa si fakat bio dobar snjim, i postovao sam ga jer jer bio stariji gospodin i iskusan,uglavnom sve je bilo MID sto su mi svi rekli da je to super i tako svi dobiju kad su prvi put, i ok je ako trazis promotion.
Samo sto je u tom evaluationu me oslovljavao sa SHE i cak u jednoj recenici spominje mi ime Tamara... a zadnja neka stavka u kojoj je trebao skovati neku svoju recenicu za mene cak i je to copypaste napravio spominjuci kao da trebam radit na tajmingu,sto je glupost jer sam bio medu najboljima(uvjek medu prvih 10 na rejtingu) i da bi trebao malo ucit menui,ajde to ok!
Ali popi***o sam kad sam procitao i dobio zadnji dan kad sam isao kuci eeeee....
Sj*** je za nevjerovat, a kad se vratim reci cu mu to u facu, da je sramota kao moj supervisor nije potrosio ni minutu vremena da samo barem procita kako je isprintano...mislim tolko me razocarao.
A to je potpisalo : ja,supervisor,rest.mtrd,Hr mngr...  strasno!! i niko nije procitao sto zapravo pise!!! :rtfm:

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Na NCLu imas vise evaluationa, zavisno ako ti je prvi ugovor ( onda imas nakon 30 dana, pa na polovini i kraju ugovora ). Dobijes ga obicno kad ides na godisnji ali moguce isto ako ides poziciju vise ili ako ides na work break.
Ovdje to naprave dan-dva prije skidanja i duzni su prokomentirati sve stavke s tobom i objasniti. Imas pravo dodati svoje misljenje.
Mora biti napisano kako treba jer Hotel Direktor mora to potpisati ( ukoliko si u Hotel departmentu ) tako da ne mozes pisati nesto zbrda-zdola.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Ma uopce se ne uzbudjuj, ... skines si sa kompjutera fajl, sam si napravis evaluation i das frendovima da se potpisu +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)