Author Topic: Posao muzicara na brodu, kako da dodjem do njeg i koja je plata?  (Read 14163 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline simke84

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Pozdrav svima na forumu, nadam se da sam odabrao dobru kategoriju.
Skoro sam diplomirao i hocu da zapalim na brod, jer nema posla nigde.
Sviram gitaru jos od srednje skole, a tezgario sam po splavovima i klubovima tri godine, clan sam udruzenja dzez i rock muzicara Srbije od 2005.te.
Da li mi mozete reci koja kompanija zaposljava muzicare, tj kako da dodjem do njih i koja je plata, cuo sam da je oko 1400$?
Hvala unapred

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
Re: Posao muzicara na brodu
« Reply #1 on: 02/December/2010 »
Pozdrav svima na forumu, nadam se da sam odabrao dobru kategoriju. Skoro sam diplomirao i hocu da zapalim na brod, jer nema posla nigde. Sviram gitaru jos od srednje skole, a tezgario sam po splavovima i klubovima tri godine, clan sam udruzenja dzez i rock muzicara Srbije od 2005.te. Da li mi mozete reci koja kompanija zaposljava muzicare, tj kako da dodjem do njih i koja je plata, cuo sam da je oko 1400$? Hvala unapred

Možda ti je najpametnije  mailati direktno u kompanije ili googlati posao muzičara na brodu, i vidjeti kako to ide, većina agencija zapošljava hotelsko osoblje za kojim je veća potražnja.
http://goo.gl/c851B

Na ovoj stranici /threadu imaš podatke o agencijama i iskustva s njima pa možeš vidjeti i što ti oni kažu za ukrcaj kao muzičar. To jest dali uopće krcaju muzičare.
http://goo.gl/QfDlE
ča je  život vengo fantažija

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Re: Posao muzicara na brodu
« Reply #2 on: 03/December/2010 »
Pozdrav,

Imas dobru kanadsku agenciju za taj posao, samo ne znam da li uzimaju soliste..pitaj ih, kako god, moji prijatelji iz Panceva iz Beograda su bili preko njih, tako da za njih idu sve pohvale.

Idi na www.proship.com

Sretno !
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline kiks46

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: Posao muzicara na brodu
« Reply #3 on: 14/December/2010 »
prvo, mani se nasih agencija za ukrcavanje u entertaiment department... maksimalno sto oni mogu da ima veze sa "umjetnoscu i zabavom" je fotograf ili brodcast tehnician... ja da sam njih cekao nikad ne bi docekao...

ja sam sam bio vrlo uporan dok nisam nasao kontakte i dok mi direkno ljudi nisu odgovorili... svakako budi uporan, a kontakte ti ja dam....

Charly McDonald
Director, Guest Activities
Royal Caribbean International
1050 Caribbean Way
Miami, FL 33132
Tel: 305-982-2566         305-982-2566
Cell: 305-495-7759         305-495-7759
cmcdonald@rccl.com


RCCL
Amy Chambers
AChambers@rccl.com


ovo su direktni kontakti na royal carribienu, ja trenutno radim za njih jer su definitivno najbolja kompanija za tu vrstu poslova...
ja sam konkretno razgovarao sa amy i super sam prosao, za muzicara moras da rasturas citanje nota... eto nek ti je sa srecom!!

PS imas i ovaj link: http://cruisegary.blogspot.com/2009/11/remember-to-share-this-blog-with-your_25.html

pozdrav

Offline robitron

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: Musician
Da li tko može dati kakve novije informacije, kako sada stoje stvari?
Htio dobiti gig kao solista gitarista/pjevač, a možda i sa bandom.
Meni su mi iz jedne agencije iz regije rekli da je za solo gitariste/pjevače realistično za očekivati zaradu oko 2000USD/na mjesec, ali nakon što sam ja pitao da li je baš taj iznos realističan. To mi se u tom trenutku činilo kao dobar iznos, ali recimo performeri čija sam iskustva pratio na youtubeu spominjali su više. Online se recimo  spominju još veći iznosi: solisti 3000-3300USD/na mjesec, duo bendovi (po osobi) 2400-2500USD/na mjesec (ove informacije su sa weba agencija Landau i Flagship). Nisam siguran da li se kod ovih iznosa može računati kao na ”čistu” zaradu kada se oduzmu svi nameti. Trebam iskustva iz prve ruke kako bi znao da li mi agencije govore manje iznose od onih koji se mogu dobiti (600-1000USD nije baš mala razlika). Također što se tiče financijskog aspekta htio bi saznati i više o tome kako bi se vodio ko zaposlena osoba tokom boravka na brodu, koliki su nameti i da li se mogu dobiti neke porezne olakšice (kad se radi o umjetničkoj djelatnosti) i sl., ne znam da li je baš sve isto kao kada se radi kao ugostiteljsko osoblje. Preporuke za neku provjerenu agenciju su također dobrodošle.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Koliko ja pratim forum ovih 11 godina, muzicari su daleko najskrtiji na informacijama.
Otislo ih je nekolicina, ne sjecam se i jednog jedinog da je nesto poslije napisao.
Evo i ovaj topic je zapocet daleke 2010 godine, ima samo jedan kratki i neobjasnjeni savjet koji je mozda koristan.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline cincinnati

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 360
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises, Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Bar Utility, Bar Waiter, Bartender
Sramota velika za ove ljude koji dodju na forum otvore temu, napune informacijama, ukrcaju a onda ih vise nema. Razumem da ne moze nista da se uradi povodom toga ali eto, cisto razmisljam na glas.
Why Always Me?

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Cuvaju tu poziciju kao zmija noge. Bas me zanima hoce li se i ovaj kolega usutiti kad se ukrca. Prilicino sam siguran u to...

Na rijecnim brodovima nema gitarista, jedino ako nastupe kao gosti u pojedinom gradu... Budimpesta, Njemacka....
Jedino je klavirdzija stalni clan posade, cesto i ne ide na godisnje jer ga nema ko zamjeniti tokom sezone.
Imaju oko 1300e plus veliki baksis, a inace jako skrti ljudi i u svom nekom svijetu.

Offline robitron

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: Musician
Obzirom da mi se nude još neke poslovne prilike (a što se tiče kruzera ne mogu dobiti dovoljno podataka)  ne znam još da li ću se uopće ukrcavati, a da li ću u slučaju ukrcaja zašutjeti, u ovom trenutku rekao bi da ne. Eto ja sam već napisao koju sam informaciju dobio od jedne agencije iz regije i što sam našao online, to je sve što za sada znam glede plaća. Možda more čudno djeluje na muzičare na način da iz nekog razloga zanijeme  oT Šalu na stranu, potvrđuje mi se već ovo što govorite o škrtosti. Dakle pokušao sam direktno komunicirati s nekoliko muzičara za koje sam dobio informaciju da  sviraju na kruzerima, te ih zamolio da mi kažu nešto više o zaradi, preporuče agenciju i sl., ali su skroz ignorirali moje upite.

Offline donshone

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Taj posao je jedan od najlaksih na brodu,bar na recnom sto sam video,on radi nesto malo tokom dana i uglavnom je danju slobodan i radi uvece  svira gostima u baru...tako da efektivno mozda radi 8-9 sati eventualno 10...

Offline slightlymad

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: musician
Pozdrav, također me interesira ova tema, no budući da sam je počeo proučavati relativno nedavno, za sada također nisam pronašao nikog tko bi podijelio recentnije informacije iz prve ruke.

Može se ponešto pronaći na blogovima, YouTubeu i sl., ali rijetko nešto recentno. Postoji blog žene iz RH koja pjeva na brodu (http://glasnologijaa.blogspot.com), no – iako ima dosta zanimljivih informacija o načinu života glazbenika na brodu – mislim da se plaća i način dolaska do posla ne spominje, barem ne u nekom konkretnom smislu.

Što se tiče radnog vremena, mislim da ono varira ovisno od broda do broda i o poziciji – glazbenik u sastavu, solista na gitari, piano bar entertainer itd.


Offline robitron

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: Musician
Pročitao sam taj blog (od početka do kraja) ima odličnih priča!  :clapping: Ja ga se nisam sjetio staviti ovdje. Savjetujem svakog koga zanima gig na brodu da ga malo prođe. Sretno sa potragom :) ja sam malo po malo počeo sa potragom još prije dosta mjeseci ali teško je doći do pravih detalja glede onih krucijalnih stvari iz prve ruke. (plaća, kolika je potražnja za muzičarima te da li ima posla i takve stvari)

Online triki

  • Registered
  • *
  • Posts: 143
    • View Profile
evo moj mali doprinos, na msc-u regrutira muzicare http://rossettientertainment.it/

sve koje sam sreo su bili preko njih. a ogranicenja nema, svakakvih ima, rumuni madjari, makedonci, srbi, bugari, hrvati brazilci talijani.

mislim da postoji potraznja za vokal operski i klavir za recepciju, duo neki acoustic za manje barove, i full bend sa shirim repertoarom za latino party i party u baru. ne postoje muzicari u teatru, osim pop singers i jednom nedeljno opera, ali za to je regruter druga agencija http://camus.it/ i http://www.ladybug-ltd.com/?fbclid=IwAR2sqz3yCKQVdgNoy61nt0FR04BaUYZOSnFjtODex6omee04atr37LR9D10 https://www.facebook.com/ladybugltd/




Offline black_angel

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Cunard
  • Recruitment Agency: By my self
  • Job Title: Stage Crew, Lighting Technician, AMP Light
Da pomognem kolko mogu.

Nisam muzicar al radim sa njima svaki dan, pa se cuje tu i tamo po nesto.
Vecina muzicara dobijaju poso preko neke agencije ili agenta. I to su uglavnom agencije totalno nevezane za ove postojece koje traze ljude za "normalne"pozicije.
Ima dva smera u koji mozeses da ides, jedan je kao muzicar u bendu, gde je ugovor oko 4 do 6 meseci, drug je kao Act. To jest da ti imas svoj show gde te bend iz theatra prati. (jos nisam video balkance na ovom drugom xD)

Sto se plata tice:
Ovo se odnosi na kompaniju koja zaposljava muzicare za Carnival UK. (nisam siguran za koga jos zaposaljvaju)
Plate se krecu od 2000 Usd Do 3000 Usd

Znanje:
Za duvacke insturumente: uglavnom traze najmanje 2 instrumenta. (Saksafon i klarinet, ili tenor i flauta itd.)
Gitara, bubnjevi, klavir, bass: kolko znam dovoljno je samo jedan insturment. (mada za bass sam video da nekad traze i kontra bass sve zavisi..)
Znanje tog instrumenta je obavezno. (sto se i podrazumeva)
Pored toga morate da citatete note. (jako bitno!)

Proces prijave:
Uglavnom prvi korak je da posaljete video (demo) agentu ili agenciji.
Kod nekih je prvi korak audicija uzivo ispred zirija. ("Ja imam talenat" style)
Posle toga uglavnom to je to. (kolko znam, nema nekog resetanja kroz 30 krugova pakla..)

Radno vreme:
Sve zavisi gde zabijes:
Theatar: oko 3 radana sata dnevno. (nekad 2 nekad 4 zavisi od dana do dana)
Lounge: isto tako od 3 do 5 sati.
Tako su negde i solisti (piano, harpa).
Radi se uglavnom uvece, nekad ima set preko dana nekad ne. Opet zavisi od pozicije.
Party bend uglavnom ima jedan set oko podneva i onda nemaju nista do 21h. i uglavnom zavrsavaju oko 00:00 Kao i vecina muzicara.

Ja znam za jednu agenciju: http://www.proship.com/faq (to vam je ujedno i link ka FAQ pa procitajte)
Par nasih sto je proslo kazu da su zadovoljni sa kompanijom.

Sto se tice trazenosti pozicije:
Kao i svaka druga pozicija na brodu. Naravno!
Mada, manje nego pre recimo 10 godina.
Jako puno kompanija izbacuje bendove iz theatra (sto je velika steta al to je prica za drugi dan), i sa tim ljudi koji dobiju poziciju nezele previse da dele informacije kako su dosli do nje iz straha da ce ih zameniti. (mada sta sam ja video, uglavnom oni sami sebe zamene (citaj: daju otkaz))

To mi trenutno pada na pamet, ako imate pitanja slobodno pitajte. (Ko cita ovo iz buducnosti, molim vas posaljite mi PM, na taj nacin docice mi Email obavestenje..)

EDIT:
Pre nedelju dana sam naleteo na ovog lika na YT: https://www.youtube.com/watch?v=wsGutZ85ZZQ&t=2s
Bubnjar u pozoristu.
(ovde mozete da vidite i od prilike sta se svira.. https://www.youtube.com/watch?v=TEuJAelrJ04)

Offline slightlymad

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: musician
Zbog zdravstvenih poteškoća odgodio sam proces pronalaska posla, ali sada sam ponovo aktivan.

Upućujem apel svima koji čitaju:
ako poznajete ili upoznate glazbenika koji radi na brodu (poželjno da je iz regije), molim da ga upoznate s forumom i pitate bi li volio podijeliti informacije na forumu ili – ako se iz nekog razloga ne želi eksponirati – bi li volio stupiti u privatnu komunikaciju.

Volio bih pronaći nekoga kome mogu postaviti nekoliko konkretnih pitanja u vezi posla i dobiti preporuku za agenciju.

Unaprijed zahvalan!