Author Topic: Kona?ni dojam by Ledeni!  (Read 25901 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Kona?ni dojam by Ledeni!
« on: 05/January/2011 »
Kao prvo pozdrav svima, odlučio sam napisati ovaj poduži tekst u kojem ću, nadam se, nekome olakšati odluku da li ići ili ne na riječni brod, pa počnimo.

Odluka

Prvotno sam se odlučio za ocean, iz jednostavnog razloga jer nisam ni znao da postoje riječni cruiseri.
Tek na ovom forumu netko je postavio link Agencija Riverside, i krenula je polemika da li su prijevara ili ne.
Iz čiste znatiželje sam se prijavio na njihovim stranicama, tek toliko da vidim o čemu se radi.
U to vrijeme sam već prošao interview za RCCl i nije me nešto bilo briga da li će me zvati netko iz agencije ili ne, jer sam samo čekao datum ukrcaja na RCCL.
Sutradan me zvao Damir koji mi se na prvu loptu odmah svidio ljubaznošcu i spremnim odgovorima na sva moguća pitanja.
Pitao me o radnom iskustvu i tim stvarima, i rekao mi da s mojim radnim iskustvom (kojeg nemam u ugostiteljstvu uopće) može samo ponuditi da apliciram za utility, na što sam ja rekao da može!
Nakon par dana poslao mi pozivnicu za intervju na koju sam samo trebao potvrdno odgovoriti, i to je bilo to!

Interwiew

Intervju je bio 24 i 25. Novembra u Hotelu Arcotel u Zagrebu, ja sam bio prvi dan u 9 h ujutro.
Prvo su nas pozvali u salu dvojica zaposlenika Uniworlda; Mirko Rowensky i Olaf (zaboravih mu prezime), koji BTW više nisu zaposlenici Uniworld-a, (prvi dao otkaz, drugi ga dobio).
Počeli su predstavljanje kompanije, ništa posebnog, pričat će vam kako je Uniworld sastavni dio poznatog lanca hotela Red Carnation, što vam nude, što očekuju, sveukupno deset minuta.

Nakon toga svi izađu van i ulaze po dvoje, svaki kod jednog ispitivača.
Pošto sam prošao već intervju za RCCL, nisam imao nimalo tremu, bilo mi je tako svejedno!! I to se pokazalo najboljim putem do posla!
Sasvim slučajno, dospio sam kod Mirka, koji je bio više nego odličan regruter!
Naravno, "good morning sir", "how are you today", "welcome to my country, welcome to Zagreb!"
Nakon toga me pitao gdje sam radio, što sam radio, pohvalio moj engleski i izrazio čuđenje zašto sam aplicirao za utility.
Da li sam oženjen, imam li djece, itd. Nakon toga je on sam počeo pričati o brodu i o poslu utilitya, koliko je to težak posao i bla bla bla!
Za ostale poslove sam čuo kako ispituju puno više, npr. konobare o vinima, dressinzima itd.

Kad je završio intervju, izašao van i odmah u hodniku obavio novi intervju sa Damirom (ako se to može nazvati intervju, jer je samo Damir pričao), na kojem svi prođu!
Damir rekao da će nam javiti sve rezultate u roku par dana!

Rezultati interw.komplikacije s vizom i dokumentacija

Nakon par dana saznao da sam prošao i da sam dobio datum s pocetkom sezone,taj tren sam odlucio da cu ici na rijecni.
Ne pitejte zašto, valjda zbog nekakve srece jer sam se osijeco zadovoljnim kad sam cuo da nas je samo 32 primljeno od 120 koliko nas je bilo na interw.
Kako je pisalo u mailu ugovori su trebali stici do kraja 12.mj. ali od.1.1.2010.Njemci su promjenili zakonsku regulativu.
Po novoj traže da se po njihovom djelu dunava, te rajni i majni može ploviti samo s njihovom vizom, švicarska tu nije vrijedila!
A pošto radiš za švicarsku firmu sa švicarskim ugovorom možeš dobiti samo švicarsku vizu, i javljeno nam je da smo svi na stand by dok se ne vidi dal ce moci se što riješiti!
To je bio teški udarac za mene, jer sam vec odustao od RCCL i to javio u EP, no što je tu je!
Pošto kompanija nije ni sama znala dal cemo moci raditi ili ne morala je napraviti novi spisak bez nas i svi smo automatski bili na cekanju!
Samo da docaram koliki je jak taj lobi u rijecnom cruisu za mjesec dana njemci su odobrili da,PAZI SAD Švicarskim ugovorom izdaju njemacku vizu u svojim ambasadama!
I tako su nam odobrene vize! Međutim oni su popunili vec posadu na brodovima i tako da je s pocetkom sezone otišlo samo 11 ljudi na pozicije koje još nisu popunili! Ja sam narvno ostao na cekanju!
U 4 mj. me nazvala martina i pitala dal sam još spreman otici,da mi je stigao ugovor i da cu biti jumper!
Pristao naravno,i tako da sam 09.05.konacno krenuo na brod!

Odlazak na brod i prvi dojmovi

Ukrcaj mi je bio u Amsterdamu na brod river ambassador,odlucio se za vlak (što je bila pogrešna odluka jer 24h u vlaku nikom ne treba) Karta me koštala 680kn negdje oko 90€
Martina mi se potrudila sve objasniti gdje brod pristaje i bez problema sam ga našao jer bio je dockiran samo 200m od željeznicke stanice!
Prvi dojam kad sam stupio na brod je bio da nisam uopce ostao impreioniran s tim što vidim!Neznam zašto ali eto,
Na recepciji pozvali ex.chefa on mi pokazao kabinu, odveo me da zadužim uniformu i rekao cim se presvucem da dodem u kuhinju!
I nakon 30 min.od mog prvog koraka na brod vec sam u kuhinji prao sude!!!!
Extremno teški posao, osobito na ambassadoru, radiš od 6h ujutro do 16h i onda od 17h do22-23h a nekad i do ponoci!!!!
Samo želim docarati koliko je to posla za tu poziciju!
Uvijek kažem u prva tri tjedna ako izdržiš izdržat ceš sve, jer se poslije sve cini lakše.

Nekoliko rijeci o ljudima s kojima sam radio,i nekoliko stvari koje nitko nije spominjao

Prvo o ljudima,ovisno o brodu najviše prevladavju Rumunji,Slovaci,Madari,Bugari,nautical dept.su vecinom nizozemci,i sad smo konacno i mi poceli.
Najviše sam radio sa Slovacima i Madarima,pA cu o njima i reci nekoliko rijeci
Slovaci-gledaju na nas kao na svoju bracu, jako nas vole, a po mom mišljenu i mi bi trebali njih jer su jako slicnog mentaliteta kao mi,samo što se neznaju
zabavljati i to tvrdim. Jako vole piti, ali svi, ali ne ici van i zapiti se nego poslije posla u kabinu i strusiti litru wiskeya i na corku
Madari,hmm jako su dobri s tobom ak su u manjini cim je 2-3 madara s tobom ignoriraju te maksimalno, sve im se vrti oko hrane i novaca, neizlaze nikud, samo rad,kabina i to je to!
Bugari po meni najbolji ljudi na brodu,nikad niti jedan konflikt s njima,uvijek spremni za pomoci i za izaci van broda i za*****avat se!
Naravno nemože se generalizirati jer svaka je osoba jedinka za sebe i takvu ju treba gledati, ali ja vam prenosim iz svog iskustva!

Sad o nekakvim stvarima koje su recimo tehnicke naravi
osobno rublje se nosi jednom tjedno u vešeraj gdje ga oni operu i slože te ti ga vrate pred kabinu, oduzimaju ti na placi 10€ htio ti to ili ne!
Pušenje od ove godine nije dozvoljeno više niti na jednom brodu,osim na sundecku,pa tko voli nek izvoli,ak mu nije zima ,samo naprijed, i ja sam jedan od tih koji se smrzavaju gore
Cigarete su svud po Europi 5€, osim u Madarskoj gdje su od 2-3€, i Austriji gdje je 4 eura
Na brodu u crewmessu postoji automat sa sokovima i pivom, sokovi 50centi, pivo 70 centi
Cabin chek je Jednom mjesecno i 3 dana prije izvjese papir na kojem piše kad ce biti
Fire drill jednom mjesecno-ništa posebnog
Internet, ne znam kako ce biti iducu sezonu ali pola ove sezone je bio besplatan za posadu, ali jako spor


i to je nadam se to!!!
Malo sam odužio ali eto to su otprilike moji dojmovi s broda,
Iducu godinu se vracam na drugu poziciju, kao cab.steward što znaci kao da idem na Holiday!
Veliki pozdrav i puno srece na interw.od Ledenog!
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline vlajko

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #1 on: 05/January/2011 »
Ledeni, kralj si! Postovi su ti odlicni i svima su sigurno dosta pomogli! Zelim ti da se dobro iskuliras do pocetka nove sezone i puno srece na novoj poziciji!

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #2 on: 05/January/2011 »
Bravo ledeni, odličan  post.
ča je  život vengo fantažija

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #3 on: 05/January/2011 »
Ovako svi trebaju pisati  :tuctuc:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mladenRS

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 59
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #4 on: 05/January/2011 »
Great respect  :D
Audaces fortuna iuvat

Offline Lora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #5 on: 06/January/2011 »
Svaka cast Ledeni  ::yes::

Sve najbolje ti zelim u daljem radu ... drzi pesnice nama koji idemo sad na intervju ;-)

Offline Costarico

  • Registered
  • *
  • Posts: 179
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #6 on: 06/January/2011 »
Toooo Ledeni, naleti u nedelju do hotela, ja sam u 09:00, mislim da ću sve završiti do 11, pa da na pivu negdje odemo!
Hvala još jednom na svim informacijama!

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #7 on: 06/January/2011 »
Nažalost ne mogu,trebao sam i s frendom iči na interw.ali ne stignem!!Naravno da vam želim puno sreće,čuo sam tko če biti vam na interw.ali ju neznam pa nemogu komentirati ništa.
Možda se i vidimo na nekom od brodova,ja pivicu i cigarete nikad ne odbijam pa ak se susretnemo negdje costarico zalit čemo to!!!!
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline Lora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #8 on: 08/January/2011 »
Ledeni,

a koliko si uspeo da vidis od tih zemalja kroz koje si isao??

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #9 on: 08/January/2011 »
Gle sve zavisi koliko te što zanima,i naravno pozicije koju radiš,jer o tome ovisi koliko imaš vremena!
Mene konkretno ne zanimaju dvorci,muzeji i ta sranja!Grad kao grad,ne vidim u tome neku ljepotu kao neki!
Ja sam uglavnom izlazio noću,i najbitnije mi je bilo nači birtiju  :uzdravlje: sve ostalo mi je tak nebitno!
Ima ljudi koji vole obilaziti te gluposti i stigne se uvijek to napraviti!
Npr.znam jednu curu koja ima slike skoro svakog stupa u bilo kojoj zemlji bili!
Ja konkretno imam dvije slike,i obje su iz birtije!!!!
Zato ak se pitaš hočeš li imati vremena za običi to,odgovor je da!
Al sve se svodi na isto po meni. oT
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline Sofiii

  • Registered
  • *
  • Posts: 51
  • I love Vlatko Stefanovski
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #10 on: 15/January/2011 »
Gle sve zavisi koliko te što zanima,i naravno pozicije koju radiš,jer o tome ovisi koliko imaš vremena!
Mene konkretno ne zanimaju dvorci,muzeji i ta sranja!Grad kao grad,ne vidim u tome neku ljepotu kao neki!
Ja sam uglavnom izlazio noću,i najbitnije mi je bilo nači birtiju  :uzdravlje: sve ostalo mi je tak nebitno!
Ima ljudi koji vole obilaziti te gluposti i stigne se uvijek to napraviti!
Npr.znam jednu curu koja ima slike skoro svakog stupa u bilo kojoj zemlji bili!
Ja konkretno imam dvije slike,i obje su iz birtije!!!!
Zato ak se pitaš hočeš li imati vremena za običi to,odgovor je da!
Al sve se svodi na isto po meni. oT

aaaaaa xaxaxaxa koji si ti Balkanac.... :haha:
Legenda si, zeta mi

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #11 on: 15/January/2011 »
Ima jedna poslovica

Kaze " Reci mi koliko stupova si uslikao reci cu ti tko si" 
 

:pop:





\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Offline PoP ZmaY

  • Registered
  • *
  • Posts: 170
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #12 on: 15/January/2011 »
ledeni pitanje za tebe...
prosao sam intrview za  Unoworld ali u drugoj grupi-on hold
reci mi koliko su retki takvi kandidati na tvom brodu i da li ih je bilo?
pitam cisto zbog toga da znam koliko smem da se opustim u nadanju  b00/
hvala unapred

Offline RAS KASS

  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #13 on: 15/January/2011 »
Ima li Utility vremena da izadje i preko dana?

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: kona?ni dojam by Ledeni!
« Reply #14 on: 15/January/2011 »
Garantiram da ti neče pasti na pamet izlaziti preko dana van kad radiš tu poziciju,doduše imaš nekih 2 sata vremena ak ste brzi pa završite brzo,ali toliko češ biti umoran da ti prvi mjesec dana dok se ne privikneš na to nenormalno trčanje neče pasti na pamet iziči preko dana van.
Možda se varam ali reci cu ti ovak.
Radiš s kolegom i naizmjence on jedan dan pere a ti vračaš čiste stvari na mjesto,drugi dan obrnuto.
Kad vračaš stvari na mjesto samo da ti dočaram koliko češ biti umoran opisat ču ti koliko sam puta prehodao kuhinju.
Bio je bavarian lunch što za nas utilitye je smrt,kuhari prljaju extremno puno suđa i taj dan sam 562 puta prešao kuhinju cjelom njenom dužinom
Kuhinja je dužine 15 m,što bi značilo da sam taj dan prehodao skoro 8,5 km
U prosjeku nosiš 10 kg u svakom hodu što bi značilo da sam preneo oko 5 i pol tona
tu ne računam iznošenje smeća,čišćenje kuhinje,kanala za odvod,guljenje krumpira(kojeg BTW za bavarian lunch treba pun k..)luka itd.
Pa ti sad računaj dal češ poslije toliko km i tona željeti iči vidjeti jeb..NJmačku i glupe dvorce ili češ na čorku ta dva sata(ak si brz ponavljam).
Moj kolega nikad nije izašao nikud preko dana osim u Frankfurt (jer su kurve tamo 30€,i BTW veći izbor nego u Amsterdamu   :haha:)
Zato ti kažem,ti se moraš spremiti na robiju,ali ak izdržiš jednu sezonu,odmah tražiš housekeeping i onda hodaj preko dana koliko ti volja,i gledaj usranu Njemačku i j...dvorce koliko te volja!
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]