Author Topic: Ja sam bio na Jack Up Rig cca 3 godine  (Read 10484 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bezmek

  • Guest
Ja sam bio na Jack Up Rig cca 3 godine
« on: 12/February/2008 »
Sve je vise manje tako kako je gore opisano.
Ja sam bio na Jack up rig cca 3 godine. Doduse to je bila nasa kompanija CROSCO koja je clan grupe Ina. Platforma  se je nalazila u sjevernom jadranu i radila na projektu istrazivanja, busenja i kompletne instalacije busotine. CROSCO ima 2 vlastite platforme, jedna je tipa jack up a druga semisubmersible jos ima 20ak kopnenih garnitura koje se na laze vise manje vecina na bliskom istoku a njih par u Slavoniji. Tip jack up izgleda kao ova sto je prilozena gore na postu. Dakle stoji na 3 noge i busi na dubini mora cca max 80-90 metara dubine mora, s time da pod morem moze busiti vise kilometara. Semisubmersible tip jest platforma koja pluta na "bacvama" i usidrena je sa vise sidara za morsko dno. Obicno je veca i ona busi na dubinama vise stotina metara. Roustabout i sef palube cine pomorski dio. Oni odrzavaju platformu protiv korozije, pituravaju, kace terete na dizalicu, sudjeluju kod privezivanja brodova za dostavu materijala i sve ostale fizicke poslove po potrebi. Cesto se desava da nakon dva tri ugovora prelaze na toranj. Posada tornja cine profesionalci koji koji su usko vezani za busotinu i ovisno svojim iskustvom i sposobnoscu napreduju. Dakle kad ste odradili ugovor dva kao roustabout i imate namjeru napredovati, slijedeca pozicija je  (rig floor) klinas. Ovo je najniza pozicija i dosta tezak posao. Uvijek ste izlozeni vjetru, kisi i hladnoci. Radite sve sto vam se naredi. Najvise kao posluga na raznim uredjajima koji navijaju busaci alat. Ako se tu pokazete kao dobar, vec nakon 4-5 ugovora idete za tornjasa. Na tornju su dvije pozicije, jedna je derick man i pumpman. Obicno je rotacija. Pumpman radi na materijalima koji se ubacuju u busotinu, dakle skoro svaka vreca kemikalilija, bentonita cementa i sl, prelazi preko vasih ruku. derickman radi na tornju, kao covjek pauk, vezan za oko pojasa dize se i spusta po tornju, vise desetaka metara. Slijedeci stupanj je assistent driller, na nasim platformama ga zovu pomocnik vodje smjene. To je jedina pozicija u smjeni i pomaze drilleru (vodji smjene). Izmjenjuju se na drive topu (to je glavna dizalica koja spusta i dize alat koji kilometar u busotinu. Nakon vise godina rada na ovim pozicijama dolazite do pozicije sefa tornja (toolpusher) Taj je pravi macak i kao karakter i kao sef. Odgovoran je za cijelu busotinu i ima taj jako slozeni posao u malom prstu. Prilikom svih vaznijih operacija je na busotini, dogovara i suradjuje sa sefom platforme company manom(predstavnikom naftne kompanije ) itd...
Posada na tornju ne mora imati neku skolu (ameri imaju samo osnovnu) Ovdje je najvaznije iskustvo i povjerenje.
Ako ne zelite biti na tornju, mozete aplicirati za crane operatora, dizalicar. Tada ste na radnom mjestu u dizalici. Tamo provedete skoro cijeloradno vrijeme, jer sa brodova za opskrbu stalno dizete terete a toga ima...ima...
Na platformi je takodjer i bijelo osoblje. Jedno 6-7 ljudi od kojih bar dva peru sudje, odnosno pripremaju za pranje, ciste kuhinju, sudjeluju kod priprema namirnica itd.. jedan ili dva pomocna kuvara, dva kuvara i sef kuhinje. Nadalje su tu 2-3 sobara koji peru kanizele, hodnike, kabine ili sobe. Tu je takodjer posada stroja, motorista ili motorman. Taj je stalno u stroju gdje dezura na vrlo jakim pomocnim motorima. Ne mora biti posebno specijaliziran, samo osnove motornog pogona. Bilo je tu automehanicara(cime ne umanjujem zvanje) nad njima je strojar specijalist koji nije vezan da mora biti non stop u stroju kao motorista. Popravlja okolo po platformi mehanicke kvarove i sl. Stroju pripada elektricar (kao neki asistent) te elektricar specijalist. Obojica moraju imati 'S' certificate. Zatim je tu jedan varioc i jedan bravar nad cijelim tim strojarskim odjeljenjem je sef strojarskog dijela ili ga neki zovu kapo. To nije onaj kapo kao na brodu jer ne mora imati nikakvu pomorsku skolu. Jos je tu doktor, radio operater, skladistar, safety inzinjer te sef platforme. Ovo sto sam napisao je organizacija posade na jednoj platformi u CROSCU. Sef platforme je obicno sa nekim naftno geoloskim fakultetom a safety inzinjer je takodjer, samo sto je kao pocetnik, odnosno zamjenik sefa platforme. Na stranim platformama je sef platforme vecinom toolpusher a sef strojarskog dijela barge engineer. Na semisubmersible platformama postoji jos i stability officer koji je vecinom neki bivsi nauticar, dok je sef palube bivsi nostromo a moze i nauticar. Uz sve ovo nabrojano i osim ove osnovne posade koja permanentno cini jednu platformu, tu su jos i brojna zvanja raznih servisera, geologa, raznih inzinjera ali su oni usko vezani uz fazu busotine. Oni se izmjenjuju svako nekoliko dana ovisno o potrebi operacija i tipu busotine. Oni su takodjer zaposlenici raznih specijaliziranih servisnih naftnih kompanija i masno se placaju. (wetherford, smape,schlumberger Haliburton,baker hughes i slicne vecinom americke monopol kompanije) Zatim su tu razne H2S ekipe koje detektiraju opasne plinove itd. Sve skupa je to jedna prilicno slozena organizacija koja radi posao koji vama a koji niste bili u nekom dodiru, cini se prilicno komplicirana  i nepoznata. Vecinom kad se tamo zaposlite imate rotaciju 28 doma, 28 platforma. Nasi su placali i doma (osnovica) i na platformi puna placa. Standard i hrana, barem koju sam ja imao, tesko da nije bila ravna hotelima najvise kategorije. Ma nema sto nema i sto ne mozete uzeti u bilo kojim kolicinama. Besplatan telefon, tv/dvd, internet, automati za kavu, za sladoled, ma sve zivo i to sve besplatno. Radno vrijeme je 12 sati. Prvih 14 dana ste u nocnoj smjeni od 19-0700 a slijedecih 14 obratno. 28 dana vam se cini kao 28 godina. Bio sam pomorac i sad sam jos uvijek. Mogu vam reci da mi brze prodje 8 mjeseci na brodu, nego tamo 28 dana. Na brodu mi nista ne znaci ako smjena kasni 10 dana ali na platformi i te kako znaci ako kasni vise od 1 sat. Kad dodjem doma treba mi 8 dana da dodjem k sebi. Nakon sto sam dosao k sebi, vec je proslo pola odmora i zacas dodje dan kad treba natrag na platformu. Tesko je organizirati zivot na taj nacin. Racunajte da se nikad necete odmoriti. Divim se ljudima koji tamo provode 20ak godina, za mene nisu normalni. Moram napomenuti da sam ja tamo radio jedan posao vrlo lagan i to samo u dnevnoj smjeni i bio u vrhu sto se tice pozicije, no zaludu... nakon tri godine sam se osjecao jako iscrpljeno. Nisam napustio firmu vec je zavrsio projekt, pa sam ja ipak potrazio moj pomorski posao bez obzira sto sad nemam placen staz i ostale  "benificije" ljepse se osjecam.

Ovome sto sam napisao, danas vjerovatno ima i boljih i losijih platformi, boljih i losijih kompanija ali je jedno sigurno, tamo standardi padaju ubrzano. nekad je to bio elitni posao, danas sve manje, i po placi i po ostalom.

Danas je taj posao u maximalnoj expanziji i traze se na veliko i posada i platforme. Ja vam mogu preporuciti nas crosco. Tu vam je placen radni staz, bozicnice, poneki poklon bon za besplatno gorivo na ininim crpkama i slicno. placa doma i na platformi. Ako zavrsite na platformi Labin ili King of the seas, bit cete u sjevernom jadranu, ako idete na Zagreb, onda cete biti negdje u Mexiku ili ako se opredjelite za neke kopnene busotine, onda na bliskom istoku ili negdje u slavoniji. Ako zelite neku stranu kompaniju onda posjetite RIG ZONE stranicu i tamo aplicirajte.

U svakom slucaju, sretno!!!