Author Topic: kasper11, Asst. Waiter, Celebrity  (Read 5668 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
kasper11, Asst. Waiter, Celebrity
« on: 03/February/2011 »
Korisničko ime: kasper11
Država: R.Srpska
Spol: M
Kompanija: Celebrity
Pozicija: Asst waiter



  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
U Banja Luci postoji covjek Milos Majdanac, koji radi zaposljavanje na kruzerima dosta dugo, a za njega sam saznao od rodjaka koji su zivjeli u istom dijelu grada

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Radio sam sve i svasta u svom gradu, dok je bilo novca i kombinacija. Kada je ponestalo i jednog i drugoga ja i Dajana moja supruga smo odlucili probati nesto novo, nesto daleko od ovog sivila ovde.
Rad na brodu, dobra zarada, destinacije sa razglednica (koje su bile nas san otici i vidjeti ih) bile su odlican izbor, bolje receno ponuda u tom momentu

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Employment Power. Taj milos je radio za njih, ja tad o tom nisam znao nista, tek naknadno sam skontao ko je ko

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Na upit za koju poziciju ces aplicirati moj odgovor je bio-bilo koja pozicija ,samo da idem odavde. Ali zbog skole, dobio sam Asst waitera

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Prvi za Carnival je trajao nekih 5-10 minuta sa potpuno nebitnim pitanjima za posao koji apliciram, vjerovatno vise provjera engleskog jezika.
Drugi intervju za Celebrity sam takodje zavrsio jako brzo (5 minuta) s obzirom da sam imao previous shipboard expirience, dok su kandidati bez iskustva ostajali na razgovoru i po 20 minuta

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Po osobi, posto smo isli nas dvoje, nekih 1500 eura sa svim troskovima pripreme, intervjua, ljekarskog, vize, 850 eura agenciji ulazi u tu cifru, sve u svemu mnogo ako ih nemas u tom momentu, ali nista u poredjenju na iskustvo koje steknes u tih par mjeseci

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Supruga je otisla mjesec dana pre mene, tako da sam ja otprilike bio jako dobro upoznat sa svim sto bih trebao znati. Sva pitanja koja sam imao imao sam pravu osobu za pitati, ali apsolutno sve

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Prvih par dana sam bio dezorijentisan, dok nisam pohvatao sve sto mi je bilo bitno (gdje mi je soba, gdje radim, gdje je open deck) a poslije je bilo jako jednostavno.
Umor koji osjecas prvih 15ak dana je opet posebna prica, odjednom pocinjes raditi 10-11 sati dnevno, noge te bole za ne povjerovati, a i kad imas sat ili dva u toku dana za odmor tu su kojekakvi treninzi, kursevi, orijentejsni i ko zna kakve sve gluposti. Sasvim normalna pojava je da ljudi kljucaju (spavaju) tokom tih seansi jer je jednostavno nemoguce ostati budan i slusati sve te sastanke a biti umoran kao nikad. (usput za ljude koji su ovisnici o kafi-kafa im je propast. Ponesite nes kafe jer sve ono sto možete popiti tamo je kao dobar čaj od brezove metle. hahahahha ovo je sala za metlu naravno, ali za kafu ne.)

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompanija mi nije pomogla ni u jednom segmentu price od prvog do poslednjeg dana, i da nije bilo nasih ljudi (srbijanaca, bosanaca, hrvata) bilo bi jako jako tesko

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Ne apsolutno, dosao sam na brod u 11, procedura prijave, potpisivanja ugovora, nalazenja kabine u onom lavirintu je trajala do 2. U 5 sam bio u staff mesu na radnom mjestu.
Opet kazem ovo je moj primjer, imao sam srece sto je supruga tad vec bila mjesec dana na brodu (kao hostesa) kao staff pa je vec tad upoznala sve bitne ljude za moj pocetak, koji i pored toga nisu bili od neke narocite pomoci, jer svako se brine za sebe, ali je sreca sto stvarno imas pravo da pitas i nekako su svi duzni da ti adekvatno i odgovore na pitanje. Pored toga niko mi zvanicno nije docarao situaciju, nacin rada i sl. ali sam po skoli konobar tako da sam bio kao riba u vodi vec prvu vece. Treci dan sam od jedne ekipe sefova (obezbjedjenja, kuhinje, av staffa i pursera) dobio jako lijepe i nadasve korisne za moral pohvale.

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nisam imao apsolutno nikakvih problema sa prostorom, cak po meni sem kabine, sve ostalo je dovoljno veliko i poprilicno udaljeno s obzirom na kolicinu slobodnog vremena koje smo imali.
A kabina kao kabina je ok, jer i onako u nju samo dodjes prespavas umijes se i gulis napolje bilo da radis ili si slobodan pa ides napolje

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Nisam, i to je ujedno bio i najjaci razlog zbog koga sam sa Carnivala presao na Celebrity, na kojem je za istu poziciju plata duplo veca

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Kako sam vec napisao, platom nisam bio zadovoljan a shodno mojoj skoli i iskustvu u poslu te veoma dobrim engleskim jezikom, moj plan i cilj je bila promocija, znaci sto prije preci prvu stepenicu od asst waitera do team waitera, i raditi za duple pare. Medjutim, kompanija je donijela neke odluke koje se ticu kvaliteta usluge na kruzerima, koje su same po sebi stopirale unapredjenja bar kod moje pozicije na sto je najgore neodredjeno vrijeme.
To je ujedno i drugi razlog zasto sam napustio Carnival.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Drustveni zivot na brodu je fenomenalan, pun si drugara, puno djevojaka, pun para a cuga jeftina, zurke svakih malo malo, samo je malo vremena. Iskreno ja sam svoje slobodno vrijeme radije provodio u kabini sa svojom ljepsom polovinom, uz casicu vina ili sampanjca, muziku i dr. To je jedna od najvecih prednosti na brodu, imati osobu za sebe sa kojom ces provoditi vrijeme i uzivati u privilegijama koje imas kao crew member na brodu ili u portu.

  • Opišite tip ljudi koji su sa vama radili na brodu.
Fenomenalno. Upoznati toliko ljudi, kultura, obicaja, psovki na stranom jeziku hahahahaha, probati razlicite hrane i njihov odnos prema svemu je jednostavno life time expirience.
Filipinci i Indonezani su me odusevili, drugovi su, vrijedni su, slozni su, jednom rjecju za pohvalu dok recimo o nekim drugima tj. indijcima donosim sasvim suprotne dojmove i utiske.
Oni su (naravno cast izuzecima kojih je jako malo) jako podli, karijeristi koji su spremni na svakakve podvale, hinjaci podlaci fuj.

  • Kako biste opisali putnike?
He he, putnici su moji gosti, ima ih manje i vise zahtjevnih, ali gosti na odmoru i ljudi koji me placaju i za njih nemam mnogo prituzbi ili komentara.

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Da naravno, za 8 mjeseci imas vremena da sve destinacije obidjes, upoznas, uslikas, snimis, kupis suvenire ili koju krpicu, toliko da ti u drugom djelu ugovora postane dosadno odlaziti na neka manje interesantna mjesta.
I ponekad je dovoljno samo izaci kupiti sladoled i vratiti se na brod jer si sve vidio vec jako mnogo puta

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Mexiko je nezamjenjiv. Zemlja sa nevjerovatno opustenim i ljubaznim ljudima, zemlja izmisljena za shopping i provod, a Half Moon Cay je mjesto koje necu zaboraviti dok sam ziv, taj dio cu ostaviti za sebe, i sad u mislima uzivam u tom ostrvu i toj plazi. (oni koji su bili znaju o cemu pricam)

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Kratko i jasno-otidji, zaradi novac i vidi mjesta koje nebi vidio da se bavis bilo kojim poslom koji postoji u sredini u kojoj zivis, upoznaj i pusti ljude da te upoznaju, dozivi u mladosti da imas za price u starosti

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Ledja uz zid, zidovi imaju usi i oci, ne svadjaj se, ne raspravljaj, ukratko budi neko drugi, ostavi nas mentalitet kuci, sve ostalo ces vidjeti usput

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Vecinu sam vec rekao, nagovaram ljude iz svoje okoline jer ima mnogo vise prednosti od mana raditi i biti dio tako jedne velike industrije, bili oni zainteresovani ili ne.
A zainteresovani samo naprijed cim ovo sve citate na pravom ste mjestu i na pravom putu

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Dobro slusajte agenta, ne aplicirajte dok ne budete sigurni u svoj engleski, budite puni samopouzdanja i istrajte u namjeri da odete.
Ako popustite u putu do intervjua ili ugovora a procitali ste moj post, znajte da niste osoba za ovaj posao. Ovo je mjesto samo za one sa celicnom voljom i zivcima, one koji ne odustaju tako lako.

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Na brodu cete svi pronaci ponesto za sebe, nauciti i sto niste sanjali da cete imati priliku, upoznati neocekivano, piti, voliti, doziviti snove, ali jako jako bitno nas karakter, nase navike da psujemo, galamimo, krilamo rukama, gestikuliramo tamo nisu dobrodosle. Ostavite to kuci i uspjeh vam je ne upitan vec zagarantovan
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

peanutz

  • Guest
Re: kasper11, Asst. Waiter, Celebrity
« Reply #1 on: 03/February/2011 »
Bravo za post tako i ja vidim celu ovu pricu sa kruzerima.
A reci mi da li si sa suprugom i sada na Celebrity-ju ili vas nece poslati zajedno? Posto stalno dobijam oprecne informacije o tome pa ne znam u sta da verujem.
 Pozz!

Offline kasper11

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: kasper11, Asst. Waiter, Celebrity
« Reply #2 on: 03/February/2011 »
Bravo za post tako i ja vidim celu ovu pricu sa kruzerima.
A reci mi da li si sa suprugom i sada na Celebrity-ju ili vas nece poslati zajedno? Posto stalno dobijam oprecne informacije o tome pa ne znam u sta da verujem.
 Pozz!
Ma trebao sam da budem na brodu pre nje mnogo,ali je ona kad sam ja dobio posao na Celebrityu,uspjela doci sa Carnivala,zavrsiti kurs za sommeliera,dobiti posao na intervjuu u zg,i na kraju otici pre mene u decembru a ja jos cekam ukrcaj tj. ugovor a niko mi nista ne zna reci,odgadjali su me vec par puta.U oktobru ces ici,pa u novembru.pred bozic katolicki,pa onda novu godinu,karj januara,a sad zadnje je mozda u martu ali ono neznaju sigurno.aA generalno mogu da izdejstvuju da se ode na isti brod,pogotovo ako si u braku sa drugim uposlenikom

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Re: kasper11, Asst. Waiter, Celebrity
« Reply #3 on: 03/February/2011 »
U Vašem postu pročitala sam da je Vaša supruga otišla prije Vas na brod ( Carnival ). Zanima me da li ste odmah na početku bili zajedno na istom brodu, i ako jeste kako ste završili na istom brodu? Da li ste pitali agenta da vas pokuša staviti na isti brod, da li ste tražili od kompanije da vas stavi zajedno? Da li ste imali problema da budete zajedno budući da niste zajedno krenuli na brod? Kako ste išli na odmor?

Hvala

Offline kasper11

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: kasper11, Asst. Waiter, Celebrity
« Reply #4 on: 03/February/2011 »
U Vašem postu pročitala sam da je Vaša supruga otišla prije Vas na brod ( Carnival ). Zanima me da li ste odmah na početku bili zajedno na istom brodu, i ako jeste kako ste završili na istom brodu? Da li ste pitali agenta da vas pokuša staviti na isti brod, da li ste tražili od kompanije da vas stavi zajedno? Da li ste imali problema da budete zajedno budući da niste zajedno krenuli na brod? Kako ste išli na odmor?

Hvala
Marijana,jos pre intervjua smo popricali sa Sinisom i dogovorili sve,oko odlaska na brod.i sve je bilo onako kako smo dogovorili.Ona je otisla prije da bi ja znao nakom je brodu(zna se desiti da te u npr.majamiju razdvoje bez obzira da li si sama ili si sa muzem ili vec sa kim)posto je ona staff i ima prioritet i ja idem za njom.nakon mjesec dana sam ja dobio ugovor za isti brod Destiny.kad sam dosao,podnijeli smo zahtjev za zajednicku kabinu,cekali i nakon nekih 20ak dana je dobili.na odmor smo otisli zajedno jer smo zamolili da nam daju isti sign off date

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Re: kasper11, Asst. Waiter, Celebrity
« Reply #5 on: 03/February/2011 »
Po ovome što ste napisali mogu zaključiti da agent može utjecati na to da budete skupa ( osim ako tamo netko vas ne razdvoji ). A da kompaniju možete pitati da vas pošalju zajedno na odmor. I tu imam jedno pitanje. Jel postoji neki minimum odrađenih mjeseci, pa da te pošalju zajedno na odmor? I još jedno, da li znate da li je netko dobio godišnji radi vjenčanja ( naravno svog )? Hvala

Offline kasper11

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: kasper11, Asst. Waiter, Celebrity
« Reply #6 on: 06/February/2011 »
Po ovome što ste napisali mogu zaključiti da agent može utjecati na to da budete skupa ( osim ako tamo netko vas ne razdvoji ). A da kompaniju možete pitati da vas pošalju zajedno na odmor. I tu imam jedno pitanje. Jel postoji neki minimum odrađenih mjeseci, pa da te pošalju zajedno na odmor? I još jedno, da li znate da li je netko dobio godišnji radi vjenčanja ( naravno svog )? Hvala

Da Marijana,agent moze da ti sredi da odete na isti brod,a ja mislim da je 6 mjeseci minimum za ugovor da odradite pa da idete na odmor.Sto se tice vjencanja,naravno da bi vas kompanija pustila na vjencanje samo sto mislim da ako imate unaprijed zakazan termin i on je negdje na sred ugovora,da bi takodje trebali traziti savjet agenta.U svakom slucaju agent ti je osoba koja mnogo vise zna i moze da uradi od nas samih

Offline banex23

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 81
    • View Profile
Re: kasper11, Asst. Waiter, Celebrity
« Reply #7 on: 09/February/2011 »
I kolika je to dupla plata zato sto sam u vise navrata izlazio u portove sa nasima bas sa Celebrity/ja i svi pricaju da je sve manje vise isto.BDW promocije na Carnivalu su odblokirane pre tri meseca.?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: kasper11, Asst. Waiter, Celebrity
« Reply #8 on: 09/February/2011 »
banex23, nisi u toku, doticni je baniran
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)