Author Topic: marijamaci, Youth Counselor, Princess Cruises  (Read 4724 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: marijamaci
Država: Srbija
Spol: ženski
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Youth Counselor



  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Znala sam preko više poznanika, ali sam tek preko interneta saznala za sve poslove koji postoje   

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Život u Srbiji (hahaha): nemanje stalnog posla, život u zajednici s roditeljima, nemanje novca. A ono što sam shvatila na brodu je da su mnogi ljudi tamo završili upravo bežeći od raznoraznih situacija kod kuće.

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko Safe Cruise i to zato što je u momentu kada sam ja krenula u celu priču (raspitivanje o poslu i prijava) imala oglas!

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Princess Cruises i Youth Staff/Youth Counselor – kompanija je u vezi sa pređašnjim odgovorom, a što se pozicije tiče, ja sam po struci profesor muzike, imam dugogodišnje iskustvo u radu s decom.
Nije mi bio prioritet da zgrnem brdo love, već da pored zarađivanja imam dobar kvalitet života.

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Glavni intervju sa Sorbijem je trajao možda 10ak minuta, možda preko, više sa njegovim asistentom, pitali su me u detelje u vezi sa svakim poslom navedenim u biografiji, ipak vrlo jednostavan intervju.
Nedelju dana sam čekala na odgovor jer, kako su mi u agenciji objasnili, za staff pozicije centrala kompanije mora da odobri.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
U ovom trenutku ne mogu se tacno setiti, pretpostavljam kao i svima koji su otisli preko SC, plus obuka za prvu pomoć, nekih 4000 dinara (40ak eura tada mislim), ali tu cene variraju.
I s obzirom na to da sam iz Bg-a nikakvi dodatni troškovi puta.

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Ne mogu da kažem da sam imala osećaj odlaska u nepoznato, ipak sam iščitala ceo forum (bravo Šefe, hehe), pa sam prosto spakovala sve što sam mislila da mi je potrebno od odeće i kozmetike za prvo vreme.
Ne mnogo keša, a to je, sad bih rekla izuzetno važno, naročito ako se ukrcavate 30. u mesecu, pa vam prva plata stiže nakon više od mesec dana. Naravno, uvek možete pozajmiti od kolega :)

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Prilično neobično. Gubila sam se puno, svuda sam kretala dosta ranije, da bih mogla da nađem put. Jednom kad ukapirate kako prostor funkcioniše, bude vam čudno što ste se gubili, jer je jednostavno :)
Čim dođeš, počneš da radiš, nemaš mnogo vremena za razmišljanje.

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Poprilično. Čim stignete, dobijete telefonsku karticu, da se javite svojima. Sve je oranizovano, normalno, prostor za život, prostor za rad.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da, moja šefica (Youth Acivity Manager) i sve koleginice. Praktično se od mene tokom celog prvog kruza očekivalo da pratim sve koleginice, pomažem im i učim posao.

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Bez ikakvih problema. Star Princess na kojem sam bila je veliki brod, staff pozicije imaju deck privilegies, te se možemo kretati svuda.
Pored posla, prioriteti su izlasci napolje, a u slobodno vreme se može spavati :) jesti, mnogo jesti, sedeti u baru i tako dalje...

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Plata je početna 1100 dolara mesečno (ne 1200 kako se reklamira, hehe), što je relativno malo, ali odnos radnog vremena, kvaliteta života i novca je sasvim OK.

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Što se ove pozicije tiče, može se biti promovisan u Teen Activity Coordinator (TAC), a onda u Youth Activity Manager (YAM) i to je to.
Youth Staff pripada Entertainment Departmentu, i YAM je po rangu Assistant Cruise Director.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
OK je. Ispalo je da je Star Princess prilično miran brod, prema rečima iskusnijih moreplovaca. Bez mnogo žurki.
Od svih ljudi koje sam upoznala, neki su zaista posebni i mana brodskog života je sastajanje i rastavljanje...

  • Opišite vrstu ljudi koja je sa vama radila na brodu.
Ima svega... Mnogo ljudi koji su u velikim problemima došli da pronađu sreću u brodskom životu.
Što se tiče moje pozicije, evidentna je razlika u obrazovanju koju imaju oni sa engleskog govornog područja (često nemaju obrazovanje, već samo malo iskustva u radu s decom) i nas ostalih, koji imamo godine iskustva i formalno obrazovanje. Filipinci svuda rulaju :) pa i u ovom departmentu, iako sam ja čula da ih ovde ima manje. U toku mog šestomesečnog ugovora radila sam sa 3 Filipinke, 2 Kanađanke, 2 Meksikanke, Australijankom i Brazilkom.

  • Kako biste opisali putnike?
Pretežno stariji ljudi. S obzirom da sam dosta vremena provodila na turama sa putnicima, bilo je jako ljubaznih, raspoloženih za razgovor. S druge strane, na kruzevima po Južnoj Americi mnogo Brazilaca koji ne znaju da beknu reč engleskog i znaju da budu jako neprijatni što ga baš vi ne govorite (iako se uprava kompanije pobrinula da bude dosta portugalskog i brazilskog staffa). Južnoamerikanci ne ostavljaju bakšiš :P

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
O da, i te kako! Ovaj posao daje dosta slobodnog vremena u portovima, te ukoliko nije dan kad sam u IPMu mogla sam izaći i obilaziti...
I naravno, već pomenute ture s putnicima su mi bile odličan način da besplatno obiđem neka prelepa mesta, sa vodičem, da se najedem dobre hrane i napijem dobrog pića :D

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Ne baš. Tokom ugovora sam bila na Baltiku, Mediteranu i Južnoj Americi, ne preveliki broj puta u istim mestima, tako da nisam mogla steći omiljeno...

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Mogućnost putovanja, videla sam mesta koja nikad ne bih i verovatno više ni neću videti (Južni pol na primer!!!)!!!! Zarada, učenje nečeg novog, sticanje neprocenjivog životnog iskustva

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Za mene jedino što mi je nedostajao dečko! U tom smislu, ako imate ozbiljnu vezu i želite da se vaša veza razvija i dalje, potrošićete mnooogo novca na internet.
Inače, ne postoji loša strana – čak i kad je teško, nije to robija na koju vas je neko poslao, već vam plaćaju! Uvek treba izdržati!

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Da, ma odmah! Trenutno pokušavam da smislim nešto za svoju sestru, a samo pristojnost me sprečava da nagovaram sve ljude! Dakle svako ko nema neki posao, nema stalnog partnera, treba da ode!

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Gledajte da nađete staff poziciju (entertainment, shop, photo/video, spa...) ukoliko želite lep život. Ako želite novce, na duže staze, onda dining room!

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Pročitajte forum, mnogo pomaže. A opet ljudski bezobrazluk je nešto na šta te niko ne može pripremiti, mene svaki put iznenadi!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Anccica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: marijamaci, Youth Counselor, Princess Cruises
« Reply #1 on: 13/March/2011 »
Odlicno receno moja draga Maro ,pozdrav od Ane sa Stara!!!   :uzdravlje:

Offline vale

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: marijamaci, Youth Counselor, Princess Cruises
« Reply #2 on: 10/June/2011 »

Zravo,
Svidja mi se tvoj upitnik. Imam par pitanja, ako mozes mi odgovoriti...
Pisala si ovo,
"Gledajte da nađete staff poziciju (entertainment, shop, photo/video, spa...) ukoliko želite lep život."
Da li je tvoja pozicija bila "stuff"? Sta radi jedan Youth Counselor tamo?

Imam jedna drugarica sad na Carnival Cruise Line, al do sada nista nisam mogla saznati od nje, jer naravno nema bas puno vremena da mi pise...
Zato citam sve sto nadjem ovde na ovaj forum. Ja sam vaspitacica, i u ovom poslu bi se snalazila najvise, barem sad ovako mislim, jer imam malo iskustvo.
Ima velika razlika (u rad sa decom) na Carnival i Princess cruzere? Ili to vec ne znas...
Poz.
Pozdrav!