Author Topic: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno  (Read 17871 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Milanbb8

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Ljudi jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno,tako mi javio drugar danas,koji je na brodu,ajde 12 sati nije problem,ali 15 je mnogo,naravno ako se radi toliko.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #1 on: 02/March/2011 »
Da li su mu rekli oni koji su ga poslali na brod da će raditi 15 sati dnevno?

1. Ako jesu, onda on nije normalan jer takav tempo gdje nema odmora niti vikendom će mu brzo donijeti neku bolest.
2. Ako nisu, neka da otkaz, ide kući i tuži ih Upravi Vodovoda
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Milanbb8

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #2 on: 02/March/2011 »
Pa nisu mu rekli  -()- ,ali njemu nesmeta,pije skoro svako vece,a i preteruje verovatno,gde 15 sati,12 je valjda maksimala,uglavnom.

Offline pobunjeni

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 78
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #3 on: 02/March/2011 »
Kada potpisujes ugovor obavezujes se na to da radis 13h dnevno, u praksi je to 11-12 ali desi se nekad (Uglavnom par dana pred usph) da radis 15-16-17 sati, ali to je voma retko, i uglavnom ti posle to kompenzuju kroz time off.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #4 on: 02/March/2011 »
Kada potpisujes ugovor obavezujes se na to da radis 13h dnevno

Jel imaš ovo napismeno? Imaš takav ugovor?

Evo šta piše kod mene:
No hours shall be authorized or worked by crewmembers under any circumstances in excess of 13 hours per day multiplied by the number of days worked each month.

Znači, ni u kojem slučaju ne više od 13, a donja granica uopće nije definirana.

Izvor: Ugovor o radu

P.S.
Ako netko dozvoljava da ga gaze 15 sati dnevno, usprkos ugovoru koji ima u džepu, to je njegova stvar.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pobunjeni

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 78
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #5 on: 02/March/2011 »
Evo sta sam ja konkretno potpisao, cak i ako se u general terms and conditions of employment ne precizira koliko sati ces raditi, samo koju normu ne sme poslodavac da predje. U skracenoj verziji koja se potpisuje izmedju ostalog stoji i ovo



Znaci ti ne smes raditi duze od 390h mesecno, sto u principu moze da se tumaci da jedan dan mozes raditi 17h a drugi 9h i opet poslodavac ne prelazi 390h.

Cesto se supervizori sluze ovim kako bi naterali nekog da radi "over time".

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #6 on: 02/March/2011 »
Mislim da su takvi kriterijumi da se radi po 12 ili vise sati pretjerani i to previse...Ne znam na osnovu kojih kriterijuma su poslodavci odlucili tako.


13 sati + 8 sati spavanja = 21 to jeste ostane osobi 3 sata odmora u kojem moze uzivati.Da radis na stanici u svemiru opet treba covjek imati barem minimalno 5 sati odmora da uziva...

Ne trebas imati doktorat iz sociologije i psihologije da zakljucis da pretjeruju jer im se moze i da takav rezim rada nije pozeljan za covjeka,i da ocito gledaju na radnike kao robote  ::yes::
\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #7 on: 02/March/2011 »
Da li si zapisivao svaki dan broj odrađenih sati na službeni formular ILO-a? (International Labor Organisation)

Dok sam ja bio na Princessu, taj dokument je svaki dan poslije zadnje smjene popunjavao svaki radnik, i morao se nalaziti u kancelariji kod šefa.
Prema ILO, ne smiješ u toku 24 sata raditi više od 14 sati, tj. unutar svakih 24 sata moraš imati barem 10 sati odmora, od kojih jedan odmor mora biti bar 6 sati u komadu.

Ako tvoj supervisor namjerno prekrši to pravilo, odnesi ILO sheet advokatu u Miamiju, i dobićeš u sudskoj tužbi protiv kompanije $1.000.000
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pobunjeni

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 78
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #8 on: 03/March/2011 »
Jos uvek postoji ILO, duzan si da vodis evidenciju o satima provedenim na poslu. Ne smes raditi duze od 5h bez pauze od 30min. itd Ali evo o cemu se radi, cak i kada radis duze od 13h-14h-15h i to stavis u ILO, niko od supervisora nece da potpise takav ILO jer znaju da ako potpisu ih ceka otkaz. Tako da uglavnom daju extra time off ako ostanes duze.

Najveci krivac za to je menadzment, koji ne ume da organizuje ljude na pravi nacin, nisu svi takvi ali velika vecina jeste.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #9 on: 03/March/2011 »
Svakih nekoliko mjeseci na sve brodove dolaze predstavnici jedne nezavisne američke kompanije, koji nasumično biraju posadu, i razgovaraju sa njima 1na1.
Oni rezultate svojih nalaza predaju američkom sudu, a ako imaš dokaz na sudu da je menadžment nesposoban ili krši pravila ILO-a, možeš oštetiti kompaniju za veelike pare.

Ovaj sistem koji si naveo je nezakonit i na DCL-u je još teže izvediv. Tamo se radnik prije i poslije smjene registrira skeniranjem otiska kažiprsta i ukucavanjem broja.
Nitko na brodu ne može sakriti prekovremeni rad jer administrator programa sjedi u Miamiju.
Ja sam kao supervisor nekoliko puta bio na pranju mozga pred cijelim F&B menadžmentom zbog toga što je netko ostao na poslu pola sata duže, i znam sve o tome.
DCL ima jako dobru pravnu službu, i kada se desi nepravilnost u programu, administrator programa smjesta zove kapetana, a kad kapetan dobije po repu, dobiju svi.



Mislim da većina prigovora na broj radnih sati i obim posla proizlazi iz toga da mornari nemaju osjećaj odmora. Na odmor od posla možeš otići na svega par mjesta, i svakome si dostupan.
Kad se akumulira stres usljed ovako intenzivnog posla gdje si konstantno okružen ljudima, čovjek ima osjećaj da radi ne 17 nego 22 sata na dan.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Dario Zg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #10 on: 03/March/2011 »
smjena je 12 sati od toga je 2 sata odmora u pocetku... nekad 2 puta po sat nekad 2 sata odjednom ,nekad je to smjena 3 puta po s,4 sata i sve  ovisi di radis i sta radis...ima i dana kad radis 7,8 sati...malo ih je ali ih ima...radio sam ja i par puta 16-17 sati da pokrijem kolege koji su se ubili od alkohola pa da ne nadrapaju i sl...ima svega...ali ima i vremena...nemojte da vam to bude presudan faktor...radite i doma po 18h kad su neke inventure itd...
Očekivati od svijeta pošten odnos prema tebi jer si pošten, jest kao očekivati kako te bik neće napasti jer si vegetarijanac

Offline pobunjeni

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 78
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #11 on: 03/March/2011 »
Princess bi do kraja godine trebao da implementira isti sistem, a pred bilo koju inspekciju menadzment "pegla" ILO tako da sve izgleda ok. ja licno nisam dosao u takvu situaciju, ali znam ljude koji su radili i po 17h, znam da su slali neka pisma u main office ali na kraju nije nista ispalo od toga samo je maitre`d bio pissed.

Ja znam za jednog bugarina koji je tuzio kompaniju u Londonu zbog nekih drugih stvari, i dobio odstetu od 70.000e. Uglavnom ljudi lako odustaju od toga retko ko ide do kraja.

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #12 on: 03/March/2011 »
Slazem se pobunjeni,vjerovatno je to i jedan od razloga zasto ljudi (bar veliki broj) ne planiraju ostati na brodu na duge staze.


Ljudima koji rade takvim tempom mjesecima svaka cast..Da je zamorno zamorno je  :nono:
\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Offline pobunjeni

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 78
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #13 on: 03/March/2011 »
To je jedna od najvecih mana ovog posla, sto se ljudi brzo trose, najvise kicma i noge stradaju, zato i nije ovaj posao za svakog, na duze staze naravno. Svako moze da proba, ali retko ko se odlucuje na karijeru.

Offline xaddr

  • Registered
  • *
  • Posts: 39
    • View Profile
Re: jeli moguce da se radi 12 - 15 sati dnevno
« Reply #14 on: 15/March/2011 »
ima povremeno takvih dana da se radi vise od 12 sati.
Dinning room cesto radi toliko. Ali nije pravilo i u prosjeku vecina ljudi radi oko 10 sati. Naravno, ovisi i o tvojem rasporedu, duznostima, brodu na kojem si. Jedan tjedan mozda ces raditi u prosjeku 12 sati na dan, sljedeci manje od 9.
Ima neka anketa u sekciji s veteranima koliko u prosjeku rade. To su ti najsigurniji podaci.