Author Topic: chova, Assistant Buffet Steward, Princess Cruises  (Read 2591 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: chova
Država: Srbija
Spol: muški
Kompanija: Princess
Pozicija: ABFST


  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Čuo sam od prijatelja koji su već radili po brodovima a kasnije sam putem ovog foruma proširio svoje znanje o poslu na kruzerima.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Putovanje, zarada, sticanje novog iskustva, razbijanje monotonije koju sam imao u životu.

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Agencija Kouzun, dosta prijatelja je otišlo preko te agencije i to mi je ulilo poverenje da nisu prevaranti.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za kompaniju Princess i poziciju ABFST, jer sam sa njom najlakše mogao da upadnem na brod da radim i najbrže se išlo.

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Vreme trajanja interview je bilo vrlo kratko, max 10 min. saznao sam odmah.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Troškovi su bili oko 650 evra.

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Sa sobom sam poneo svega par majica, jedne farmerke, šorc, papuče, patike, cipele, nekoliko pantalona i košulja koje su mi trebale kao uniforma, donji veš (ponesite što više donjeg veša), čarape i naravno kozmetika za ličnu higijenu.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Uffff, zbunjeno skroz, tek nakon nedelju dana sam bez greške našao svoju kabinu u tom lavirintu. Naravno tu je bilo dosta naših ljudi pa sam se zahvaljujući njima brže snalazio i uklopio u ceo taj sistem.

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Pa na ovoh ne bih znao da odgovorim, tu sam bio prepušten sam na sebe da se uklopim u okruženje, bilo mi je sve objašnjeno kako i šta da radim i to je to.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da naravno su mi pomogli kolege koji su stigli pre mene, i naravno opet da spomenem naši ljudi kojih je baš bilo u velikom broju.

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Fino sam se snašao, nije mi ništa smetalo, pa cak i krevet je bio taman obzirom da sam skoro 2m visine

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Mogu reći da jesam, čak sam i više dobio nego što su nam u agenciji rekli da će nam plata biti toliko i toliko, ali najviše zavisi od broda na koji upadnete, ja sam imao tu sreću da sam imao brod sa dobrom zaradom.

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Da, postoji, ako se pokažeš da hoćeš i da se trudiš u poslu promociju ćeš dobiti, konkretno na mom brodu su baš letele promocije a evo i ja da se pohvalim da sam dobio promociju.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Stekao sam dosta prijatelja, druženja su bila u crew baru skoro svako veče, naravno druženje po kabinama….jedno lepo životno iskustvo

  • Opišite vrstu ljudi koja je sa vama radila na brodu.
Uglavnom su bili ljudi sa prostora, Srbije, EX Jugoslavije, Ukraina, Mexico, Peru, Indonezija, Indija i naravno Filipini

  • Kako biste opisali putnike?
Putnici su uglavnom bili starije generacije da ne kažem babe i dede, jedu i piju u velikim količinama i naravno stalno se nešto žale i kukaju.

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Naravno da sam imao vremena i uvek kada sam imao veliku pauzu to sam koristio za obilazak ali da napomenem da sam to sve u jurnjavi obilazio jer se nema baš puno slobodnog vremena.
Morate da shvatite da vi niste putnik i niste došli na godišnji odmor da odmarate i uživate nego da radite.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Recimo Grand Turk na Karibima, plaža mi je bila na 5min od broda i uvek mi je prijalo brčkanje u vodi i kuliranje na plaži.

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Dobra zarada, sticanje novih prijatelja, putovanje i obilazak nekih destinacija koje sam samo na TV gledao, usavrsavanje stranog jezika, upoznavanje sa drugim običajima i kulturama od drugih naroda.
Veliko životno iskustvo koje ćete pamtiti ceo život.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Udaljenost od svojih najdrazih prijatelja i familije, puno rada i malo slobodnog vremena(ovo sve zavisi u kojem ste departmentu i šta radite, za restoran važi da je jedan od najtežih poslova za rad)

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Preporučio bih naravno ali da pokuša na što jaču poziciju da aplicira, konkretno bežite od restorana, mnogo je zeznuto za rad ali vremenom se naviknete i ojačate, ali od nečega se mora početi, kao i u mom slučaju što sam počeo u restoranu. Postoji mogućnost vrlo brzog napredovanja a sa time i plata raste, ako se neko odluči za brodski život sledi mu dobra karijera po pitanju finansija.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Savetovao bih da vežbaju što bolje engleski jezik jer od toga im zavisi koju će poziciju da dobiju ima baš velike razlike recimo između crew i staff pozicije, mnogo lakši život imaju staff.
I naravno pre svega dogovorite se sami sa sobom da li ste spremni da ulazite u ovu priču, jer trebate biti psihički jaki.

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Hmmm, mislim da sam sve rekao i objasnio šta ste tražili od mene a to je i sasvim dovoljno od mene…..e da evo mirno more za buduće moreplovce.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)