Author Topic: Aleks of the Seas, Assistant Waiter/ Waiter, RCCL  (Read 3168 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Aleks of the Seas
Država: Srbija
Spol: Muski
Kompanija: RCCL
Pozicija: Assistant Waiter, Waiter



  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Prvo sam citao u novinama kako je puno Suboticana otislo preko EP iz Zagreba. Posle sam cuo da je prijatelj sa kojim sam nekad radio prosao intervju bez nekog posebnog iskustva pa sam odlucio da probam i ja.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Pravo da kazem, sanjao sam o Karibima. Toliko sam to zeleo da je bilo pitanje vremena kad cu naci nacin da stignem tamo. Pa jos kad sam cuo da se moze lepo i zaraditi…

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko Kouzona, predstavnistvo u Nisu. Pomenuti prijatelj je isao preko njih, prosao, i nisam imao razloga da sumnjam.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Agencija mi je predlozila RCCL kao dobru kompaniju, prijavio sam se za ass. waiter jer se moglo dosta zaraditi u restoranu bez obzira na dugo radno vreme. Pa reko’, kad sam vec tamo bolje da se to i isplati.

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je bio telefonski samo, na veliku srecu. Bio sam spreman doduse, ali sam svejedno popio dva piva da razbijem tremu. Saznao sam zvanicno posle 10 dana, mada mi je Milan odmah posle intervjua rekao da je agentica bila zadovoljna.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Sve zajedno oko 1100 evra, (provizija, lekarski, put do Nisa 3x, avio karta, )

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Vrlo skromno. Majice, gace, carape, cipele, patike, debelu jaknu najstariju koju cu da bacim kad sletim na Floridu. Dobio sam kofer i nesto para od drustva “da se nadje”. I naravno peskir, kao svaki pravi autostoper kroz Galaksiju  :D
Sve bi bilo sjajno da mi avio kompanija nije zaturila kofer u odlasku. Tri nedelje sam cekao da mi se vrati. Dotle sam se snalazio kao Robinzon Kruso. Nekad bez gaca i carapa na posao, trening u bazenu - svi u kupacim a ja uniformi u kojoj radim. Kad dodje luka onda trk u megamarket kupuj gace, carape i brijace…

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Dezorijentisano. Koja je koja strana broda, gde je napred a gde nazad? Kabina se redovno izmicala kad je trebalo da se vratim u nju, posle sam nasao neke orijentire pa je bilo ok.

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Da mi je nesto RCCL posebno pomogao i nije, prodali su mi uniformu i automatski blokirali karticu. Vise su mi pomogli ljudi oko mene koji su razumeli kako je prvi put i imali strpljenja.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Clive Johnson sa Jamajke, asistent kao i ja, beskrajno sam mu zahvalan. Plus Lukas iz Poljske, supervisor, momak koji je znao posao bolje od mnogih sa čvarcima na ramenu.

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nisam imao poseban problem sa tim. Malo ti ponekad treba privatnosti a nemas je. Inace posao ili napolje na plazu.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Jesam. Prvi ugovor mi je bio odlican, preko svih ocekivanja. Drugi dosta slabije, skoro 50%

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Ima, ako hoces i imas motiva. Dobio sam je, dobili su je i drugi.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Obzirom da sam imao dosta nasih oko sebe (ex-YU), nije manjkalo za*****ancije, nije manjkalo da se popije, a nije manjkalo ni pomoci. Mada, tamo je svako za sebe.
Svi su nekom svojom mukom stigli tamo i na nju mislili, nisam stekao utisak da mi je tamo neko zaista prijatelj. Bilo je par ljudi koji su mi bili bliski, da ne gresim dusu, ali to je sve.

  • Opišite vrstu ljudi koja je sa vama radila na brodu.
Bile je svih vrsta. I sa svih strana sveta. Najvise je bilo Indijaca i Filipinaca i te dve grupe mi nikako nisu legle. Sa par izuzetaka, uglavnom sebicni, ulizice, galamdzije i kvarni.
Bile je dosta Rumuna i Turaka, od kojih se dalo probrati nekolicina dobrih momaka koji su manje vise stigli u isto vreme kao i ja, pa smo se pomagali.
Mora da se dobro pazi kako se zeza i sali, sa kim mozes a sa kim ne, ocas posla te prijave za neko uznemiravanje ili vredjanje.

  • Kako biste opisali putnike?
Na Karibima je bilo najvise Amera, ako se za*****avas i opusteno sa njima, ako imaju dosta prokletog ice-tea u casi, imas velike sanse za dobar baksis. Bilo je naravno i taloga, ali takvih svuda ima.
U Evropi su mi najgotivniji bili Spanci. Naucio sam par reci spanskog kako se kaze hleb, voda, da se pozdravim, i ako na stolu ima hleba, sira i maslinovog ulja nece da ti zafali na kraju.

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Ako se dobro organizujes, imas vremena za sve. Izlazio sam svuda gde je brod stajao, dosta su se rute ponavljale pa ako propustis imas priliku za sledeci put.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Kozumel u Meksiku, gde je more najplavlje na svetu ( ko ne veruje neka se sam uveri na Google Earth).
Majami, drugi grad na Svetu za mene posle Novog Sada.
I za kraj Kajmanska ostrva, plaza sa najbeljim peskom, sitnim kao brasno, grad u boji, ciste ulice, opustena atmnosfera. Nekako su mi ostala u najlepsem secanju.

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Najbolja je strana sto moze da se zaradi novac, sto je danas postalo tesko. Dobra strana jos i to sto se mogu videti mesta koja drugi vide samo na tv-u.
U roku od tri nedelje sam plivao sa delfinima u Meksiku i jahao kamilu pod Piramidama i krivio se pod kulom u Pizi.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Meni je najteze bilo duzina ugovora. Sedam meseci ma brodu, dva kuci prolete, pa ponovo sedam na brodu. Drugi ugovor mi je bio najgori. Otisao sam u decembru, i negde u junu sam pomislio – j***te, dosao sam jos prosle godine, od ove je proslo 6 meseci a meni je ostalo jos mesec dana do kraja… Ajao.
Do ludila me je dovodilo sto smo dva puta u kruzu imali vezbe uzbune, gde izgubim sati po vremena dragocenih stojeci na nekim stepenicama, zbog toga sto kapetan i sejfti dizu lovu od toga. Zatim usrani time-sheet… Ma, daleko cu otici ako se ne zaustavim ovde.

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Preporucio bih. Zaradice novac, videce neke druge krajeve, mozda ce im se otvoriti neke prilike ili ce videti sta su im prioriteti u zivotu i na kraju odluciti kako da zive.
Kad sam ja isao na brod, svi su bili skepticni i sumnjicavi. Razuverio sam ih. Tako cete i Vi.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Mene je vodila jedna poslovica. Strpljiv – spasen. Iz pocetka ce biti tesko odvici se od svega, navici na brod.
Isto tako ce biti kad se budete odvikavali od njega  :D

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Ponesite rucni prtljag sa sobom u slucaju da vam izgube kofer!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)