Author Topic: pcmac, Buffet Steward, Princess Cruises  (Read 3459 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
pcmac, Buffet Steward, Princess Cruises
« on: 12/April/2011 »
Korisničko ime: pcmac
Država: Srbija
Spol: Muški
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Buffet Steward


  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Ukucao u google-u “posao na brodu”, izbacilo gomilu strana, kliknuo na ovaj forum i eto ga.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Jako velike finansijske nevolje kod kuce, taj dan kad sam trazio po netu o poslovima na brodu nisam znao sta da radim od dugova u porodici.

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko Safe Cruise Agencije. Prijavio sam se preko nje zato sto je tada bio objavljen konkurs za Princess Cruises

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Za Princess Cruises, pozicija Buffet Steward. Zbog neznanja koliko znam engleski, jer ga nisam pricao poslednjih 10 godina, prvo sam se prijavio za acat-a, pa kad sam otisao u agenciju Djordje mi rekao da malo poboljsam engleski i mogu se prijaviti za ass.buffet steward-a, ali sam se na dan preliminarnog intervjua ipak odlucio za poziciju buffet steward i prosao.

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Zavrsni intervju kod Sorbija (Luka me je ispitivao) je trajao nekih 5 minuta. Odmah sam saznao da sam prosao.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Agencija, viza, lekarski, testovi na treninzima, sve zajedno oko 650 evra. Pre polaska na brod sam morao kupiti obucu, garderobu, kozmetiku, zajedno sa onih 650 evra sve ukupno me je izaslo oko 1000 evra.

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Pripremio sam se citajuci forum i konsultujuci se sa ljudima iz agencije. Nisam poneo puno stvari. Osnovnu kozmetiku, osnovnu garderobu, dosta donjeg vesa i carapa, kosulje, pantalone, sve sto su nam na treninzima rekli da moramo poneti, laptop i fen naravno

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Uh. Jako tesko. Nista slicno kod nas nema kao zivot na brodu. Ni studentski domovi, ni zivot kao podstanar. To je jedno sasvim drugacije okruzenje, zivot u zatvorenom, rad non stop, i za mene najteza stvar, odvojenost od devojke. Za samo privikavanje na zivot na brodu bilo mi je potrebno desetak dana.

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Nimalo!!! Samo ti pokazu jednom-dvaput sta treba da radis i ti se snalazi. Pokazu ti gde ti je kabina a ti se posle sam snalazi po lavirintu (brodu).

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Jeste, moj cimer sa kojim sam zajedno i radio u bell box-u, i to obojica nocnu, pa smo bukvalno zajedno bili svo vreme. A imao sam veliku srecu sto je bio Srbin.

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
U prvih desetak dana dok se nisam privikao na sam brod jako tesko, posle je bilo ok.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Ne!!!!!!! Dok smo bili u Evropi bilo je koliko toliko ok, ali u Juznoj Americi je plata bila jako losa!!!
Da mi nije bilo baksisa bilo bi jako lose.

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Postoji, i to jako velika verovatnoca za promociju ako se pokazes kao dobar radnik. Najbitnije je da cutis i radis sta ti kazu. Na kraju ugovora ti je onda zagarantovana promocija.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Nista posebno. A sto se mene tice, nisam previse vremena ni provodio u crew baru posto sam na brod otisao da radim i pomognem porodici.
A ako ostanem u crew baru do 2-3 ujutru, a ustajanje u 5-6 i rad ceo dan, to ne ide jedno sa drugim.

  • Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Radio sam ceo ugovor u bell box-u (room service). Prva tri meseca sam bio nocna smena. Šef mi je bio portugalac, legenda od coveka, 20 godina je na brodu. Ostale kolege su bile jedan srbin (cimer) i dvoje ukrajinaca. Cimer je extra lik, sve zivo mi je pokazao, i stalno mi je pomagao kad mi nesto nije bilo jasno. Ukrajinci ko ukrajinci, toplo-hladno, kad im je po volji ok su, ali cim im nesto ne odgovara boze sacuvaj su prema vama. U dnevnoj smeni nas je bilo 15-ak. Sefica rumunka, pravi k****n!!! Kolege: u pocetku 6 srba i makedonaca, neki su ok a neki odvratni, samo sa dvojicom sam mogao normalno pricati, na kraju, zadnji moj kruz sam ostao sam iz ex-yu. Onda gomila ukrajinaca,vec sam ih opisao. Peruanka, urugvajci, par filipinaca, svi odvratni. I to je to...

  • Kako biste opisali putnike?
Ima ih bas svakakvih. Ja sam konkretno od stalnih gostiju ouglavnom imao engleze i amerikance. Svi su govorili da su im gosti nikakvi i cicije, ali ja sam prezadovoljan mojim gostima (cast izuzecima), a narocito sa englezima, pogotovo na kraju kruza kad ostavljaju jako dobar baksis

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Naravno, ali to je na sat-dva, ponekad kad imam day off na vise sati. Koristio sam svaku priliku da sidjem sa broda, najvise da se opustim.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
1.   Rodos
2.   Krf
3.   Katakolon
4.   Ushuaia (najjuzniji grad na svetu - Argentina)

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Pare koje zaradim na brodu i koje mi cisto ostanu ne mogu u Srbiji u ovakvoj situaciji nikada zaraditi. Na brodu su smestaj i hrana besplatni, a ukoliko pazis kako trosis mozes dosta doneti kuci.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Rad po ceo dan i sto je najbitnije bez ijednog dana pauze. Nema zivota na brodu. I jako veliki psihicki pritisak.

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Da. Jer se na brodu kao sto sam vec rekao mogu zaraditi jako lepe  pare za nase uslove.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Bitno vam je da znate engleski dobro. Sto bolje znate jezik dobicete bolju poziciju. I psihicki se spremite jako jako dobro pre polaska na brod.

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Nije toliko strasno koliko mozda izgleda na osnovu ovoga sto sam napisao.
Ja sam na brodu uspeo sacuvati moje zivce, (sto je nekada jako tesko) tako sto sam svih 6 meseci postovao onu nasu: “na jedno uvo udje, na drugo izadje”
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)