Author Topic: IT posao, potrebna predznanja  (Read 23448 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dujma85

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
IT posao, potrebna predznanja
« on: 21/April/2011 »
Kako svi "pilaju" Majst0ra ili Šefa vezano za IT, a jos u šefovom potpisu stoji objašnjenje, pa da ne saljem privatne poruke. Ja mislim da bi bilo dobro da ovi koji imaju iskustva sa IT-em napisu koja sve predznanja su potrebna/poželjna za rad. Naprimjer meni je prijatelj koji radu na Royalu kao IT rekao da sve znanje koje obuhvacaju CompTIA A+, CompTIA Network+ dovoljno za pocetak. Svi prijedlozi dobrodošli  :D

Offline Majst0r

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #1 on: 21/April/2011 »
Postavljaj pitanja sve dok ne dobijes odgovor koji zelis. Ali ajde: Tocno. A+ i Network+ su dovoljni za "pocetak" rada.

Odnosno, to je neki minimum znanja koji moras imati, a da bi mogao nesto i raditi/napraviti. Moje osobno misljenje je da ako moras uciti za A+ i Network+ testove onda bolje idi u neku drugu struku. To se mora proci s preko 90% bez ikakvog ucenja.

Kad kompanije regrutiraju iznutra, odnosno, iz Guest Services, Photo i sl. departmenta u IT, nekad je dovoljno samo posjedovanje tih certifikata da dobijes posao u ITu. Koliko je to pametno i kako im ide, necu komentirati. To je politika kompanije.

S druge strane, posao treba prvo dobiti.
Ono sto vam pokusavam docarati je da su sanse da dobijete poziv za intervju na osnovu CVa s minimumom znanja, minimumom iskustva i A+ certifikacijom - astronomski male. Da prođete intervju - jos manje. U CVu mora biti znatno vise od toga, a znanje na intervjuu mora biti vrhunsko. Naravno, vecina kompanija trazi i svojevrsno visoko obrazovanje, donekle srodno s IT strukom.

Nije mi jasno zasto svaki konobar, frizer i automehanicar misli da ako polozi A+ certifikaciju da je sad odjednom IT profesionalac ili da ima neke sanse na trzistu rada. Kao, imam pretplatu na Bug ili Svet Kompjutera, a komsija me uvijek zove da mu promjenim plocu/graficku i instaliram Windows XP - to znaci da imam iskustva u ITu. A tek sto sam nekoliko puta umrezio 100 kompjutera na LAN partyu s 5 switcheva... Pa ko me ne bi zaposlio!

Tu se radi o problemu kad netko nije svjestan vlastitog neznanja i/ili kognitivnoj pristranosti/precjenjivanju vlastitih sposobnosti.

Vrlo je vjerojatno da se radi o Dunning-Kruger efektu i Iluzornoj superiornosti. Evo i liste pa nađite još koji: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cognitive_biases

TL;DR

Sama A+ certifikacija nije dovoljna za dobiti posao.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline dujma85

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #2 on: 21/April/2011 »

Tu se radi o problemu kad netko nije svjestan vlastitog neznanja i/ili kognitivnoj pristranosti/precjenjivanju vlastitih sposobnosti.

Vrlo je vjerojatno da se radi o Dunning-Kruger efektu i Iluzornoj superiornosti. Evo i liste pa nađite još koji: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cognitive_biases

TL;DR

Sama A+ certifikacija nije dovoljna za dobiti posao.
Dolje navedene linkove mozes i sam pogledat i proucit. Ja sam otvorio temu i zamolio nekoga sa iskustvom da da neke odgovore, savjete, upute, gradivo. Ako neces nemoj ni davat neke suvisle komentare pune ironije i superiornosti. Moja baba ako 100 puta namjesti VoIP telefon znat ce 101 zatvorenih ociju, zato to sto radis neki posao nemora znacit da netko drugi u jako kratkom roku ne moze biti jednako dobar pa cak i bolji od tebe u istome. A moje kvalifikacije si dobio u pm.

Offline Majst0r

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #3 on: 21/April/2011 »
Dolje navedene linkove mozes i sam pogledat i proucit. Ja sam otvorio temu i zamolio nekoga sa iskustvom da da neke odgovore, savjete, upute, gradivo. Ako neces nemoj ni davat neke suvisle komentare pune ironije i superiornosti. Moja baba ako 100 puta namjesti VoIP telefon znat ce 101 zatvorenih ociju, zato to sto radis neki posao nemora znacit da netko drugi u jako kratkom roku ne moze biti jednako dobar pa cak i bolji od tebe u istome. A moje kvalifikacije si dobio u pm.

Kako si ti to sve osobno shvatio. Nemam pojma kakve su ti kvalifikacije i sto znas. Post nije namjenjen iskljucivo tebi - da je tako, poslao bih ti pm.
S obzirom da imam 50+ poruka u inboxu vezanih za ovu temu i sa slicnim pitanjima, a odgovorim na 1% - zato sam napisao post.
Mnogi iz inboxa koji nisu dobili nikakav odgovor - dobili su ga ovim postom.

Prihvatit cu tvoj savjet pa suvisle komentare vise necu davati.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline dujma85

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #4 on: 21/April/2011 »
Kako si ti to sve osobno shvatio. Nemam pojma kakve su ti kvalifikacije i sto znas. Post nije namjenjen iskljucivo tebi - da je tako, poslao bih ti pm.
S obzirom da imam 50+ poruka u inboxu vezanih za ovu temu i sa slicnim pitanjima, a odgovorim na 1% - zato sam napisao post.
Mnogi iz inboxa koji nisu dobili nikakav odgovor - dobili su ga ovim postom.

Prihvatit cu tvoj savjet pa suvisle komentare vise necu davati.

suvisle komentare ... - lapus ( oT). Bilo kakav konstruktivan post, komentar, kritika ili bilo sto je uvijek dobro doslo ali ironija NIJE  :tuctuc: i nije lijepo tako se ponasat ma koliko si superiorniji u bilo cemu. Dosta offtopic-a. Nadam se da ce se tema malo obogatiti pravim informacijama.

EDIT:
Da ja sad ne lupam bzvze, tek sam sad procitao ove tvoje(Majst0r) postove za DCL IT...., e to ja hocu ovdje samo malo vise sa tehnicke strane.

Offline Majst0r

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #5 on: 21/April/2011 »
... Dosta offtopic-a. Nadam se da ce se tema malo obogatiti pravim informacijama.
Ne znam zasto mislis da nisam dao "prave" informacije.
Ako su "prave" informacije ono sto ljudi zele cuti, od mene ih nece dobiti.
Davat cu odgovore onako kako ih ja vidim i kako sam ih osobno iskusio. Ne zanimaju me natjecanja u popularnosti.

Kome se ne svidja bilo koji moj odgovor, uvijek moze traziti drugo misljenje.

Da upotpunim malo odgovor na pitanje o konkretnim predznanjima:
Active Directory (i sve vezano za AD/LDAP), DNS, Exchange, Virtualizacija, Cisco IOS, storage rijesenja (tipa SAN), mreze (routing - RIP v1, RIP v2, EIGRP, switchevi - vlanovi, QoS, spanning tree al., trunking; WiFi; SNMP management rijesenja; batch scripting; malo GSMa dobro dodje; iskustvo u kabliranju, patch panelima, media converterima, optickim konektorima, ...)  - sve to u enterprise okruzenjima.
Ako ste s ovim na ti, imate velike sanse da dobijete relativno brzo posao. Naravno, Microsoft, Cisco i CompTIA certifikati pomazu.

I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline dujma85

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #6 on: 21/April/2011 »
Ne znam zasto mislis da nisam dao "prave" informacije.
kako si ti to sve osobno shvatio  :D

u ovoj temi sam trazio ovo sto si napisao u nastavku poruke.

Thank you for sharing.  =""

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #7 on: 22/April/2011 »
Slazem se sa Majst0r.....

Comptia Security+
Comptia Server+
Comptia A+
CCNA
CCNA Security
MCTS Windows Vista – Configuration
MCTS Windows 7 – Configuration
MCTS: Microsoft Office

Ili se strpi pa polozi CCNP  :yeah:

To je moje misljenje.


\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Offline pomagac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 178
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #8 on: 22/April/2011 »
I ja bih da dodam vezano za IT department na Carnivalu ili ti IS ( Information systems) department. Ono sto je potrebno sto traze je A+ ili N+, ako imate neke od ostalih certifikata samo + za vas. Postoji takozvani IS  koledz koji se odrzava na brodu u trajanju od nekoliko nedelja na kome se uce sve stvari vezane za celokupni brodski sistem, dosta programa je specificno za Carnival tako da se to sve uci na koledzu. Koliko sam video njihov posao je uglavnom troubleshooting i reporting, jer postoji 24 support team on land koji sve to preuzima i resava neke vece probleme. Pored toga imaju uobicajne probleme tipa ne radi printer, neko je blokirao svoj password, printanje ship kartica, menjanje tonera itd. Sve ovo zvuca dosta jednostavno i lako ali je najveci problem sto oni promaju po 6 ljudi godisnje po potrebi, i uglavnom se uzimaju ljudi sa kompanije koji su tu na brodu, malo je teze dobiti posao od kuce kao new hire i jos 1 ugovor.

Offline zeenmc

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #9 on: 21/June/2011 »
@Majst0r, imas li veze s Unix serverima, koja je njihova uloga na brodu ?
Ovo sto je majstor naveo su vise nego ozbiljne stvari, bas enterprise okruzenje, doduse drugo se i ne moze ocekivati, jbg ko je blesav i lud, CCNA moze relativno brzo spremiti, das 200evra i izadjes na ispit ;) ja sam 2 puta pocinjao da spremam taj ispit nego stalno nesto izleti, mozda ovo bude postrek da ga skinem s glave vec jednom hhahah, ko nema cisca kuci, imaju emulatori da se skinu s neta, tutoriali za CCNA, pa gruvaj, ima puno teorije, OSI/TCP modeli, rutiranja, kabliranje, nesto malo i matematike, al jbg, ja sam od drugara cuo da u Ciscu, sekretarice moraju imati polozen CCNA, ono da nebi stalno smarali tech support ahahahah :P

za sve administratore :))
http://forum.krstarica.com/showthread.php/22098-Stvarni-posao-sistem-administratora
CCNA R&S, CCNA Security, CCNP Switching

Prodajem 2 Cisco Switcha 2950, 40 evra po komadu, funkcionalni 100%, vezbao sam na njima pripremu ispita za sertifikate

Offline Alexsandar

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #10 on: 21/June/2011 »
Pozdrav kolege...

@zeenmc
Mislim da nisi u pravu ako misliš da se CCNA može brzo spremiti. Ako pogledaš šta nudi recimo CET odnosno ROOTPlanet kao kurs za CCNA, videćeš da kurs obuhvata 80 časova sa profesorom, 80 časova bez profesora - remote na opremi vikendom u toku kursa i 205 časova remote nakon kursa. To je naravno ako hoćeš kvalitetno da se spremiš uz pomoć kursa. Može i solo, uz pomoć CBT Nuggets-a, Cisco Packet Tracer-a i GNS-a. Naravno to je mnogo teži put i duže traje. I sam sam u sličnoj situaciji kao i ti, drugi put se borim sa CCNA ispitom zato što nemam para da uplatim negde obuku i da završim sa tim a kad učiš self-paced tempom obično posle par dana počneš da odlažeš učenje, dan se pretvori u nedelju, nedelja u mesec.... Sa Ciscom nema pogađanja. Čak i stvari iz CCNA ispita moraš jaaaakooo dobro da poznaješ inače ti nema života. Ako pogledaš malo bolje Cisco certifikacija ima samo 4 stepena i to nije slučajno. Bilo kojim putem da kreneš, R&S, Voice, Design, Security, Wireless, CCNA ispit je polazni a ljudi baš njega shvataju olako. Još jedan veliki problem je što se u realnosti, barem u Srbiji, retko možeš zaposliti u okruženju gde se Cisco oprema upotrebljava na Enterprise nivou. Do nedavno sam radio za jednu korporaciju gde su se upotrebljavali Cisco Catalyst Switchevi, Cisco Ruteri, FR veza između lokacija, sve po redu... ali pogodi šta? Sve uređaje su konfigurisale kolege iz Nemačke. Jedan kolega je imao CCNP i jedva se izborio da odrađuje samo osnovne stvari kao što su dodavanje ruta, dodavanje porta VLAN-u i sl... Pitanje za Milionera je kako onda (u Srbiji barem) steći dovoljno iskustva i dobiti posao kao što ga ima Majstor? Dalje vidim da se pominje dosta CompTIA... Hmmm, po mom skromnom mišljenju nije loše imati ove sertifikate ali mislim da nisu presudni. Čitao sam na dosta mesta po internetu da su ovi sertifikati korisniji za ljude koji žele da se bave prodajom i servisiranjem računara, računarske i mrežne opreme. Kažem opet nije loše imati ali za 300 USD koliko košta A+ bolje se mučiti i polagati CCNA koji je neuporedivo korisniji u ovom slučaju....
 :D

Offline zeenmc

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #11 on: 21/June/2011 »
U potpunosti se slazem s tobom, znam sta CCNA obuhvata, imam braem 5,6 drugara koji imaju ccna ili ccnp, generalno ako ima volje sedi u udri, niko od njih nije spremao u ucionici, nego su kuci radili, jbg, ako se ne varam mislim da su svi spremili ispit za 2 meseca,  nisam siguran mogu da se raspitam, drugo, meni se svidja ono sto cu ja pojuriti zeleo bih da udjem na brod s nekom totalnom 6 pricom, pa kad budem jurio drugi ugovor, da bude to neki tech support, pa jbg tako krenes, meni realno osnovno zanimanje su linux/bsd/unix, sve vise ulazim u mreze, al jbg tamo treba da se zna malo vise, bukvalno devojka za sve :PPPP, da znas od bind-a, pa do kabliranja, znas sta je snj s CCNA doduse sto je opet i korisno, njega moras obnavljati na svake 2,3 godine ako se ne varam nema ono polozio i dovidjenja :P, na etf priprema traje 4 semestra, kosta oko 120000din, jbg sad ko voli nek izvoli :)
CCNA R&S, CCNA Security, CCNP Switching

Prodajem 2 Cisco Switcha 2950, 40 evra po komadu, funkcionalni 100%, vezbao sam na njima pripremu ispita za sertifikate

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #12 on: 21/June/2011 »
CCNP a borio se sa dodavanjem port-a Vlan-u  :party:


Switch(config)#int fa0/5
Switch(config-if)#switchport access vlan 10


Eto posalji mu sms-om da se ne bori zivota ti  :party:

Evo i ja (kakva slucajnost) se "borim" sa CCNA ispitom.Ja sam prvi put imao zestokih problema sa simulatorom.Simulator izgledao kao da ga je napuseni narkoman koji ima psihozu programirao.Hem stopa hem ne mogu ukucati komande koje ja hocu nego samo koje su potrebne za zadatak (sto me veoma naljutilo) hem mi na pola ACL simulacije prestao raditi simulator.Pretpostavio sam da je rijec o bug-u.I tako da mi je na kraju falilo oko 27 poena da prodjem  :run:

Iskustvo je prakticna primjena znanja.Da bi primijenio znanje moras to isto imati.Sto hoce reci polaganjem certifikata stices znanje koje kada primijenjujes dobijas iskustvo.Sto dalje hoce reci certifikatom dobijas iskustvo.

To je moje misljenje....





\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Offline Alexsandar

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #13 on: 21/June/2011 »
Citiram sebe:
"Jedan kolega je imao CCNP i jedva se izborio da odrađuje samo osnovne stvari kao što su dodavanje ruta, dodavanje porta VLAN-u i sl..."

Možda nisam bio dovoljno jasan sa ovom rečenicom pa da pojasnim. Jedva se izborio sa Nemcima da ga puste da odrađuje osnovne stvari. Pre toga si morao da im šalješ mail sa zahtevima i za najosnovnije stvari. Nisam mislio da nije znao komandu. Ok?

 :haha:

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: IT posao, potrebna predznanja
« Reply #14 on: 21/June/2011 »
Aha to.Onda sam krivo shvatio.Pa reko sta je taj radio pa dobio CCNP certifikat.


Moja greska  :uzdravlje:


 :party:
\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"