Author Topic: Tsunami - iskustvo s drugog ugovora , Princess Cruises - Island Princess  (Read 6274 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tsunami1984

  • Registered
  • *
  • Posts: 302
  • BANNED
    • View Profile
Zdravo svima . Eto mene nije bilo jakooo dugo ovde , pa sad kad sam dosao nadjoh vremena da se javim svima , da vas pozdravim i prenesem iskustvo s mog prethodnog ugovora, a to je ugovor br. 2, pozicija  photo 2, pa da vam cisto napisem neke stvari koje bi mozda nekima bile zanimljive :) Eto dok ja ovde pise, uploaduje se jedan zanimljiv video koji ce biti poslat u  Fotografije i video zapisi s kruzera .


Otisao sam na ovaj ugovor kao lvl 2, sto znaci veca plata (1417 $), trun veca odgovornost, ozbiljniji poslovi u odnosu na lvl 1 ( znaci manje slikanja restorana, manje slikanja balcony dinner, chefs table, manje nosenja smeca na kraju smjene i slicno )
Menadzer je bio isti onaj od prije jer ja sam se vratio na isti brod, doduse bio je kratko pa nije nesto ni vrijdan spomena u ovom postu, jer je bio ok , cool lik...

Dosao nam je novi menager na handover, sve je bilo cool dok stari nije otisao, a kad je otisao onda se ovaj novi, Peter, iz South Afrike, razgoropadio i pocelo je njegovo foliranje, gluma, covjek mislio da je Bog .

Da ne pricam puno detalja o menazeru koji bi vam bili nebitni, napisacu vam samo par stvari koje menadzer ne bi smio sebi da dozvoli  :

- Tretira radnike kao trecu klasu ljudi
- Nikada ne bude u foto galeriji
- pravi schedule samo jedan dan unaprijed, i to dadne vam schedule u 10 nocu, da bi saznali sta radite sutra
- U sred desavanja on mjenja nesto, kao npr, uradi se studio setup , i kad se zavrsi, on dodje i nesto promjeni, cirkus
- Uvjek kad nesto radite prijeti vam sa appraisal-om (ako ne uradis ovo appraisal ce ti biti los, neces dobiti promociju i slicno)
- I kad dodje u galeriju samo stavi ruke u dzepove , hoda i prdi okolo nesto
- Kad putnici insistirau da ga vide izbjegava kontakt totalno
- Tjera nas da lazemo passengerima

ako se sjetim jos nesto, dopisacu, jer ipak ovako kad covjek pise tesko se sjetiti, al dodje to obicno samo, padne na pamet :)

sto se tice tima , sad cu vam napisati malo nesto o tome ..

U nasem timu je bilo  :

5 osoba sa FIlipina
3 osobe iz Juzne Afrike
1 Meksiko
1 Ukrajina
1 Srbija
1 Crna Gora
1 Bosna
1 USA
1 Poljska

Filipinci :

Rade kao robovi, gledaju sve kao konji, ne vide nista sa starne, tj ne traze solucije ni lakse ni teze, nego rade po PS-u, kako sef kaze , tako rade, iako ima nacina da se uradi i brze i bolje, oni nece tako uraditi. Inace mirni, povuceni, tihi, rade i cute, nema ih u Crew baru, najvise spavaju. Drze se zajedno non stop, rade kaoj edan veliki tim, pomazu jedni drugima al slabo pomazu ostatku tima. Inace iskompleksirani su radi toga sto je njima, plata manja nego sto je nama evropljanima ili ostalim nacionalnostima, i ako imate Filipinca kao HIGH LEVEL, moze da dodje do problema jer oni vole da se migolje od posla, a vole da naredjuju pogotovo ako znate da level 2 iz Evrope ima vecu platu nego level 5 sa filipina.
Slabo trose pare, stede, salju kuci da prehrane porodice. Naravno tu se uvjek nadje izuzetak  i naravno ima ih i cool osoba.
Kod njih me najvise iritirao njihov jezik jer je stvarno katastrofa za slusati, tako da , ad sam jos ostao tamo na brodu i slusao ih, neko bi zavrsio u moru 100 % !!!

Afrikanci :

Veoma temperamentni, glasni, bossy  i jako lijeni. Vise su na brodu zabave radi, cak je bila djevojka koja je na brodu samo zbog momka , tako da nista nije radila i u svemu je otezavala posao nama. Imala je ptorekciju kod menazera jer je i on isto iz South Afrike. Kad je htjela da radim bila je super radnik , medjutim ona je bila ona osoba kojoj je momak doalzio non stop na radno mjesto, samo je sjedala za racunar, izbjegavala da radi s musterijama, uvjek nalazila neke razloge da sjedne (inace dok si na radnom mjestu nema sjedenja).
Menadzer je posebna prica i o njemu sam naveo nekoliko primjera. Usput moram da kazem da se nas preko 5 zalilo kod PT managera za ponasanje naseg menazera, koji ne treira ljue kao ljudska bica, ne obraca se rijecima nego znakovima, npr zvizdi, mrda prstom, bez konverzacije, jako je ruzno.Mjenja raspolozenja jako brzo, sto ni malo nije dobro. Treci Afrikanac je bio jedan krupni covjek, veooomaaaa bossy i veoma strasno izgleda. Inace ok fotograf, volio da zabusava, uvjek je govorio kako mrzi putnike pa nije htio nikad s njima da radi. Inace je bio cool lik, mada je volio sve da zna i u sve se petlja. Lizao je supak menazeru, a posto je i ovaj Afrikanac, imao je velike protekcije kod menadzera. Sta ces, ljudi se drze svojih ljudi, nije to Balkan .

Meksiko :

Bila je samo jedna djevojka iz Meksika. Dosla je na brod preko neke stele, o engleskom nije imala pojma, a bome ni o fotografiji. Sve sto je znala je bio photoshop.
Uz pomoc nas , kuzila je stvari, pocela da prica engleski bolje i bolje, al nikad posao nije shvatila ozbiljna. Mlada je, ima 21 godinu, nikad ranije nije radila nista. Uvjek smo morali ad budemo pored nje da cujemo sta prica s putnicima, da skontamo dal ce je putnici razumjeti ili da ne pogrijesi nesto kad kaze pa eto problema. Sad kad sam odlazio navikla se vec i super joj ide. Veoma dobar osoba, ni malo iskvarena, mozak nekad koristi nekada ne, al logiku najmanje koristi, nazalost.
Na brod je dosla jer joj je ocuh na brodu i majka takodje, tako da je imala bonus kod kompanije.
Sad je i ona vec sisla s broda i na odmoru je.
Za cijeli ugovor nije slikala formal night, sto je menazerdova greska a i njena jer nikada nije pitala da slika formal !
Sve u svemu ,super osoba i meni najdraza dok sam bio tamo. Uvjek voljna ad pomogne , da se zeza, i da je tu kad ti treba.

Ukrajina :

Decko tek dosao na brod, tj na drugi ugovro, LVL 2, opusten i kul decko, nasmijan, pozitivan. Sve bilo kul prvih par dana dok nije poceo da sere i pametuje, kao da je svu pamet svijeta pokupio. Takodje ne koristi mozak, kao vecina Ukraijinaca, pitam se dal je to od Cernobila ili su stvarno svi nesto munjeni !
Laprda po galeriji, ne prilazi musterijama, i sta god kazes da si radio, vidio, dozivio, on je radio vise, dozivio vise ili vidio vise. Nema sta , pravi Ajnstajn iz Ukrajine.
Sreca malo sam radio s njim, da sam ostao jos pala bi krv negdje sigurno.Dosat o njemu, samo zapamtite generalno, vecina Ukrajinaca nije normalna, al to nije zeza ni provokacija, nego ISTINA !


Srbija :

Decko koji je dosao prvi put na brod, lvl 1 , super cool lik, slican meni jer ima kratak fitilj kao ja, explozivan, voli fer igru, spreman pomoci svima, nema sta , svaka mu cast.Dizajner po zanimanju, zna fotosop super, zna fotografiju, sve pojmove, dobro fotka, uvjek cuga , uvjek cigare, dobar za avanture i provod, neumoran totalno. Veoma dobar za druzenje, dosao je kao pravo osvjezenje za taj smorni tim na Island Princessu, medjutim naravno nije mogao ni on s filipinosima, pa smo uvjek krvili se s njima.Definitivno je ostao na brodu, evaluation period mu je prosao tako da je sad sigurica, na pola je ugovora vec, i javlja mi se i kaze da jos ima frku s filipincima . Sto je najgore s ovim Crnogorcem nije pricao skoro mjesec dana, cirkus zivi, pravi smo balkanci , ne moze nama nista pomoci :)


Crna Gora :

Eto dosao nam bio i Crnogorac bome, level 5, dobar decko, neiskvaren . Na pocetku bilo sve cool , bio je menadzer na Imidzu, stvarno zna posao, zna fotogorafiju, odgovoran, ureadn, pravo menadzerski materijal . Isto tako dobar je kao pedagog, dobro daje savjete, tjera te da razmisljas i dobar u podrsci ako imas kakvu frku, krizu.
Nakon nekog vremena i on popi***o, poceo da se folira, da bude bossy, da naredjuje puno i poceo da cuti, bio nesto ljut, ne znam zasto i iz kojih razloga tacno, da je imao probleme na brodu ili kuci, to ne znam al nije nikako bilo na dobro. Pun prica je, zanimljiv, prosao dosta, stvarno odlican fotograf.
I on je takodje bio promjenjljivog raspolozenja, sto nije dobro, al opet nije bio tako los kao sto je menadzer. Za 2 mejseca zavrsava ugovor.

Poljska :


Asistent menadzera je bio poljak, jako cool lik, inace mi bio cimer. Malo prica, tiho prica takodje, sebi u njedra, na prvi pogled totalni k****n, ufuran i bossy, al to je samo na prvi pogled jer mu je takva priroda, da pokazuje stvari prstima , sto manje price, a vise rada. Uvjek spreman za sprdnju, spreman pomoci, nikad ne galami, ako treba neka pomoc van posla, tu je uvjek, jako pozitivan lik, slican je nasim mentalitetima, ipak je blizu Poljska :)
Dugo je vec asistent, stvarno vrijedan i njega su, vjerovali ili ne, najvise ubijali od rada. Produzili mu ugovor za mejsec dana, hoce da se ubije kaze da ne moze vise smisliti filipince.


Bosna :

E to sam vam ljudi ja ! Uvjek nesto se zalim, kukam, kako ovo nije fer kako ono nije fer. Radim kao magarac jer sam LVL 2 ,a posto sam i krupan ima me, sve najteze sto moze mene salju. Svaku sitnicu koja nije fer ja kukam, zalim se menadzeru , asistentu, svima. ne mogu kad mrzim nepravdu i dzaba. Svadjao sam se sa menadzerom apr puta, nema sta mu nisam rekao, Upoznavao sam prvog pursera jedno 2 puta, zatim sam upoznao i staff kapetana isto tako.
U 1 danu dobio 2 warninga, jedan bio za lifejacket, a drugi kad sam zakasnio na brod, pa su me umalo poslali kuci (video kako kasnim na brod imate u Fotografije i video zapisi s kruzera )

Na kraju napravim s**** s nekim gostima, i umalo me posalju kuci, medjutim izgladial se situacija pa sam osato na brodu. TO se sve desilo 20 dana prije kraja ugovora. Baxuz.

Filipinci me mrzili jer sam ih galamio stalno i pricao kako ja iance Filipince jedme za veceru. Bojali me se, gadovi mali. Sve u svemu aj zavrsio ugovor, promjenio sam brod , pa cekam sad sledeci angazman. Bogu hvala vratio se ziv i zdrav, moglo je biti i gore.

Rad na Princessu je veoma lagan i opusten. Meni je prosjek radnog vremena bio 7 sati.

Kad smo u portu, ako ne radis gangway, imas cjeli danm da budes napolju, sto je totalna razlika kad uporedis Image i Princess.
Turnaroud day , ako radis embarkation, ne radis nista vise cjeli dan.
Gangway su trajali maximalno 2.5 sata jer je brod primao svega 2 000 ljudi, sve je islo jako brzo.
Kabine su super, fino u njima spavati, donji krevet malo nizak pa frka ako ste visoki, mada je gornji zakon .
Ja zivio do bell boxa, atmo nasi ljudi radili, hrane u pola noci kakve hoces, ljepota .
Uglavnom jako sam bio zadovoljan radom na ovom brodu, sad cuce se koji ce biti sledeci pa cu vam javiti i iskustva s tog broda.



Sto se ostalih stvari tice, na mom brodu je bila cool ekipa, sto se tice svih visokih pozicija od Kapetana, staff kapetana, pursera , pa je bio lagan zivot, mogao si da das sebi oduska, da se nekad ne obrijes, da odes bez cruise pina na posao ili tako neke stvari, recimo u patikama si mogao na posao uz hlace, ako su crne i ne vide se, ne pravi ti niko probleme.
Pisao sam i ranije da je hrana bila odlicna na brodu, jer ste staff pozicija pa se moze jesti u restoranu za goste, u piceriji takodje a i u grilu.

Evo iskren umorih se vec pisajuci, al da se zna, zivot na PRINCESSU je puno bolji nego zivot !!!

AKO NEKO IMA PITANJA PITAJTE !!!!

Veliki pozdrav svima iz Bosne.
 :uzdravlje:

Offline NVC

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 219
    • View Profile
Alal ti kifla. Dobar post, temeljan. Pozdrav

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Pravi post kao uvijek respekt ,puno srece sa novim brodom bez Afrikanaca

Offline pomagac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 178
    • View Profile
Odlican post, svaka cast  :)

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Umorih se citajuci post  :yeah:

Dobar post.Sto bi rekao narod Indije cestitam na dugom postu  :rolleyes:


 :run:
\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Bas je dao lijep opis i potrvdio sterotipe  :haha: