Author Topic: Kakva su pitanja na interview-u za Cruise Ship Gift Shop Assistant?!  (Read 18058 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline shacal

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Vi koji ste bili koji ste prosli moze par rijeci da znamo i mi koji zelimo ici  ="" =""
Burn rubber not your soul

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Evo ja ću pokušati da ti pomognem, mada sam ja prošao telefonski intervju za Harding Brothers.

Prvo se predstaviš, kažeš da apliciraš za  poziciju shop assistant. I mnogo je bitno da od samog početka intervjua imaš osmeh na licu.
I dok pričaš treba da se osmehuješ čak iako imaš intervju preko telefona. Mnogo je bitno da stvoriš utisak da te nijedno pitanje nije iznenadilo, da odgovaraš kao iz topa.

Pitanja na mom intervjuu su bila sledeća:

1. Vi trenutno radite u XXXXX retail shop, koje su vaše dužnosti?
      Odgovor: Rekao  sam  da  i  dalje  radim  u  toj  radnji, i  počeo  da  pričam  ukratko  koje  su  mi dužnosti(bez previše  detalja), i  nastavio  sam da pričam  o svom poslu, na  šta  moj    menadžer  stavlja  akcenat(add-on sale), naveo  neki primer, rekao  kako  pozdravim  svakoga  čim  uđe  u  radnju,  sl.

2. Vi radite tu od xx(mesec)xxxx(godina)?
      Odgovor: Da, tako  je,...i  opet  nastavim  da  pričam  o  radnji, kako  radimo  sa  top  brendovima  u toj  industriji, šta  sam  naučio  od  svog menadžera,kako  uvek  želim da  stvorim prijateljsku  atmosferu  u  radnji, gde  mušterije  mogu  opušteno  da  razgovaraju  sa  mnom  o  proizvodima...

3. Sa kojim brendovima radite u svojoj radnji??
     Odgovor: Ja nabrojim  nekih  desetak, i  nastavim  sa  pričom  navodeći  primer  za  add-on  sale, pomenem  šta  je  meni  bitno  u  mom  poslu  u  smislu  kako  se  odnosim prema    mušterijama, kako  uvek  pažljivo  slušam svoje mušterije, pokušavam  da  nađem pravi  proizvod  za  njih, da  stvorim  odnos  poverenja,...
  
4. Šta biste uradili da mušterija opet dođe u radnju?
     Odgovor: Uvek  se  ponašam  isto  prema  svim  mušterijama  bez  obzira  da  li  su  kupili  nešto  ili  ne, uvek  pozdravim  mušteriju  kada  izlazi  iz  radnje  sa  na  primer, Thank you  for  coming, I  hope  you  will  visit  us  again,...Kažem  kako  je bitno  ostvariti  kontakt  očima  sa  mušterijom/svakom  osobom koja  uđe  u radnju, da  bi  ta osoba stekla  poverenja  u  prodavca, kako  bi  stekla  utisak  da  sam  tu  da  pomognem, a  ne  da  prodam  nešto  po  svaku  cenu...
  
5. Zašto volite prodaju?
      Odgovor: Volim  da  prezentujem  proizvide  ljudima, da  pričam  sa njima  o  tim  proizvodima, pomažem  im da  nađu  pravi  proizvod  da  zadovolje  svoje   potrebe,...Imam  dobre  komunikacijske  veštine, tretiram  sve mušterije  isto, bez  obzira  da li  su  kupili  nešto  lili  ne, ali  uvek  pokušavam  da  napravim  add-on sale,...Volim  da  pomažem  ljudima...
  
6. Zašto želite da radite na kruzeru?
     Odgovor: To  bi  bio  veliki  napredak  u mojoj  karijeri, jer  bi  radio  sa  vrhunskim brendovima, gostima  na  brodovima  koji  dolaze  iz  celog sveta, i  što  je najvažnije, pokušao  bi da naučim da  pružim  najveći  nivo  usluge  svim  gostima koji  uđu  u radnje Harding  Brothers-a, i samim  tim  pokušam da  sa  svojim  timom  dostignem  svaki  target  koji  postavi  centrala  u  Bristolu. To  bi  mi  sa  druge  strane  omogućilo  da  ostvarim  odličnu  zaradu(rekao  sam  competitive salary). Hteo  sam  da  kažem  kako  na  ovo  gledam  kao na  dugoročnu  priliku  za  karijeru, ali  me je  prekinula  i  postavila  mi  sledeće  pitanje.

7. Koji otkazni rok možete dati svom poslodavcu?
     Odgovor: Petnaest  dana. Stojim  vam  na  raspolaganju  od  ovog  momenta.

8. Da li vam je Beogradski aerodrom najbliži?
     Odgovor:  Da.

9. Imate li vi pitanja za mene?
      Pitao  sam  je  hoćemo  li  imati  dodatan  intervju  preko  skajpa(tako  je  trebalo  da  bude  prvobitno) i  da  li  će  uspešni  kandidati  imati  obuku  u  Bristolu. Rekla  mi  je  da  je  ovo  jedini   intervju  i  da  ćemo  imati  obuku  na brodu.
      

    Moj  zaključak  je  da  su  na intervjuu  bitne  sledeće  stvari:

    1. Osmeh, od  samog početka  i  tokom  celog  intervjua

    2.Pozitivan  stav, pre svega  u smislu  da  ostavite  utisak  da  vas  nijedno  pitanje  nije  iznenadilo,da  uvek  imate  spreman  odgovor, makar  to  bio  i  kraći  odgovor.Znači, priprema.

    3. Pričajte, pričajte, pričajete...E  ovde  je bitno  da imate  pripremljenih  nekiliko  rečenica  za  svako  moguće, ili  barem  ona najčešća  pitanja, ali  i  da  ne  žurite sa  pričom. Pričajte  staloženo, da  možete  da stignete  da  se  osmehujete  dok  pričate. Ja  sam malo  žurio, bio  previše uzbuđen, ali  imao  sam  i  sreće.E  da, sreća...

    4. Sreća. Jedna  doza  sreće  je  stvarno  potrebna, pogotovo  za  telefonski  intervju, jer  se  začas  nešto  ''izgubi  u  prevodu'', pa  date  pogrešan  odgovor  na pitanje  i  intervju  može krenuti  u drugom pravcu...

    5. Priprema. Ja  sam vežbao  odgovore  na  onih  37  pitanja  koja  se nalaze  u atačmentu  na  25. strani  teme  ''Gift  Shop''. Ta  pitanja  je ostavila  Zadranka29. Svaka  joj  čast  i  hvala  joj. Isto tako  sam vežbao  pitanja  sa  stranice  ''Harding  Brothers'', koje  su  forumaši  ostavili. Veliko  hvala  i  njima. Ponavljao  nekoliko  puta  sva pitanja  i  odgovore, naglas!

    6. Mislim  da nije potrebno  mnogo ići  u  detalje, na  primer  opisivati radnju  u detalje, kako  izgleda,onda  radno  vreme, koliko  radnika  ima,i sl. Mislim  da  se  tu  začas  čovek   može  upetljati, i  ispitivač  može  postaviti neko  pitanje  koje  može  biti  kamen  spoticanja.

    7. Ovo poslednje  što  ću reći  je bila moja  taktika. Ja  sam  imao  plan  da  naglasim  ono  što  je  ljudima  iz  Harding  Brothers-a  bitno, a to  je: 1. add-on  sale(uz  neki  primer) 2. greeting    the  customer(čim  uđe  u radnju, i  kad  izlazi  iz  radnje) 3. stvaranje  opuštene atmosfere  u  radnji(osmeh, kontakt  očima), radi  zadobijanja  poverenja  kupaca/mušterija. 4. ciljevi  u vidupružanja  vrhunske usluge  u radnjama  Harding  Brothers-a  i postizanje targeta.

        Moja  taktika  je  bila  da  izbegnem  da  oni  mene  pitaju  šta  je  add-on  sale, šta  su  targeti, kako  se dobija  poverenje  ljudi  koji  uđu  u  radnju, i sl. već  da  ja  na neki  načipreuzmem  inicijativu  kada  su  u  pitanju  te  stvari  koje su  njima  važne. Ali  bez  velikog  zalaženja  u  detalje, da ne  izgledam  kao  neko ko  misli  da sve zna...Možda  je  to  malo rizična  taktika, ali  imao  sam i  malo  sreće...Na  kraju  intervjua  sam  se  zahvalio  svojoj  sagovornici  na  vremenu  koje  je  izdvojila  za mene, kao  i  na  prilici  koju  mi  je  njena  kompanija  pružila.
Nije  mi  postavila  nijedno  pitanje  za  prvu  radnju  u kojoj  sam  radio(prodavnica  odeće), možda  zbog  toga  što  sam  u  drugoj  radnji  prodavao  parfeme.
Ipak, ja  sam  u  toku  razgovora  pomenuo  i  prvu  radnju, onako  usput.
    
    Žena  sa kojom  sam razgovarao  je bila  jako  ljubazna, nasmejana. Ja  sam čak  dva puta  pogrešno  razumeo  pitanje  zašto  volite  prodaju, ali  je ona  to shavtila  i  rekla  mi  da  je  slobodno  zamolim  da  mi  ponovi  pitanje  ako  je nisam  dobro čuo, a  onda  me  i  treći  put  pitala  zašto  volim  prodaju  i  razumeo  sam  je. Sreća...Nekoliko  puta  sam je čuo  kakokaže  ''OK''  pa  sam pomislio  da  treba  da stanem jer  ona možda  želi  da  mi  postavi  drugo pitanje, i  stao sam, a  ona  mi  je rekla  da nastavim. I  nastavio  sam s apričom, nekad  ponavljajući  neke  rečenice, ali  nisam stajao.
Na  telefonskom intervjuu  je mnogo  bitno  da  dobro  čujete  svog sagovornika  i  da  pričate razumljivo, ne  mnogo  brzo, da bi  on  čuo  vas.
    
Možda  sam  preterao  sa  detaljima, ali  želeo  sam  da  pomognem  i  temeljno  opišem  intervju  koji  je  trajao  8-10 minuta. Srećno  svima!
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

peanutz

  • Guest
To se ceni! Cestitam Plivac!

Offline shacal

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Omg  svaka cast na opseznom  i detaljnom postu  ="" ="" bolji stvarno nisam vidio a procitao sam skoro sve ,,hvala ti to ce biti stvarno od pomoci svima nama koji imamo zelju otici na brod  :plovim:
Burn rubber not your soul

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
    @Peanutz
    @Shacal

    Hvala  momci!

    @Šef  Foruma

    Hvala  Šefe! Ja  sam  prvobitno  mislio  da  ovo  napišem  u temi  ''Harding  Brothers'', ali  dobro je  i  ovde, pogotovo  što  je  ovo  glavna stranica  o Gift  Shop-u. Baš  lepo  si  uredio  moj post, sad  je  pregledniji. Svoje  iskustvo  sa  celom  procedurom  prijavljivanja  za  Harding  Brothers, skupljanja  dokumentacije  i  odlaska  na  brod  opisaću  kad  (nadam  se) u  rukama  budem  imao  LoE  i  avionsku  kartu.

   
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline jedna ljubav

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
   Pre svega velika zahvala sa moje strane za forum Šefu i svim ostalim dobrim ljudima koji u njemu aktivno sudeluju!
Pre par dana obavila telefonski razgovor sa Starboard kompanijom i uspešno prošla taj prvi korak :yahoo: Pokušaću da opišem moje iskustvo i pitanja sa razgovora u nadi da ću i ja nekome pomoći. :)
Razgovor je trajao svega 13minuta i bez obzira što je telefonski, zaista je bitan osmeh, hitri i zanimljivi odgovori radi što boljeg utiska.
Prvih par minuta je proteklo u čistoj proveri jezika sa pitanjima tipa - kako ste, kakvo je vreme danas u Srbiji...a onda su usledila malko ozbiljnija pitanja:
-Zbog čega želite raditi na brodu?
-Opišite mi vaše dosadašnje radno iskustvo?
-Kada ste radili sa kozmetikom šta je bio najskuplji proizvod koji ste prodali i kolika je bila njegova cena?
-Da li ste nekada bili u situaciji da trebate prodati neki nepopularan proizvod, ako jeste koje je bilo vaše rešenje i kakav je bio ishod?
-Da li ste imali nezgodne mušterije sa posebnim zahtevima, kako ste se tada ponašali i kako ste pokušavali napraviti prodaju?
-Da li ste nekada primili primedbe na vaš račun od strane mušterije ili poslodavca?
-Gde ste učili strane jezike? (tu sam još pričala o svojim volonterskim iskustvima i u kojim prilikama sam upotrebljavala svoja znanja)

Mislim da bi to bilo to. Agent iz kompanije koji je obavljao razgovor je bio veoma ljubazan i zainteresovan, sa jasnim i konkretnim pitanjima. U potpunosti se slažem sa svim što je Plivač naveo, pozitivan stav i priprema su meni mnogo značili, naročito pitanja koje je Zadranka29 postavila na forum, hvala joj  =""
Nadam se da nisam previše razdužila i da vam se uskoro javljam sa tačnim datumom ukrcaja i imenom broda, do tad  :hekla:

peanutz

  • Guest
Aha, Starboard takodje radi telefonske intervjue... Zanimljivo! Jesi aplicirala online ili? Koje jezike znas? Na poslednjem intervjuu su trazili italijanski, sigurno su im trebali radnici za Costu...

Offline jedna ljubav

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Aplicirala sam preko Invermore Shipping iz Slovenije, a valjda je bila manja grupa, pa je razgovor bio telefonski. Što se tiče jezika, pričam engleski i nemački, pa ga je to zanimalo gde sam naučila i gde sam ih u praksi upotrebljavala. Pričam još i mađarski ali to nismo ni spomiljali, možda njemu nema značaja ali meni može poslužiti ako ništa drugo sad kad idem u Budimpeštu za STCW 95. Starboard-u trenutno treba radnika za gift shop tako da za 20tak dana bi trebalo da  :plovim: samo da mi pošalju LoE i da stignem srediti papire. :)

peanutz

  • Guest
Da, da, trazili su italijanski i nemacki.. Pa nista, srecno i cestitam, pa se javi kada dobijes LOE, 99 posto je Costa u pitanju...

Offline knele88pn

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Evo i ja ću probati da opišem moj intervju dok čekam poziv za odlazak na Costu.
Ja sam isao preko agencije Invermore Shipping za poziciju shop assistant u Starboard Cruise Services. Preliminarni je bio u Beogradu sa Helenom iz Slovenije 15. oktobra 2011. Intervju je trajao svega 2-3 minuta, vise je delovalo kao priprema za glavni intervju, pitala je koji jos jezik pricam pored engleskog posto je po novom potreban Italijanski ili Spanski. Pitala je koje radno iskustvo imam i to je to.
Glavni intervju je bio u Budipmešti 10. novembra 2011. i bio je drugačiji od svega što sam ovde pročitao. Trajao je od 9h ujutru do 19h uveče.
Prolazili smo kroz 4 faze. Prva faza je bila upoznavanje gde je svako ustao i pretstavio se, rekao gde je radio i nesto specifično o sebi.
U drugoj fazi smo se podelili u grupe i svaka grupa je trebala da nađe nešto zajedničko za sebe i da to prezentuje. Tu je predstavniku kompanije bilo bitno ko će da izađe ispred grupe i da priča da bi video ko je vođa. U trećoj fazi su nam podeljene po 2 kartice sa proizvodima i sa partnerom koji nam je dodeljem smo trebali da vršimo simulaciju prodaje ispred grupe s tim što smo mogli da izaberemo da li ćemo da budemo prodavac ili kupac.
I četvrta faza je bila po želji s tim što nam je naglasio da ko nju uradi ima dobre šanse da dobije posao. Trebali smo da vršimo zamišljenu prezentaciju proizvoda ispred grupe kao što na brodu imate Promotion Day satova, nakita ili pića. Imate minut da izađete ispred grupe i prezenztujete određene proizvode.
Samo nas četvoro je odradilo promociju. I na kraju je bio klasičan intervju 1 na 1 ali je on već tada znao ko će da prođe dalje.
Mene je pitao o radnom iskustvu, jezicima koje pričam i na kraju zašto bi baš ja trebao da dobijem posao. Posle 3 dana sam saznao da sam dobio posao.

Ne znam da li je ovakav intervju uvek za Starboard ili je to bilo do regrutera iz Majamija u svakom slučaju preparation is key to success!

Offline dado rv

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
pozz svima,ja sam novi na ovom forumu bas sam procitao od kneleta88 post,ovako ja sam radi kao asst waiterna RCCL i nije mi se bas dopalo,pa bim sad promjenio u shop ako je moguce,bio sam cak kod Helene u Kopru na razgovoru,i u martu bim trebao imati razgovor,pa me zanima misljenje drugih kako je naj bolje se pripremiti za iterviu?
Ja se nadam da bi trebalo proci sve ok,e knele88 ti se javim na mail sa jos par pitaanja ako nije problem hvala puno  :yahoo:

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
   Dosta ljudi mi je tražilo ova pitanja koja je forumašica Zadranka29 postavila pre nekoliko godina. Evo da ih konačno postavim. Srećno!

Why do you want to work on a cruise ship in a gift shop?
If offered employment, what are your goals?
What inspires you to do a good job?
What sort of hours you give to your job?
To what extent does your present or most recent supervisor/manager watch over what you do?
What would your supervisor say about your strengths?
What would your supervisor say about your weaknesses?
In the last year: 1. How many times were you absent from work? 2. How many times were you late for work?
What kind of people annoy you the most?
Do you consider yourself flexible? If so, give some examples?
Name three reasons why you would be an asset to our company?
How would you motivate others to work hard and achieve sales goals?
Does your current or most recent position involve teamwork? If yes give some examples.
Has there ever been a time that you have given up too soon to make a sale? If yes what were the results?
What is the most unpopular item that you have ever tried to sell? What happened?
Give me an example of an difficult situation you have had with co-worker or a manager. How did you handled it’ What were the results?
I am a customer and a walk into the store, and you are the sales person that I see. Describe what I see...Where are you and what are you doing?
Give me specific examples of what you do when a customer does not intend to buy.
Tell me about how you have handled the unpopular merchandise in your store/department and how did you persuade the customer to buy.
You are servicing a customer and he/she has selected a souvenir T-shirt...What is your next step?
When was there an occasion that you were asked to work with a person you disliked? How did you handled this situation?
How many failures will stop you from trying anymore?
How trusted do you think you are in people believing what you say?
What would you do if you suspected a co-worker stealing? A customer?
When you think of companies which do well in serving customers, which ones come to  mind? Why?
When was the last time you were treated exceptionally well as a customer?
What do you do to put people at ease when they come to you and tell you something they’d rather not tell you?
What is your interpretation of Loss prevention? What are things that you can do?
Is there any reason why you could not work away from home for 8 months?
Would working on a cruise ship with it’s constant motion affect you?
Is there anything to prevent you from passing a thorough medical exam? Could you lift heavy boxes?
Are you able to live in a small room that you will share with at least another person?
If hired, are you prepared to purchase your tickets to join your ship and give 500$ deposit for your return home?
If hired, when could you be available for work?
Are you able to work long hours, sometimes 10-12 hours a day and sometimes 7 days a week?
Will you be able to get sales to enthusiastic customer service skills?
Will you work well within a team and live in an environment that can often be difficult?
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline direktor

  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile

Hteo bih samo da pohvalim Plivača na iscrpnim odgovorima i postovima. Mislim da je njegov doprinos celom forumu i sekciji Gift Shop značajan, a Šef će me ispraviti ako grešim.

 :uzdravlje:
Gnothi Seauton