Author Topic: Život na brodu (zbirna tema 2007-2011)  (Read 613576 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg:
« Reply #180 on: 26/November/2007 »
Posto kapiram da se prodaja teze dobija, da li da konkurisem za konobara, barmena i slicno ili je ipak u redu da navedem obe opcije( i prodaja i ugostiteljstvo)?
Jos jednom hvala na savetima.

Sve ovisi koliko ti se zuri.
Naime, moras prikupiti vise informacija, i donijeti odluku na koju bi poziciju isao.
Ako se ne sramis agenta preko koga ces ici, reci mu da zelis ici sto prije, a imas iskustva u vise stvari.
Dakle, sve ovo sto si napisao ovdje, reci njemu.
Tvoja dilema je ocita, a najblje ce ti pomoci onaj tko te salje na brod.
Ako mislis da ce ici presporo preko jedne agencije, a ti probaj na dvije, tri ili cetiri istovremeno.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline big mama

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
    • View Profile
Odg:
« Reply #181 on: 27/November/2007 »
Dajte ljudi neku informaciju o gift shopu,
Koliko je tesko dobiti taj posao, kolike su plate ???

http://www.cruiseshipjob.com/shopsand.htm   pogledaj tu o platama ali ti opet zavisi od broda do broda...

tu moras da znas bas,bas engleski da bi ostvario dobru prodaju,sto vise prodas vise ces da zaradis,klasika radis na procenat

slabo se pise o tome

mislim da je pisano o ovome dosta puta,sve sto treba uraditi to je procitati ili koristiti pretragu!

PozZ

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg:
« Reply #182 on: 07/December/2007 »
Evo jedne korisne price za assistant buffet steward i buffet steward i ostale "entry level" pozicije

Bio jednom jedan Zoran iz Banjaluke (i jos uvijek je). Dosao na Disney na poziciju "F&B steward" sto je u biti bilo perac sudja, zdjela, dishwasher i slicno. Naocit decko, ozenjen, sa malom djecom koju je ostavio doma sa zenom.
Nije ga bilo stid prati sudje. Znao je zasto je dosao, svaki dolar mu je dobrodosao.
Ja sam mu radio radni raspored, i kao i sve druge, obilazio njegovo radno mjesto da vidim kako mu ide.
Za razliku od gotovo svih ostalih, koji su uvijek pricali kako im je tesko, i kako zasluzuju bolje pozicije nego one na kojima trenutno rade, Zoran je radio, sutio, i govorio kako mu nista nije tesko, te da zna zasto je dosao.
Da biste dobili sliku o tome sto je on vecinu vremena radio, pogledajte sliku njegovog radnog mjesta.
Za usporedbu, jedan crnac koji je bio gromada od covjeka, jednom mi je priznao da je sjeo i plakao kad je dosao "na posao" u ovakav potwash.
Radio Zoran, radio, i plijenio vedrinom, optimizmom i osobnoscu.
Jednoga dana, nekih 4-5 mjeseci poslije njegovog dolaska, sjedim ja na sastanku sa drugim menadzerima, i netko spomenu da je Zoran bio kod Human Resouces Manager-a te da se ovaj zauzeo ne samo da Zorana pogura na bolju poziciju, nego i da pomogne dovesti i njegovu zenu na brod.
Svi menadzeri su bili iznenadjeni da kako jedan potwash-er kojega u parama potwash-a nekada nije moguce ni vidjeti, sada odjednom ima ovakav utjecaj na, poslije kapetana, najutjecajniju osobu na brodu.
Jedan se dosjeti i ponudi odgovor.
Veli da je samo jednom prozborio sa Zoranom, ali da se vidi kako iz njega zraci INTEGRITET.
 
Bilo kako bilo, Zoran se vjerovatno nasao u situaciji jedan na jedan sa HR managerom, i dospio je i brze tamo gdje je krenuo. Njegova zena sada radi sa njim na brodu, i iako su im djeca kod roditelja, imaju sigurnu viziju o buducnosti.
Zoran je vec godinama Dining Room Server, i koliko se sjecam, serveru na Disney-u mjesecni prihod dostigne i $4.000.

Ja sam se pozvao kod njega u goste u Banjaluku, ali nazalost zbog obaveza, jos ga nisam posjetio.
Proslijedit cu mu link na ovu pricu i ovaj forum, nek zna da ga nisam zaboravio.

Kao cistu suprotnost Zoranu, spominjem ovdje i jednoga decka, Makedonca koji je kod mene na brod dosao na bolju poziciju od Zorana.
Kad nije na duznosti, fura se na crnca. Valjda jer misli da je to "cool". Zaveze glavu u maramu i obuce hlace ciji dzepovi mu vise do koljena. Eto, ako niste znali sto je suprotnost od integriteta, to je to. Kad nemas osjecaj vlastite vaznosti, pa se moras pokrivati sa identitetom osoba za koje mislis da su "cool". Drugim rijecima - on nema identiteta. Kad bi sjeo sam sa sobom i razmislio, vidio bi koliko je to besmisleno. Ali, pretpostavljam, previse gledanja televizije i mocna americko - potrosacka propaganda moraju rezultirati ovakvim zombijima koji ne vide svoju ulogu u svijetu.
Zar nije jasno da ako si sebi bezvrijedan - nikome neces biti vrijedan.
Integritet tj, samouvjerenje nije nesto sto se moze oponasati ili maskirati, ono ZRACI iz covjeka.
I na kraju - savjet.
Ako ne mozete biti poput Zorana, budite bar poput Andrije (na slici iza crnca).
Andrija je odvalio 6-8 mjeseci u potwash-u, posteno zavrsio ugovor koji je potpisao, i otisao doma svestan svoje uloge u mastodontu kao sto je Cruise Line industrija. Nije bas briljirao na engleskom, nije bas ni radio vise nego sto je apsolutno morao, ali je barem bio dovoljno inteligentan da nasluti svoju ulogu i okolnosti u kojima se nasao. Andrija si je pruzio priliku, a to je u zivotu najvaznije. Za razliku od nepregledne kolone svih zamislivih nacionalnoti u koju bi stali oni koji su se suocili sa Disney-evim potwash-em, njega bi uvijek volio sresti i stisnuti mu ruku.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

cvrlle

  • Guest
Odg:
« Reply #183 on: 07/December/2007 »
Ja se u potpunosti slazem sa tobom,...naj bitnije je znati zasto se ide na brod.

Kada sam se prijavljivao za posao na brodu na pitanje agenta na kojoj poziciji zelim da radim ja sam odgovorio cistac!
Meni nije bitno na kojoj cu poziciji biti,... radio sam gomilu poslova ovde u Srbiji i navikao sam da radim a da nisam posteno placen sto naravno na brodu ne moze da se desi.
Kroz pricu sa agentom o mojim poslovima na toj dugackoj listi bio je i posao konobara tako da mi je automatski bilo to ponudjeno,.....
Mislim da posao koji cu raditi na brodu nece biti nista naspram ovog sto sam ja radio cak i sto se tice radnog vremena,.....

Naravno da nece teci med i mleko  ali posteno cu raditi i verovatno napredovati.




Offline leteci hrelja

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
Odg:
« Reply #184 on: 08/December/2007 »
Pozdrav za Sefa i ostale mornare,

ne znam zasto nisam dobio odgovor na pitanje kako da otvorim "privitak" i pogledam taj test iz engleskog koji mi je strvarno potreban zbog intervjua...ali ok, mozda je u meni problem..
nego, zna li neko nesto o poziciji < Night Watchman Nautical Services> na recnom ili mozda na prekookeanskom brodu, ako tamo ovakva pozicija postoji..
zanima me opis posla, broj nocnih smena u toku nedelje, plata itd...

Hvala na razumevanju

$ejo

  • Guest
Odg:
« Reply #185 on: 08/December/2007 »
Poslao sam ti test iz engleskog na mail. Pozdrav.

Offline medjutim

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Odg:
« Reply #186 on: 08/December/2007 »
 ;D) ;D) ;D)

Evo samo da svima posaljem pozdrav !
Sutra ujutru u 6.30 moj avion polece put Frankfurta pa onda odatle u Wasington pa Majami !
Bicu na Imagination - u ( od Carnivala ) !
Bicemo u kontaktu , moj mail je moze_ako_kuvas@yahoo.com

Puno pozdrava za Sefa , Miroslava , Tashu , Tetragranulu i sve buduce i sadasnje pomorce !
Nadam se da cemo se sresti negde u tudjini !

Naravno ostacemo u kontaktu preko ovog ekstra foruma koji mi je pomogao najvise u proceduri ukrcaja i nikada nije ostao nedorecen !
Upoznao sam i licno dosta ljudi koji su clanovi ovog foruma i stvarno su dobri ljudi ! Pozdrav i za njih oni ce se sami prepoznati !

Ljudi MIRNO MORE , POZDRAV OD MEDJUTIMA !

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg:
« Reply #187 on: 09/December/2007 »

Sutra ujutru u 6.30 moj avion polece put Frankfurta pa onda odatle u Washington pa Majami !
Bicu na Imagination - u ( od Carnivala ) !


Isao sam istom rutom, pa da ti dam par savjeta.

1. Trazi sjedalo pored Emergency Exit, jer ces se u protivnom stiskati na sjedalu cijelim putem.
2. Ako ces u Miamiju prespavati u hotelu i tek ujutro ici busom na brod, na aerodromu pitaj za: "ime hotela" shuttle bus.
Svaki hotel ima te minibuseve, koji besplatno voze do hotela svakih pola sata, a mozes i nazvati hotel i traziti da dodje po tebe.
SRETNO!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

goran

  • Guest
Odg:
« Reply #188 on: 10/December/2007 »
pozdrav moreplovci
Ima li ko kakvih iskustava sa radom kao sommelier?
Planiram da zavrsim kurs za sommeliera, kakve su sanse da se dobije taj posao? ;D

Offline Aleshenka

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Odg:
« Reply #189 on: 10/December/2007 »
I evo mene..nadam se buduceg zaposlenika,tj. zaposlenicu,na nekom od cruisera.
Od mali milion pitanja mene muci kako se odluciti preko koje agencije otici?
Postoji li mogucnost da ukoliko ne odes preko Employmenta,a odes preko nekog tamo agenta,zavrsis na nekom znj brodu?

cvrlle

  • Guest
Odg:
« Reply #190 on: 10/December/2007 »
Pa moje misljenje je da je u danasnje vreme svasta moguce,...
moj savet je da ako se i odlucis za agenta to bude provereno,...
znas kakvi su ljudi ako ne valja odmah ces znati,...
nemoguce je da ces ti od 100 ljudi koje je poslao agent zavrsiti na ne znam ja gde,...
Ja nisam jos cuo da je neko otisao i da nije bio zadovoljn,...


pedja

  • Guest
Odg:
« Reply #191 on: 11/December/2007 »
Da li neko moze da mi kaze sta pitaju u ambasadi, koliko traje intervju, i da li su nekoga do sada odbili?
Unapred hvala!!

cvrlle

  • Guest
Odg:
« Reply #192 on: 11/December/2007 »
Pozdrav
Uglavnom ne pitaju puno,... pitaju razlog odlaska, da li je prvi put kako ides raditi na brodu, kako si pronasao taj posao,itd,...
Bitno ti je da poneses svu potrebnu dokumentaciju i da uplatis u banci taksu za vizu,...
Nisam cuo da su nekoga do sada odbili,... jedino ako nisi krivicno gonjen ili imas neki dosije,...

za vizu se ceka jedan dan,...predaja dokumentacije traje oko 1-2h uzavisnosti od guzve,... al ne duze,...

Offline medjutim

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Odg:
« Reply #193 on: 15/December/2007 »
Ljudi najzad sam kupio lap top !

Pozdrav iz Fort Lauderdale , Miami USA !

Ovde sam vec nedelju dana i ostacu jos toliko.
Svaki dan idem na trening i obuku za HOTEL SERVICE TECHNICIAN-a.
Uglavnom se bavimo coffee masinama...
22og Decembra ukrcavam se na moj brod, Imagination (Carnival Cruise Line )

Puno pozdrava za Sefa i ostale , cujemo se ! ;D)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg:
« Reply #194 on: 17/December/2007 »
Uz odobrenje gospodjice Maje koja je u ovom trenutku na svojem 3 ugovoru, prenosim njena iskustva:

Jedno od još uvek dopola odgovorenih pitanja je i Kako se zaposliti na nekom od svetski poznatih turističkih brodova, na koje ću pokušati da odgovorim sa što više detalja. Na početku da kažemo da nije po sredi „brod“ već brojne kompanije u čijem posedu postoje i preko 10 brodova, a čije destinacije možete i sami pogledati na zvaničnim sajtovima datih firmi. No, da krenemo od početka. Evo šta je neophodno znati o temi.

1. Da bi ste uopšte konkurisali za neki od brojnih pozicija koje imaju tzv. hoteli na vodi, morate zadovoljiti minimalne zahteve kad su u pitanju kvalifikacije za dati posao, bilo da se radi o konobarima u restoranu ili baru, recepcioneru, animatoru, tehničkoj podršci, turističkom vodiču, vaspitaču, disk džokeju, telefonisti, krojaču, čistaču, sobaru, fotografu, prodavcu, frizeru, maseru, fitnes instruktorima, kazino dilerima, muzičarima, medicinskom osoblju, tehničarima za zvuk ili osvetljenje, itd. Osnovno je znanje engleskog jezika na srednjem nivou. Dakle, morate biti u stanju da odgovorite na pitanja tipa: zašto želite taj posao, koliko godina iskustva imate i kakvo, a naročito pitanja usko vezana za datu profesiju kojim želite da se bavite. Većina ozbiljnijih (tj. zahtevnijih) kompanija traži minimum dve godine relevantnog iskustva (za odgovornije pozicije i više), a za neke poslove i relevantno obrazovanje (npr. za rad sa decom kao vaspitač) čije sertifikate morate prevesti na engleski jezik i priložiti agentu zajedno sa ostalim papirima za prijavu (CV tj. rezime, kopija pasoša, potvrda o nekažnajvanju, diplome i sertifikati, preporuke bivših poslodavaca, slike...). Veoma je bitno i zdravstveno stanje, koja mora biti solidno da bi vas uzeli u obzir.

Kada je starosna granica u pitanju, stvari nisu toliko kruto determinisane. U većini slučajeva se radi o elastičnom rasponu od 21 pa čak do 40, mada to opet zavisi od mnogih drugih faktora (vrste posla, iskustva, opšteg obrazovanje i sposobnosti, koje su potpuno individualne). Ono što bih svima preporučila je da budu istrajni i optimistični, jer je to formula uspeha. Naravno, strpljenje je nešto što će vam itekako zatrebati.

2. Sledeća najbitnija stvar je Agent. Mi smo navikli u ovim čudnim vremenima da više verujemo osobama koje imaju veću moć ubeđivanja, umesto da verujemo sopstvenoj logici i naravno proverimo svaku informaciju, ako je neophodno kod 5 različitih izvora.

Agent tzv. Hiring Partner je posrednik pri zapošljavanju, koji provenstveno ima sve neophodne dozvole za rad pri zapošljavanju, sertifikovan i od strane samog poslodavca. Da li je dati agent u kontaktu sa datom kompanijom se može proveriti i preko zvaničnih sajtova gde postoje kontakti sa adresom e-pošte, pa se i na taj način možete dodatno informisati. Najpouzdanija preporuka je ipak od strane bliske osobe koja je imala iskustvo u radu na brodovima. Zadatak i obaveza agenta prema kompaniji jeste da promoviše poslodavca, informiše zainteresovane klijente o uslovima konkurisanja i života i rada na brodu, vrši selekciju potencijalnih kandidata kroz usmeni test, daje savete, organizuje intervju koji sprovodi predstavnik kompanije (tj. menadžer za ljudske resurse) i pruži sve neophodne informacije i dokumenta po dobijanju posla.

Jedna od Agencija zaduženih za Istočnu Evropu je „ Job Selection“, (www.jobselection.com) koja se nalazi u Rumuniji, kao predstavnik nekih većih kompanija koji imaju sedište u SAD.
U Beogradu se nalazi agencija „ Sea“ čiji vlasnik je g-din Dejan Veljković (www.sea-agency.com/directapply/welcomenew.php ). Preko iste agencija sam i sama dobila posao, i već godinu dana radim za Celebrity Cruise Line www.celebritycruises.com čije sedište se nalazi u Majamiju na Floridi.

3. Sam intervju je potpuno besplatan. Agent može da Vam naplati dodatne usluge nakon intervjua, što je zanemarljiva suma, a na vama je da platite lekarski - sistematski pregled, vizu ili vize (najčešće se radi o C1D pomorskog vizi koju za dva dana dobijate u Konzulatu SAD na osnovu Pozivnog Pisma koji vam šalje poslodavac; u slučaju da se ukrcavate u nekoj od recimo Evrposkih zemalja, biće vam neophodna i tranzitna viza date zemlje), i u većini slučajeva avionsku kartu (za koju se dobro raspitajte, jer se cene razlikuju u zavisnosti od tarifa) u jednom pravcu do luke gde se ukrcavate. U nekim slučajevima ukupna suma za odlazak jedva premašuje 750 evra.

Ukoliko vam tzv. Agent traži novac unapred, i to sumu od 2000 evra, kako ste često dešava, odmah znajte da se radi o prevari, bez obzira na ponuđeni „ugovor“, koji potpišete zajednički. Poštedite sebe poniženja i muka i dobro se raspitajte pre nego bilo šta platite i potpišete. Tu uvek samo vi možete biti žrtva. Svi znamo kako kod nas sistem funkcioniše kad je u pitanju pravda.

Na samom intervjuu se morate pojaviti obučeni u poslovnom stilu (gospoda u odelu, a dame u bluzama i svezane kose). Učtivost i maniri pre svega. Naravno, morate biti komunikativni i nasmejani. Pirsing, napadna i neuredna šminka, vidljive tetovaže, suvišna razgolićenost, neobrijano lice, zgužvana odeća itd. ostavljaju utisak da vam nije preterano stalo do posla. (Nešto više o tome pogledajte na sajtovima koji se bave temom kako dobiti posao. Poslušajte naravno i savete agenta).

4. Agent vas par dana iza konkursa obaveštava o rezultatima (e, ovde će vas strpljenje sigurno izdati), i ako ste prošli, ulazite u drugu fazu – takozvano procesiranje u sistem posladavca. Ukoliko niste, ne brinite, dobićete još nekoliko šansi od drugih poslodavaca.

Vreme proteklo od intervjua do ukrcaja je minimum 3 nedelje a maksimalno 6 meseci, u zavisnosti od potrebe poslodavca. Naoružajte se strpljenjem u svakom slučaju i budite spremni za polazak. Agent je dužan da vam pomogne oko informacija neophodnih za obavljanje lekarskog pregleda, regulisanja vize i ostalih papira pre samog odlaska, kao što sam već napomenula.

5. Ugovori tj. dužina rada na brodu zavisi od pozicije i od poslodavca, a najčešće je 6 meseci. Radi se svaki dan – po 10 sati, što će za većinu novajlija predstavljati izuzetan napor u prve dve nedelje dok ne steknu rutinu. Kao i kod svakog treninga, potrebno je vreme da se naviknete na nove obaveze, novo okruženje, radne zadatke, pravila ponašanja, uslove života i sl. To je jedan sasvim drugačiji svet sa posebnom atmosferom koja zavisi od same filosofije kompanije. Inače da ne radite svaki dan, bilo bi vam veoma dosadno, jer na brodu slobodno vreme znači izgubljeno vreme, osim ako se ne odmarate i ne družite. Najčešće imate deo dana kada možete izaći u luku (naravno, zavisi od obima posla) na nekoliko sati, otići na plažu, kupovinu, ručak ili pak šetnju. Uveče, možete „izaći“ na piće u bar specijalno namenjen posadi ili klub koji radi do 2 iza ponoći (a koji se naravno nalaze na brodu). Muziku puštaju članovi posade i svako veče je druga tema (latino, disko, rok, balkansko veče, tehno, filipinsko veče, itd.) Takođe se za posadu organizuju izleti sa popustom (palivanje sa delfinima, morskim kornjačama, ražama, vožnja skutera po plaži i vodi, itd.) i specijalne zakuske (veče za sir i vino, pivo, morske plodove, itd.), video projekcije i specijalne proslave i žurke povodom Nove Godine, dana zaljubljenih, Božića, itd. Na brodu postoji videoteka, biblioteka, bilijari, stoni tenis, teretana, staza za trčanje, džakuzi, itd. što opet zavisi od samog broda. Na nekim brodovima postoje i tečajevi stranih jezika u zavisnosti od interesovanje posade i organizacije.

Kabinu najčešće delite sa još jednom osobom. Molite boga da nije indijac ili slični pripadnik zemalja čudnih mirisa. E, ovde već morate na samom početku zajedničkog života da utvrdite pravila tj. da kažete šta vam smeta, a saslušate i drugu stranu. Možda će vam smetati ponešto u početku, ali ćete već za par meseci prevazići to izvoljevanje. Kabina ima WC sa tušom, radni sto i stolicu, telefon, TV i DVD plejer. Ah, da – kabine u većini slučajeva nemaju prozor.

Na jednom brodu ima preko 50 nacija, gde filipinci čine 22%, indijci 18% i indonežani, što je skoro polovina posade (koja na većim brodovima premašuje 900 članova). Jugoslovena ima oko 30-40 osoba u zavisnosti od broja posade i kompanije. Otvoreno pokazivenje rasizma ili bilo koje vrste netrepeljivosti je nepoželjno, o čemu će vam na samom početku održati informativna predavanja, zajedno sa masom drugih koji se tiču bezbednosti, preventivnih mera, organizacije itd. Vaš pretpostavljeni može biti indijac, jamajčanin, filipinac, grk, kanađanin, itd. Tolerancija po svaku cenu. Ako pak i imate neko negativno mišljenje, predlažem da ga pošto-poto zadržite samo za sebe.

6. Svaka (normalna) kompanija nudi svojim zaposlenima zdravstveno osiguranje (na brodu postoji ambulanta), kolektivni ugovor , koji garantuje jednaka prava i uslove svim zaposlenima, itd. Verujte mi na reč, tamo imate veća prava nego u rođenoj zemlji, što je tužna istina. Ipak, ako imate bilo kakav zdravstveni problem kao što su alergije, ekcemi, i sl. ponesite svoje lekove koje vam je preporučio vaš lekar. Ako vam se pak desi da se ozbiljnije razbolite, bolje je da dođete na bolovanje kući. Ipak smo mi navikli na određenu domaću hemiju i pitanje je kako podnosimo lekove koji se uveliko koriste u inostranstvu. Naravno, ponesite i vitaminske preparate ili ih kupite u nekoj od SAD luka.

Garderobe i obuće ponesite što manje. Kad vidite cene, nećete odoleti kupovini i umesto jednog kofera vratićete se sa 3!? Ja sam na žalost svu kozmetiku ostavila koleginicama, pa čak i jedan kofer pun robe i suvenira, za koji se nadam da ću jednog dana dobiti natrag.... Brodovi plove u 90% slučajeva po Karipskom moru. Neki se u vreme uragana sele za Evropu ili druge delove Severne i Južne amerike, gde može biti i svežije, pa je najbolje da ponesete i jednu deblju duksericu/jaknicu za svaki slučaj pored isključivo letnjih krpica. Vašu robu perete u mašinama koje se uglavnom ne naplaćuju, a prašak kupujete sami. Kabinu vam redovno čiste i menjaju peškire i posteljinu za oko 40tak dolara mesečno.

Smeštaj i hrana se ne plaćaju naravno. Što se hrane tiče, prilično je bezukusna. Biće vam neobično da vidite prinač i piletinu na 1001 način, svaki bogovetni dan. Ali, vi tamo ne idete da bi ste izvolevali oko hrane!? Možete kupiti neke grickalice vani. Kuvana hrana nije dozvoljena da se unosi na brod iz predostrožnosti. No, neverovatna je dovitljivost posade. Jednom prilikom redovna inspekcija je zatekla 40 kg razne domaće hrane u jednoj kabini indonežana. Gnjaviće vas sa dezinfekcijom i higijenom kako nikad u životu niste videli. A sve to da bi se predupredilo širenje mikroba. Ukoliko vas uhvate da kršite neko od mnogobrojnih zabrana, dobićete opomenu, a ako vam se greška ponovo desi i prvo upozorenje, zatim drugo a onda i otkaz. Pre samo otkaza se sprovodi saslušanje kod Mastera tj. kapetana sa sve komisijom, a veoma retko se daje još jedna šansa. Naravno, ako vam je pretpostavljeni tolerantan, proći ćete samo sa opomenama. Koliko sam primetila, 90% osoba koje su došle na saslušanje su imale velike probleme sa prilagođavanjem. Ugavnom zbog droge, alkohola, fizičkog obračuna, preprodaje, mnogobrojnih kršenja pravila, itd.

Što se tiče plata, postoje pozicije gde vam je plata fiksna, i agent je dužan da vam je predoči pre izlaska na intervju, ili je u pitanju sistem napojnica tj. procenat pri prodaji čega god. Postoji i kombinacija ova dva. Recimo da su najčešće početne plate od 1000 do 2000$... Možete dobiti i unapređenje sa kojim dobijate i veću odgovornost, ali i bolji status i platu. Pa koliko izdržite.

7. Na kraju vašeg ugovora, od strane kadrovskog službenika dobijate vaše papire – lekarski sertifikat (koji važi do dve godine), pasoš, novo pozivno pismo sa datumom i mestom ukrcaja za sledećih 6 meseci plovidbe, i idete na odmor onoliko nedelja koliko ste meseci plovili. Uglavnom.

Za sva pitanja i nedoumice tokom vašeg boravka i rada na brodu savete možete potražiti od HR menadžera, koji će vam rado izaći u susret sa odgovorima i savetima. Opet napominjem, ima nas raznih, pa je najbolje biti naoružan optimizmom i upornošću šta god da je u pitanju. Kod istog možete i konkurisati za drugu poziciju ukoliko smatra(te) da imate kvalifikacije.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)