Author Topic: Život na brodu (zbirna tema 2007-2011)  (Read 613316 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline FCB

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
Odg:
« Reply #450 on: 17/October/2008 »
Hvala FCB!!! Pa kazi i kakvo je zezanje na brodu, ribe? Jesi li imao slobodno da malo razgledas? Na kojoj si bio poziciji!? Ja idem kao Junior Waiter, kakva je bila plata sa baksisem Junior Waiteru ako znas? Kada se ti ukrcavas!?Hvala unapred!!!!

Ja nisam bio sada i ja po prvi put. Kazem da ono prvicno radno za u ambasadi mi je pisalo SUN Princess. Ali imam puno frendova koji su bili na rad na brodu. Vidi moras da budes u kontakt da imas prijatelja jer sam tamo ces veoma verovatno pasti u malu nostalgiju. Znaci ima vremena kao sto su mi rekli , znaci bitno je da u tom vremenu se ne dosadzujes da nadzes svoje zanimljivosti. Ja sam za Buffet Steward. Za Junior Waiter sam cuo da je malo teze u uporedbi Bfst ali mislim da ima nesto vise para. Znaci vidjecemo kad stignemo na brodu al uglavnom to ti je odlicna startna pozicija. Eto sada cekam i to pismo koje ti je stiglo tebi oficijalno za Sun Princess. Znaci ukoliko budem i ja na Sun Princess imas ti vremena vidim do Decembar pa cemo se obavezno cuti da se nadzemo tamo  :banana:  Pozzzz

Offline Krle

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Odg:
« Reply #451 on: 17/October/2008 »
Ok, imam jednog druga koji putuje u subotu na Sun Princess tako da cu najverovatnije biti sa njim cimer kada dodjem i on ce me odmah uputiti kako, gde , sta... A videcemo se obavezno na brodu, javi se kada budes dobio zvanicno pismo od Princess-a..... POZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz  :run:
Nije bogat onaj koji ima mnogo , nego onaj kome malo treba ! ! !

Offline Mirko

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Odg:
« Reply #452 on: 19/October/2008 »
Prosao sam na svedski sto :) Jbg
No, s obzirom da mi je Sorbi tek pre par dana rekao da sam primljen, ne ocekujem ugovor bar nekih mesec dana :)

Rade79

  • Guest
Odg:
« Reply #453 on: 19/October/2008 »
Krle prijatelj na Sun princesu ti se nalazi Nikola ( junior waiter iz Cacka). Pozdravi ga od mene i reci mu da si moj prijatelj. On je mnogo dobar lik. TAkodje su tamo Ivana i njen muz iz Nisa. Ima dosta nasih.
Mirno more i dobar ugovor.

Offline plavusica

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Odg:
« Reply #454 on: 20/October/2008 »
Jel zna netko kakva je situacija na poziciji krupije-a?

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Odg:
« Reply #455 on: 22/October/2008 »
Pozdrav svima !!!!!!!!

Eto trebalo mi je malo vremena da procitam sve postove pa rekoh da se malo javim...Uzivao sam u dnevnim impresijama ( Pospani ... ) i prisjetio se puno momenata iz brodskog zivota...
Sto se tice mog navigacijskog staza, tu sam negdje u rangu Sefa ( i po godinama smo bliski ), 8 godina plovidbe, 3 razlicita departmenta,
5 godina kao supervisor i manager, prosao sam sve vece cruise kompanije ( osim Disneya i Princess ).
Trenutno sam staff pozicija na NCLu, mislim da sam se nasao u ovom poslu, dobar status i privilegije i sto je najbitnije ugovori 4-2.
Mislim da je odlicna ideja da razmenjujete informacije i da se pomazete, steta sto toga nije bilo u moje doba kad sam pocinjao, i ja stojim na usluzi, trenutno sam na godisnjem...
Ipak, primjetio sam da ima i nesto neistine pa samo savjet da ljudi prije provjere nego sto daju u javnost i zbune ljude...
Moja osobna razmisljanja se u mnogocemu poklapaju s postovima Sefa Foruma, valjda smo ona "stara skola", ne znam.
Puno ljudi se raspituje u vezi rada na kruzerima, za pocetak sve stane u par recenica...
Ja svakome toplo preporucam brod kao opciju, odradi se jedan ugovor i vidi se za dalje jer brod definitivno nije za svakoga...Puno daje ali extremno puno trazi.
U svojem vijeku sam vidio puno, puno ljudi iz nasih krajeva,svakojakih svjetonazora i razmisljanja, bilo je tu "tatinih sinova "- glumaca koji su
htjeli brzu zaradu uz minimalno ulozenu energiju ali i talentiranih, marljivih osoba koji su znali sta zele i kako da do toga dodju.Neki se iskrcaju nakon par dana,
neki ostanu par godina a ima ih puno koji se iskrcaju pa ih vuce natrag...
Moj generalni savjet je da krenete hrabro u avanturu, da se uzdate u sebe i svoje sposobnosti, da slusate svoje nadredjene ( bez nase klasicne bahatosti ! )
i da imate puno strpljenja i psihicke izdrzljivosti...da spoznate od cega ste napravljeni jer lako nece biti ali puno ljudi se nadje u tom nacinu zivota...
Meni je brod jako puno dao , naucio sam dva svjetska jezika, upoznao divnog naroda ( medju njima i sadasnju suprugu ), mentalno ojacao i dobio neprocjenjivo
radno i zivotno iskustvo.
Bio na Antarktici, pa sve gore do Sjevernog polarnog kruga, nekoliko World Cruisea...neprocjenivo jer znam da sam ostao u Hrvatsoj se ne bi maknuo
dalje od Trsta...
O parama - drugi put ... ( jer kvare ljude ... )

Dodirnuo bi se i pitanja agencija - koristio sam usluge manje vise svih i imam svakojaka iskustva ( prvenstveno puno bahatosti s njihove strane ) ali
su mi najprofesionalniji decki iz Employment Powera iz Zg...moje osobno iskustvo...
Dvije stvari trebate razluciti :
a) agencija vam nije ta koja vam daje posao, oni ugovaraju interviewu s predstavnikom cruise linea i spremaju vas za isti, tamo vi prodajete sebe i svoje znanje i sposobnosti.
b) jednom kad se ukrcate nemojte ocekivati neku pomoc s njihove strane jer imate HR od vase kompanije


Toliko za sada,
puno pozdrava svim "starim kukama "da im vrijeme brze prodje a ovim novim snagama koji broje prve dana da sto prije dobiju "sea legs "...

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg:
« Reply #456 on: 22/October/2008 »
Zdravo Ikaruse, veliki pozdrav kolegi  :uzdravlje:

Evo osvrnuo bi se samo na par rijeci:

Quote
neki ostanu par godina a ima ih puno koji se iskrcaju pa ih vuce natrag...


Ja sam napustio Disney ruseci mostove iza sebe, i nisam pozalio, doslo je takvo vrijeme.
Ali ... cesto sanjam da sam ponovo na Disney Wonderu. Toliko sam lijepih stvari tamo dozivio, da taj brod na kojem sam proveo 5 godina smatram "svojim brodom". On ce zauvijek ostati moja "druga kuca". Bio sam na njemu jos dok je bio u gradilistu.
Kad se po prvi put otisnuo na more, osjecaj je bio neponovljiv. Znam svaki metar i svako malo skroviste na njemu.

Mogao bih o Wonderu knjigu napisati  :deda:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline rafter

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Odg:
« Reply #457 on: 22/October/2008 »
Jedno pitanjce!

Je l' ima na tim brodovima negdje da se odigra basket ili odbojka ?
Ako kanis pobijediti, ne smijes izgubiti!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg:
« Reply #458 on: 22/October/2008 »
Ajd bolje pitaj cega nema ...

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Odg:
« Reply #459 on: 22/October/2008 »


Ali ... cesto sanjam da sam ponovo na Disney Wonderu. Toliko sam lijepih stvari tamo dozivio, da taj brod na kojem sam proveo 5 godina smatram "svojim brodom". On ce zauvijek ostati moja "druga kuca".


Znam tocno sta mislis, mislim da svako ko ostane duze vrijeme ima takva nekakva razmisljanja o nekom posebnom brodu...
Moj je bio Marco Polo...

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg:
« Reply #460 on: 23/October/2008 »
a da li je sve to dozvoljeno ostalom osoblju ?

Na vecini kompanija, moras imati najmanje "staff" privilegije, ali kod mene se tolerirala i obicna posada. Ali samo u vrijeme kada teren nije bio zauzet gostima, znaci - kasnim vecernjim satima. No ako bi netko uganuo zglob noge, i rekao da mu se to dogodilo na kosarkaskom igralistu - nema vise kosarke za obicnu posadu.  :ban:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline djibril

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Odg:
« Reply #461 on: 23/October/2008 »
Jel mi moze neko od vas reci da li postoji na brodu radno mesto oko bazena, npr spasilac, obezbedjenje, uredjivanje i tako to?
Disney Cruises ima poziciju Lifeguard/Recreation Host, mislim da ti to moze biti zanimljivo!
ja sam vec prosao intervju sa predstavnikom kompanije i cekam letter of employment koji stize sutra ( veruje se )  :uzdravlje:

Offline elektrotehnichar

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Odg:
« Reply #462 on: 24/October/2008 »
Sve pohvale za forum..
Interesuje me da li bi moja majka koja ima tachno pedeset godina mogla da dobije posao na brodu. Posao kuvara je u pitanju, ima puno godina rada iskustva u tom poslu, a i zavrshila je srednju kuvarsku i vishu za nutricionistu. Ili josh bolje da li na brodovima ima posla za nutricionistu(prepisuje dijete i pravilnu ishranu). Jezik joj je malo problem, al da se to srediti... Samo su opet problem godine. Shta vi mislite?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg:
« Reply #463 on: 24/October/2008 »
Sve pohvale za forum..
Interesuje me da li bi moja majka koja ima tachno pedeset godina mogla da dobije posao na brodu. Posao kuvara je u pitanju, ima puno godina rada iskustva u tom poslu, a i zavrshila je srednju kuvarsku i vishu za nutricionistu. Ili josh bolje da li na brodovima ima posla za nutricionistu(prepisuje dijete i pravilnu ishranu). Jezik joj je malo problem, al da se to srediti... Samo su opet problem godine. Shta vi mislite?

Ja sam sretao kuhare i preko 60-ih godina, pogotovo u Pastry odjeljenju (kolaci, torte, sladoledi ...)
E sad, gdje su oni proveli mladost ne znam, ali su izgledali kao stare kuke svojega zanata.

U USA bi majka imala pravo tuziti kompaniju koja ju ne zeli zaposliti zbog godina, jer je to diskriminacija.
Cruise Lines su Equal Opportunity Employers, i morali bi zaposljavati strucne osobe, bez obzira na godine.

Njena strucnost je veliki plus. Da joj je jezik vise-manje tecan, imala bi realne izglede, iako bi i tada morala uvjeriti Agenciju za zaposljavanje na kruzere da moze i da zeli taj posao. Znaci, nije samo doci i pitati: Jel mogu ja dobiti taj posao. Treba se postaviti da zeli i da moze.

Dakle, ja mislim da godine nisu problem, ali agencije su vjerovatno skepticne.
Sa druge strane, ako ima srece i ako je njen profil trazen, to je to.

Ako se odluci probati, neka potencira svoju strucnost i dugogodisnje iskustvo.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Odg:
« Reply #464 on: 25/October/2008 »
jel i purserima dozvoljeno .....

Pa purseri imaju staff status i imaju dosta dobre privilegije.Zavisi od kompanije ali bi trebalo biti dozvoljeno. Osim bazena - mislim da vise - manje svaki brod ima neki bazen na crew decku...bolje reci bazencic...