Author Topic: Pauza izmedju ugovora  (Read 2934 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Foto4U

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Pauza izmedju ugovora
« on: 11/January/2012 »
Pozdrav forumasi,

zanima me da li je neko od vas ko plovi do Australije ili Novog Zelanda
pokusao da u pauzi uzmedju ugovora ostane na kopnu i radi nesto
do pocetka sledeceg ugovora?
Odnosno, da li ta australijska viza (ne znam kako se naziva) koju
dobija radnik na brodu daje mogucnost da tih mesec dva, u pauzi,
provedes na kopnu i eventualno radis nesto?
Na koliko godina se obicno daje viza za "down under"?

Hvala

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Odg: Pauza izmedju ugovora
« Reply #1 on: 12/January/2012 »
   Pozdrav druže!Ja kad sam išao na Pacific Pearl, morao sam da dobijem australijsku MCV vizu(Maritime Crew Visa),koja sam dobio na tri godine.Ta viza omogućava pojedincu da bezbroj puta uđe i izađe iz Australije kao lice zaposleno na brodu(u određenom periodu,naravno),ali sa tom vizom ne možeš leteti avionom do Australije da bi se ukrcao na brod.MCV viza je besplatna i dobija se online prijavom,a odgovraraju ti u roku od 24 sata email-om,gde stoji serijski broj vize i mnoštvo podataka o samoj vizi,šta se sme a šta ne sme...Jedna od stvari koja se ne sme je i da se posle završetka ugovora ostane na tlu Australije više od pet dana,jer ako se to desi,a pojedinac nije u međuvremenu dobio neku vizu koja mu omogućava takav boravak,automatski se gubi MCV viza,itd.Moram da napomenem da sam jednom prilikom u toku ugovora posetio jednu luku na Novom Zelandu i bilo je samo rutinske kontrole(čisto da provere da li sam član posade),pa pretpostavljam da MCV važi i za Novi Zeland.Ne sećam se na kom sajtu sam se prijavio za MCV vizu,ali ako ti ova viza zatreba obavezno iskopiraj taj email koji će ti poslati kad je dobiješ,jer se viza beleži samo elektronski(nemaš je u pasošu),pa ipak treba poneti sa sobom podatke koje ti australijske vlasti dostave email-om.
   Kada je u pitanju ukrcaj na neki brod u australijskoj luci, državljanima Srbije je potrebna Tranzitna viza(ili barem kad sam ja išao na Pearl),da bi avionom došli u Australiju i ukrcali se u Sidneju,Brizbejnu,i sl.Ja sam vizu dobio vrlo brzo.Odeš u ambasadu,poneseš Letter of Employment i još neku dokumentaciju(ne sećam se više šta još treba),sačekaš red da predaš dokumenta na šalteru(prethodno se zakaže termin,naravno),i u mom slučaju bilo je potrebno sat i po da mi daju kovertu sa pasošem.I ova viza dozvoljava da se posle završetka ugovora ostane na teritoriji Australije samo 5 dana.
   Pošto si ti iz BiH,raspitaj se da li ti trebaju ove vize.Srećno!
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline Foto4U

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Odg: Pauza izmedju ugovora
« Reply #2 on: 12/January/2012 »
Hvala lepo na odgovoru, rekao si mi tacno ono sto me je zanimalo. Moja namera da odem i zivim u Australiji/Novom Zelandu je vise nego ocigledna iz mog pitanja :)). Mirno more!

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Odg: Pauza izmedju ugovora
« Reply #3 on: 13/January/2012 »
   Nema na čemu, druže.Srećno!
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline Maci84

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 32
    • View Profile
Odg: Pauza izmedju ugovora
« Reply #4 on: 15/January/2012 »
posto se moj ugovor zavrsio u Aziji ja sam trazila local leave (varijanta u kojoj mozes da ostanes u zemlji gde ti se zavrsava ugovor ako imas odgovarajucu vizu-tj ako ti viza treba, a posle tog vremena koje treba lepo da naznacis kompanija ce te poslati kuci, to im dodje ista karta samo ne na dan kada ides kuci nego kad ti hoces) i ostala u Tajlandu 2 meseca, od 9 Novembra do 3 Januara.
postoji tu jedna caka kod nas u princessu, ako hoces local leave moras na vreme da predas zahtev, i ono sto je najgore, da npr ako se iskrcavas u Singapuru a ti hoces na local leave u Japan, oni ce ti kupiti kartu SAMO iz Singapura. to znaci da se moras vratiti u mesto na kojem se iskrcavas, tj u tu zemlju. ako ti to neces, kao npr ja, jer mi se ugovor zavrsio u Juznoj Koreji, onda kupis sebi avio kartu do kuce i oni ti daju pare, tj vrednost karte koju bi oni platili za tebe, sto je uvek vrlo transparentno. pare ce ti dati nekada pre nego sto sidjes sa broda a nekada kada dodjes na sledeci. eto ali moze se, cak i sa Srpskim pasosem
pozdrav
Never regret...
If it's good -
it's wonderful
If it's bad -
it's experience.